Bódvarákó/Košice 31. januára (TASR) - Koniec dobrý, všetko dobré si povedali záchranári potom, ako sa im dnes podvečer podarilo vyslobodiť maďarského jaskyniara - potápača po takmer 120 hodinách strávených v jaskynnom systéme krasu Aggtelek, necelých 5 km južne od slovenských hraníc.
Potom, ako sa zavreli dvere sanitky odvážajúce zachráneného 26-ročného Zsolta Szilágiyho do nemocnice v Miškolci, pred Rákocziho jaskyňou v lokalite Estramos sa rozpútal nefalšovaný medzinárodný happening maďarsko-slovensko-českých záchranárov. "Je to jedna z mála záchranných akcií ktoré skončili šťastlivo, pretože väčšinou potápačské akcie podobného druhu končia vytiahnutím mŕtvoly," zdôvodnil pre TASR ničím nehatenú radosť záchranárov, sprevádzané výstrelmi šampanského Gustáv Štibrány, koordinátor tímu speleológov, ktorý razili šachtu k nešťastníkovi.
Mladý potápač z budapeštianskej potápačnej akadémie uviazol v jaskyni neďaleko obce Bódvarákó, približne 240 kilometrov severovýchodne od Budapešti v sobotu 26. januára večer. Pravdepodobne sa pustil vodiaceho lana a v kalnej vode sa stratil skupine. Keď po troch hodinách márneho hľadania jeho priatelia začali strácať nádej, že prežil, začuli jeho volanie. Problémom však bolo idetifikovať miesto, kde sa nachádza, pretože jaskyňa ešte nie je prebádaná a jej systém obsahuje niekoľko sto kavern - podzemných dutín, kde sa mohol vynoriť. Miesto sa podarilo objaviť až po 66 hodinách maďarskému záchranárovi László Czakóovi, ktorý pri ňom potom strávil desiatky hodín. K Szilágyimu, pri ktorom sa neskôr vystriedali ďalší záchranári a lekári, prepravili aj jedlo, vitamíny, teplý čaj a hroznový cukor, aby zregenerovali jeho sily pred vyslobodením. Dôvodom niekoľkodňovej záchrannárskej akcie bol fakt, že záchranári museli jemnými odstrelmi preraziť v masíve približne 12 metrov dlhú chodbu, ktorou ho vytiahli z dutinného otvoru. Podľa dostupných informácií, použili pritom vyše 10 tisíc tzv. pyropatrónov, ktoré sa používajú k nastreľovaniu klincov do panelov.
Českí speleológovia majú s prestreľovaním prielezov v jaskyniach bohaté skúsenosti a preto ich slovenskí kolegovia prizvali k spolupráci. Podľa Štibrániho mal mladý potápač pri svojom neštastí aj veľký kus šťastia. Okrem iného aj v tom, že mu urýchlene prišli na pomoc najlepší jaskyniari zo Slovenskej speleologickej spoločnosti a z Jaskyniarskej záchrannej služby Českej republiky z Moravského krasu. Prácu českých a slovenských záchranárov mimoriadne oceňovali aj maďarské orgány civilnej obrany, hoci oni sami tvrdili, že v takýchto prípadoch ide o koordinovanú spoluprácu a nedá sa hovoriť o tom, kto mal na záchrane väčší podiel.
Predseda Slovenskej speleologickej spoločnosti Zdenko Hochmut označil skončenú záchrannú akciu v Aggteleku za výnimočne veľkú, aká sa vyskytuje v Európe len veľmi zriedka. Boja o záchranu mladého potápača sa zúčastnilo celkom asi 150 ľudí. Slovenskí speleológovia mali na mieste 37 členov, českí jaskynní záchranári 11 a všetci podľa Mochmuta "pracovali do strhania". Hochmut však ocenil aj organizáciu maďarskej civilnej obrany a starostlivosť o záchranné tímy zo strany predstaviteľov miestnej samosprávy. "Už niekoľko hodín po začiatku akcie boli na mieste stany, ohrievadlá, varilo sa a k dispozícii boli aj všetky potrebné nástroje. Neviem, či by sme to aj na našej strane dokázali takto perfektne zorganizovať," dodal Hochmut.