BRATISLAVA. Štvrtý týždeň trvajúca vládna kríza, v ktorej koaličné strany riešili demisiu premiéra Igora Matoviča a ministra hospodárstva Richarda Sulíka, sa môže skončiť aj tak, že v nej napokon ostanú obaja.
Hoci šéf SaS Sulík iba vo štvrtok vyhlásil, že v rokovaniach nebude SaS pokračovať dovtedy, kým Matovič neodíde z postu premiéra, v piatok sa opäť koaličné strany stretli vo štvorici.
Naposledy sa rozišli s tým, že sa na riešení krízy nedohodli. OĽaNO odmieta, aby sa Sulík vrátil do zrekonštruovanej vlády. Tento týždeň podal demisiu z postu ministra hospodárstva.
Sulík zase nástojí na tom, aby vo vláde ostal, ak v nej bude aj Matovič. Líder OĽaNO totiž prišiel s nápadom, že ak podá demisiu ako premiér, vo vláde ostane ako vicepremiér pre boj s korupciou.
Obratov v postojoch koaličných strán bolo za posledných 23 dní trvajúcej krízy hneď niekoľko. Denník SME zmapoval tie kľúčové.
2. marca - Odštartovalo Za ľudí
Všetko sa začalo stanoviskom strany Za ľudí, ktoré vydali v stredu 2. marca. Predsedníctvo Za ľudí začalo rokovať o tom, či strana zotrvá v koalícii a za akých podmienok. Veronika Remišová vyhlasovala, že musia urobiť „zásadné rozhodnutie“.
Bolo to deň po tom, čo premiér Igor Matovič a minister zdravotníctva Marek Krajčí z OĽaNO vítali na košickom letisku ruskú neregistrovanú vakcínu Sputnik. Šlo o tajný nákup, použitie Sputnika V pri tom strana Za ľudí na vláde vetovala.
Svoj odchod z koalície okamžite ohlásil poslanec Za ľudí a šéf parlamentného európskeho výboru Tomáš Valášek.
Prvá konala strana Za ľudí, ku ktorej sa pridala aj SaS a Sulík zvolal vedenie strany.
Minister zahraničných vecí a dovtedy zdržanlivý diplomat Ivan Korčok (nom. SaS) vítanie ruských vakcín ostro kritizoval. „V tomto momente to už nie je len vakcína. Je to nástroj v hybridnej vojne,“ povedal.