SME
Utorok, 18. január, 2022 | Meniny má BohdanaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Vláda rozširuje pomoc pre cestovný ruch a gastro o 120 miliónov eur (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 10 243 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

23:16 SVET - Taliansko bude vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca očkovať už len ľudí nad 60 rokov. Oznámil to hlavný poradca talianskej vlády v zdravotných otázkach koronakrízy Franco Locatelli, ktorého citovala agentúra AFP.

Úrady podľa jeho slov prijali rozhodnutie "odporúčať prednostné podávanie (tejto očkovacej látky) osobám starším ako 60 rokov". Locatelli, ktorý koordinuje panel odborníkov radiacich talianskej vláde, uviedol, že tvorba hlásených krvných zrazenín sa týkala ľudí, ktorí dostali len prvú dávku vakcíny. Druhú dávku tejto vakcíny tak v Taliansku budú podľa jeho slov môcť naďalej podávať aj mladším osobám, ktoré už dostali prvú dávku. Locatelli sa takto vyjadril na tlačovej konferencii, ktorá bola narýchlo zvolaná niekoľko hodín po tom, ako stanovisko k vakcíne od AstraZenecy zverejnila Európska agentúra pre lieky.

Skryť Vypnúť reklamu

22:28 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič (OĽaNO) vidí za neschválením ruskej vakcíny Sputnik V "špinavú hru".

"Sputnikom dnes už vo veľkom očkujú vo viac ako 50 krajinách sveta. Len na Slovensku si s ním naďalej niekto hrá svoju špinavú hru. Čo tam po ľuďoch, veď ide o geopolitiku! Vraj," napísal na sociálnej sieti bývalý premiér, počas ktorého vládnutia doviezlo Slovensko z Ruska zatiaľ 200-tisíc kusov vakcíny Sputnik V proti ochoreniu COVID-19.

Podľa ministra Matoviča robí niekto bližšie nekonkretizovaný, krok za krokom už šiesty týždeň všetko preto, aby úplne znemožnil použitie Sputnika V na Slovensku.

"Nestačila im exemplárna poprava Mareka Krajčiho ,za drzosťď kúpiť ruskú vakcínu a ísť to oznámiť na košické letisko. Zobrali si aj ,moju hlavuď a stále nekončia. Cynicky a chladnokrvne, bez ohľadu na zdravie a životy ľudí na Slovensku," uviedol Matovič, ktorý nateraz nechce prezradiť "aké svinstvá je niekto schopný pre dosiahnutie tohto špinavého cieľa páchať."

Skryť Vypnúť reklamu

22:13 SVET - Farmaceutická spoločnosť AstraZeneca vyhlásila, že dve štúdie, ktoré vykonali britské i európske regulačné orgány, opätovne potvrdili, že výhody jej očkovacej látky aj napriek možnej spojitosti so zriedkavým výskytom krvných zrazenín "vysoko prevažujú nad rizikami". Informovala o tom agentúra AFP.

"Obidve tieto previerky vo všeobecnosti opätovne potvrdili, že vakcína ponúka vysokú úroveň ochrany voči všetkým stupňom závažnosti (ochorenia) COVID-19 a že tieto výhody naďalej vysoko prevažujú nad rizikami," uviedla britsko-švédska spoločnosť vo vyhlásení.

21:58 SVET - Medzinárodná osobná letecká doprava sa vo februári v medziročnom porovnaní prepadla o 89 percent. Informovalo o tom Medzinárodné združenie leteckých dopravcov. Dôvodom bol opätovný nárast nových prípadov ochorenia COVID-19. Združenie dodalo, že nič nesignalizuje oživovanie leteckej dopravy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Medzinárodná osobná doprava bola nižšia takmer o 89 % a v aktuálnom prostredí nie je vidieť žiadne signály zotavovania," uviedol nový šéf IATA Willie Walsh.

Walsh, ktorý je bývalým výkonným riaditeľom materskej skupiny British Airways, IAG, sa stal generálnym riaditeľom IATA na začiatku apríla. Stredajšie vystúpenie pred novinármi bolo jeho prvou tlačovou konferenciou v novej funkcii.

21:22 SVET - Európska únia by mala byť jednotná v otázke použitia vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, aby tak zvýšila dôveru verejnosti v očkovacie látky proti ochoreniu COVID-19. Vyhlásila to eurokomisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová, informovala agentúra AFP.

"Skúsenosť s AstraZenecou ukazuje, že náš systém kontroly liečiv funguje. Je však nevyhnutné, aby sme v rámci EÚ postupovali koordinovane. V EÚ musíme hovoriť jedným hlasom, aby sme zlepšili dôveru verejnosti v očkovanie," napísala Kyriakidesová na Twitteri krátko pred popoludňajšou videokonferenciou ministrov zdravotníctva členských krajín EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

20:59 SVET - Predsedníctvo Maďarskej lekárskej komory označilo zmiernenie epidemiologických opatrení, ktoré oznámil predseda vlády Viktor Orbán, za predčasné. Podľa spravodajského servera 444.hu komora vo vyhlásení zdôraznila, že ohlásené uvoľňovanie reštrikcií "nespočíva na žiadnych zdravotníckych či epidemiologických odborných základoch".

Podmienkou uvoľňovania opatrení by podľa MOK nemala byť aktuálna miera zaočkovanosti, ale zníženie počtu nakazených a zmiernenie tlaku na zdravotný systém. Podľa aktuálnych údajov ale v stredu v Maďarsku padol ďalší denný rekord v množstve úmrtí, zatiaľ čo počet pacientov na umelej pľúcnej ventilácii stagnuje na vysokých číslach. Stúpa aj počet hospitalizovaných, zdôraznila lekárska komora, podľa ktorej sa tretia vlna koronavírusovej pandémie v krajine ešte ani zďaleka neskončila. Komora považuje otvorenie obchodov za krok dobrým smerom, avšak v oblasti služieb sa opatrenia podľa nej ešte uvoľňovať nemali. Za predčasné komora označila aj znovuotváranie škôl avizované na 19. apríla.

Skryť Vypnúť reklamu

20:06 SVET - Belgicko zavádza zákaz používania vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca u ľudí mladších ako 56 rokov. Zákaz by mal trvať štyri týždne.

Belgický minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke vysvetlil, že po tomto období vakcínu znovu posúdia. Opatrenie bude mať podľa neho malý vplyv na očkovaciu kampaň v krajine, keďže len málo ľudí mladších ako 56 rokov môže tento mesiac dostať vakcínu. Belgicko prijalo rozhodnutie aj napriek tomu, že Európska lieková agentúra (EMA) používanie vakcíny naďalej odporúča.

19:49 SVET - Spojitosť medzi vakcínou proti koronavírusu od firmy AstraZeneca a tvorbou krvných zrazenín je pravdepodobná, no nie je potvrdená. Vyhlásili to odborníci Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), ktorí tiež zdôraznili, že výskyt týchto zrazenín je "veľmi zriedkavý". Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Na základe súčasných informácií považujeme kauzálny vzťah medzi vakcínou a výskytom krvných zrazenín s nízkou hladinou krvných doštičiek za možný, ale nie potvrdený," uviedli predstavitelia Globálneho poradného výboru WHO pre bezpečnosť vakcín (GACVS) vo vyhlásení. "Na úplné porozumenie potenciálneho vzťahu medzi očkovaním a možnými rizikovými faktormi sú potrebné špecializované štúdie," dodali.

19:48 SVET - Výrobcovia a výskumníci, ktorí vyvíjali päť hlavných vakcín proti koronavírusu používaných v Európe, neskúmali ich možné rozdielne vedľajšie účinky u mužov a žien. Informovala o tom tlačová agentúra Belga s odkazom na štúdiu holandskej platformy pre investigatívnu žurnalistiku Investico.

Belga v tejto súvislosti pripomenula, že na celom svete sa vedľajšie účinky po zaočkovaní hlásia viac u žien ako u mužov. To platí aj v prípade veľmi zriedkavých prípadov trombózy, ktoré sa v súčasnosti dávajú do súvisu s vakcínou od firmy AstraZeneca. Lareb, holandské centrum pre skúmanie nežiaducich účinkov liekov, doposiaľ dostalo 26.000 hlásení o takmer 152.000 rôznych vedľajších účinkoch očkovania, z toho 86,6 percenta hlásení podali práve ženy. Jedným z dôvodov však môže byť aj to, že ženy tvoria veľkú časť zdravotníckeho personálu a boli preto prednostne zaočkované.

Skryť Vypnúť reklamu

18:41 SVET - Počet hospitalizácií a úmrtí ľudí v dôsledku nákazy koronavírusom na Ukrajine dosiahol nový rekord. Tamojšie úrady zaznamenali 481 úmrtí v priebehu ostatných 24 hodín a 5 587 hospitalizovaných.

Celkovo v 41-miliónovej Ukrajine potvrdili už viac ako 1,7 milióna prípadov nákazy koronavírusom a 35 498 úmrtí. Infekcie a úmrtia v dôsledku koronavírusu sú na Ukrajine na vzostupe už niekoľko mesiacov a vážne zaťažujú tamojší systém zdravotnej starostlivosti. "Situáciu je možné bez preháňania označiť za kritickú," vyjadril sa starosta Kyjeva Vitalij Kličko s tým, že nemocnice čoskoro dosiahnu plnú kapacitu.

18:41 SLOVENSKO - Počas posledného antigénového testovania v trnavskej automobilke Stellantis Slovakia zaznamenali len jeden prípad pozitívneho výsledku na ochorenie COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej informoval hovorca spoločnosti Peter Švec, možnosť testovania vo štvrtok 1. apríla a v utorok po Veľkej noci využilo spolu 1 433 zamestnancov automobilky a dodávateľských firiem sídliacich v areáli výrobného centra. Miera pozitivity sa tak znížila na 0,07 percenta. Víkend predtým pri testovaní 2 027 zamestnancov evidovali dva pozitívne prípady, miera pozitivity tak bola 0,1 percenta.

18:40 SVET - Bohaté firmy, ktorým sa počas pandémie darilo, môžu platiť vyššie dane, aby financovali obnovu po koronakríze, vyhlásil Medzinárodný menový fond a podporil snahy vlád o globálnu daňovú reformu.

Ministri financií skupiny G20 aktuálne diskutujú o minimálnej firemnej dani, ktorá by podkopala snahy firiem o využívanie daňových rajov.

"MMF požaduje minimálnu globálnu firemnú daň ako spôsob, ako zastaviť závod o znižovanie zdaňovania firemných príjmov smerom ku dnu," uviedol šéf MMF pre fiškálne záležitosti Vítor Gaspar.

Skryť Vypnúť reklamu

Gaspar v stredu predstavil Fiškálny monitor MMF, v ktorom sa tvrdí, že vyššie dane pre bohaté firmy a jednotlivcov, aj keby mali byť len dočasné, môžu financovať politiky potrebné na zabezpečenie zotavenia z pandémie.

Paolo Mauro, zástupca šéfa oddelenia pre fiškálne záležitosti zdôraznil, že vlády môžu využiť "príspevky k obnove" alebo prirážky k daniam, keďže "niektorým spoločnostiam sa veľmi darilo" počas pandémie.

Ceny akcií, predovšetkým technologických firiem, počas pandémie prudko vyskočili a nepretržite prelamovali nové rekordy. V poslednom čase ich podporovali signály prudkého zotavenia globálnej ekonomiky z koronakrízy.

18:37 SVET - Himalájske kráľovstvo Bhután v stredu oznámilo, že v priebehu deviatich dní dostalo prvú dávku vakcíny proti koronavírusu približne 60 percent jeho obyvateľstva. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

Z celkových 770-tisíc obyvateľov Bhutánu, bolo prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeenca, ktorú darovala India, dosiaľ zaočkovaných 470-tisíc ľudí. Bhután spustil očkovanie 27. marca a ako cieľ si stanovil v priebehu týždňa zaočkovať 533-tisíc dospelých osôb - s výnimkou tehotných žien, žien tesne po pôrode či ľudí s určitými zdravotnými problémami a vážne chorých pacientov. Neskôr bol tento pôvodný plán upravený a lehota predĺžená o niekoľko týždňov.

18:11 SLOVENSKO - Viac ako 8300 respirátorov typu FFP2 rozdistribuovala v posledných týždňoch samospráva Lučenca svojim obyvateľom vo veku nad 55 rokov.

Na sociálnej sieti o tom informovala primátorka Alexandra Pivková.

18:02 SLOVENSKO - V prípade výskytu krvných zrazenín po očkovaní vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca je nevyhnutná včasná špecializovaná diagnostika a liečba.

Skryť Vypnúť reklamu

Pri včasnej identifikácii príznakov zrazenín je možné liečiť ich a vyhnúť sa závažným zdravotným komplikáciám, upozornil na to Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL) v súvislosti so stanoviskom Výboru pre hodnotenie rizík liekov Európskej liekovej agentúry (EMA), podľa ktorého existuje možná súvislosť medzi veľmi zriedkavými prípadmi nezvyčajných krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek a vakcínou od AstraZeneca.

Ako informovala hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková, štátny ústav monitoruje bezpečnostný profil vakcíny Vaxzevria a rešpektuje závery výboru EMA.

17:39 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa večer zúčastní mimoriadnej videokonferencie ministrov zdravotníctva Únie k záverom Európskej liekovej agentúry pri vakcíne AstraZeneca a výskytu krvných zrazenín.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok bude o tom rokovať aj konzílium odborníkov, konzultácie prebehnú aj so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv.

17:37 SVET - Irak eviduje za stredu najviac nových prípadov koronavírusu za deň od začiatku pandémie, informuje Reuters. Celkovo v krajine potvrdili 859 622 prípadov, z toho 14 572 ľudí ochoreniu Covid-19 podľahlo.

17:11 SVET - Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) rozhodol, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v Británii pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako tie od firmy AstraZeneca, ak to bude možné.

Dôvodom tohto rozhodnutia sú veľmi zriedkavé krvné zrazeniny, ktoré sa po vakcinácii touto látkou objavili v dosiaľ 79 prípadoch v Británii, z ktorých 19 sa skončilo smrťou. Tri z týchto úmrtí sa týkali osôb mladších ako 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Z celkovo 79 ľudí, u ktorých sa zrazeniny vyskytli, bolo 51 žien a 28 mužov vo veku 18 až 79 rokov.

16:39 SLOVENSKO - Šéf združenia samosprávnych krajov SK8 a trnavský župan Jozef Viskupič požiadal nového ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského o čo najskoršie stretnutie. Chce s ním prediskutovať, ako zrýchliť a zefektívniť očkovanie ľudí proti Covidu-19.

16:06 SVET - Európska lieková agentúra pripúšťa súvislosť medzi vakcínou od firmy AstraZeneca a krvnými zrazeninami. Problémy sa podľa agentúry objavili len u nepatrného množstva ľudí.

15:30 SVET - Bavorsko pre nepriaznivú epidemickú situáciu odkladá najmenej o dva týždne uvoľňovanie opatrení, ruší však povinnú vstupnú karanténu pre ľudí zaočkovaných proti covidu, oznámil bavorský premiér Markus Söder. "Kto bol dvakrát očkovaný a príde do Bavorska, nebude už musieť ísť do karantény," povedal Söder. Očkovaní ale budú musieť naďalej predkladať negatívne testy.

Skryť Vypnúť reklamu

14:55 SVET - Poľsko predĺži platnosť opatrení až do 18. apríla. Dôvodom je zlá situácia v nemocniciach najmä v Sliezsku a na juhu krajiny.

14:25 SVET - Bavorsko sa predbežne dohodlo s Ruskom na výrobe vakcíny Sputnik V. Vyrábať by sa mala v meste Illertissen, oznámil bavorský premiér Markus Söder. Podmienkou používania vakcíny v Bavorsku je jej schválenie Európskou liekovou agentúrou, alebo príslušnými nemeckými úradmi.

Súvisiaci článok Lengvarský by o Sputniku mohol rozhodnúť budúci týždeň, počká na stanovisko kontrolórov Čítajte 

14:17 SLOVENSKO - Ak vláda neodpovie na otázky k nákupu vakcíny Sputnik V, strana Smer začne zbierať podpisy na zvolenie mimoriadnej schôdze, na ktorej chce vysloviť nedôveru vláde, tvrdí Robert Fico.

„Vtedajší premiér Igor Matovič privítal na letisku v Košiciach 200-tisíc vakcín Sputnik V. Doteraz však nikto nevie, kto tento nákup platil, koľko to stálo, kde je kúpna zmluva, čo s tými vakcínami bude a nikoho to netrápi,” povedal Fico.

Vláda musí podľa Fica informácie zverejniť a ak je vakcína funkčná, treba ju použiť.

13:51 SVET - V Iráne pribudlo za posledný deň takmer 21-tisíc nových prípadov koronavírusu, čo je najviac za posledné štyri mesiace. Úrady prudký nárast pripisujú nedodržiavaniu opatrení počas osláv perzského Nového roka.

13:30 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová podporuje návrh na krátky a dôrazný lockdown, ktorý by kvôli vysokým počtom nakazených platil v celom Nemecku. Krátky lockdown navrhuje premiér Armin Laschet, ktorý by kvôli tomu chcel urýchliť rokovania spolkových krajín s kancelárkou, ktoré je naplánované na 12. apríla. Dohoda na skoršom termíne zatiaľ nie je.

13:05 SLOVENSKO - Do vlády sa vráti Milan Krajniak. Bude znova ministrom práce. Do funkcie by ho mala prezidentka vymenovať v piatok.

12:53 SLOVENSKO - Polícia za uplynulý týždeň zistila 4522 priestupkov a deliktov porušenia opatrení. Policajti uložili 3338 pokút za 137 454 eur. Napomenutím bolo vybavených 719 prípadov, 334 bolo postúpených a 131 je v riešení.

12:18 SLOVENSKO - Minister hospodárstva Richard Sulík si počká na konečné stanovisko Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv o bezpečnosti ruskej vakcíny. Sulík dodal, že ak by sa nákup vakcíny "nešil horúcou ihlou", nemuseli by sa riešiť takéto problémy.

"Takto to skončí, keď sa niečo robí z večera do rána, len rýchlo, aby bola šou," poznamenal Sulík. "Práca chvatná, málo platná," doplnil vicepremiér známe príslovie.

Načítavam video...

12:15 SLOVENSKO - Vláda oznámila rozšírenie pomoci pre gastro a cestovný ruch o ďalších 120 miliónov eur.

Minister dopravy Andrej Doležal povedal, že pomoc cestovnému ruchu museli navýšiť, lebo doteraz schválená suma vo výške sto miliónov eur nepostačila na kompenzáciu obrovského zníženia tržieb subjektov, ktoré pôsobia v cestovnom ruchu. Ministerstvo dopravy vďaka zvýšeniu pomoci spustí ďalšiu etapu schémy minimálnej pomoci do 200 tisíc eur. Nová schéma platí za oprávnené obdobie od januára do mája 2021. November a december minulého roka pokryje ministerstvo zdrojmi z pôvodnej schémy pomoci.

Načítavam video...

12:01 SLOVENSKO - Strana SaS má záujem na prehodnotení a zmene Covid automatu, povedal po rrokovaní vlády vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík.

Súvisiaci článok Aj SaS žiada zmeny v covid automate, Sulík chce čo najskoršie uvoľňovanie opatrení Čítajte 

"Je tam dosť toho, čo možno vylepšiť," povedal o Covid automate. Ako príklad uviedol pravidlá pri maximálnom počte ľudí na jednom mieste.

"Niekde je to na počet osôb na metre štvorcové, niekde percento naplnenia," pripomenul.

Podľa jeho informácií sa má počas týždňa konať pracovné stretnutie, ktoré sa bude týkať aktualizácie Covid automatu, za SaS sa ho majú zúčastniť Ján Oravec a Jana Bittó Cigániková.

11:50 SLOVENSKO - Zásadné zmeny v Covid automate sa nechystajú, tvrdí minister zdravotníctva Lengvarský.

11:48 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Lengvarský povedal, že o Sputniku by mohol rozhodnúť začiatkom budúceho týždňa. Štátny ústav pre kontrolu liečiv nemôže vydať stanovisko k ruskej vakcíne, lebo nemá všetky potrebné dáta od výrobcu. Minister si počká na konečné stanovisko ústavu.

11:35 SVET - Vedci zistili, že u ľudí s ochorením Covid-19 v uplynulých šiestich mesiacoch bola vyššia pravdepodobnosť vzniku depresie, demencie, psychóz a mŕtvice, píše spravodajský web BBC. Až u tretiny pacientov so spomenutým ochorením sa vyvinula psychologická alebo neurologická porucha, prípadne nastal jej relaps. Ešte väčšie riziko bolo u tých, ktorých museli s covidom prijať do nemocnice alebo na jednotku intenzívnej starostlivosti.

11:24 SVET - V Indii denný prírastok nákaz opäť prekročil hranicu 100-tisíc. Za posledný deň pribudlo 115 736 prípadov koronavírusu, čo je doteraz najvyšší počet. Dillí, Bombaj a desiatky ďalších indických miest sa rozhodli zaviesť pre rýchly nárast počtu prípadov nákazy zákaz nočného vychádzania.

11:11 SVET - Únia potvrdila kľúč pre alokáciu vakcín založený na pomere k počtu obyvateľov.

Členovia Európskej rady vyzvali Výbor stálych predstaviteľov, aby sa zaoberal otázkou rýchlosti dodávok vakcín pri alokácii desiatich miliónov dávok, ktoré spoločnosť BioNTech-Pfizer v predstihu dodá v druhom štvrťroku tohto roka, v duchu solidarity. Vplýva to z materiálu Informácia o priebehu a výsledkoch konferencie členov Európskej Rady a Eurosamitu dňa 25. marca 2021, ktorý dnes vláda vzala na vedomie.

10:51 SVET - Európska lieková agentúra skúmala spojiť vakcíny AstraZeneca a krvnými zrazeninami. Tlačovku bude mať o 16.00 hod.

10:42 SLOVENSKO - Minister školstva Branislav Gröhling po rokovaní vlády povedal, že pri uvoľňovaní budú mať prednosť školy. Viac informácie o tom, ako budú školy fungovať v nasledujúcich dňoch, plánuje oznámiť cez týždeň.

V prípade priaznivých podmienok by mala prejsť krajina 19. apríla do bordovej fázy. Školy by sa mohli od tohto termínu podľa Gröhlinga prepnúť do regionálneho semaforu. "Dohoda, ktorá bola s epidemiologickým tímom, je, že aj keď sme v čiernej fáze ako Slovensko, tak školstvo by sa od 19. apríla malo prepínať do regionálneho systému," povedal.

10:30 SVET - Česká republika bude mať od začiatku pandémie už štvrtého ministra zdravotníctva. Vo funkcii končí Jan Blatný, vo funkcii ho nahradí lekár Petr Arenberger.

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili za 1 161 nakazených koronavírusom.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Žilinskom kraji, testy tu odhalili 308 nakazených, v Prešovskom kraji 231, v Trenčianskom 157, v Košickom 121, v Bratislavskom 94, v Banskobystrickom 93, v Trnavskom 92 a v Nitrianskom 65.

Zdravotníci vykonali aj 250 206 Ag testov, z nich bolo 1 946 pozitívnych.

V nemocniciach je 2 895 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 639 ľudí. Na JIS je 249 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 335 osôb.

Počet úmrtí stúpol o 87. Na covid zomrelo už celkovo 10 243.

Celkový počet zaočkovaných prvou dávkou je 778 715, za predchádzajúci deň pribudlo 15 237 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 267 438 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 3 522 ľudí.

09:36 SLOVENSKO - Najväčší slovenský festival Pohoda nebude ani tento rok. 24. ročník festivalu sa posúva na rok 2022. V lete chystajú organizátori sériu menších akcií Pohoda on the Ground.

9:01 SVET Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu iba v 1 933 prípadoch, avšak v súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo rekordných 311 paciento

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie v krajine je 693 676 infikovaných a 22 409 úmrtí. Aktuálne je nakazených 252 115 ľudí. V nemocničnom ošetrení je 12 202 pacientov, pričom podporu umelej pľúcnej ventilácie si vyžaduje stav 1407 z nich.

8:43 SVET Austrálsky premiér Scott Morrison vyhlásil, že obmedzené dodávky vakcín z Európy sú príčinou viaznutia očkovacieho programu v jeho krajine, ktoré vyvoláva rastúcu nespokojnosť verejnosti.

Morrison povedal, že nedostatok vakcín a "prísne kontroly vývozu" zavedené Európskou komisiou mali za dôsledok, že Austrália dostala len 700-tisíc z 3,8 milióna zazmluvnených dávok očkovacej látky vyvinutej Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca.

8:30 SLOVENSKO Nastal čas na prehodnotenie Covid automatu, myslí si to ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí). Prioritou pri uvoľňovaní opatrení je podľanej otvorenie škôl.

"Situácia sa postupne lepší aj v nemocniciach, máme aj menej nakazených. Pomaly prichádza čas, keď budeme môcť uvoľňovať ekonomiku aj školy a myslím, že to sú pozitívne správy pre ľudí," uviedla Remišová.

Ako tvrdí, naposledy, keď sa Covid automat aktualizoval, tak sa dohodli na tom, že sa bude prehodnocovať, pretože sa situácia mení. Podotkla, že teraz sa situácia zlepšuje. Za najdôležitejšie považuje otvorenie škôl a následne postupne aj uvoľňovanie opatrení v jednotlivých segmentoch ekonomiky.

Remišová poznamenala, že na koaličnej rade plánujú hovoriť aj o novej testovacej stratégii, ktorú prehodnocujú odborníci.

8:25 SLOVENSKO Opatrenia súvisiace s pandémiou nového koronavírusu by sa mohli od 19. apríla uvoľniť.

Pozrite si, ako sú nastavené v Covid automate v celonárodnom III. stupni varovania:

8:05 SVET V utorok v Česku pribudlo 5 522 potvrdených prípadov koronavírusovej infekcie, čo je o 3 100 menej ako pred týždňom. Podľa ČT 24 ide o najnižší denný nárast vo všedný deň od 14. decembra.

7:49 SLOVENSKO Nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pred rokovaním vlády poďakoval zdravotníkom aj ľuďom za to, ako zvládli Veľkonočné sviatky a krátko zhodnotil epidemiologickú situáciu. Situácia sa podľa neho zlepšuje, no stále „nemáme vyhrané“.

Načítavam video...

Celé Slovensko bude aj budúci týždeň v čiernej farbe. Podľa nového rozdelenia budú od pondelka v čiernej fáze iba dva okresy.

Pri covid automate sa naplnili kritériá na prechod do bordovej fázy. Ak sa v pondelok potvrdí pozitívny trend, tak môže prísť 19. apríla k miernemu uvoľneniu opatrení. Oznámil to pred rokovaním vlády šéf Inštitútu zdravotníckych analýz Matej Mišík.

Vo štvrtok zasadne aj konzílium odborníkov. Rozhodovať bude o ďalšej testovacej stratégii aj o kontrolovanom uvoľňovaní opatrení.

7:45 SVET Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 15 415 na celkovo 1 784 579.

Chorobe Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 481 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 35 498.

7:04 SVET Nový výskum zverejnený v časopise The New England Journal of Medicine ukázal, že dvojdávková očkovacia látka od Moderny poskytuje protilátky aj šesť mesiacov po podaní.

Výskum pokračuje, aby sa zistilo, ako dlho sú protilátky zaznamenávané u ľudí, ktorí túto vakcínu dostali.

Vysoké hladiny protilátok boli zistené vo všetkých vekových skupinách, ktoré sa na klinickom testovaní podieľali - mladší ľudia mali vyššiu hladinu než tí starší.

6:30 SVET Bohatšie krajiny zlyhávajú v tej "najzákladnejšej skúške" celosvetovej súdržnosti, pretože si hromadia vakcíny proti ochoreniu Covid-19.

Vo výročnej správe to uviedla organizácia Amnesty International, ktorá zároveň obvinila Čínu, Maďarsko a ďalšie štáty zo zneužívania pandémie na oslabovanie ľudských práv.

6:20 SVET Prezident USA Joe Biden oznámil, že všetci dospelí Američania budú oprávnení dostať sa k vakcíne do dvoch týždňov.

Je to pozitívna správa z USA, ktoré hlásili najviac úmrtí na koronavírus na svete, ale v súčasnosti sú lídrom v rýchlosti očkovania.

Biden konečný termín pre sprístupnenie očkovania všetkým Američanom nad 18 rokov tak posunul na 19. apríla. Pôvodný termín bol 1. máj.

Načítavam video...

6:05 SVET Srbský prezident Aleksandar Vučič sa dal zaočkovať proti koronavírusu vakcínou od čínskej spoločnosti Sinopharm. Svojich čoraz skeptickejších spoluobčanov chcel takýmto spôsobom posmeliť, aby sa tiež nechali zaočkovať.

6:00 SVET Brazília zaznamenala v utorok prvýkrát viac ako 4000 úmrtí na Covid-19, oznámilo ministerstvo zdravotníctva. Juhoamerická krajina zažíva prudký nárast v prípadoch nákazy koronavírusom a je v súčasnosti ohniskom pandémie.

Koronavírus si v utorok, za posledných 24 hodín, vyžiadal 4195 životov a ide tak o najtragickejší deň pandémie v Brazílii, ktorá je infekciou tvrdo zasiahnutá. Celkový počet mŕtvych je tam teraz takmer 337-tisíc, čo je druhý najvyšší počet po USA.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 6. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 7. Predplatné SME.sk len za 29 eur
 8. Ochutnajte všetky slovenské chute a farby. Tu ich majú najviac
 9. Očarujúca Srí Lanka: Malý ostrov plný prekvapení
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny
 1. 53 predajní, kde získate zľavy aj peniaze na ďalší nákup
 2. Mecom ide na zelenú
 3. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 4. Marrákeš je červená perla Maroka
 5. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života
 6. Viac ako 30 000 € z Vianočnej lotérie BILLA poputuje na pomoc
 7. Projekt nórskych grantov „Decent work – dôstojná práca“
 8. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 9. PODCAST: Nárok pacienta na invalidný dôchodok a ŤZP
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. Marrákeš je červená perla Maroka 4 458
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 3 858
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 3 462
 4. Chyby, ktoré robíte pri platbe kartou a ani ste o nich nevedeli 3 436
 5. Cukrovkári a covid-19 2 532
 6. Mám za sebou jeden z najťažších rokov svojho života 2 513
 7. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 2 048
 8. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu 1 525
 9. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 1 324
 10. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 1 262
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Variant omikron sa na Slovensku zatiaľ neprejavil v takej sile ako v iných krajinách, v niektorých okresoch sa však podľa odborníkov už začína posilňovať.

Vrchol ďalšej vlny by mal byť v polovici februára, odhadujú.


20 h
Riaditeľ štátneho podniku Lesy SR Tibor Köszeghy a minister pôdohospodárstva Samuel Vlčan.

Ľudia, ktorí mali pochybiť, naďalej pracujú na vedúcich pozíciách.


a 1 ďalší 19 h
Obžalovaný, organizátor a vedúci detského tábora Chachaland Roman Paulíny.

Na sex nebol podľa Paulínyho čas.


4 h

Neprehliadnite tiež

Predseda vlády Eduard Heger a predsedníčka Poslaneckej snemovne Parlamentu Českej republiky Markéta Pekarová.

Pekarová Adamová je na dvojdňovej oficiálnej návšteve Slovenska.


SITA 18m
Alžbeta na okresnom súde.

Dostala oveľa menej, aj tak sa odvolala.


25m

Pozrite si, ako pokračuje očkovanie proti Covid-19 na Slovensku.


a 2 ďalší 4 h
Skryť Zatvoriť reklamu