BRATISLAVA. Prezidentka Zuzana Čaputová zatiaľ za ministra práce nevymenuje kandidáta strany Sme rodina Jozefa Hlinku. S ostatnými nomináciami do vlády budúceho premiéra Eduarda Hegera z OĽaNO súhlasila.
Vymenuje ich do funkcií vo štvrtok 1. apríla o 10:00 hod.
Prezidentka Čaputová si ešte pred svojím vyhlásením v stredu zavolala Hlinku do paláca. Na poste ministra práce mal nahradiť Milana Krajniaka, ktorý podal demisiu v polovici marca počas vládnej krízy a do funkcie sa už nechcel vrátiť.
Prezidentka nepovedala dôvody, prečo Hlinku nevymenuje.
"Hnutie Sme rodina ešte prehodnocuje svoju personálnu nomináciu na tento post," uviedol hovorca prezidentky Martin Strižinec.
Radil Mečiarovmu ministrovi Krajčimu
Jozef Hlinka bol donedávna nenápadným poslancom Sme rodina, v parlamentných rozpravách často nevystupoval. Podľa jeho životopisu, ktorý Denníku SME poslalo tlačové oddelenie hnutia, v roku 1997 bol päť mesiacov poradcom Mečiarovho ministra Gustáva Krajčiho.
Pôsobil uňho v čase, keď už bolo známe, že SIS pod vedením Ivana Lexu s najväčšou pravdepodobnosťou uniesla syna vtedajšieho prezidenta Michala Kováča. Polícia vtedy marila vyšetrovanie únosu.

Krajči je tiež obžalovaný zo zmarenia referenda z mája 1997.
Minister Krajči bol považovaný za blízkeho spolupracovníka premiéra a šéfa HZDS Vladimíra Mečiara.
Hlinka mal ako Krajčiho poradca na starosti napríklad vypracúvanie stanovísk pre ministra v otázkach verejného poriadku, ochrany osôb a majetku či krízového riadenia.
Hlinka pracoval na ministerstve vnútra dohromady štrnásť rokov - od januára 1997 do decembra 2011.
Zástupcom šéfa kancelárie ministra bol Hlinka od čias Krajčiho cez Vladimíra Palka (KDH), Roberta Kaliňáka (Smer) až po Daniela Lipšica (KDH).
Za Palkovho ministrovania bol podriadeným Vladimíra Pčolinského, ktorý je dnes obvinený z korupcie a v marci odstúpil z funkcie šéfa Slovenskej informačnej služby. Pčolinský bol šéfom Palkovej kancelárie, Hlinka zástupcom. Do funkcie šéfa SIS Pčolinského nominovala Sme rodina.
Počas ministrovania dnešného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica postúpil na sa šéfa jeho kancelárie.
K tomu, ako sa Hlinka stal kandidátom Sme rodina na post ministra práce, sa v utorok vyjadriť nechcel. Chcel počkať dovtedy, kým do prezidentka vymenuje do funkcie.
„Jednoducho si ma vybrali do kancelárie ministra vnútra. Predtým som robil poradcu viceprezidenta policajného zboru a stiahli ma na toto miesto,“ povedal Hlinka pre Denník N. Tvrdí, že jeho práca s kauzami ako zmarené referendum nemala nič spoločné.
V parlamente ako poslanec Sme rodina bol Hlinka členom finančného parlamentného výboru, sociálnym veciam sa veľmi nevenoval.
V parlamente opakovane hlasoval za obmedzenie interrupcií, pred dvoma týždňami aj za zmenu ústavy namierenú proti párom LGBTI ľuďom, ktorú navrhol šéf extrémistickej ĽSNS Marian Kotleba.
Kiska odmietol Ráža
V minulosti sa už stalo, že prezident odmietol nomináciu na člena vlády. V roku 2018 prezident Andrej Kiska pohrozil nevymenovaním vlády Petra Pellegriniho, ak by v nej sedel ako minister vnútra Jozef Ráž mladší.
Prekážali mu jeho vzťahy s dovtedajším ministrom vnútra Smeru Robertom Kaliňákom.
Kaliňákov odchod vtedy v uliciach žiadali ľudia na protestoch po vražde novinára Jána Kuciaka a jeho snúbenice Martiny Kušnírovej. Samotný Ráž tvrdil, že Kaliňáka pozná "z motoriek", z osláv Kaliňákových narodenín mali aj spoločnú fotografiu.
„Posledné, čo potrebujeme, je to, aby sa tu diskutovalo o tom, kto s kým bol na motorkách či na oslavách narodenín,“ povedal vtedy Kiska.