BRATISLAVA. SaS už nie je súčasťou vládnej koalície. Strana Richarda Sulíka vypovedala koaličnú zmluvu a zanikla tým aj doterajšia vládna štvorkoalícia.

SaS sa tak snaží donútiť premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby odstúpil z funkcie. Krok avizovala už v ultimáte, ktoré premiérovi dala ešte minulý týždeň.
Koaličná kríza trvá už štvrtý týždeň. Rokovania o pokračovaní vlády sa zasekli na spore OĽaNO a SaS.
OĽaNO odmieta, aby sa Sulík, ktorý odstúpil z postu ministra hospodárstva, vrátil do zrekonštruovaného kabinetu.
Matovič sa zase chce z postu premiéra presunúť na novú funkciu vicepremiéra a zostať tak vo vláde. V takom prípade však SaS odmieta, aby musel Sulík z vlády odísť.
Denník SME vysvetľuje vývoj v súbore otázok a odpovedí.
1. Prečo SaS odišla z koalície?
SaS odchodom z koalície naplnila ultimátum z minulého týždňa. Strana v ňom vyzvala premiéra Igora Matoviča (OĽaNO), aby sa vzdal funkcie, inak SaS štvorkoalíciu opustí. Premiér zatiaľ z funkcie neodišiel.
SaS teraz odmieta pokračovať v rokovaniach s ďalšími vládnymi stranami, kým Matovič demisiu nepodá.
“Čím viac chce zahnať Matoviča do kúta, tým horšie sa mu s ním bude rokovať. Matovič je pomstychtivý a bude mu to chcieť vrátiť.
„
"Očakávame, že ďalšie rokovania povedie osoba, ktorú pani prezidentka poverí zostaviť novú vládu," informoval šéf SaS Sulík.
Richard Sulík sa podľa politológa Pavla Baboša môže domnievať, že by pri rokovaniach o novej podobe vlády mal lepšiu pozíciu, ak by už nemusel rokovať s Matovičom.
"Je jedno, či by za rokovacím stolom so Sulíkom sedel Heger, alebo Matovič. V konečnom dôsledku musí na dohodu privoliť Matovič, ktorý je líder OĽaNO a všetci ho v klube počúvajú. Matovič OĽaNO vlastní," dodáva však politológ.
Sulíkovo konanie už podľa Baboša nie je strategické.