Bratislava 16. júna (TASR) - S názorom, že by sme mali na Slovensku prijímať utečencov a poskytovať im pomoc a ochranu, súhlasí 73 percent Slovákov. Takmer polovica občanov SR v súčasnosti je zato, aby boli utečenci zo Slovenska posielaní čím skôr späť do krajiny ich pôvodu.
Vyplýva to z prieskum agentúry Focus, ktorý TASR poskytol Zastupiteľský úrad UNHCR (Úrad Vysokého komisára OSN pre utečencov) na Slovensku. Agentúra Focus skúmala od 4. do 10. mája vzťah občanov SR k utečenom. Až 40 percent obyvateľov sa prikláňa jednoznačne za "rýchle vyhostenie". Podľa Márie Čiernej s UNHCR možno však sledovať pokles negatívnych tendencií oproti roku 2001, keď sa k okamžitému vyhosteniu prikláňalo až 51 percent Slovákov.
So susedom utečencom by súhlasilo 53 percent opýtaných, 36 percent by takúto možnosť odmietlo. Opačný pomer sa ukázal v súvislosti prípadného možného rodinného zväzku s utečencom. Takmer polovici respondentov (49 %) by prekážalo, ak by si niekto z ich rodiny vzal za ženu či muža práve utečenca. Tolerantnejší postoj k tejto otázke deklarovalo 38 percent opýtaných.
Utečenci sú podľa stále menej občanov SR hrozbou pre pracovný trh. V roku 2005 si 42 percent opýtaných myslí, že utečenci berú pracovné príležitosti, zatiaľ čo v roku 2001 to bolo až 47 percent. Až dve tretiny Slovákov je presvedčených, že utečenci stoja Slovensko "príliš veľa peňazí". Podľa polovice respondentov prispievajú utečenci k zvyšovaniu kriminality a 66 percent sa obáva, že utečenci prinášajú rôzne choroby.
UNHCR sa zároveň prostredníctvom prieskumu verejnej mienky snažilo zistiť, aké sú postoje verejnosti SR k azylovej politike štátu. V roku 2004 na Slovensku požiadalo o azyl 11 395 cudzincov. Z tohto počtu Ministerstvo vnútra udelilo azyl v 15 prípadoch. "Iba necelá tretina Slovákov považuje takýto prístup za príliš prísny," dodala Čierna s tým, že len 16 percent opýtaných zastáva názor, že aj takýto počet azylantov je privysoký.
V porovnaní s rokom 2001 je však možno pozorovať celkovo istý pokles ochoty pomôcť organizácii, venujúcej sa utečencom. Napriek tomu až 75 percent Slovákov by humanitárnej organizácií poskytlo materiálnu pomoc, 30 percent by prispelo aj finančne.
Prieskum bol zverejnený pri príležitosti blížiaceho sa Svetového dňa utečencov 2005, ktorý pripadá na 20. júna. UNHCR na Slovensku si tento deň pripomína viacerými podujatiami organizovanými pre utečencov, verejnosť, politikov aj médiá. V piatok 17. júna sa uskutoční v Gabčíkove benefičný koncert Umelci utečencom.