BRATISLAVA. Národná rada SR dnes prijatím uznesenia k občianskej iniciatíve Klíma ťa potrebuje vzala 118 hlasmi na vedomie petíciu Za klímu, za budúcnosť, ktorá bola do parlamentu podaná 22. októbra 2020 s požiadavkami riešenia klimatickej krízy.
Najzásadnejší bod petície vynechali
Parlament zároveň v uznesení tvrdí, že si uvedomuje závažnosť problému klimatickej zmeny a potrebu jej prioritného riešenia v intenciách medzinárodnej zmluvy - Parížska dohoda, ktorej je SR signatárom a uznesenia Európskeho parlamentu z 28. novembra 2019 o núdzovom stave v oblasti klímy a životného prostredia.
Znenie návrhu, ktoré neobsahuje vyhlásenie stavu klimatickej núdze pripravili poslanci Jaroslav Karahuta, Anna Zemanová, Viera Leščáková a Ján Szőllős.

“S prijatým uznesením nemôžeme byť spokojní. V petícii sme hlasom tisícov obyvateliek a obyvateľov Slovenska žiadali vyhlásenie stavu klimatickej núdze, skorší termín uhlíkovej neutrality aj dôslednú stratégiu, ako ju dosiahnúť. Väčšina poslancov tento hlas nevypočula,” povedal iniciátor petície Jakub Hrbáň.
Organizátorov prekvapil "zásadný odpor strany SaS voči riešeniam klimatickej krízy. Aj keď je ich postoj dlhodobo známy, ale predpokladali sme, že strana vypočuje žiadosť občianok a občanov po jasnom a dátami podloženom pláne a stratégii. O to viac nás mrzia informácie, že strana aktívne bránila naplneniu požiadaviek petície,” povedal iniciátor petície Jakub Hrbáň.
Nespokojní sú viacerí
Rovnako zásadnejší postoj sme čakali vo finálnej fáze aj od predstaviteľov Sme rodina, ale aj ďalších politických strán. “My dnes skutočne nepotrebujeme marketingové gestá v podobe vysvietenia bratislavskeho hradu alebo siahodlhých tlačových konferencií či statusov. Potrebujeme razantné činy,” povedala iniciátorka petície Marta Fandlová.
Mimovládne organizácie venujúce sa ochrane klímy vyzývali poslancov a poslankyne, "aby brali vážne 127 000 ľudí, ktorí žiadajú ochranu klímy a nezmietli petíciu zo stola len formálnou deklaráciou. Upozorňujú, že súčasné uznesenie predložené v parlamente nereflektuje požiadavky petície. Chýba v ňom vyhlásenie klimatickej núdze a záväzný charakter požiadaviek smerovaných k Vláde SR," napísali vo vyhlásení Znepokojené matky.
Znenie pripravovaného návrhu, ktorý dnes poslanci schválili, v pondelok označili za slabé.
Klimatická zmena sa týka aj Slovenska
„Klimatická zmena bude mať na globálnej úrovni zásadné ekologické, spoločenské, ekonomické a politické dôsledky, ktoré sa dramatickým spôsobom dotknú aj SR,” píše sa v uznesení. Preto musí SR urobiť maximum vo svojich možnostiach pre riešenie klimatickej zmeny a pre udržanie globálnej teploty pod hranicou 1,5 stupňa Celzia oproti predindustriálnym hodnotám, k čomu sa Slovensko zaviazalo podpisom Parížskej dohody. Parížsku dohodu podpísali krajiny pred piatimi rokmi.

Na nevyhlásenie stavu klimatickej núdze reagoval aj europoslanec Martin Hojsík, "je poľutovaniahodné, že návrh, ktorý parlament prerokoval, nereflektoval požiadavky viac ako 120 000 občanov a občianok, ktorí podpísali petíciu iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Parlament si z petície spravil papierového tigra, ktorý síce berie na vedomie niektoré požiadavky, no vládu Slovenskej republiky nezaväzuje k minimálnym krokom, ktoré, ako krajina, potrebujeme."
NR SR v období klimatickej krízy podporuje opatrenia vlády na adaptáciu SR na klimatické zmeny. Osobitne tie, ktoré sú premietnuté v Programovom vyhlásení vlády SR na roky 2020 - 2024.
Zákonodarný zbor odporúča vláde dôsledne presadzovať posudzovanie nových investícií z hľadiska ich vplyvu na zníženie emisií skleníkových plynov a príspevku k dosiahnutiu uhlíkovej neutrality najneskôr v roku 2050. Rovnako odporúča vo všetkých sektoroch posúdiť potenciál na zníženie emisií skleníkových plynov.