SME
Streda, 19. január, 2022 | Meniny má MárioKrížovkyKrížovky

Koronavírus: Slovensko dostane do konca júna navyše viac ako 687-tisíc vakcín Pfizer (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 9 790 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

21:35 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

21:30 🌐 Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová členské krajiny Európskej únie vyzvala, aby "bezodkladne" vytvorili infraštruktúru potrebnú na používanie digitálnych očkovacích preukazov.

Na svojom účte na Twitteri spresnila, že tieto preukazy, označované aj ako covid pasy, by mali byť sprístupnené už do začiatku leta.

Šéfka eurokomisie zároveň Európsky parlament a Radu EÚ (členské krajiny) vyzvala, aby urýchlene prijali a schválili návrh na používanie týchto osvedčení, ktoré majú uľahčiť Európanom cestovanie v rámci Únie.

21:06 🌐 Za pomoci jazdeckej polície a vodného dela rozohnala polícia nepovolené zhromaždenie tisícok mladých ľudí, ktorí prišli do jedného z bruselských parkov na fingovaný koncert. Dôvodom zásahu polície bolo porušenie protipandemických opatrení. Uviedla to televízna stanica RTBF.

Skryť Vypnúť reklamu

Aj napriek tomu, že na sociálnych sieťach bol koncert ohlásený ako prvoaprílový žart, do parku Bois de la Cambre prišlo niekoľko tisíc mladých ľudí, ktorých do prírody vylákalo aj mimoriadne teplé a slnečné počasie. Polícia bola v strehu a pripravená, lebo na sociálnych sieťach účasť na koncerte v parku s názvom "La Boum" prisľúbilo 18-tisíc ľudí a ďalších 51-tisíc prejavilo oň záujem.

20:52 🇸🇰 Slovensko získa do konca júna ďalších 687 590 vakcín BioNTech/Pfizer. Po intenzívnych rokovaniach bolo dnes v EÚ dohodnuté prerozdelenie dodatočných 10 miliónov vakcín BioNTech/Pfizer ešte počas druhého kvartálu tohto roka. Informuje o tom Tlačový odbor Úradu vlády.

O tom, ako rokovania prebiehali, sme už informovali tu >>>>

Skryť Vypnúť reklamu

20:33 🇸🇰 Poslanci odsúhlasili predĺženie núdzového stavu. Z 96 prítomných hlasovalo za 78, proti bolo 15 poslancov.

Opätovné predĺženie núdzového stavu od 20. marca o ďalších 40 dní schválila vláda ešte 17. marca. Do 20 dní od prvého dňa predĺženého núdzového stavu ho však musí potvrdiť parlament.

20:07 🌐🇵🇱 Poľsko zaznamenalo rekordný denný prírastok 35 251 prípadov nákazy koronavírusom. Podľa evidencie poľského ministerstva zdravotníctva tiež v krajine pribudlo 621 súvisiacich úmrtí.

Nemocnice v Sliezskom vojvodstve už nemajú voľné lôžka pre ľudí s covidom a tamojších nových pacientov prevážajú do ďalších regiónov. Situácia je tiež vážna v Mazovskom vojvodstve, kde sa nachádza Varšava.

19:30 🌐 Na vyše 400 nemocničných očkovacích miestach v Maďarsku sa začalo mimoriadne očkovanie pedagógov materských škôl a učiteľov škôl, informoval operačný štáb na svojej stránke koronavirus.gov.hu. Do 29. marca sa ich zaregistrovalo takmer 215-tisíc.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf úradu vlády minulý týždeň povedal, že v zmysle rozhodnutia kabinetu začnú otvárať školy v priebehu týždňa po tom, čo bude v Maďarsku zaočkovaných 2,5 milióna ľudí, čo by pri terajšom tempe podávania vakcín mohlo byť najskôr 12. apríla.

19:22 SVET - Tri členské krajiny EÚ - Česká republika, Rakúsko a Slovinsko - sa odmietli zapojiť do darcovskej schémy prerozdeľovania vakcín proti covidu pre tie krajiny Únie, ktoré majú výrazne menej očkovacích látok, čo je aj príklad Slovenska. Pre TASR informáciu potvrdilo Stále zastúpenie pri EÚ v Bruseli.

To, že väčšina krajín EÚ ukazuje solidaritu s krajinami trpiacimi nedostatkom vakcín, je dôležitý signál. Je poľutovaniahodné, že Rakúsko, Slovinsko a Česko majú iný názor a toto solidárne gesto odmietajú.

Nemenovaný diplomat z prostredia EÚ

O prerozdeľovacej schéme v stredu a vo štvrtok v Bruseli rokovali veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER). V stredu sa veľvyslanci nedohodli na tom, ako vyriešiť spor ohľadom spôsobu rozdelenia desať miliónov vakcín od spoločností Pfizer/BioNTech z dodávok pôvodne určených pre druhý štvrťrok. Uvedený objem vakcín má kompenzovať niektorým štátom EÚ ich doterajšie nižšie prídely.

Skryť Vypnúť reklamu

Kompromisnú dohodu vo štvrtok aj naďalej odmietli Rakúsko, Česko a Slovinsko, ktoré trvajú na tom, že každý štát má dostať vakcíny určené podľa populačného kľúča. V praxi to znamená, že ostatných 24 štátov Únie sa medzi sebou dohodne na tom, že solidárne darujú časť svojich vakcín tým krajinám, ktoré ich dostali alebo objednali menej. Podľa informácií tlačovej agentúry DPA sa 19 krajín EÚ vzdá spolu 2,8 milióna dávok, aby pomohli zaplniť medzery v dodávkach pre Bulharsko, Estónsko, Chorvátsko, Lotyšsko a Slovensko.

"To, že väčšina krajín EÚ ukazuje solidaritu s krajinami trpiacimi nedostatkom vakcín, je dôležitý signál. Je poľutovaniahodné, že Rakúsko, Slovinsko a Česko majú iný názor a toto solidárne gesto odmietajú," uviedol pre DPA nemenovaný diplomat z prostredia EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

19:14 SLOVENSKO - Veľkonočné sviatky majú byť kľúčové pre rozhodovanie, či sa epidemické opatrenia v ďalších týždňoch uvoľnia alebo zostanú na súčasnej úrovni.

Súvisiaci článok Aké pokuty hrozia za nedodržiavanie opatrení počas Veľkej noci? (otázky a odpovede) Čítajte 

Napriek tomu, že vláda opatrenia pred sviatkami zásadnejšie neupravovala a naďalej platí zákaz presunov medzi okresmi, vo štvrtok od poobedia sa na výjazdoch z Bratislavy tvorili kolóny.

Polícia avizuje, že počas celej Veľkej noci bude viac kontrol na cestách i na hraniciach okresov. Nasadiť chce tisíce policajtov.

Denník SME zosumarizoval, čo môžu hliadky kontrolovať, kedy udeľujú pokuty a aké vysoké tieto pokuty bývajú.

18:53 SLOVENSKO - Diskusia v parlamente k núdzovému stavu naďalej pokračuje, obzvlášť aktívni v rozprave sú poslanci Kotlebovej ĽSNS, ktorí jeho opakované predlžovanie kritizujú. Stále čakáme na to, kedy dôjde k hlasovaniu.

Skryť Vypnúť reklamu

18:13 SLOVENSKO - Spoločnosť Mediform od 1. apríla uzatvára všetky mobilné odberové miesta, ktoré prevádzkovala. Ministerstvo zdravotníctva jej neschválilo pokračovanie týchto prevádzok.

Zrušenie mobilných odberových miest zasiahlo okres Žarnovica, kde pre obyvateľov ostáva od apríla v prevádzke jedno mobilné odberové miesto spoločnosti International Rescue System na Cintorínskej ulici v Novej Bani.

17:50 SLOVENSKO - Strana Hlas chce na hlasovanie v Národnej rade predložiť návrh na úpravu protipandemických opatrení. Preložiť ho chce počas najbližšej schôdze.

17:40 SVET - Thajsko začalo skracovať povinnú karanténu pre cestujúcich prichádzajúcich do krajiny, oznámilo vo štvrtok ministerstvo zahraničných vecí. Thajčania a cudzinci, ktorí dostali vakcínu a môžu sa preukázať potvrdením o zaočkovaní, musia stráviť sedem dní v karanténe v štátom schválených hoteloch.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Thajsko skrátilo povinnú karanténu pre zaočkovaných cestujúcich Čítajte 

Cestujúci, ktorí neboli zaočkovaní, musia stráviť desať dni v karanténe, dodal podľa tlačovej agentúry DPA hovorca. Skrátenie karantény sa netýka ľudí prichádzajúcich z niektorých afrických krajín s variantmi koronavírusu, ktorí budú musieť stráviť v karanténe 14 dní.

17:24 SVET - Švédsko očakáva, že do 15. augusta začne očkovať všetkých dospelých. Je to o dva mesiace neskôr, než pôvodný odhad krajiny. Vo vyhlásení pre CNN združenie SALAR zdôvodnilo odklad dodaním vakcín v menšom množstvo.

17:09 SLOVENSKO - Národná rada je už uznášaniaschopná. Prezentovalo sa 82 poslancov, hlasovať budú o predĺžení núdzového stavu.

17:00 SVET - Veľká noc môže podľa českého ministra zdravotníctva Jana Blatného rozhodnúť o tom, kedy sa deti vrátia do škôl a kedy sa začne s uvoľňovaním protiepidemických opatrení v krajine. Minister sa tak vyjadril počas štvrtkovej tlačovej konferencie, na ktorej zároveň vyzval verejnosť, aby aj počas nadchádzajúcich sviatkov dodržiavala opatrenia. „Majte vždy ochranné pomôcky,“ upozornil Blatný, ktorého cituje spravodajský portál iDNES.cz.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Veľká noc rozhodne o otváraní škôl a uvoľňovaní opatrení v Česku Čítajte 

Minister školstva Robert Plaga spolu s Blatným oznámili, že by sa deti mali začať vracať do škôl od 12. apríla. V prvej fáze by sa to v týždenných rotáciách malo týkať žiakov prvého stupňa základných škôl, rotácie sa ale nebudú týkať málotriednych škôl.

„V stredu 7. apríla po Veľkej noci povieme, či z návratu nebudú vyňaté niektoré okresy, ktorých sa to týkať nebude,“ vysvetlil Plaga a Blatný neskôr upresnil, že návrat sa odloží v okresoch, kde bude reprodukčné číslo vyššie ako jedna. „Na druhom stupni bude pokračovať dištančná výuka. Vracať sa budú tiež deti do materských škôl, ktoré nebudú musieť nosiť rúška a budú v skupinách maximálne 15 žiakov,“ uviedol tiež minister školstva. Na školách budú naďalej podľa neho platiť režimové opatrenia, teda pravidelné vetranie, rúška a testovanie dvakrát do týždňa.

Skryť Vypnúť reklamu

16:57 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv má výhrady k očkovaniu ruskou vakcínou Sputnik V. Denníku SME informáciu potvrdil zdroj blízky ústavu. Ministerstvo napriek výhradám ŠÚKL môže očkovanie ruskou vakcínou povoliť.

Súvisiaci článok ŠÚKL má výhrady k očkovaniu Sputnikom V Čítajte 

O postoji kontrolórov ministerstvo tento týždeň zavádzalo. V stredu jeho hovorkyňa Zuzana Eliášová tvrdila, že ministerstvo ešte čaká na výsledky laboratórnych testov, kontrolóri pritom uviedli, že mu stanovisko predstavili už v utorok.

16:55 SLOVENSKO - Boris Kollár vyzval poslancov, aby podporili predĺženie núdzového stavu. Chce, aby sa opozícia a koalícia dohodli na tom, aké opatrenia sa prijmú po skončení sa núdzového stavu, napríklad počas leta.

"Nám by stačilo núdzový stav a obmedzenia dať iba na zdravotníctvo. Dávno sme to mali pripraviť. Možno by sme to mali pripraviť do budúcna," upozornil Kollár s tým, že pandémia sa ešte neskončila a môžu prísť ešte ďalšie vlny. Pripomenul, že treba riešiť problém zodpovedne a nie populisticky.

Skryť Vypnúť reklamu

16:5O SLOVENSKO - Pozitivita vykonaných antigénových testov v mobilnom odberovom mieste v žiarskej nemocnici Svet zdravia bola v marci na úrovni 0,95 percenta, informovala hovorkyňa siete Svet zdravia Jana Fedáková, podľa ktorej vo februári bola 2,94 percenta a v januári 4,27 percenta. „Aktuálne je na COVID lôžkach žiarskej nemocnice hospitalizovaných 26 pacientov. Z toho štyria potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 22 kyslíkovú liečbu,“ doplnila Fedáková.

Ako pokračovala, MOM v tejto nemocnici bude otvorené aj 2., 3. a 5. apríla, vždy od 8:00 do 12:00 hodiny.

16:46 SLOVENSKO - Poslanec ĽSNS Beluský v parlamentnej rozprave tvrdí, že "plošné testovanie muselo" zapríčiniť zhoršenie epidemiologickej situácie.

16:35 SVET - Uzbekistan začal vo štvrtok očkovať svojich obyvateľov proti koronavírusu, pričom im ponúkol voľbu medzi britsko-švédskou vakcínou AstraZeneca a vakcínou vyvinutou čínskou spoločnosťou Anhui Zhifei Longcom Biopharmaceutical, ktorú táto stredoázijská krajina plánuje čoskoro i vyrábať. Postsovietske štáty Strednej Ázie využívajú ruské, západné aj čínske vakcíny.

Skryť Vypnúť reklamu

Kazachstan, susediaci s Uzbekistanom, produkuje a distribuuje ruskú očkovaciu látku Sputnik V a Kirgizsko - ďalšia susedná krajina Uzbekistanu - začalo minulý týždeň očkovať vakcínou od čínskej spoločnosti Sinopharm.

Uzbeci, ktorí sa dali vo štvrtok zaočkovať, pre tlačovú agentúru AFP uviedli, že väčšinou si zvolili vakcínu AstraZeneca. Uzbekistan s 34 miliónmi obyvateľov v prvej vlne očkovania cieli na zdravotnícky personál a ľudí nad 65 rokov. Minister zdravotníctva Abduchakim Chaddžibajev vyhlásil, že uzbecké úrady plánujú do konca júna zaočkovať približne štyri milióny ľudí.

16:30 SLOVENSKO - O zmene slovenskej vlády písali viaceré zahraničné tlačové agentúry. AP uviedla, že odchádzajúca vláda je vôbec prvou európskou, ktorá sa rozpadla v súvislosti so zvládaním pandémie. Novej vláde sa podarilo udržať pôvodnú štvorkoalíciu a vyhnúť sa tak možnosti predčasných volieb, dodáva agentúra.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Súčasný premiér Heger, bývalý premiér Matovič. Porovnajte si obe vlády Čítajte 

Agentúra DPA pripomína mesiace trvajúci konflikt v koalícii v súvislosti s postupom voči koronavírusu. Dve zo štyroch koaličných strán pohrozili svojím odchodom z koalície v prípade, že vtedajší premiér Igor Matovič zostane šéfom vlády, píše DPA.

16:25 SLOVENSKO - Držitelia poľovných lístkov môžu od štvrtka 1. apríla vycestovať v rámci pobytu v prírode aj mimo okres a môžu vychádzať aj po 20-tej hodine, ale len z dôvodu plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných. Vyplýva to z usmernenia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR pre poľovníkov k uplatňovaniu výnimky, ktorú v stredu 31. marca uznesením schválila vláda.

Tá od dnešného dňa umožnila cestu na účel pobytu v prírode držiteľovi poľovného lístka za účelom plnenia opatrení proti šíreniu afrického moru ošípaných pri dodržaní protiepidemiologických opatrení stanovených vo vyhláške Úradu verejného zdravotníctva SR a cestu späť.

Skryť Vypnúť reklamu

16:15 SVET - Lekári a zdravotné sestry v Taliansku, ktorí odmietnu vakcináciu proti koronavírusu, by mohli byť preložení na iné pracovisko alebo by im mohli pozastaviť vyplácanie miezd. Vyplýva to z nového vládneho uznesenia. Talianska vláda toto opatrenie schválila v rámci najnovších predpisov zameraných na zastavenie šírenia pandémie. Povinnosť zdravotníkov dať sa zaočkovať k nim zaradili po tom, ako sa dôvodom šírenia vírusu v niekoľkých nemocniciach v poslednom období stalo to, že zamestnanci neboli zaočkovaní.

Súvisiaci článok Talianskym zdravotníkom hrozí pozastavenie mzdy, ak sa odmietnu očkovať Čítajte 

Taliansko medzi prvými očkuje zdravotnícky personál a tri milióny z doteraz podaných desiatich miliónov dávok vakcín v krajine boli určené pre zdravotníkov. Taliansky minister zdravotníctva Roberto Speranza uviedol, že prevažná väčšina zdravotníkov súhlasila s bezplatnou vakcináciou, ale niektorí to odmietajú.

Skryť Vypnúť reklamu

K ďalším opatreniam v Taliansku patrí vylúčenie trestnej zodpovednosti zdravotníckeho personálu, ktorý podáva vakcíny, ak očkovanie urobili správne. Niektorí všeobecní lekári v Taliansku sa totiž podávaniu vakcín vyhýbali pre obavy z právneho postihu, ak sa u ich pacientov prejavia negatívne účinky.

16:00 SLOVENSKO - Parlament rokuje o predĺžení núdzového stavu. Vyhlásením a predĺžením núdzového stavu vysiela vláda SR a Národná rada podľa Hegera jasný signál verejnosti o závažnosti aktuálnej situácie. Premiér dodal, že ho nechcú predlžovať, ak to nebude nutné, a pripravujú na to už aj potrebné zákony. Zdôraznil, že boj s pandémiou nie je o politike, ale o ochrane životov.

Deklaroval, že núdzový stav nechcú predlžovať nad mieru potreby. Preto podľa jeho slov rozbehli na ministerstve spravodlivosti a zdravotníctva prípravu zákonov po vzore iných štátov a pokúsia sa ich v najbližších týždňoch priniesť aj do parlamentu.Poukázal na zlú situáciu v nemocniciach.

15:45 SLOVENSKO - Nová testovacia stratégia, o ktorej rokuje konzílium odborníkov, rozhodne aj o tom, ako a či sa použije 35 miliónov testov, ktoré nakúpil bývalý minister Krajčí, potvrdil premiér Heger v Rozhovoroch ZKH. Ide o testy, ktoré mali byť rozdistribuované na domáce samotestovanie. Testy vykazujú vysokú chybovosť.

"Je pravda, že niektoré šarže boli chybové," povedal premiér. Tie sa však podľa neho reklamovali s Európskou úniou.

15:41 SVET - Viacero rakúskych spolkových krajín od štvrtka opäť sprísňuje epidemické opatrenia z dôvodu preťaženia jednotiek intenzívnej starostlivosti v nemocniciach, informovali agentúry DPA a Reuters.

V hlavnom meste Viedeň, Burgenlande a Dolnom Rakúsku je v platnosti tvrdý lockdown, ktorého súčasťou je aj 24-hodinový zákaz vychádzania. Väčšina obchodov, múzeá a zoologické záhrady sú zatvorené. Opatrenia zasiahli približne štyri milióny z deviatich miliónov obyvateľov Rakúska a v platnosti budú do 11. apríla.

15:36 SLOVENSKO - Košice upravujú počas veľkonočných sviatkov prevádzku svojich troch veľkokapacitných odberných miest na testovanie. Zároveň obyvateľov vyzýva, aby naďalej dodržiavali všetky preventívne opatrenia. Magistrát o tom informuje na svojej webovej stránke.

Súvisiaci článok Od 1. apríla košická nemocnica neberie všetkých poistencov Dôvery. Má na to manuál Čítajte 

Bezplatné antigénové testovanie na ochorenie COVID-19 môže verejnosť vo štvrtok do 17:00 využiť na odberných miestach na Magistráte mesta na Triede SNP, v Amfiteátri na Festivalovom námestí a v Spoločensko-relaxačnom centre na Ulici Milosrdenstva.

Na Veľký piatok (2. 4.) a v sobotu (3. 4.) bude v prevádzke už len veľkokapacitné odberné miesto v Spoločensko-relaxačnom centre na Ulici Milosrdenstva, a to od 9:00 h do 17:00. Počas Veľkonočnej nedele (4. 4.) a na Veľkonočný pondelok (5. 4.) nebude mesto Košice poskytovať tieto služby.

15:22 SVET - Maďarská lekárska komora navrhla tamojšiemu rezortu vnútra, aby preveril, či invazívna umelá pľúcna ventilácia pacientov prebieha v poriadku, pretože v niektorých nemocniciach dosahuje úmrtnosť takýchto pacientov až 98 percent. O tomto liste MOK ministrovi vnútra Sándorovi Pintérovi informovala vo štvrtok komerčná televízia RTL Klub.

Súvisiaci článok Maďarskí lekári žiadajú preverenie pľúcnych ventilácií pre pacientov s covidom Čítajte 

Miera úmrtnosti je podľa neho v takýchto prípadoch veľmi vysoká, avšak oficiálne údaje o tom, koľko pacientov prežije invazívnu kyslíkovú liečbu, nie sú k dispozícii.

Primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik nedávno vyhlásil, že zomiera čoraz viac ľudí napojených na umelú pľúcnu ventiláciu. Ich pomer stúpol z pôvodných 30 percent na 40 až 45 percent.

15:18 SLOVENSKO - Detva bude testovať aj počas Veľkej noci, informuje o tom na svojej webstránke. Na sobotu samospráva pripravila jedno odberové miesto v dome kultúry Andreja Sládkoviča. V pondelok budú k dispozícii tri odberové miesta. Občania sa môžu otestovať opäť v dome kultúry aj v mestskom kultúrnom stredisku Chudobienec. K dispozícii bude aj III. Základná škola na Obrancov mieru.

Testovacie miesta budú počas týchto dní otvorené od 8:00 do 19:30 s obedňajšou prestávkou od 11:30 do 12:30 . Ďalšia pauza bude od 16:30 do 17:00 . Posledné odbery sa budú robiť 15 minút pred koncom testovania. Okres Detva bude od budúceho týždňa opäť zaradený medzi bordové okresy.

15:09 SVET - Spoločnosť Emergent BioSolutions, ktorá sa podielala na výrobe 15 miliónov znehodnotených dávok vakcíny Johnson & Johnson, mala už v minulosti problémy s hygienikmi, informuje AP.

Vládna agentúra Správa potravín a liečiv ju v minulosti napomínala za nedostatočné hygienické štandardy v továrni ako pleseň či vydávanie prasknutých injekčných liekoviek.

15:01 SVET- V Česku už zaočkovali viac enž milión ľudí, takmer polovicu z nich aj druhou dávkou. Z nich sa nakazilo koronavírusom len 1,3 percenta a to po podaní prvej dávky, teda pred vytvorením imunity, informuje český Deník N.
Výhody očkovania najviac pocitujú klienti DSS, kde sa život pomaly vracia do normálu.

14:55 SVET - Európska únia zatiaľ zaočkovala takmer 60 percent zdravotníkov a ľudí nad 80 rokov. Cieľ bol 80 percent.

14:47 SLOVENSKO - AstraZeneca krajinám doručila v prvom kvartáli 30 miliónov dávok vakcíny, namiesto sľúbených 120 miliónov, informuje Bloomberg. To ovplyvňuje očkovanie najmä v krajinách, ktoré si neobjednali drahšiu vakcínu Pfizer a rozhodli sa čakať na dodávky Astry. Medzi tieto krajiny patrí aj Slovensko.

Európska komisia oznámila, že v prvom kvartáli krajiny eurobloku dostali 100 miliónov dávok vakcín, v ďalšom by ich mali dostať 360 miliónov.

Podľa dokumenty, ktorý cituje redakcia Bloombergu, by si ešte mali Slovensko, Bulhársko, Chorvátsko, Estónsko a Lotyšsko prerozdeliť tri milióny dávok vakcín. Celkovo Únia prerozdelí krajinám, ktoré sú na chvoste s očkovaním, dodatočných 10 miliónov dávok.

14:43 SVET - Pre prísny lockdown a problémy väčšina diplomatov opustila KĽDR, ruskí zostávajú. KĽDR, kde zatiaľ úrady doteraz nepotvrdili jediný prípad nákazy novým koronavírusom, uzavrela svoje hranice, vyhlásila uzáveru celých miest a podnikla celý rad ďalších krokov, aby zabránila prepuknutiu epidémie, informovala agentúra AFP.

Súvisiaci článok Prísny lockdown vyháňa z Pchjongjangu diplomatov Čítajte 

Ruské veľvyslanectvo vo svojom príspevku na sociálnej sieti Facebook napísalo, že v tejto situácii Pchjongjang opúšťa zahraničný diplomatický personál. V meste údajne zostalo už len menej ako 300 cudzincov.

Odchody cudzincov zo Severnej Kórey sa podľa ruskej ambasády v tejto situácii dajú pochopiť, keďže "nie každý je schopný znášať bezprecedentne prísne obmedzenia, akútny nedostatok spotrebného tovaru vrátane liekov a absenciu možnosti riešiť svoje zdravotné problémy".

14:10 SVET - Medzinárodná iniciatíva COVAX sa rozhodla poskytnúť Ukrajine 947 700 dávok vakcíny Pfizer, informovala vo štvrtok agentúra Ukrinform s odvolaním sa na námestníka ukrajinského ministra zdravotníctva a hlavného hygienika Viktora Ľaška.

Podľa neho informoval COVAX ukrajinské ministerstvo zdravotníctva o pridelení vakcín s tým, že by mali prísť do konca júna. Očkovať začnú ľudí v azylových a pobytových zariadeniach pre seniorov, ako aj osoby pracujúcich v týchto ústavoch.

13:54 SVET - Klinická štúdia Pfizer/BioNTech potvrdzuje, že vakcína poskytuje ochranu po dobu minimálne šesť mesiacov. Vakcína chráni aj pred variantom B.1.351, ktorý je dominantný v Južnej Afrike , informuje CNN.

Hoci je šesť mesiacov podľa CNN skromný cieľ, je to dlhšie ako 90 dní, čo bol doteraz najlepší odhad.

13:23 SLOVENSKO - Vojenskej nemocnici pod vedením nového ministra zrušili MOM-ku. Miestny úrad sa odvolal na závery kontroly Vojenského ústavu hygieny a epidemiológie.

Súvisiaci článok Vojenskej nemocnici pod vedením nového ministra zrušili MOM-ku. Nebola bezpečná Čítajte 

Z protokolu, ktorý redakcii na vyžiadanie poskytlo ministerstvo obrany, vyplýva, že odberné miesto nebolo pre ľudí bezpečné.

13:21 SVET - Hongkong v pondelok obnoví očkovanie proti koronavírusu vakcínou konzorcia Pfizer/BioNTech. Vakcináciu na dvanásť dní prerušili pre defektné balenie v jednej šarži, ktorá mala chybné viečka a z niektorých ampuliek unikala očkovacia látka. Vyšetrovanie BioNTechu podľa zdravotníckych úradov nenašlo žiadne bezpečnostné problémy pri defektoch niektorých ampuliek v danej šarži a ani v ďalšej nepoužitej šarži vakcíny.

„BioNTech verí, že účinnosť vakcíny nebola ovplyvnená, takže sa členovia verejnosti, ktorí dostali vakcínu BioNTechu nemusia obávať,“ vyjadrila sa šéfka hongkonského zdravotníctva Constance Čchan. Ako tiež uviedla, posilnia náhodné kontroly, aby sa ubezpečili, že majú bezpečné balenie vakcín.

13:13 SLOVENSKO - "Ak budeme priskoro otvárať, riskujeme ďalšiu vlnu epidémie," hovorí Krčméry. Medzi jednotlivými vlnami zmierňovania opatrení musí byť dostatočný časový odstup, aby sa dalo spätne pozrieť, čo zhoršilo situáciu, ak sa tak stane.

Zmení sa aj testovacia stratégia, zmeny oznámia podľa Krčméryho 11. apríla.

13:06 SLOVENSKO - Zasadá konzílium epidemiológov, oznámil Vladimír Krčméry. Konzílium sa zaoberá otváraním škôl aj postupným otváraním prevádzok. "Je to diskusia najmenej na týždeň," dodal Krčméry.

Úlohou nového ministra zdravotníctva bude po zvládnutí pandémie podľa Krčméryho zlepšenie zdravotného stavu spoločnosti. Slovensko má podľa neho výrazný nedostatok lekárskeho pesonálu aj vybavenia nemocníc.

13:05 SVET - V Poľsku zaznamenali za posledných 24 hodín 35 251 nových prípadov nákazy,čo je najvyšší denný prírastok od vypuknutia pandémie. Informovala o tom agentúra PAP s odvolaním sa na najnovšie údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva.

V súvislosti s chorobou COVID-19, ktorú koronavírus spôsobuje, tam zároveň za uplynulý deň zomrelo 621 ľudí. Poľské úrady zaevidovali od začiatku pandémie celkovo 2 356 970 prípadov nákazy a 53.665 súvisiacich úmrtí.

K zlej situácii v tomto vojvodstve prispieva podľa ministra pravdepodobne cezhraničná doprava z Českej republiky. Takéto tvrdenie podľa DPA podporuje aj skutočnosť, že južné časti Sliezskeho vojvodstva, ktoré sú pri českých hraniciach, sú nákazou zasiahnuté najviac.

12:55 SLOVENSKO - Slovenská lekárska komora oceňuje schválenie pandemickej práceneschopnosti (PN) parlamentom. Pandemická PN má v súčasnosti výšku 75 percent denného vymeriavacieho základu, čo v princípe znamená takmer 100 percent mzdy.

Súvisiaci článok Pandemické dávky sa zvýšia na takmer celú čistú mzdu. V čom je háčik? Čítajte 

Komora tiež vyzvala na dodržiavanie protipandemických opatrení počas Veľkej noci.

12:51 SVET - Britský variant koronavírusu zistili v 9 z 10 otesovaných vzorkách v Nemecku, informuje CNN.

12:39 SVET - Nová šéfka Svetovej obchodnej organizácie (WTO) Ngozi Okonjo-Iwealaová tvrdí, že farmaceutické spoločnosti vyrábajúce vakcíny proti koronavírusu by mali produkovať dostatočné množstvo pre všetkých na svete alebo dobrovoľne poskytnúť svoje technológie rozvojovým krajinám. Informoval o tom spravodajský web BBC.

Súvisiaci článok Európske tempo očkovania je podľa WHO neprijateľne pomalé Čítajte 

Okonjo-Iwealaová ako vhodný príklad uviedla spoločnosť AstraZeneca, keďže tento farmaceutický gigant súhlasil s odovzdaním svojho know-how výrobcovi vakcín v Indii.

„Takéto dobrovoľné poskytovanie licencií by mohlo zachrániť oveľa viac ľudí,“ uviedla 66-ročná Nigérijčanka a dodala, že rovnako by mali postupovať aj ďalší výrobcovia vakcín.

12:25 SVET - Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn by bol ochotný „bez váhania" sa dať zaočkovať vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca. Vzhľadom na svoj vek však ešte nie je na vakcináciu oprávnený.

"Dôverujem vakcínam povoleným v Nemecku... Očkovanie je rozhodujúcim krokom na ceste von z pandémie. Využite dostupné príležitosti. Pripojte sa!" uviedol 65-ročný Steinmeier vo vyhlásení, z ktorého citovala agentúra AFP.

Vyjadril sa tak v súvislosti s rozhodnutím nezávislého panelu nemeckých expertov na vakcináciu, ktorý v utorok odporučil, aby látkou od AstraZeneca bežne neočkovali ľudí vo veku pod 60 rokov pre zvyšujúci sa počet prípadov nezvyčajných krvných zrazenín niekoľko dní po vakcinácii. Nemecká vláda toto odporúčanie akceptovala a uviedla, že túto vakcínu budú prednostne podávať ľuďom vo veku nad 60 rokov, hoci môžu byť výnimky po konzultácii s lekárom.

12:12 SVET - Francúzsky premiér Jean Castex vo štvrtok v parlamente obhajoval prísne epidemiologické pravidlá, ktoré už vyše týždňa platia v Paríži a viacerých častiach severného Francúzska a od soboty sa budú vzťahovať na celú krajinu. Uviedla to agentúra AFP. Sprísnenie epidemiologických opatrení oznámil v stredu večer v televíznom prejave prezident Emmanuel Macron.

Francúzsko podľa premiéra zažíva tretiu vlnu pandémie, ktorá "nás zasahuje viac". Zdôraznil, že "nové opatrenia sú potrebné na ochranu životov našich spoluobčanov". Súčasťou opatrení je zatvorenie škôl. Castex pripomenul, že Francúzsko je európskou krajinou, ktorá od začiatku pandémie zatvorila svoje školy na najkratší čas. Súčasne upozornil, že počas uplynulých dvoch týždňov sa incidencia u detí a dospievajúcich zvyšovala rýchlejšie ako v bežnej populácii.

Od budúceho týždňa budú školy vo Francúzsku poskytovať dištančné vzdelávanie a počas nasledujúcich dvoch týždňov - od 12. do 25. apríla - budú mať všetky typy škôl prázdniny. Školy a jasle však budú naďalej otvorené pre deti zamestnancov zdravotníckych zariadení. Castex konštatoval, že vo Francúzsku sa proti covidu očkuje rýchlejšie ako v susednom Nemecku a Španielsku. Avizoval, že v najbližších týždňoch sa začnú očkovať ďalšie vekové skupiny.

12:03 SLOVENSKO - Prešovská nemocnica má covidové lôžka obsadené na 63 percent. Celkovo je pre nich v nemocnici vyčlenených 179 lôžok. Ich počet sa znížil o 22, riaditeľ nemocnice Ľubomír Šarník uviedol, že v nemocnici je k štvrtku hospitalizovaných 112 pacientov s ochorením COVID-19.

Na covidovom oddelení je hospitalizovaných 88 pacientov, z nich 87 sú pozitívni a jeden suspektný. Na covidovej jednotke intenzívnej starostlivosti sú 12 pozitívne testovaní pacienti, z nich jeden si vyžaduje neinvazívnu umelú pľúcnu ventiláciu (NIV ÚPV). Dvanásť pozitívnych pacientov je hospitalizovaných na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny. Z nich 10 sú napojení na ÚPV a dvaja si vyžadujú NIV ÚPV.

K štvrtku evidujú 16 zamestnancov s pozitívnym výsledkom testu na ochorenie COVID-19. Nemocnica má celkovo viac ako 2500 zamestnancov.

11:42 SVET - Za posledný týždeň pribudlo v Českej republike šesť podozrení na úmrtie po očkovaní proti, ich Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje 31. Ústav všetky hlásenia odoslal do európskej databázy nežiaducich účinkov, kde sa prípady posudzujú, informovala vo štvrtok spravodajská televízia ČT24.

Súvisiaci článok V marci zomrelo v Česku v súvislosti s covidom takmer šesťtisíc ľudí Čítajte 

"Rovnako ako u ostatných hlásení aj v týchto prípadoch ide len o podozrenie na vzťah k očkovaniu, časová súvislosť rozhodne nemusí znamenať súvislosť príčinnú," uviedol SÚKL. Televízia ČT24 dodala, že ak by výbor EMA dospel k záveru, že medzi liekom a reakciou existuje príčinná súvislosť, môže napríklad zmeniť jeho registráciu.

11:33 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici v Trnave je aktuálne hospitalizovaných 73 pacientov s potvrdeným ochorením COVID-19. Je to výrazne menej ako v polovici marca, keď bolo v nemocnici viac ako sto pacientov s týmto ochorením.

Vo februári ich bývalo aj viac ako 130. O poklese počtu pacientov informovala nemocnica na sociálnej sieti.

Súvisiaci článok Počet hospitalizovaných v trnavskej nemocnici klesá Čítajte 

COVID-19 majú aktuálne aj dvaja lekári, osem zdravotných sestier, šesť ďalších zdravotníckych pracovníkov a štyria iní zamestnanci nemocnice. V decembri minulého roka a začiatkom tohto roka sa počet zamestnancov s týmto ochorením blížil k stovke.

Fakultná nemocnica v Trnave evidovala v marci 85 úmrtí pacientov s COVID-19. V mesiaci február bolo až 158 úmrtí. Nemocnica pokračuje v očkovaní, s ktorým začala 5. januára. Doteraz použila viac ako 26 200 vakcín Pfizer/BioNTech.

10:50 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia kritizovala vo štvrtok Európu za "neprijateľne pomalú" očkovaciu kampaň a vyjadrila tiež znepokojenie nad nárastom počtu nakazených novým koronavírusom v tomto regióne. Informovala o tom agentúra AFP.

"Vakcíny sú našou najlepšou cestou z tejto pandémie... Tempo, ktorým sa očkuje, je však neprijateľne pomalé" a "predlžuje trvanie pandémie", uviedol vo vyhlásení riaditeľ WHO pre oblasť Európy Hans Kluge. Dodal, že epidemiologická situácia v Európe je "znepokojujúcejšia, ako za ostatných niekoľko mesiacov".

Pred piatimi týždňami klesol týždenný prírastok počtu nakazených v Európe pod jeden milión, avšak minulý týždeň došlo k zvýšeniu miery šírenia COVID-19 vo väčšine krajín patriacich do tzv. európskeho regiónu WHO, kde "bolo zaznamenaných 1,6 milióna prípadov", uviedol Kluge vo vyhlásení. Celkový počet úmrtí súvisiacich s koronavírusom sa tam podľa neho "rýchlo blíži k hranici jedného milióna a celkový počet prípadov nákazy čoskoro prekročí 45 miliónov".

"Pravdepodobnosť výskytu nových znepokojivých variantov rastie s rýchlosťou, akou sa vírus rozmnožuje a šíri, takže zamedziť prenosu prostredníctvom základných opatrení pre kontrolu chorôb je kritické," uviedla v rovnakom vyhlásení WHO regionálna koordinátorka pre mimoriadne situácie Dorit Nitzanová.

10:47 SVET - V troch japonských prefektúrach bude platiť čiastočný núdzový stav. Dôvodom je, že menej ako štyri mesiace pred začiatkom letných olympijských hier v Tokiu v regiónoch pribúdajú počty infekcií. Osaka a dve susedné prefektúry Hjógo a Mijagi evidujú vysoké denné prírastky od začiatku marca.

Japonsko krátko predtým zmiernilo čiastočný a nezáväzný lockdown, ktorý sa začal v januári. Minister pre obnovu ekonomiky Jasutoši Nišimura uviedol, že tri prefektúry budú mať s účinnosťou od pondelka na jeden mesiac čiastočný núdzový štatút. Situáciu upravuje zákon prijatý vo februári, ktorý umožňuje na lokálnej úrovni zaviesť preventívne opatrenia. Vedenia prefektúr majú právomoc nariadiť majiteľom podnikov skrátenie prevádzkových hodín a ďalšie kroky. Legislatíva počíta s kompenzáciami pre tých, ktorí dodržia pravidlá a pokutami v prípade ich porušenia.

Japonsko zatiaľ zvláda pandémiu lepšie ako USA a Európa aj bez uplatňovania záväzných lockdownov. V krajine do stredy pozitívne testovali 474 773 osôb. Ochoreniu COVID-19 podľahlo 9 162 ľudí. V stredu pribudlo v Osake 599 nových infekcií a v Tokiu 414.

10:43 SLOVENSKO - Úrad splnomocnenkyne vlády SR pre rómske komunity spustil informačnú kampaň s názvom „Pridaj sa k nám, poď sa očkovať!“. Jej zámerom je podporiť verejný záujem a celospoločenské úsilie v boji proti pandémii COVID-19, a to podnietením záujmu obyvateľov marginalizovaných rómskych komunít o očkovanie.

Kampaň pozostáva zo série krátkych videí, v ktorých vystupujú zástupcovia rôznych profesií. Svoju skúsenosť s očkovaním a samotným priebehom približujú napríklad učiteľka, starostka obce, terénny sociálny pracovník, regionálny koordinátor či zdravotná sestra.

10:34 SLOVENSKO - Zdruzenie miest a obci samosprávam bezplatne ponúklo rezervačný systém na prihlasovanie ľudí na testovanie. Online rezervačný systém Bookio dnes využíva viac ako 400 samospráv, podnikov, zdravotníckych zariadení a už takmer 2 milióny ľudí sa rezervovalo cez Bookio na testovanie. Zároveň informujeme, že mimoriadne vysokú návštevnosť má aj portál na ktorom ponúkame MOMky na dlani www.korona.zzz.sk.

10:30 SVET - Marec bol v Česku dosiaľ najhorším mesiacom čo sa týka úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19. Podľa doterajšej bilancie zomrelo v treťom kalendárnom mesiaci 5 779 pacientov s covidom, čo je asi o 800 viac ako v dosiaľ najhoršom novembri minulého roka, uvádza portál iDNES.cz s odvolaním sa na údaje rezortu zdravotníctva. Dodáva, že počas prvých troch mesiacov aktuálneho roka zomrelo 14 639 ľudí s covidom, čo je asi o 2 700 viac ako za celý minulý rok.

V Česku pribudlo za stredu 7 208 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo je o 1 636 menej ako pred týždňom. Pribudlo tiež najmenej 62 úmrtí súvisiacich s nákazou, čím sa celkový počet obetí pandémie zvýšil na 26 586. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva zverejnených vo štvrtok.

10:23 SVET - Len polovica obyvateľov Veľkej Británie dokáže správne identifikovať hlavné symptómy ochorenia COVID-19, hoci pandémia trvá už viac ako rok. Podľa prieskumu Anglického úradu na ochranu zdravia a univerzity King's College London, v ktorom oslovili zhruba 54-tisíc ľudí v priebehu takmer roka, len 52 percent ľudí rozpoznalo hlavné príznaky, ako je kašeľ, vysoká teplota a strata chuti alebo čuchu.

Podľa prieskumu sa podiel ľudí, ktorí správne rozpoznávajú príznaky, nezlepšil napriek mnohým vládnym kampaniam. Informuje o tom portál news.sky.com.

Zo štúdie ďalej vyplýva, že necelá pätina (18 %) ľudí v Británii sa ide testovať, ak majú príznaky ochorenia COVID-19, a len 43 percent dodržiava pravidlá samoizolácie. „Pri takejto nízkej miere rozpoznávania symptómov, testovania a úplnej samoizolácie je efektívnosť terajšej formy testovania, vyhľadávania kontaktov a systému izolácie v Británii obmedzená," uviedli autori štúdie.

10:20 SLOVENSKO - Krajské odberné miesto v Trnave bude pokračovať aj po 1. apríli. Kraj podpísal dodatok k zmluve s Ministerstvom zdravotníctva SR o jeho prevádzke do 30. júna.

"V odbernom mieste sme otestovali už viac ako 8000 ľudí. Priemerne ide o 220 záujemcov denne. Najväčší nápor pociťujeme v piatok poobede a v sobotu. Antigénové testovanie je stále jedným z kľúčových nástrojov v boji proti šíreniu nového koronavírusu. Rozhodli sme sa preto predĺžiť fungovanie odberného miesta o tri mesiace. Urobili sme to napriek faktu, že ministerstvo výrazne znížilo platby za jeho prevádzku," uviedol predseda TTSK Jozef Viskupič.

10:10 SLOVENSKO - Pokročilo aj očkovanie proti koronavírusu. V stredu sa zaočkovalo ďalších 17 571 ľudí. Prvou dávkou je zaočkovaných 698 451 ľudí, druhou dávkou je zaočkovaných 259 983 z nich.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 304 pozitívne testovaných ľudíRT-PCR testov, celkový počet vyhodnotených testov bol 8 654 . Pribudlo aj 1 009 pozitívne testovaných antigénnymi testami, počet vykonaných testov bol 186 803.

Pozitivita testov sa vyšplhala na 15,07 % pri RT-PCR testoch a 0,54 % pri antigénnych testov. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informáciía ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (311), nasleduje Trenčiansky kraj (198), Žilinský (170), Košický (160), Banskobystrický (147), Trnavský (140), Bratislavský (105) a Nitriansky (73).

Je medzi nimi 653 mužov a 651 žien. Celkový počet nakazených mužov je 172 840 a žien 189 649.

Ubudlo ďalších 128 hospitalizovaných, v nemocniciach je momentálne 3 061 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 844 ľudí. Na JIS je 260 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 339 osôb.

Pribudlo aj 71 úmrtí, ich počet tak narástol na 9 790.

9:31 SVET - Vietnam dostal cez COVAX prvých 800-tisíc dávok vakcíny AstraZeneca. Vakcíny boli z medzinárodného letiska v Hanoji prevezené do Ústavu hygieny a epidemiológie, kde budú uskladnené, kým sa nimi začne očkovať. Vietnam očakáva, že v roku 2021 zaočkuje najmenej 60 miliónov ľudí, pričom polovica z nich dostane vakcínu dodanú cez systém COVAX.

Prvé vakcíny boli do Vietnamu prepravené koncom februára, so samotným očkovaním sa začalo v marci, pričom ako prvým vakcínu podali zdravotníkom v tzv. prvej línii a chronicky chorým občanom.

9:29 SLOVENSKO - V štyroch žilinských krajských nemocniciach je aktuálne obsadených 168 COVID lôžok. Najvýraznejšie sa zlepšila situácia v liptovskomikulášskej nemocnici, kde počet hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 medzitýždenne klesol až o tretinu.

Súvisiaci článok Lôžka v čadčianskej nemocnici sú naplnené, celkovo prijali už vyše tisíc pacientov Čítajte 

„Liptovská nemocnica eviduje aktuálne 20 pacientov s ochorením COVID-19. V Kysuckej nemocnici s poliklinikou Čadca je hospitalizovaných 83 COVID pacientov, 34 pacientov eviduje nemocnica v Dolnom Kubíne a 31 COVID lôžok je obsadených v Hornooravskej nemocnici s poliklinikou Trstená," konkretizovala Pekarčíková s tým, že 27 pacientov potrebuje podporu umelej pľúcnej ventilácie.

09:06 SVET - Približne 15 miliónov dávok jednodávkovej vakcíny proti COVID-19 od spoločnosti Johnson & Johnson (J&J) bolo znehodnotených v dôsledku chyby, ku ktorej došlo v americkej továrni. Vo štvrtok o tom informovala agentúra DPA.

Americký farmaceutický gigant J&J pre agentúru AFP potvrdil, že šarža dávok vo fabrike spoločnosti Emergent BioSolutions v štáte Baltimore "nespĺňala kvalitatívne štandardy". Presný počet znehodnotených dávok vakcín však nespresnil. Spoločnosť tiež uviedla, že šarža ani "nepostúpila do plniacej a dokončovacej fázy výrobného procesu". Podľa predstaviteľov federálnej vlády išlo o ľudskú chybu.

08:52 SLOVENSKO - Školské vyučovanie v materských školách a na prvom stupni základných škôl bude aj naďalej pokračovať v nezmenenom režime. Znamená to, že vzhľadom na pretrvávajúce obmedzenie mobility bude prednostne určené pre deti a žiakov zamestnancov s nevyhnutným prezenčným výkonom práce. Určuje to rozhodnutie ministra zverejnené 31. marca.

08:19 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron v stredu oznámil celoštátne zatvorenie škôl na tri týždne a mesačný zákaz vnútroštátneho cestovania. V "krajine galského kohúta" pristúpili k tomuto kroku po tom, ako rýchle šírenie vírusu v nedávnom období zvýšilo tlak na nemocnice.

07:49 SLOVENSKO - Napriek lockdownu a faktu, že Poprad ako jediný východoslovenský okres bude pre zlé čísla ešte i budúci týždeň stále patriť medzi čierne okresy podľa covid automatu, si bol primátor mesta Anton Danko (nezávislý) zahrať hokej.

06:54 SLOVENSKO - Pravidlá, ktorými sa máme riadiť počas Veľkej noci, sa menili do poslednej chvíle. Zostali v nich viaceré medzery a nejasnosti.

Kto chce, nájde si ospravedlnenie, ako obísť nariadenia, ktoré sú prakticky najprísnejšie od vypuknutia pandémie, hoci tá už ustupuje.

Otázky vyvolala najmä čerstvá výnimka na "individuálnu duchovnú starostlivosť“, ktorú vláda prijala v stredu a platiť má hneď od štvrtka. Viac sa dočítate v texte Petra Kováča.

06:29 SVET - Taliansko predĺžilo väčšinu platných pandemických reštrikcií vrátane obmedzenia pohybu ľudí až do konca apríla. Informovala o tom v noci na štvrtok agentúra DPA s odvolaním sa na oznámenie vlády v Ríme.

Podľa nariadenia, ktoré v stredu neskoro večer schválila vláda premiéra Maria Draghiho, sa ale môže rozhodnúť o "zmiernení opatrení", ak to umožní epidemická situácia, píše agentúra AFP.

06:16 SVET - WHO v stredu, niekoľko dní pred Veľkou nocou a dva týždne pred ramadánom, varovala pred slávením v zaplnených vnútorných priestoroch, lebo to môže spustiť novú vlnu infekcií koronavírusom. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. "V krajinách zažívajúcich rozsiahly prenos koronavírusu medzi miestnym obyvateľstvom by sa malo vážne uvažovať o virtuálnych stretnutiach, o odklade alebo početnom obmedzení takýchto zhromaždení," napísala WHO vo vyhlásení.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Mecom ide na zelenú
 2. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 5. Marrákeš je červená perla Maroka
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 8. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 9. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 10. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 1. Medzi kritické ochorenia pribudli autizmus, celiakia či malária
 2. Poisťovne pod značkou Union prichádzajú na prvú pobočku pošty
 3. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 4. Garmin predstavil dlho očakávanú radu športových hodiniek
 5. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 10. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 1. Predplatné SME.sk len za 29 eur 5 407
 2. Marrákeš je červená perla Maroka 4 796
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 953
 4. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 482
 5. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 3 263
 6. Cukrovkári a covid-19 2 582
 7. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 522
 8. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 324
 9. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 729
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 707
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Cesta bola uzavretá. Hasiči hľadali doklady zraneného vodiča.

Dodávka idúca za nimi skončila v poli.


a 1 ďalší 34m
Nitriansky oligarcha Norbert Bödör s advokátom Marekom Parom.

Najvyšší súd bude rozhodovať o väzbe pre Bödöra vo štvrtok.


TASR 51m
Jozef Rehák.

Netuším, k čomu by som mal vypovedať, reagoval Kysel.


TASR 54m
Skryť Zatvoriť reklamu