SME
Pondelok, 24. január, 2022 | Meniny má TimotejKrížovkyKrížovky

Rusko chce Sputnik naspäť, Slovensko malo porušiť zmluvu (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 10 322 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:47 SVET - Rusko začalo vo štvrtok viesť rozhovory s predstaviteľmi nemeckej vlády ohľadom záujmu Berlína o nákup dávok ruskej vakcíny Sputnik V. Oznámili to výrobcovia tejto očkovacej látky, informovala agentúra AFP.

Výrobcovia Sputnika V na Twitteri uviedli, že Ruský fond priamych investícií (RFPI), ktorý financoval vývoj tejto vakcíny, spustil rokovania s Berlínom o predbežnej zmluve na dodávku dávok ruských vakcín.

20:34 SVET - Afrika je celkom "na okraji" celosvetového očkovania proti novému koronavírusu. Uviedla to Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) s tým, že z celkového počtu zaočkovaných na svete pripadajú na tento svetadiel len dve percentá.

Regionálna riaditeľka WHO pre Afriku Matshidiso Moetiová pripísala podľa agentúry AFP pomalé tempo očkovania v Afrike "nedostatku dávok (vakcín), nedostatku financií a nedostatku kvalifikovaného personálu", a tiež logistickým problémom.

Skryť Vypnúť reklamu

20:08 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline je momentálne hospitalizovaných 86 pacientov s ochorením Covid-19 v rámci troch červených zón oddelení. Počet nových príjmov sa naďalej pohybuje na približne rovnakej hranici, v priemere ide denne o šesť pacientov.

Počas apríla prijali v nemocnici 42 nových pacientov s ochorením Covid-19. Pre TASR to vo štvrtok povedala hovorkyňa nemocnice Lenka Záteková.

19:42 SVET - Maďarskí lekári spochybňujú rozhodnutie vlády uvoľniť niektoré protipandemické opatrenia práve v čase, keď krajina registruje rekordné denné prírastky nových prípadov nákazy koronavírusom i súvisiacich úmrtí. Mohlo by to podľa nich viesť k ešte horšej situácii.

Obchody a služby mohli od stredy otvoriť po tom, ako 2,5 milióna ľudí v krajine s približne 9,7 miliónmi obyvateľov dostalo aspoň prvú dávku vakcíny proti koronavírusu. Práve túto hranicu si totiž vláda stanovila ako začiatok postupného opätovného otvárania.

Skryť Vypnúť reklamu

19:11 SVET - Poľské ministerstvo zdravotníctva opätovne potvrdilo svoju dôveru v očkovaciu látku vyvinutú spoločnosťou AstraZeneca.

Hovorca poľského rezortu zdravotníctva uviedol, že vakcína je účinná a bezpečná a v Poľsku po jej podaní nikto nezomrel.

18:45 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv tvrdí, že nebol nikým zodpovedným za dovoz vakcíny Sputnik V upozornený na to, že by malo testovanie v Slovenskej akadémii vied údajne porušovať utajenú zmluvu s ruským výrobcom.

Hovorkyňa ŠÚKL Magdaléna Jurkemíková to uviedla v reakcii na medializované informácie, že Ruský fond priamych investícií (RFPI) požiadal slovenskú vládu o vrátenie dodávky vakcíny Sputnik V.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko.

Magdaléna Jurkemíková, hovorkyňa ŠÚKL

"Štátny ústav pre kontrolu liečiv sa dôrazne ohradzuje voči dnešným zavádzajúcim tvrdeniam Ruského fondu priamych investícií ohľadne laboratórneho testovania šarží vakcíny Sputnik V, ktoré boli dovezené na Slovensko," spresnila s tým, že ŠÚKL nepozná obsah dohody medzi výrobcom vakcíny a Slovenskom, keďže podpísaná zmluva je utajená a nebola štátnemu ústavu poskytnutá.

Skryť Vypnúť reklamu

Upozornila, že oficiálna sieť laboratórií EÚ kontroluje kvalitu vakcín registrovaných v EÚ, pričom vakcína Sputnik V nie je ani na Slovensku, ani v EÚ registrovaná a jej použitie bolo povolené mimo registračného procesu.

"Napriek tomu ŠÚKL požiadal o spoluprácu 30 oficiálnych laboratórií určených na kontrolu liekov a vakcín v EÚ, ako aj akreditované laboratórium Biomedicínskeho centra SAV. Oficiálne laboratóriá EÚ vzhľadom na vyťaženosť pri prepúšťaní šarží registrovaných vakcín požiadavke nevyhoveli," doplnila.

Zdôraznila, že Biomedicínske centrum SAV má platné osvedčenie o dodržiavaní správnej výrobnej praxe v rozsahu kontroly kvality liekov.

Súvisiaci článok Snažil sa zachrániť vakcíny? Prečo išiel Matovič do Moskvy Čítajte 

18:38 SLOVENSKO - Štvrtková cesta ministra financií Igora Matoviča z OĽaNO do Ruska je tajomná. On, premiér za OĽaNO Eduard Heger ani minister zahraničia za SaS Ivan Korčok neodpovedali na otázku, prečo išiel bývalý premiér do Moskvy.

Skryť Vypnúť reklamu

Jeho cestu neschvaľovala vláda a obom kolegom z kabinetu to oznámil len v predvečer svojho odletu. Známe je len všeobecné Matovičovo stanovisko, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Z rozhovorov s ľuďmi, ktorí sú blízko dodávkam Sputnika V na Slovensko, jeho posudzovaniu či prípadnému schváleniu, vyplývajú dva možné predmety rokovaní. Viac si prečítate v texte Jána Krempaského >>>>

18:16 SVET - Ruský virológ a vedec z Národného výskumného centra pre epidemiológiu a mikrobiológiu akademika Nikolaja Gamaleju, ktoré vyvinulo vakcínu Sputnik V, neverí správam, že vakcína Sputnik V dodaná na Slovensko nie je totožná s tou, ktorá bola pozitívne hodnotená v odbornom časopise The Lancet. Virológ Viktor Zujev to uviedol vo štvrtok v rozhovore pre rozhlasovú stanicu Echo Moskvy.

Skryť Vypnúť reklamu

"Toto je podľa mňa iba úplná absurdita," vyhlásil a odporučil obrátiť sa na príslušné orgány. Uviedol tiež, že Rusko nepatrí do "kategórie krajín, ktoré robia takéto veci". Dodal, že česť je vzácna vec, a informoval, že v rade na vakcíny stojí "60 krajín".

18:03 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva pripravilo milión letákov o očkovaní, prvú várku z nich dostanú dôchodcovia pri výplate dôchodkov prostredníctvom pošty.

Dozvedia sa v nich, ako sa prihlásiť na očkovanie, alebo dovolať na infolinku, prečo sa očkovania netreba obávať a čo od neho čakať.

17:59 SVET - Zdá sa, že v týchto dňoch bude tretia vlna koronavírusovej pandémie v Maďarsku kulminovať, nie je však známe, ako dlho potrvá.

Počet nakazených klesá, avšak úmrtnosť súvisiaca s ochorením COVID-19 je ešte stále vysoká, konštatovala vo štvrtok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Skryť Vypnúť reklamu

"Priemerný vek aktuálne infikovaných je 46 rokov. Medzi nakazenými je 54 percent žien a 46 percent mužov," spresnila podľa spravodajského servera szmo.hu šéfka zdravotnej služby, ktorá vyzvala obyvateľstvo na dodržiavanie aktuálnych karanténnych opatrení.

17:53 SLOVENSKO - Maturanti sa už týždne učia v triedach, hoci štát už tohtoročné maturity zrušil. Matúš Kovačovský má však 65-ročného otca a preto do školy nešiel.

Súvisiaci článok Divadlá či kostoly sa podriadia deťom. Štát mení pravidlá uvoľňovania v prospech škôl Čítajte 

"Bojíme sa toho doma, aby som koronavírus zo školy nezavliekol domov, ktorý by ho mohol vážne ohroziť," povedal. V škole ho zapisujú akoby bol chorý a učí sa sám bez pomoci učiteľa.

Pred státisícmi detí druhého stupňa základných škôl a tiež stredných škôl môže byť podobná dilema či sa vzdelávať alebo chrániť zdravie rodičov od 19. apríla, kedy štát plánuje po mesiacoch opäť otvárať školy.

Skryť Vypnúť reklamu

Odborníci z konzília vo štvrtok do večera rokovali o zmene systému uvoľňovania opatrení - covidového automatu. Predstaviť plán ešte nechcú, lebo budúci týždeň ho ešte môžu meniť ministerstvá a tiež vláda. Viac o téme píše Michal Katuška >>>

17:43 SLOVENSKO - Závery z dnešného zasadnutia konzília odborníkov budú ešte budúci týždeň predmetom rokovania pandemickej komisie. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a hlavný hygienik Ján Mikas spolu s expertmi dnes online rokovali o viacerých témach.

Odborné diskusie boli napríklad o prehodnotení COVID-automatu, testovacej stratégii, diskutovalo sa aj o očkovaní.

Z hľadiska testovacej stratégie sa diskutovalo napríklad o samotestovaní, testovaní na školách či v uzavretých kolektívoch.

Skryť Vypnúť reklamu

Predmetom diskusie bolo aj vyňatie testovania z COVID-automatu a nastavenie nezávislej testovacej stratégie, podľa ktorej sa budeme v našej krajine riadiť.

17:26 SLOVENSKO - Minister Igor Matovič na sociálnej sieti napísal, že svoj boj o vakcínu Sputnik V nevzdáva, "aj keď nateraz nevie ako ďalej". Ďalšie informácie plánuje poskytnúť na zajtrajšej tlačovej konferencii.

16:39 SVET - Ruský fond priamych investícií, ktorý zodpovedá za marketing vakcíny Sputnik V, uviedol, že Slovensko by malo vrátiť dávky, ktoré dostalo pre porušenie zmluvy.

Dôvodom má byť skutočnosť, že Štátny ústav pre kontrolu liečiv zadal testovanie vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií Európskej únie. Informovali o tom spravodajské agentúry Reuters a TASS.

Skryť Vypnúť reklamu

Fond na Twitteri uviedol, že list so žiadosťou o vrátenie dávok odoslal 6. apríla. Vrátená vakcína bude podľa fondu použitá v iných krajinách.

Žiada tiež, aby bola daná šarža odoslaná do špeciálne certifikovaného laboratória na ďalšie kontroly.

Štátny ústav na kontrolu liečiv informoval, že dávky, ktoré dostal, sa líšia od tých, ktoré skúma Európska lieková agentúra a o ktorých sa písalo v odbornom periodiku The Lancet.

"Všetky dávky Sputniku V sú rovnako kvalitné a prechádzajú prísnou kontrolou kvality Gamalejovho výskumného inštitútu. Kvalitu Sputniku V potvrdzujú aj regulačné orgány 59 krajín sveta," reagoval fond na Twitteri.

16:23 SVET - Počet dávok vakcíny proti novému koronavírusu podaných v priebehu jedného dňa sa v Nemecku prudko zvýšil po tom, čo sa do očkovania zapojili i praktickí lekári.

Skryť Vypnúť reklamu

V stredu, keď vo väčšine spolkových krajín Nemecka spustili očkovanie i v 35 000 ambulanciách všeobecných lekárov, bolo aplikovaných približne 656 000 dávok.

Predtým počet dávok podaných za deň nikdy nepresiahol 367 000, informovala agentúra DPA.

16:10 SLOVENSKO - Situácia v nemocnici v Žiari nad Hronom výrazne sa zlepšila.

Po uplynulých týždňoch s úplne naplnenými kapacitami hlási nemocnica takmer dve desiatky voľných lôžok pre pacientov s ochorením COVID-19.

"Aktuálne je na covidových lôžkach v žiarskej nemocnici hospitalizovaných 18 pacientov, z toho dvaja potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie a 16 kyslíkovú liečbu," uviedla hovorkyňa siete nemocníc Svet zdravia Jana Fedáková s tým, že nemocnica disponuje 35 reprofilizovanými lôžkami. V domácej karanténe ostávajú len dvaja zamestnanci nemocnice.

Skryť Vypnúť reklamu

15:44 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová si myslí, že v súvislosti s cestou ministra Igora Matoviča do Moskvy sa momentálne vynára viac otázok ako odpovedí.

"Ak by cieľom cesty bolo získanie chýbajúcich informácií o vakcíne Sputnik V, potrebných k schváleniu či registrácii, tak by tá cesta mohla byť zmysluplná," povedala prezidentka.

15:42 SLOVENSKO - Minister Igor Matovič bude mať tlačovú konferenciu k svojej ceste do Moskvy zajtra o 10:30.

15:29 SLOVENSKO - Popradská nemocnica eviduje pokles pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.

Uviedla to hovorkyňa nemocnice Sylvia Galajda s tým, že aktuálne leží na covidovom ARO sedem takýchto pacientov, pričom celkový počet lôžok je desať. Ako doplnila, toto číslo je najnižšie za posledné týždne.

Skryť Vypnúť reklamu

15:24 SVET - Holandská polícia zatkla 37-ročného muža, ktorý údajne plánoval útok výbušným zariadením na očkovacie stredisko na severe Holandska, informovala vo štvrtok agentúra AP.

Podozrivý údajne plánoval útok na bývalé sídlo radnice v prístavnom meste Den Helder, ktoré sa v súčasnosti používa ako vakcinačné centrum.

Muža zatkli ešte 18. marca na základe podozrenia z plánovania trestného činu s "teroristickým zámerom". Od zatknutia sa nachádza vo väzbe a úrady pokračujú vo vyšetrovaní s cieľom nájsť jeho možných spolupáchateľov.

14:31 SLOVENSKO - V zariadeniach sociálnych služieb v zriaďovateľskej pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja stúpajú počty zaočkovaných klientov i zamestnancov proti ochoreniu COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová, aktuálne je prvou dávkou vakcíny zaočkovaných 73 percent prijímateľov sociálnej služby, druhou dávkou 54 percent.

U zamestnancov je očkovaných 58 percent prvou dávkou a 50 percent druhou dávkou. Vysokú mieru zaočkovanosti u klientov nad 90 percent evidujú v zariadeniach v Jabloni, Brezovičke, Sabinove či Ličartovciach.

14:29 SLOVENSKO - SaS nebude zdržiavať podanie vakcíny Sputnik V a bude akceptovať spustenie očkovania touto látkou v prípade, že sa tak rozhodne nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský.

Súvisiaci článok Výrobca Sputnika V nedodal kontrolórom väčšinu potrebných dát Čítajte 

Dôležité je však, aby verejnosť vopred dostala komplexné a neskreslené informácie o vakcíne od Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Skryť Vypnúť reklamu

Vo štvrtok to povedala predsedníčka Výboru Národnej rady SR pre zdravotníctvo Jana Bittó Cigániková.

Správa ŠÚKL obsahuje informácie o tom, že výrobca vakcíny odmietol dať všetky potrebné podklady na zhodnotenie jej prínosov a rizík. Tiež sa v nej uvádza, že na Slovensku je iné zloženie vakcíny, aké dostali ďalšie krajiny.

"Ak sa napriek tomu rozhodnú občania pre očkovanie Sputnikom, musia byť prísne sledovaní a musí byť vedená štatistika nežiaducich účinkov, ku ktorej sa ŠÚKL nevie dostať napriek tomu, že sa vakcínou Sputnik očkuje v mnohých krajinách," povedala.

14:14 SLOVENSKO - Mesto Žarnovica pomôže obyvateľom s prihlasovaním na očkovanie proti ochoreniu COVID-19. Samospráva o tom informuje na svojej webovej stránke.

Obyvatelia, ktorí majú záujem o očkovanie, no nemajú prístup k internetu alebo majú iný problém, pre ktorý sa nemôžu na očkovanie prihlásiť, môžu o pomoc požiadať mestský úrad. Nahlásiť môžu seba i iného rodinného príslušníka.

"Urobiť tak možno osobne alebo telefonicky na oddelení kultúry, mládeže a športu v pracovných dňoch v čase od 7.00 do 15.00 h na telefónnom čísle 045/321 24 20, prípadne 0911 555 767," približuje mesto.

14:09 SVET - Austrália dostala stovky tisíc dávok vakcín od spoločnosti AstraZeneca z Veľkej Británie, no zdroj dodávky udržiavali v tajnosti v snahe vyhnúť sa kontroverzii v Spojenom kráľovstve.

Denník The Sydney Morning Herald a jeho sesterské noviny The Age informovali, že austrálskemu vakcinačnému programu pomohlo 717-tisíc dávok vyrobených v Británii a nie v kontinentálnej Európe, ako sa predpokladalo. Odtiaľ podľa nich Austrália nedostala zatiaľ žiadne dávky spomenutej látky.

13:53 SVET - Povinné otváranie škôl v Maďarsku 19. apríla, ako to avizovala vláda, je z epidemiologického hľadiska pre každého veľmi riskantné, vyhlásila predsedníčka Demokratických odborov pedagógov Anna Komjáthyová.

"Pedagógovia boli síce v poslednej chvíli zaradení do očkovacieho programu, avšak mnohí z nich ešte aj napriek registrácii vakcínu nedostali," citoval Komjáthyovú spravodajský server 168.hu.

"Otvorenie škôl 19. apríla bude akousi ruskou ruletou pre žiakov, pedagógov i maturantov. Skutočnosť, že učitelia dostali prvú dávku očkovacej látky, ešte vôbec neznamená, že by mali zaručenú ochranu proti infekcii, a neznamená to ani, že by nešírili vírus medzi žiakmi. V tretej vlne koronavírusovej pandémie je čoraz viac mladých ľudí vo vážnom stave ochorenia COVID-19," zdôraznila Komjáthyová.

13:51 SLOVENSKO - Cesta ministra financií SR Igora Matoviča do Moskvy a Budapešti potvrdzuje podľa strany Hlas pokračovanie jeho vládnutia.

V tlačovej správe to uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková. Doplnila, že Hlas naďalej považuje za skutočné riešenie situácie na Slovensku predčasné parlamentné voľby a nový mandát od ľudí pre budúcu vládu.

13:49 SLOVENSKO - Najväčším problémom v dištančnom vzdelávaní detí na druhom stupni základných škôl je chýbajúci kolektív.

Absentujúci osobný kontakt so spolužiakmi, kamarátmi či osamelosť dieťaťa označilo za veľký alebo skôr veľký problém 78 percent rodičov.

Vyplýva to z prieskumu Inštitútu pre verejné otázky, ktorý vo štvrtok predstavili počas tlačovej konferencie.

13:46 SLOVENSKO - Smer chce iniciovať mimoriadnu schôdzu parlamentu k pandémii nového koronavírusu.

Podpisy potrebné na zvolanie zasadnutia chce podať na budúci týždeň. Informoval o tom predseda strany Robert Fico na tlačovej konferencii.

Ak by koalícia neschválila program schôdze, Smer bude iniciovať aj mimoriadne rokovanie na vyslovenie nedôvery vláde. Kabinet podľa Fica nesie zodpovednosť za stav, v akom je Slovensko po roku pandémie.

13:12 SLOVENSKO - Materské školy a prvý stupeň základných škôl budú od pondelka 12. apríla otvorené pre deti všetkých rodičov.

Spolu s nimi sú aj naďalej otvorené špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy, stredné školy v posledných ročníkoch či ďalšie školské zariadenia.

Umožnené je tiež vzdelávanie žiakov, ktorí nemajú prístup k dištančnému vzdelávaniu, v malých skupinách piatich žiakov a jedného pedagóga.

„Vraciame sa teda ku klasickému otvoreniu všetkých materských škôl a všetkých prvých stupňov základných škôl. Tie budú otvorené pre deti všetkých rodičov a ak bude situácia aj naďalej priaznivá, postupne bude nasledovať otvorenie ďalších ročníkov,“ vysvetlil šéf rezortu školstva Branislav Gröhling.

Tlačový odbor doplnil, že sa automaticky spustí aj školský semafor. Jedným z jeho opatrení je, že ak sa po otvorení objaví v triede alebo škole pozitívny prípad, môže ju uzatvoriť regionálny úrad verejného zdravotníctva alebo riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa.

Školy by mali postupovať podľa zverejneného manuálu Návrat do škôl z 12. apríla 2021, ktorý je na webovej stránke rezortu školstva.

13:06 SLOVENSKO - O záveroch Matovičovej cesty do Moskvy bude informovať on sám. Informoval o tom premiér Eduard Heger na tlačovej konferencii.

"Ja som o tom informoval pani prezidentku, všetko ostatné je v stanovisku ministra financií," povedal Heger.

Predseda vlády deklaruje, že nejde o geopolitiku, ale o snahu zabezpečiť pre obyvateľov Slovenska čo najviac vakcín.

"Máme na Slovensku dosť občanov, ktorí by sa touto vakcínou dali zaočkovať," podotkol Heger s tým, že treba otázku Sputnika V doriešiť a dať verejnosti jasnú odpoveď.

Matovič podľa premiéra do Moskvy vycestoval, pretože rokovania o ruskej vakcíne začal, ešte keď bol predsedom vlády.

"Spolieham sa, že vie, čo tam ide urobiť. Povedal mi základné črty, nemám s tým problém," deklaroval Heger.

O zajtrajšej ceste Matoviča do Budapešti Heger nevie, ale bude sa ho na ňu podľa svojich slov pýtať.

Načítavam video...

12:52 SLOVENSKO - Vicepremiérka Veronika Remišová si nemyslí, že každý minister by mal informovať partnerov o pláne zahraničných ciest.

Uviedla to v súvislosti s cestou ministra financií Igora Matoviča do Ruska. O tejto zahraničnej ceste ju dnes ráno telefonicky informoval premiér Eduard Heger.

Súvisiaci článok Igor Matovič letí chrániť sám seba Čítajte 

"Pre mňa je veľmi dôležitá dôvera v rámci koalície, dôvera medzi koaličnými partnermi a ja skutočne nemám ambíciu, ani si nemyslím, že by to tak malo byť, aby som si teraz pýtala od každého jedného ministra plán jeho ciest do zahraničia," poznamenala Remišová.

Pripustila však, že ide o citlivú tému, preto je dôležitá väčšia otvorenosť a väčšia informovanosť aj koaličných partnerov. Očakáva informácie o výsledkoch rokovaní.

Skonštatovala, že o tejto zahraničnej ceste ju informoval Heger. "Ak ho poveril predseda vlády takýmito rokovaniami, je to jeho kompetencia," skonštatovala.

12:20 SLOVENSKO - Predseda vlády Eduard Heger by sa mal dištancovať od pracovnej cesty ministra financií a bývalého premiéra Igora Matoviča do Moskvy.

Vyzýva ho k tomu europoslanec a podpredseda mimoparlamentnej strany Progresívne Slovensko Michal Šimečka, ktorý v tejto súvislosti poukázal na situáciu na východných hraniciach Ukrajiny, kde sa sústreďujú ruské vojská.

„Je krajne nezodpovedné, aby člen vlády SR odletel rokovať do Moskvy bez mandátu vlády, v mimoriadne napätej geopolitickej situácii, keď Putinov režim presúva čoraz väčšie armádne jednotky na hranice s Ukrajinou a vyhrocuje tým aj vzťahy s EÚ a NATO,“ upozornil Šimečka.

Podľa neho by súčasný premiér mal konať a verejne sa dištancovať od zahraničnopolitických Matovičových „avantúr“. Podotkol, že minister financií dáva do rúk ruskej propagandy svojou cestou zbytočné tromfy.

12:05 SVET - Veľká Británia má „viac ako dostatok" dávok vakcín spoločností Pfizer a Moderna pre ľudí vo veku pod 30 rokov. Pre televíznu stanicu Sky News to povedal britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Vyjadril sa tak po tom, ako britská vláda v stredu oznámila, že obyvatelia krajiny vo veku 18 až 29 rokov dostanú iné vakcíny ako očkovacie látky spoločnosti AstraZeneca pre obavy z možnej súvislosti medzi touto vakcínou a zriedkavými prípadmi krvných zrazenín.

Načítavam video...

12:03 SVET - Nemecká vláda plánuje viesť rozhovory s Moskvou o nákupe ruskej vakcíny proti koronavírusu Sputnik V a jej prípadných dodávkach, ak ju schváli regulačný úrad Európskej únie.

Uviedol to vo štvrtok nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn.

Podľa jeho vyjadrenia pre verejnoprávnu stanicu WDR je Nemecko pripravené konať samostatne, bez EÚ, ak to bude znamenať, že by mohlo urýchliť svoju očkovaciu kampaň, píše agentúra AFP.

"Európska komisia včera oznámila, že nebude (na Sputnik V) uzatvárať zmluvy ako pri iných výrobcoch, ako napríklad BioNTech. Preto som na stretnutí ministrov zdravotníctva EÚ za Nemecko oznámil, že budeme bilaterálne hovoriť aj s Ruskom, a to najskôr o tom, kedy vôbec a aké množstvá by mohlo dodať," povedal Spahn.

12:01 SVET - India hlásila za uplynulý deň rekordných 126 789 nových prípadov nákazy koronavírusom. Stalo sa tak v deň, keď premiér Naréndra Módí dostal druhú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19, informovala agentúra AP.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Španielsko upravilo očkovanie vakcínou od AstraZenecy Čítajte 

Prírastok nakazených je dosiaľ najvyšší v krajine od začiatku pandémie, predošlý rekord v tomto smere padol v stredu (115 736). V pondelok hlásili 103 558 nakazených.

India, ktorá má takmer 1,4 miliardy obyvateľov, je pandémiou treťou najviac postihnutou krajinou sveta po USA a Brazílii.

Koronavírusom SARS-CoV-2 sa tam dosiaľ nakazilo vyše 12,9 milióna ľudí, z nich viac ako 166 800 ochoreniu podľahlo. V stredu hlásili 685 ďalších úmrtí, čo je najviac od novembra minulého roka.

11:51 SLOVENSKO - Let ministra financií a expremiéra Igora Matoviča do Ruska ovplyvní podľa slov poslanca Národnej rady SR Tomáša Valáška slovenskú domácu a zahraničnú politiku. Skonštatoval to na sociálnej sieti.

Cesta podľa neho zvyšuje možnosť ďalšej koaličnej krízy. Valášek sa nazdáva, že Matovič bude akýmsi ministrom pre všetko a nevzdal sa úplne svojej agendy z premiérskych čias.

Poukázal aj na súvislosť so zhromaždením ruskej armády na hraniciach Ukrajiny.

11:48 SLOVENSKO - Konšpiračné vyjadrenia bývalého premiéra a súčasného ministra financií Igora Matoviča (OĽaNO) sú nebezpečné, pretože v čase pandémie spochybňujú dôveru v štátne inštitúcie, akými sú Štátny ústav pre kontrolu liečiv a rezort zdravotníctva.

Vo svojom profile na sociálnej sieti to uviedla mimovládna organizácia Infosecurity.sk. Reagovala tak na status, v ktorom Matovič napísal, že sa s ruskou vakcínou Sputnik V „hrá špinavá hra“.

11:35 SLOVENSKO - Predseda strany SaS Richard Sulík vníma cestu ministra financií Igora Matoviča do Moskvy ako snahu zachrániť vakcínu Sputnik V, respektíve sprístupniť ho ľuďom.

Uviedol to na dnešnej tlačovej konferencii s tým, že „čas hrá proti nám”. Vakcína má podľa neho expiráciu v júli. Treba preto konať a Matovič má túto snahu a chce docieliť, aby vakcínu Sputnik V mali k dispozícii čím skôr tí, ktorí chcú.

„Neboli sme nikdy proti dovozu Sputnika. My sme naopak hovorili fajn, dovezme ho, len nech to má kladné hodnotenie zo strany Štátneho ústavu na kontrolu liečiv. Tam to momentálne hapruje, ale dúfam, že sa to podarí dotiahnuť do konca,” dodal.

Dúfa, že k tomu prispeje aj Matovičova cesta do Moskvy. O jeho ceste sa podľa svojich slov dozvedel dnes. Táto téma sa v stredu 7. apríla na rokovaní vlády neriešila.

„Igor Matovič tam nešiel ako minister financií, ale ako bývalý premiér, ktorý sem Sputnik doviezol spolu s bývalým ministrom zdravotníctva. Pokiaľ on dospel k záveru, že najlepšie bude osobné stretnutie, také situácie existujú, a rozhodol sa tam cestovať, tak nevidím teraz dôvod to nafukovať na nejakú veľkú medzinárodnú aféru,” podotkol.

Načítavam video...

11:30 SLOVENSKO - Výrobca Sputnika V nedodal Štátnemu ústavu pre kontrolu liečiv približne 80 percent dát nevyhnutných na jej zhodnotenie.

Ako informovala šéfka ústavu Zuzana Baťová, prijatie záveru o pomere prínosov a rizík neumožnili nedostatok a nekonzistentnosť údajov. ŠÚKL naďalej odporúča, aby sa na Slovensku očkovalo registrovanými vakcínami.

Zároveň pripomína, že na prípadné klinické skúšanie Sputnika V je nevyhnutné dodanie chýbajúcej dokumentácie od výrobcu.

Rovnako, že vakcíny dovezené na Slovensko sa nedajú porovnávať s tými používanými v zahraničí, keďže ich spája len názov.

11:28 SLOVENSKO - Cestu Igora Matoviča do Moskvy podporil predseda parlamentu Boris Kollár.

Na otázku denníka SME či Matovič o ceste vopred informoval koaličných partnerov, Kollár odpovedal, že o ceste "vieme a plne ju schvaľujeme."

11:08 SLOVENSKO - Minister Igor Matovič bude zajtra rokovať aj Budapešti. Informoval o tom minister zahraničných vecí Ivan Korčok na tlačovej konferencii s tým, že mu to oznámil slovenský veľvyslanec v Budapešti. Účel cesty Korčok nepozná.

Korčok sa o Matovičovej dnešnej ceste do Moskvy dozvedel včera. Ocenil, že bol vopred informovaný zo strany premiéra Eduarda Hegera, ministra vnútra Romana Mikulca aj veľvyslanca.

Témou rokovaní je vakcína Sputnik V. Cesta nebola zatiaľ schválená vládou. Korčok pripomenul, že téma vakcíny Sputnik V patrí do kompetencie ministra zdravotníctva.

10:58 SLOVENSKO - Konzílium odborníkov rokuje online o COVID automate, testovacej stratégii a očkovaní.

Informovalo o tom ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

10:53 SLOVENSKO - Na Slovensku je miera obmedzenia kontaktov vyššia ako v Českej republike. V jej prieskumoch sa totiž pravidelne objavuje skupina takmer 30 percent respondentov, ktorí svoje kontakty skôr alebo rozhodne neobmedzili.

Pritom v slovenskom kontinuálnom prieskume Ako sa máte, Slovensko? túto možnosť označilo 13 percent ľudí.

Prieskum organizovala Slovenská akadémia vied a spoločnosti Mnforce a Seesame. Zber dát uskutočnili na vzorke tisíc respondentov od štvrtka 24. marca do soboty 27. marca.

10:37 SVET - Za uplynulý deň pribudlo v Maďarsku 4814 nových prípadov nákazy koronavírusom, celkový počet infikovaných v koronavírusovej pandémii dosiahol 698 490.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo v tomto čase 272 pacientov, informoval vo štvrtok operačný štáb na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet obetí covidu tak stúpol na 22 681. Z ochorenia sa zotavilo 419 765 osôb, pričom aktuálne je infikovaných 256 044 ľudí.

Hospitalizovaných s covidom je 11 663 pacientov, z ktorých 1337 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

V Maďarsku dosiaľ zaočkovali 2 608 084 osôb, z nich 1 077 947 dostalo aj druhú dávku vakcíny.

10:27 SLOVENSKO - Päť rokov pátrala polícia po Viktorovi z Ružomberka, ktorý sa vyhýbal nástupu do väzenia po tom, čo ho odsúdili za krádež.

Ako informovala polícia na sociálnej sieti, odsúdený muž spravodlivosti neunikol a prezradilo ho poctivé dodržiavanie karantény v aktuálnej pandemickej situácii.

Polícia pátrala po Viktorovi od roku 2016, vtedy 25-ročný muž zámerne nepreberal zásielky a jeho následné kroky viedli do zahraničia. Po piatich rokoch sa rozhodol vrátiť domov a dobrovoľne sa zaregistroval do domácej karantény.

10:25 SVET - Študenti vo švajčiarskom meste Bazilej sfalšovali pozitívne výsledky testov na ochorenie COVID-19, aby nemuseli chodiť do školy.

Následkom toho išla celá trieda do karantény. Po odhalení podvodu však teraz proti páchateľom podnikajú disciplinárne kroky.

10:01 SLOVENSKO - V stredu sa podarilo zaočkovať ďalších 16 334 osôb, celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 795 683. Druhú dávku vakcíny už dostalo 269 583 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 1 987 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 1 576 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 1 100 pozitívne testovaných antigénnymi testami.

Je to 13,26 % z 11 881 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,63 % z 174 025 antigénnych testov.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií a ministerstvo zdravotníctva na sociálnej sieti.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (314), nasleduje Žilinský kraj (309), Košický (232), Banskobystrický (226), Trenčiansky (204), Trnavský (131), Bratislavský (96) a Nitriansky (64).

Počet obetí covidu vzrástol o 79 prípadov. Celkový počet úmrtí "na covid" je 10 322 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 1 918.

V nemocniciach je hospitalizovaných 2 822 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 2 596 ľudí. Na JIS je 243 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 333 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 411 744, pričom takto bolo pozitívne testovaných 368 470 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 25 229 296, z čoho bolo pozitívne testovaných 358 039 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 609 398. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:41 SVET - V Česku pribudlo 7015 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je o 240 menej než pred týždňom. Vyplýva to z údajov českého ministerstva zdravotníctva.

Od začiatku pandémie potvrdili v krajine 1 567 848 prípadov nákazy koronavírusom a 27 466 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. V stredu zomrelo 56 ľudí.

Klesol počet hospitalizovaných pacientov s covidom na 6504, pričom 1349 z nich je v ťažkom stave na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

9:36 SVET - Nový Zéland pozastaví všetky cesty z Indie, pretože na svojich hraniciach zistil zvýšený výskyt ochorenia COVID-19.

Dočasné zastavenie sa začne 11. apríla a zostane v platnosti do 28. apríla, uviedla podľa agentúry DPA premiérka Jacinda Ardernová na tlačovej konferencii.

Nový Zéland tak prvýkrát zabráni svojim občanom alebo ľuďom s trvalým pobytom v krajine vrátiť sa domov, dodala premiérka. "Nie je to trvalé opatrenie, iba dočasné," zdôraznila.

09:19 SVET - Brazílsky prezident Jair Bolsonaro v stredu znova vylúčil zavedenie prísnych obmedzení proti koronavírusu. Odborníci z úradu verejného zdravotníctva Fiocruz pritom varovali, že na spomalenie silnejúcej nákazy je "absolútne nutný" príkaz, aby sa ľudia zdržiavali doma, inak hrozí aj "kolaps" zdravotného systému v krajine. Informovali o tom tlačové agentúry DPA a AFP.

"Budeme hľadať náhradné riešenia," povedal podľa spravodajského portálu G1 Bolsonaro počas návštevy v meste Chapecó na juhu krajiny. "Nezavedieme politiku zatvárania ľudí doma, zastavenia ekonomiky, lockdownu. Nepošleme armádu do ulíc, aby nútila Brazílčanov zdržiavať sa doma," dodal.

09:17 SLOVENSKO - Minister financií Igor Matovič na svojom facebooku oznámil, že bude v Moskve rokovať o vakcínach Sputnik V.

"Dnes sa v Moskve stretnem s Kirillom Dmitrievom, CEO Russian Direct Investment Fund (Ruský fond pre priame investície), pod ktorého priamo spadá výrobca vakcíny Sputnik V Gamaleya a s ktorým som celý kontrakt na 2 milióny vakcín dohodol," napísal Matovič.

09:03 SVET - Venezuelský minister zahraničných vecí Jorge Arreaza v stredu vyhlásil, že bez ekonomických sankcií voči vláde prezidenta Nicolása Madura by si krajina už zakúpila všetkých 30 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu, ktoré potrebuje. Informovala o tom vo štvrtok agentúra AFP. "Keby Venezuela nemala blokované zdroje, boli by sme schopní zakúpiť 30 miliónov vakcín, ktoré táto krajina potrebuje, pred tromi mesiacmi," uviedol Arreaza.

08:26 SVET - Dvoch mužov zatkli v Mexiku za to, že si zafarbili vlasy nabielo a predstierali, že sú seniori, aby prednostne dostali očkovaciu látku proti koronavírusu. Vo štvrtok o tom informovala tlačová agentúra DPA. Obaja muži vo veku 30 a 35 rokov, ktorí si nafarbili nabielo aj obočie, prišli do očkovacieho centra v hlavnom meste Mexiko pred dvoma týždňami so sfalšovanými dokladmi totožnosti. V stredu na tlačovej konferencii to uviedla starostka metropoly Claudia Sheinbaumová. Mužom tam vpichli dávku vakcíny, hoci v Mexiku v súčasnosti očkujú iba pracovníkov verejného zdravotníctva, niektorých učiteľov a ľudí vo veku 60 a viac rokov. Nakoniec však podvodníkov prezradili ich hlasy. Polícia ich zatkla a vyšetruje ich za falšovanie dokladov totožnosti.

07:32 SVET - Argentínsky prezident Alberto Fernández oznámil v stredu zavedenie trojtýždňového nočného zákazu vychádzania po tom, ako krajina zaznamenala druhý deň po sebe rekordný denný nárast koronavírusových infekcií. Informovala o tom agentúra AFP. Zákaz vychádzania bude platiť od piatka 9. apríla do 30. apríla, a to v čase od polnoci do 6.00 h. Týkať sa bude najrizikovejších oblastí krajiny, väčšinou husto obývaných miest, uviedol prezident.

07:11 SLOVENSKO - Majú pokročilý vek, žijú sami a na odľahlom mieste. Problém pre nich je zaregistrovať sa, ale aj dostaviť sa na očkovanie proti covidu-19. Týmto ľuďom by mohla pomôcť nová americká vakcína Johnson&Johnson.

Nemusí sa skladovať v mrazničke, ľahšie sa preváža a očkovať sa ňou dá kdekoľvek. Okrem toho na zisk imunity proti koronavírusu stačí jedna dávka. Odborníci predpokladajú, že by mohla očkovanie urýchliť.

Prvých viac ako 26-tisíc dávok vakcíny by na Slovensko malo prísť do konca apríla. Do konca roka by to malo byť až 1,4 milióna vakcín Johnson&Johnson.

06:45 SVET - V Turecku pribudlo za posledný deň 54 740 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo je najviac od začiatku pandémie. Informovala o tom v stredu večer agentúra AFP. Za posledných 24 hodín podľa vládnych údajov pribudlo v spojitosti s koronavírusom aj 276 nových úmrtí. V krajine od začiatku pandémie zaznamenali viac ako 3,6 milióna prípadov tejto nákazy a takmer 33 000 úmrtí.

Turecko pre prudký nárast prípadov infekcií koncom marca opätovne zaviedlo vo väčšine svojich provincií víkendový lockdown a takisto sprísnilo opatrenia počas pôstneho mesiaca ramadán. Medzi tieto provincie patrí i Istanbul a hlavné mesto Ankara. Ramadán sa v Turecku začína 13. apríla.

6:23 SVET - Španielsko bude vakcínou proti novému koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca očkovať iba ľudí vo veku od 60 do 65 rokov. Oznámila to v stredu večer španielska ministerka zdravotníctva Carolina Dariasová, ktorú citovali agentúry AFP a Reuters.

"Vakcínou od AstraZenecy budeme naďalej očkovať, ale iba ľudí nad 60 rokov," povedala Dariasová na tlačovej konferencii niekoľko hodín po tom, ako Európska agentúra pre lieky (EMA) oznámila, že tvorba krvných zrazenín by mala byť uvedená ako "veľmi zriedkavý vedľajší účinok" vakcíny od AstraZenecy. Ešte pred zverejnením stredajšieho stanoviska Európskej agentúry pre lieky očkovanie vakcínou od AstraZenecy preventívne pozastavili španielske autonómne spoločenstvá Kastília a León.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 2. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 3. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 4. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami?
 6. Mecom ide na zelenú
 7. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 €
 8. Marrákeš je červená perla Maroka
 9. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať
 10. F&F Slovensko je najdôveryhodnejšou odevnou značkou na trhu
 1. 20-minútové mestá: Mestá, v ktorých chcete žiť
 2. Viac ihrísk aj bylinkových záhrad vo vašom okolí.
 3. Plánujete kúpu nehnuteľnosti ? Správajte sa ako investor
 4. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 5. Ak sa chcete zotaviť po Covide, zamerajte sa na podporu zdravia
 6. Union prichádza s novinkami pre diabetológov
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny
 9. Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit
 10. Pripomíname dôležitý dátum –31. januára 2022
 1. 5 neznámych vecí, ktoré umožňujú platobné karty 7 797
 2. Predplatné SME.sk len za 29 eur 4 993
 3. Akcie, fondy, kryptomeny. Do čoho treba tento rok investovať 4 759
 4. Rezerváciou first moment dovolenky viete ušetriť aj 40 % z ceny 3 703
 5. Anketa: Slováci, ako sme na tom so závislosťami? 3 464
 6. V roku 2021 kúpili Slováci kryptomeny za viac ako 25 000 000 € 3 166
 7. Európsky unikát. Kvalitné CBD funguje aj napriek neprajníkom 2 734
 8. Marrákeš je červená perla Maroka 2 508
 9. Mecom ide na zelenú 2 120
 10. Vieme, kde získate najlepšie semienka zeleniny 1 233
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Igor Matovič (OĽaNO) sleduje tlačovú konferenciu Roberta Fica (Smer)

S výdavkovými limitmi by na pomoc bolo viac peňazí.


11 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Prečo Microsoft kupuje spoločnosť Activision Blizzard.


a 2 ďalší 7 h

Neprehliadnite tiež

Pandémia koronavírusu: Meranie teploty.

PCR testy odhalili viac ako 917-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 17 643 obetí. Platia nové pravidlá pre hromadné podujatia v blížiacej sa vlne variantu omikron.


a 5 ďalší 6 h
Ranný brífing SME

Prečítajte si najdôležitejšie správy.


7 h
Skryť Zatvoriť reklamu