SME
Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Testy, ktoré nakúpil Krajčí, dostali výnimku na domáce použitie (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 349-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 9 104 obetí. Platia sprísnené opatrenia.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:32 SVET - Rakúsko pre stúpajúci počet prípadov nákazy koronavírusom odkladá uvoľňovanie protipandemických opatrení týkajúce sa napríklad otvorenia terás gastronomických prevádzok, ktoré bolo naplánované na 27. marca. Rozhodlo sa o tom na pondelkovom rokovaní kancelára Sebastiana Kurza s premiérmi jednotlivých spolkových krajín.

Kurz na tlačovej konferencii uviedol, že zmierňovanie opatrení vzhľadom na aktuálnu situáciu neodporučili odborníci, píše agentúra APA. Výnimkou bude Vorarlbersko, kde vzhľadom na priaznivejšiu epidemiologickú situáciu povolili sedenie na vonkajších terasách reštaurácií.

19:54 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia poukázala na zväčšujúcu sa priepasť medzi počtom vakcín proti koronavírusu SARS-CoV-2 podaných v bohatých a chudobných krajinách, informovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus na brífingu v Ženeve uviedol, že je "šokujúce, ako málo sa urobilo na odvrátenie úplne predvídateľného katastrofického morálneho zlyhania" na zabezpečenie spravodlivej distribúcie vakcín.

19:30 SVET - Rusko ukončilo klinické testy vakcíny proti koronavírusu Sputnik Light, ktorá je zjednodušenou jednodávkovou verziou už používanej vakcíny Sputnik V. S odvolaním sa na ruské ministerstvo zdravotníctva o tom v pondelok informovala agentúra Reuters.

Upravená verzia očkovacej látky Sputnik V je po vakcíne od spoločnosti Johnson & Johnson druhou jednodávkovou vakcínou proti koronavírusu na svete. Hlavným cieľom aplikovania tejto vakcíny je znížiť počet úmrtí na koronavírusovú infekciu v krajinách, kde je smrtnosť veľmi vysoká.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok U mačiek a psov prvýkrát potvrdili rozšírený variant covidu Čítajte 

19:05 SVET - Rozšírenú mutáciu nového koronavírusu prvýkrát odhalili u niekoľkých mačiek a psov. Ide o prvý prípad nálezu variantu u iného druhu ako človeka. Zvieratá sa s veľkou pravdepodobnosťou nakazili od svojich majiteľov.

O zvieracej nákaze variantom B.1.1.7, ktorý pochádza z Veľkej Británie, informovali dva vedecké tímy z Británie a Spojených štátov amerických. Ich zistenia zatiaľ nezverejnil žiadny vedecký časopis.

18:36 SVET - Česká vláda požiadala parlament o predĺženie núdzového stavu do 27. apríla a zároveň rozhodla o rozšírení povinného testovania na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2. O výsledkoch zasadnutia vlády informoval spravodajský server iDNES.cz.

"Budeme viesť rokovania v rámci Poslaneckej snemovne," povedal po rokovaní vlády k predĺžení núdzového stavu český minister vnútra Jan Hamáček. Zároveň odmietol argumenty, že je zbytočné uzatvoriť okresy a uviedol, že najviac sa zlepšila situácia v okresoch, ktoré boli uzavreté najskôr - teda v Chebsku a na Trutnovsku.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministri chcú, aby núdzový stav platil aspoň počas obdobia Veľkej noci, píše iDNES. Pokiaľ sa do dvoch týždňov podarí znížiť denný nárast nakazených pod 5000, tak by bolo možné núdzový stav zrušiť a vyžívať už len opatrenia z pandemického zákona, ktorý napríklad neumožňuje vláde obmedziť pohyb osôb, priblížil ešte v nedeľu Hamáček.

18:12 SLOVENSKO - "Vzhľadom na migráciu databáz záujemcov o očkovanie do novej aplikácie prišlo k technickému nedorozumeniu dvoch databáz," informuje Národné centrum zdravotníckych informácií na facebooku.

"Záujemcovia o očkovanie, ktorým boli počas pondelka zaslané „spätné“ SMS s termínom očkovania či s pozvánkou na očkovanie inou vakcínou ako pôvodne, nie sú po dnešku „vyradení“ z čakárne. Všetkým budú pridelené nové termíny," dodáva NCZI s tým, že za vzniknuté nedorozumenie sa ospravedlňuje.

Skryť Vypnúť reklamu

18:07 SVET - Španielski zdravotníci navrhujú rozšíriť použitie vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti od AstraZeneca na vekovú kategóriu do 65 rokov. Pre agentúru AP to potvrdili dva nemenované zdroje oboznámené s problematikou.

Vakcínou sa v súčasnosti môžu zaočkovať dospelé osoby mladšie ako 55 rokov. Jej nasadenie pre ľudí vo veku od 18 do 65 rokov navrhuje španielska komisia pre verejné zdravotníctvo. S jej odporúčaním sa podľa AP stotožňujú i poprední zdravotnícki predstavitelia na národnej aj regionálnej úrovni.

18:01 SLOVENSKO - Počas víkendu zaočkovali v novom krajskom veľkokapacitnom vakcinačnom centre na trenčianskom výstavisku Expo Center 3 440 ľudí. Informoval o tom predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja Jaroslav Baška.

V sobotu podľa Bašku zaočkovali 1 630 ľudí, v nedeľu ďalších 1 810. Očkovanie každý deň zabezpečovalo 80 až 90 ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:57 SVET - V roku 2020 stúpol v Maďarsku počet úmrtí v porovnaní s priemerom predchádzajúcich piatich rokov o 8331. Agentúru MTI o tom informovala predsedníčka Ústredného štatistického úradu Gabriella Vukovichová.

Ide o nárast o 6,3 percenta, čo je podľa nej šiesta najnižšia miera rastu úmrtnosti v členských krajinách Európskej únie. "V tejto smutnej štatistike majú nižšiu mieru rastu úmrtí v roku 2020 v Únii iba Lotyšsko, Island, Fínsko, Dánsko a Estónsko. Na druhom konci rebríčka sú Poľsko a Slovinsko s 19 a 18 percentami," dodala Vukovichová.

Upozornila však na skutočnosť, že v členských krajinách EÚ nie je jednotná metodika vykazovania obetí ochorenia COVID-19. V Maďarsku vlani zomrelo celkovo 140 900 ľudí, z nich 9884 bolo zaradených medzi obete covidu. Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 580 642 nakazených a 18 451 úmrtí.

Skryť Vypnúť reklamu

17:56 SLOVENSKO - Všeobecným lekárom bude pri manažovaní pacientov s ochorením COVID-19 pomáhať nová schéma. Ministerstvo zdravotníctva SR zapracovalo do publikovaného štandardného postupu pre ambulancie všeobecných lekárov najnovšie poznatky vedy, ktoré sa týkajú prístupu k liečbe pacientov s COVID-19.

Súčasťou zverejneného dokumentu je aj tzv. "cesta pacienta", ktorá poskytuje lekárovi informáciu o optimálnom manažovaní a liečbe pacienta s ochorením COVID-19. Schéma je koncipovaná prehľadne, aby bola zrozumiteľná aj pre pacientov. Informovala o tom hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

17:23 SVET - Experti Európskej agentúry pre lieky (EMA) navštívia v apríli Rusko, kde budú posudzovať klinické testy tamojšej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V. Oznámil to ruský minister zdravotníctva Michail Muraško, informovala agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Skupina odborníkov EMA príde 10. apríla, aby sa oboznámila a zhodnotila klinické testy, ktoré prebiehajú v našej krajine," povedal Muraško na stretnutí odvysielanom v televízii, ktorému predsedal ruský prezident Vladimir Putin. EMA začala tento mesiac proces predbežného posudzovania očkovacej látky Sputnik V. Ide o kľúčový krok predtým, než by mohlo dôjsť k schváleniu tejto vakcíny na použitie v členských krajinách EÚ. Ak by sa tak stalo, išlo by o prvú očkovaciu látku vyvinutú mimo západných krajín, ktorá prešla prísnym posudzovacím procesom EMA.

Súvisiaci článok Krajčí kúpil nesprávne testy. Nie sú na domáce použitie, ako tvrdil Čítajte 

17:11 SLOVENSKO - Úrad pre normalizáciu, metrológiu a skúšobníctvo udelil výnimku na nazálne antigénové testy na samodiagnostiku ochorenia COVID-19 od výrobcu SD Biosensor. Informovala o tom Andrea Bartová z kancelárie predsedníčky úradu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:50 SLOVENSKO - Obec Važec v okrese Liptovský Mikuláš už nemusí kontrolovať dodržiavanie karantény u obyvateľov tamojšej rómskej osady. Vyplýva to z minulotýždňovej vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) so sídlom v Liptovskom Mikuláši.

Podľa starostu Važca Milana Lištiaka sa obyvatelia osady k situácii postavili zodpovedne a nezaznamenali takmer žiadne problémy. Zdôraznil, že pohyb osôb v období kritickej epidemiologickej situácie v obci kontrolovala polícia.

16:49 SLOVENSKO - Trhovisko na Dominikánskom námestí v Košiciach v pondelok skúšobne sprístupnili prvým predajcom s dodržaním všetkých hygienických opatrení bude oficiálne otvorené od utorka (23. 3.).

Pre TASR to uviedol starosta mestskej časti Staré Mesto Igor Petrovčik. Podľa jeho slov bude trhovisko priestorovo zabezpečené páskou. Pohyb návštevníkov bude jednosmerný - z Mäsiarskej smerom na Hradbovú ulicu. Pripomenul, že na trhu je povinné mať respirátor ako v obchodoch, dodržiavať dvojmetrové odstupy a dezinfikovať si ruky.

Skryť Vypnúť reklamu

15:57 SVET - Americká ekonomika je podľa šéfa pobočky centrálnej banky USA v Richmonde Thomasa Barkina tesne pred úplným zotavením.

"Vakcíny sa distribuujú, tempo pribúdania prípadov a hospitalizácie klesajú, nadmerné úspory a fiškálne stimuly by mali podporiť financovanie zvýšeného dopytu zo strany spotrebiteľov," povedal Barkin. Informuje o tom portál cnbc.com.

15:55 SVET - Nemecké úrady pravdepodobne opäť rozšíria niektoré ochranné opatrenia a sprísnia obmedzenia na potlačenie šíriaceho sa koronavírusu. Kancelárka Angela Merkelová a premiéri 16 spolkových krajín budú v rámci videokonferencie diskutovať o ďalších krokoch.

Väčšina obmedzení na území Nemecka v súčasnosti platí do 28. marca, no kancelárka navrhuje ich predĺženie až do 18. apríla. Dôvodom je neustály nárast počtu prípadov koronavírusu, predovšetkým britskej mutácie. Namiesto predtým avizovaného postupného uvoľňovania sa tak dá očakávať opätovné zatiahnutie tzv. núdzových bŕzd.

Skryť Vypnúť reklamu

15:22 SVET - Ruský prezident Vladimir Putin sa v utorok 23. marca dá zaočkovať proti chorobe COVID-19. Podľa agentúry Interfax to oznámil na porade o priebehu vakcinácie v Rusku.

"Očkovanie je samozrejme dobrovoľnou voľbou každého človeka ... Mimochodom, zajtra to plánujem urobiť aj ja sám," uviedol Putin vo vyhlásení odvysielanom viacerými ruskými televíziami. Putinov hovorca Dmitrij Peskov podľa agentúry TASS spresnil, že očkovanie hlavy štátu nebude "verejnou udalosťou". Na otázku, akým druhom vakcíny sa bude Putin očkovať, Peskov odpovedal, že pôjde o jeden z troch preparátov vyvinutých v Rusku - Sputnik V, EpiVacCorona alebo CoviVac (KoviVak). "Všetky sú spoľahlivé a dobré," uviedol Peskov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:04 SVET - Wales začal zmierňovať lockdown. Zákazníci v supermarketoch vo Walese môžu opäť nakupovať aj tovary, ktoré neslúžia pre základné potreby.

Supermarkety v krajine mali zakázané predávať iné ako základné tovary od Štedrého dňa, keď začali platiť striktné opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19. Od pondelka sa v krajine prvý raz v tomto roku mohli otvoriť aj záhradné centrá. Informuje o tom portál Sky News.

14:52 SVET - Hlavný opozičný kandidát na prezidenta v Kongu Guy Brice Parfait Kolélas zomrel v dôsledku ochorenia COVID-19. Šesťdesiatjedenročného politika hospitalizovali v nedeľu, v deň volieb, vo Francúzsku pre komplikácie s ochorením. Podľa poradcov zomrel krátko po pristátí v Paríži.

14:51 SVET - Očkovanie v severnej Lombardii - najpostihnutejšom talianskom regióne - sťažili počas víkendu chybné rezervačné systémy. Podľa agentúry AFP o tom informovali miestne médiá s tým, že najmenej jedno očkovacie stredisko bolo cez víkend takmer prázdne.

Skryť Vypnúť reklamu

Miera infekcie zostáva v uvedenej oblasti aj naďalej vysoká. Podľa miestnych predstaviteľov sa celý očkovací proces veľmi oneskoril. "Je to katastrofa od začiatku," uviedla pre denník La Repubblica starostka mesta Crema Stefania Bonaldiová. "V systéme je chyba, ktorú je potrebné opraviť."

14:46 SVET - Ruský štátny investičný fond v pondelok oznámil dohodu s indickou farmaceutickou firmou Virchow Biotech, na základe ktorej sa má v krajine vyrobiť ročne 200 miliónov dávok vakcíny Sputnik V.

Podľa agentúry AP je to štvrtá dohoda na výrobu ruskej vakcíny v Indii. V krajine by sa tak malo vyrobiť viac ako 700 miliónov dávok.

14:43 SVET - Grécky minister zdravotníctva Vassilis Kikilias povoláva do služby v rámci boja proti pandémii súkromných lekárov v regióne Atén. Minister povedal, že napriek opakovaným výzvam súkromným lekárom, aby dobrovoľne pomohli verejnému zdravotníctvu, sa ich prihlásilo len veľmi málo.

Skryť Vypnúť reklamu

Preto prikázal, aby na pomoc prišli súkromní patológovia, pneumológovia a všeobecní lekári. Povolávací príkaz na mesačnú službu podľa gréckych zdravotníckych úradov dostalo 206 lekárov.

14:31 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) preskúmala najnovšie poznatky o použití ivermektínu na prevenciu a liečbu COVID-19 a dospela k záveru, že dostupné údaje nepodporujú jeho využitie v boji s covidom mimo kontrolovaných klinických štúdií.

EMA o tom iformovala na svojom webe.

Súvisiaci článok Stiahli výskum o ivermektíne. Na jeho autorov sa odvoláva aj slovenské ministerstvo Čítajte 

V Únii sú tabletky s ivermektínom schválené na liečbu niektorých parazitických napadnutí červami, zatiaľ čo dermálne prípravky s obsahom ivermektínu sú schválené na ošetrenie stavov pokožky, ako je napríklad ružovka.

Ivermektín je schválený aj na veterinárne použitie pre široké spektrum druhov zvierat pre vnútorné a vonkajšie parazity. Lieky s ivermektínom nie sú v Únii povolené na použitie proti COVID-19 a EMA nedostala žiadnu žiadosť o schválenie pre takéto použitie.

Skryť Vypnúť reklamu

14:23 SLOVENSKO - V Univerzitnej nemocnici L. Pasteura Košice klesá počet pacientov s ochorením COVID-19, momentálne ich je hospitalizovaných 233. Informovala o tom hovorkyňa UNLP Monika Krišková.

"Zaznamenávame pokles pacientov. Koncom februára sme mávali do 320 pacientov s týmto závažným ochorením a lôžka boli naplnené na viac ako 90 percent. Momentálne je kapacita lôžok naplnená na necelých 67 percent. Mierny pokles počtu hospitalizovaných pacientov sa začal prejavovať začiatkom marca a tento trend pokračuje," uviedol výkonný riaditeľ pre liečebno-preventívnu starostlivosť UNLP Košice Martin Paulo.

14:22 SVET - Dlažbu Staromestského námestia v Prahe pokryli tisíce namaľovaných bielych krížov. Podľa zástupcu Prahy 1 Davida Bodečka pripomínajú zomrelých v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu.

Za symbolickou pripomienkou obetí je podľa portálu novinky.cz spolok Milion chvilek pro demokracii.

13:52 SLOVENSKO - V Kromapšskej nemonici za posledné dni evidujú zlepšenie vo vývoji pandemickej situácie.

,,K dnešnému dňu nemocnica poskytuje starostlivosť pre 21 hospitalizovaných COVID pozitívnych pacientov, z toho štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie. Celkový počet reprofilizovaných lôžok pre pacientov s COVID-19 je 27. V nemocnici máme sedem COVID pozitívnych zamestnancov a v karanténe sú traja zamestnanci," uviedol riaditeľ nemocnice Miroslav Kraus.

13:51 SLOVENSKO - Pandemická situácia v Nemocnici Zvolen je naďalej vážna, aj keď zaznamenala mierny pokles najmä nových hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19.

Ako nemocnica informuje v tlačovej správe, počas druhej vlny pandémie poskytli starostlivosť takmer 700 pacientom s koronavírusom. V nemocnici pokračujú aj vo vakcinácii a v spolupráci s Banskobystrickým samosprávnym krajom očkujú aj vo veľkokapacitnom očkovacom centre.

13:47 SLOVENSKO - Počas víkendu sa v troch veľkokapacitných očkovacích centrách v Prešovskom kraji podarilo zaočkovať spolu 5 765 ľudí. A to aj napriek počiatočným problémom na strane Národného centra zdravotníckych informácií, na ktoré v piatok Prešovský samosprávny kraj upozornil.

Tie súviseli so sprístupnením registrácie a dát na očkovanie, mylnými SMS správami s nesprávnymi adresami a chýbajúcim alebo zdvojeným časom. Ako ďalej pre agentúru SITA uviedla hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, kapacity v Prešove, Humennom a Poprade sa tak podarilo využiť na sto percent .

13:45 SLOVENSKO - Opozičný Smer sa obrátil na Ústavný súd v súvislosti s predĺžením núdzového stavu o ďalších 40 dní. Informoval o tom predseda strany a opozičný poslanec Robert Fico. Namieta nedostatočné odôvodnenie rozhodnutia kabinetu.

Strana hovorí, že uznesenie vlády zo 17. marca, ktorým o predĺžení núdzového stavu rozhodla, je v rozpore s Ústavou SR aj s ústavným zákonom o bezpečnosti štátu, ktorý hovorí o podmienkach vyhlasovania a predlžovania núdzového stavu.

13:19 SVET - Maďarský Národný ústav farmácie a bezpečnosti potravín povolil dovoz dvoch nových druhov vakcín proti novému typu koronavírusu, informovala šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová. Podľa spravodajského servera telex.hu ide o očkovacie látky CanSino z Číny a CoviShield z Indie, pričom CoviShield je vlastne totožná s vakcínou AstraZeneca.

O povolení použiť v núdzovom stave už aj druhú čínsku vakcínu v Maďarsku informovala ako prvá agentúra Reuters s odvolaním sa na správu čínskeho výrobcu spoločnosti CanSino Bilologics. Očkovaciu látku Convidecia, z ktorej sa podáva iba jedna dávka, povolili okrem Číny už aj v Pakistane a v Mexiku. V Maďarsku už používajú vakcínu od spoločnosti Sinopharm.

13:01 SVET - Britský premiér Boris Johnson by mal tento týždeň telefonovať so svojimi európskymi kolegami o možnom zákaze vývozu vakcín proti koronavírusu mimo Európsku úniu. Európski lídri budú mať vo štvrtok virtuálne stretnutie, na ktorom prediskutujú zákaz vývozu vakcíny, ktorú vyvinula spoločnosť AstraZeneca a Oxfordská univerzita, do Spojeného kráľovstva.

Predseda britskej vlády sa ich podľa spravodajského portálu BBC ešte predtým pokúsi presvedčiť, aby takýto návrh vetovali. Medzi politikmi, ktorým pravdepodobne Johnson zavolá, budú francúzsky prezident Emmanuel Macron či nemecká kancelárka Angela Merkelová, informujú Financial Times s odvolaním sa na britských predstaviteľov.

12:56 SLOVENSKO - Situácia s uskladňovaním tiel zosnulých a s fungovaním krematórií sa mierne zlepšila.

Slovenská asociácia pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS) už aktuálne nemusí siahať po krízových riešeniach. Pre TASR to potvrdil predseda SAPaKS Ladislav Stríž. Krematórium Nové Zámky, ktoré malo na začiatku marca poruchu, by malo začať naplno fungovať v najbližších dňoch. "Druhé krematórium v Nitre už dokončuje svoju údržbu," dodal Stríž. Situácia v Banskobystrickom kraji sa tak stabilizovala.

Súvisiaci článok Dopravné podniky najväčších miest ohlásili štrajkovú pohotovosť Čítajte 

11:54 SLOVENSKO - Zástupcovia zamestnancov dopravných podnikov, ktoré prevádzkujú MHD v mestách Bratislava, Košice a Prešov, vstupujú v utorok (23. 3.) do štrajkovej pohotovosti.

Chcú tak vyjadriť nesúhlas s tým, že štát doteraz finančne nepomohol ich podnikom s výpadkom príjmov spôsobeným pandémiou nového koronavírusu a hrozí rušenie liniek i prepúšťanie. Pre TASR to oznámili zástupcovia zamestnancov s tým, že štrajková pohotovosť sa cestujúcich MHD nedotkne, má byť však viditeľná, a to napríklad označením na vozidlách.

11:43 SLOVENSKO - V Trenčianskom samosprávnom kraji (TSK) pribudlo v minulom týždni (15. 21. 3.) 1684 osôb s pozitívnym PCR testom na nový koronavírus.

V porovnaní s predchádzajúcim týždňom klesol počet pozitívnych testov o 458. Vyplýva to z informácií Národného centra zdravotníckych informácií. Najviac pozitívnych osôb odhalili PCR testy v TSK v okrese Trenčín (333). Nasledovali okresy Prievidza (314), Ilava (293), Považská Bystrica (208), Nové Mesto nad Váhom (200), Púchov (141), Myjava (87), Partizánske (55) a Bánovce nad Bebravou (53).

11:30 SVET - Väčšina amerických podnikových ekonómov si myslí, že zotavujúca sa americká ekonomika bude profitovať z vyšších vládnych výdavkov. Takýto názor prevláda napriek obavám finančných trhov, že balík podpory počas pandémie COVID-19 v objeme 1,9 bilióna dolárov by mohol vyvolať infláciu.

Vyplýva to z prieskumu americkej Národnej asociácie podnikových ekonómov. V rámci oslovených ekonómov 41 percent označilo fiškálnu politiku vlády za viac-menej správnu. Ďalších 25 percent ju považuje za príliš reštriktívnu. Iba 34 percent ekonómov označilo terajšiu fiškálnu politiku za príliš stimulačnú.

11:26 SVET - Viac ako šesťtisíc ľudí, väčšinou bez rúška, sa cez víkend zúčastnilo na ilegálnej pouličnej párty v juhofrancúzskom meste Marseille. Vláda to odsúdila ako "neprípustné" porušenie pravidiel proti šíreniu ochorenia COVID-19, informovala tlačová agentúra AFP.

Načítavam video...

Zhromaždenie v štýle karnevalu v prístavnom meste pritiahlo predovšetkým mladých ľudí, z ktorých mnohí priznali frustráciu z obmedzovania zhromaždení a zatvorenia barov aj nočných klubov počas pandémie koronavírusu. Marseille nepatrí medzi 16 rôznych regiónov Francúzska, kde v sobotu 20. marca začal platiť nový lockdown - v prístavnom meste totiž v súčasnosti zaznamenávajú nižšie počty prípadov nákazy než francúzske ohniská ako napríklad neďaleké mesto Nice na pobreží Stredozemného mora alebo oblasť metropoly Paríž.

11:24 SVET - Dáta z pokročilých testov v Spojených štátoch ukazujú 79-percentnú účinnosť vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca. Britsko-švédsky farmaceutický gigant, ktorý na očkovacej látke spolupracoval s Oxfordskou univerzitou, oznámil, že vykazovala účinnosť 79 percent pri prevencii proti symptomatickému ochoreniu COVID-19.

Pri prevencii vážneho priebehu ochorenia a hospitalizácie bola účinná na 100 percent. Podľa vyšetrovateľov bola vakcína účinná naprieč vekovými kategóriami - vrátane starších ľudí, čo sa nepodarilo preukázať v predchádzajúcich štúdiách v iných krajinách. Na štúdii v USA sa zúčastnilo 30-tisíc dobrovoľníkov, z ktorých 20-tisíc dostalo vakcínu a zvyšok placebo.

11:21 SLOVENSKO - Karlova Ves v utorok (23. 3.) otvorí osem z deviatich materských škôl. Otvoria sa aj jedálne, ktoré deťom zabezpečia potrebné stravovanie.

Rozhodnutie samosprávy sa odvíja od zlepšujúcej sa epidemiologickej situácie. "Deti rodičov, ktorí pracujú v záchranných zložkách, rovnako deti rodičov, ktorých povaha práce neumožňuje pracovať z domu, sa vrátia už do svojich pôvodných MŠ. Pribudnú k nim už aj predškoláci," konkretizuje mestská časť.

11:12 SLOVENSKO - Stredoškoláci ani tento rok nebudú maturovať. Známku získajú z priemeru vysvedčení.

Načítavam video...

Informoval o tom minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS).

Hodnotenie na maturitnom vysvedčení vznikne spriemerovaním koncoročných známok zo všetkých ročníkov a polročných známok z posledných dvoch ročníkov z predmetu alebo skupiny predmetov, podobne ako to bolo vlani. Dôvodom zrušenia "skúšky dospelosti" je zlá epidemiologická situácia v súvislosti s ochorením COVID-19 na Slovensku.

10:41 SLOVENSKO - Ružomberská radnica vyhradila tri telefonické linky slúžiace na pomoc pri zapísaní do plošného objednávacieho systému na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Podľa hovorcu mesta Viktora Mydla chce samospráva týmto krokom pomôcť tým, ktorí majú záujem o prihlásenie sa do očkovacej čakárne, ale nemôžu tak učiniť sami.

Každý záujemca môže využiť pomoc pracovníkov mestského úradu, s ktorými vypíše počas telefonického hovoru potrebný elektronický formulár. "Občan bude pracovníkovi mestského úradu odpovedať na otázky vyžadované v objednávacom systéme. Na záver riadeného rozhovoru bude úspešne registrovaný do systému čakárne, ktorá ho na očkovanie vyzve s blížiacim sa termínom očkovania," uviedol Mydlo s tým, že tri telefonické linky sú k dispozícii v pracovných dňoch od 8:00 do 14:00.

10:27 SLOVENSKO - V nemocniciach je s koronavírusom SARS-CoV-2 hospitalizovaných 3 563 pacientov, z nich potvrdený covid má 3 395 ľudí.

Na intenzívkach je 326 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 377 chorých.

10:21 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu už dostalo 518 694 ľudí. V nedeľu prvú dávku dostalo 5 906 ľudí.

Druhou dávkou preočkovali 580 ľudí, celkovo tak aj druhú dávku dostalo 237 873 zaočkovaných.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 401 nových prípadov. V nedeľu pritom RT-PCR testami vyšetrili 3 861 vzoriek s mierou pozitivity na úrovni 10,38 percenta.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (109), nasledujú Trenčiansky kraj (85), Bratislavský 54), Prešovský (32), Žilinský (32), Banskobystrický (31), Trnavský (31) a Nitriansky (27). Je medzi nimi 164 mužov a 237 žien.

Pľúcnej forme ochorenia COVID-19 podľahlo ďalších 60 ľudí. „Celkový počet úmrtí "na Covid" je 9 104 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 1 716,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

V nedeľu urobili aj 299 978 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 1 791, čo predstavuje 0,6 percenta.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 515 041. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ doplnilo ministerstvo.

09:57 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová sa pre pulzné oxymetre stretla so zástupcami zdravotníckych odborníkov a predajcov elektroniky.

Načítavam video...

Predajcovia darovali štátu 3 100 pulzných oxymetrov, ktoré budú rozdistribuované do stoviek ambulancií všeobecných lekárov v regiónoch najpostihnutejších ochorením COVID-19.

„Je to malé zariadenie, ktoré ale môže zachrániť život, pretože je veľmi jednoducho použiteľné a pacient sám môže zistiť, akú má saturáciu kyslíka v krvi, čo môže byť pre neho jednoznačná a jasná správa, či je potrebné zavolať si sanitku a byť hospitalizovaný. Môže teda predstavovať hranicu medzi životom a smrťou,“ povedala Čaputová.

Pulzné oxymetre rozdistribuujú do ambulancií za pomoci Združenia samosprávnych krajov SK8. Pomoc by mala smerovať najmä do najviac zasiahnutých a sociálne znevýhodnených regiónov. Čaputová vyzdvihla prácu samospráv v boji s ochorením COVID-19.

09:53 SVET - Dôvera v bezpečnosť očkovacej látky proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca prudko klesla v Španielsku, Nemecku, Francúzsku a Taliansku. Objavili sa totiž správy o zriedkavých prípadoch krvných zrazením spájaných s touto vakcínou, na základe čoho mnohé krajiny nakrátko zastavili jej používanie.

O výsledkoch prieskumu britskej agentúry YouGov informovala tlačová agentúra Reuters. Prieskumná firma YouGov uviedla, že už koncom februára zistila, že Európania váhajú nad zaočkovaním vakcínou od AstraZenecy viac než nad zaočkovaním vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna. Povesť vakcíny od AstraZenecy následne poškodili u verejnosti aj obavy z krvných zrazenín.

09:52 SVET - Za posledný deň v Maďarsku potvrdili testy nákazu novým typom koronavírusu v 9 046 prípadoch.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 189 pacientov, informoval v pondelok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu. Hospitalizovaných s covidom je 11 276 pacientov. Na umelej pľúcnej ventilácii je napojených 1340 z nich. Aktuálne je nakazených 188 525 ľudí. Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v Maďarsku je 580 642 nakazených a 18 451 úmrtí. Očkovanie priebežne pokračuje, počet zaočkovaných dosiahol 1 589 601. Z nich 479 389 dostalo už aj druhú dávku vakcíny.

09:14 SVET - V Českej republike pribudlo 2 373 nových prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testov. Pozitivita je o 955 osôb nižšia ako pred týždňom. Ide o najnižší denný prírastok od 13. decembra, uviedol spravodajský portál Idnes.cz.

V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 89 pacientov, od začiatku pandémie eviduje ministerstvo zdravotníctva 24 810 úmrtí. V priebehu nedele dostalo očkovaciu látku 8 077 osôb.

09:12 SLOVENSKO - Séria antigénových testovaní v Senici odhalila 21 pozitívne testovaných na nový koronavírus. Miera pozitivity v rámci tohto testovania mestom predstavuje 0,62 percenta.

V Trnave prišlo počas víkendu do odberových miestností zriadených mestom takmer 20-tisíc ľudí, pozitívny test na COVID-19 malo 53 z nich. Podiel pozitívnych testov dosiahol 0,27 percenta. Z deviatich tohtoročných kôl testovania je to najlepší výsledok, aj keď zlepšenie oproti predchádzajúcemu týždňu je len minimálne.

V Starej Ľubovni sa počas uplynulého víkendu prišlo na ochorenie COVID-19 otestovať dokopy 3 817 ľudí. Z toho 20 ich bolo pozitívnych. Miera pozitivity predstavuje 0,52 percenta.

Počas predchádzajúceho pracovného týždňa a víkendu využilo služby odberových miest v Tisovci 1 122 obyvateľov. Ako mesto informuje na webovej stránke, pri troch pozitívnych výsledkoch na ochorenie COVID-19 to predstavuje pozitivitu 0,27 %.

08:45 SLOVENSKO - V troch veľkokapacitných očkovacích centrách zriaďovaných Trnavským samosprávnym krajom sa zaočkovalo počas víkendu 8702 ľudí vakcínou od firmy AstraZeneca proti ochoreniu Covid-19. TASR o tom informovalo komunikačné oddelenie kraja. V Dunajskej Strede sa vykonalo 2860, v Skalici 1870 a v Trnave 3972 vakcinácií. Za päť víkendov sa v kraji zaočkovalo spolu takmer 27 500 záujemcov.

08:43 SVET - Opozičný kandidát na prezidenta Konžskej republiky Guy-Brice Parfait Kolélas zomrel na ochorenie Covid-19, keď ho letecky prevážali do Francúzska na liečbu. Šéf jeho volebného štábu to oznámil v pondelok, deň po prezidentských voľbách, v ktorých bol Kolélas hlavným súperom úradujúceho prezidenta Denisa Sassoua Nguessa. Kolélas "zomrel v zdravotníckom lietadle, ktoré priletelo do metropoly Brazzaville a v nedeľu popoludní ho vyzdvihlo", uviedol pre tlačovú agentúru AFP šéf volebného štábu Christian Cyr Rodrigue Mayanda. Šesťdesiatročný Kolélas mal pozitívny test na covid v piatok popoludní 19. marca a nebol schopný viesť svoje posledné predvolebné zhromaždenie v metropole Konžskej republiky Brazzaville.

08:09 SLOVENSKO - Počas dvoch víkendových dní sa prišlo do piatich odberných miest v Čadci otestovať na ochorenie Covid-19 spolu 1 488 ľudí. Ako informoval primátor mesta Milan Gura, pri testovaní odhalili 11 pozitívnych prípadov.

07:45 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 7893 na celkovo 1 554 256. Vyplýva to z pondelňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

07:19 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva povolil prevádzku nekrytých a čiastočne krytých trhovísk s predajom sadeníc, rezaných kvetov, potravín, zeleniny a ovocia. Podmienky ich fungovania upravuje vyhláška k činnosti maloobchodných prevádzok a prevádzok služieb.

Nová vyhláška tiež spresňuje, že medzi prevádzky verejného stravovania, ktoré môžu zákazníkom vydávať jedlá so sebou, patria aj stánky s trvalým stanovišťom.

Okrem bankových, poisťovacích a leasingových služieb budú môcť byť od pondelka otvorené aj prevádzky iných finančných služieb.

Otvoriť sa budú môcť všetky prevádzky poskytujúce opravy a servis elektroniky, strojov a iných vecí a zariadení.

Spresnila sa aj definícia respirátorov, ktoré sú v súčasnosti povinné vo všetkých interiéroch okrem vlastnej domácnosti. Okrem respirátora FFP2 je možné používať aj tie s označením KN95 alebo N95, ak sú posúdené podľa európskych požiadaviek.

07:12 SVET - Európska únia nepotrebuje ruskú vakcínu Sputnik V a imunitu dokáže dosiahnuť prostredníctvom európskych očkovacích látok, povedal v nedeľu eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton. Informovala o tom v pondelok agentúra Reuters. "Vôbec nepotrebujeme Sputnik V," povedal Breton pre televíziu TF1. EÚ je podľa jeho slov jednoznačne schopná aplikovať do konca júna 300 miliónov až 350 miliónov dávok a do 14. júla dosiahnuť imunitu na "celom kontinente".

Výrobca ruskej vakcíny Sputnik V Bretona na Twitteri označil za "jasne zaujatého".

06:41 SLOVENSKO - Po príchode zo zahraničia musia od pondelka absolvovať povinnú karanténu aj zaočkovaní ľudia, ako aj tí, ktorí prekonali ochorenie Covid-19.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR, ktorá upravuje režim na hraniciach. Dôvodom je výskyt nových mutácií.

6:12 SLOVENSKO - Oddnes platia zmeny rizikovosti v Covid automate. Slovensko je podľa neho naďalej v čiernej fáze a platí celonárodný IV. stupeň varovania. Na úrovni regiónov sa 20 okresov dostalo do IV. stupňa varovania , v III. stupni je 55 okresov a v II. stupni sú štyri okresy.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 5. Marrákeš je červená perla Maroka
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 9. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 2. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 5. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 10. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 407
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 796
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 953
 4. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 482
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 263
 6. Cukrovkári a covid-19 2 582
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 522
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 324
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 729
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 707
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cesta bola uzavretá. Hasiči hľadali doklady zraneného vodiča.

Dodávka idúca za nimi skončila v poli.


a 1 ďalší 24m
Nitriansky oligarcha Norbert Bödör s advokátom Marekom Parom.

Najvyšší súd bude rozhodovať o väzbe pre Bödöra vo štvrtok.


TASR 41m
Jozef Rehák.

Netuším, k čomu by som mal vypovedať, reagoval Kysel.


TASR 44m
Skryť Zatvoriť reklamu