BRATISLAVA 16. júna (SITA) - Finančná perspektíva na roky 2007 až 2013, o ktorej dnes a v piatok rokujú v Bruseli lídri Európskej únie, je podľa vicepremiéra Pála Csákyho pre Slovensko výhodná napriek kráteniu fondu na rozvoj vidieka. "Návrh finančnej perspektívy je pre nás výhodný. Myslím si, že aj v modifikovanej forme by mohol byť pre Slovensko prijateľný," povedal Csáky pre agentúru SITA.
Podľa Csákyho sa zrejme nepodarí na pravidlách rozpočtu únie dohodnúť už na tomto summite.
"Churchill hovoril nikdy nehovor nikdy, takže nedá sa to vylúčiť. Premiér Dzurinda mi povedal, že dostali befel, že tam majú rezervovaný ešte o deň viac hotel a majú si zobrať viac košieľ. Ale možno, že rozpory sú tak hlboké, že sa to nedá prekonať jedným rokovaním." Za múdru preto považuje iniciatívu luxemburského premiéra Clauda Junckera zvolať ďalší summit do konca mesiaca, kým predsedníctvo Luxemburska v únii preberie Veľká Británia. Luxemburský návrh finančnej perspektívy ohrozuje najmä neústupčivosť Londýna, ktorý nesúhlasí so zrušením výhody pri platbách do rozpočtu únie, dohodnutej v 80. rokoch v čase britskej ekonomickej krízy.
"To je kľúčová otázka. Ak sa ju podarí vyriešiť, bol by som optimistom. Viem, že luxemburské predsedníctvo urobí všetko, aby sa dohoda dosiahla," povedal pred odchodom do Bruselu minister zahraničných vecí Eduard Kukan. Pre Slovensko je podľa neho terajší návrh prijateľný.
"Návrh je pre nás výhodný. Dokonca zlepšuje našu čistú finančnú pozíciu oproti tej, ktorá bola predtým navrhovaná Európskou komisiou," uviedol pre SITA minister financií Ivan Mikloš. Hoci vtedy bol strop výdavkov vyšší, SR pomohlo najmä to, že pri rozdeľovaní peňazí sa majú brať do úvahy aktuálne makroekonomické ukazovatele a že sa nebude vychádzať z priemeru očakávaného hospodárskeho rastu všetkých kohéznych krajín, ale každej zvlášť. "Preto napriek návrhom, ktoré znamenajú isté znižovanie, naša finančná pozícia sa výrazne zlepšila oproti pôvodnému návrhu a my to budeme podporovať," povedal Mikloš.
SR sa bude snažiť presadiť v návrhu finančnej perspektívy dve zmeny - aby sa mohla daň z pridanej hodnoty započítavať do oprávnených nákladov, teda aby sme ju mohli zahrnúť do nákladov na projekty, podporované z eurofondov. Spolu s ostatnými novými členmi únie budeme proti limitovaniu čerpania odsúhlasených peňazí z Kohézneho fondu do dvoch rokov. Keďže Slovensko mieni používať tieto peniaze na veľké projekty infraštruktúry vrátane diaľnic, hrozilo by, že ich nestihne preinvestovať. Chceme tiež získať viac peňazí na odstavenie atómovej elektrárne Jaslovské Bohunice. Luxemburský premiér to už predbežne nášmu predsedovi vlády prisľúbil.
Agentúra SITA vydá k správe zvukovú správu.