BRATISLAVA. Slovenská republika sa zapojila do novovytvorenej Medzinárodnej platformy zodpovednosti pre Bielorusko.
Jej poslaním bude zbierať a uchovávať dôkazy o vážnych porušeniach ľudských práv spáchaných v Bielorusku počas prezidentských volieb v auguste 2020 a nasledujúcom období.
Informoval o tom Komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR (MZVEZ SR).
Pokračuje porušovanie ľudských práv
„Situácia v Bielorusku je vážna, bez náznakov zlepšenia. V krajine pokračuje hrubé porušovanie ľudských práv vrátane mučenia, neľudského zaobchádzania a svojvoľného zadržiavania ľudí za ich politické názory,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie Ivan Korčok (nom. SaS) s tým, že tieto praktiky nemajú v dnešnej Európe miesto. Je preto podľa neho potrebné vyvodiť zodpovednosť voči tým, ktorí sa ich dopúšťajú.
Platforma je vytvorená na základe odporúčaní obsiahnutých v správe profesora Wolfganga Benedeka o Bielorusku, ktorá bola vypracovaná v rámci takzvaného Moskovského mechanizmu Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).
Cieľom platformy je zhromaždiť a uchovať informácie a dôkazy, ktoré môžu byť použité ako základ pre vyšetrovanie a súdne konanie a následné vyvodenie zodpovednosti voči páchateľom zodpovedným za porušovania ľudských práv.
Podpora neziskového sektora
Rezort diplomacie doplnil, že platforma nie je náhradou za prípadný možný mechanizmus Organizácie Spojených národov (OSN), ale je doplnkovým formátom až do prípadného vytvorenia takéhoto mechanizmu zo strany OSN.

„Zriadenie platformy je výsledkom úzkej spolupráce vlád rovnako zmýšľajúcich krajín a zástupcov neziskového sektora zoskupených okolo mimovládnych organizácií Dignity so sídlom v Kodani, Redress v Londýne, Viasna v Minsku a Medzinárodného výboru pre vyšetrovanie mučenia v Minsku,“ uzavrel rezort diplomacie.
V Bielorusku vypukli protesty po vlaňajších augustových prezidentských voľbách, v ktorých podľa oficiálnych výsledkov triumfoval dlhoročný prezident Alexander Lukašenko.
Podľa protestujúcich boli výsledky zmanipulované a požadujú jeho rezignáciu. Na protestoch sa nezriedka zúčastnilo aj viac ako 100-tisíc ľudí. Podľa ľudskoprávnych aktivistov bieloruská polícia zadržala viac ako 30-tisíc demonštrantov.