BRATISLAVA. Od budúceho pondelka 29. marca bude podľa COVID automatu 14 okresov v čiernej zóne, teda vo štvrtom stupni varovania.
V bordovej zóne ich bude 58, v červenej sedem. Celkovo je Slovensko v čiernej fáze.

Vláda SR na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.
Vo štvrtom stupni varovania sa budú nachádzať po novom okresy Čadca, Gelnica, Ilava, Krupina, Kysucké Nové Mesto, Lučenec, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Ružomberok, Trenčín, Turčianske Teplice a Žilina.
V treťom stupni sa budú nachádzať Bánovce nad Bebravou, Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I - V, Brezno, Bytča, Detva, Dolný Kubín, Dunajská Streda, Galanta, Hlohovec, Humenné, Komárno, Košice I - IV, Košice-okolie, Levoča, Liptovský Mikuláš, Malacky, Martin, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Považská Bystrica, Prešov, Prievidza, Púchov, Revúca, Rimavská Sobota, Rožňava, Sabinov, Šaľa, Senec, Senica, Skalica, Snina, Sobrance, Spišská Nová Ves, Stará Ľubovňa, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Tvrdošín, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom a Zvolen.
V druhom stupni varovania sa budú nachádzať len okresy Kežmarok, Levice, Medzilaborce, Nitra, Nové Zámky, Topoľčany a Zlaté Moravce.
Z rokovania vlády
- Rada vlády pre kultúru sa formátovo i personálne rozšíri, po novom sa má intenzívnejšie venovať aj oblasti kreatívneho priemyslu.
- V roku 2020 vybavoval Európsky súd pre ľudské práva 289 sťažností voči Slovenskej republike, vláde SR notifikoval 71 sťažností. Takisto vydal 12 rozsudkov, ktoré sa týkali 14 sťažností, rovnako sedem rozhodnutí o zmieri v prípade 12 sťažností.
- Poskytovanie podpory na agroenvironmentálno - klimatické opatrenie a na ekologické poľnohospodárstvo sa dočasne upraví. Zmena bude platiť počas prechodného obdobia Programu rozvoja vidieka SR na roky 2021 – 2022. Návrh bol prijatý na základe nariadenia Európskeho parlamentu a Rady EÚ, ktorým sa stanovujú určité prechodné ustanovenia týkajúce sa podpory z Európskeho poľnohospodárskeho fondu pre rozvoj vidieka a Európskeho poľnohospodárskeho záručného fondu.
- Vláda schválila Správu o pôsobení Slovenska v aktivitách medzinárodného krízového manažmentu za rok 2020. Predložilo ju Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí. Hovorí o zámeroch do budúcna, ale aj o hodnotení uplynulého roka. Opisuje bezpečnostnú situáciu v roku 2020. Označila ju ako zložitú, dynamickú a nepredvídateľnú. Slovensko podľa správy plánuje v roku 2021 pokračovať v doterajšom zapojení do misií a operácií medzinárodného krízového manažmentu.
- Vládny kabinet odvolal z funkcie generálnej tajomníčky služobného úradu Úradu vlády Zuzanu Cabanovú Holdošovú. Dôvodom je odchod na materskú dovolenku. Generálneho tajomníka v služobnom úrade vymenúva a odvoláva vláda na návrh vedúceho príslušného ostatného ústredného orgánu štátnej správy.
- Novým členom Rady vlády SR pre prevenciu kriminality je Pavel Franko. Franko v súčasnosti pôsobí ako generálny riaditeľ sekcie prevencie korupcie a krízového manažmentu Úradu vlády, pričom členstvo v rade je s touto funkciou spojené. Rada vlády SR pre prevenciu kriminality je poradný, iniciatívny, koordinačný a odborný orgán vlády pre oblasť kriminality. Jej predsedom je minister vnútra Roman Mikulec a členmi sú napríklad policajný prezident Peter Kovařík, prezident Hasičského a záchranného zboru Pavol Mikulášek, splnomocnenkyňa vlády SR pre rómske komunity Andrea Bučková alebo štátni tajomníci viacerých ministerstiev.