BRATISLAVA. Vláda chce zabezpečiť prístup Rómov k vzdelaniu a zamestnaniu.
Na tlačovej konferencii to pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov to povedal predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).
Vláda podľa neho v programovom vyhlásení deklaruje zriaďovanie a výstavbu materských škôl pre deti od troch rokov, ktoré by mohlo pomôcť so vzdelávaním marginalizovaných skupín.
Podľa Hegera je zároveň potrebné nastaviť aj ďalšie vzdelávanie Rómov tak, aby boli po jeho absolvovaní pripravení pre trh práce.
Samosprávy potrebujú podporu
Podľa splnomocnenkyne vlády pre rómske komunity Andrey Bučkovej je potrebné venovať pozornosť aj oblasti zdravia, bývania či podpory zapájania marginalizovaných skupín do spoločnosti. Bučková vníma ako rastúci problém protirómsky rasizmus.
„Je potrebné poskytovať pomoc samosprávam, ktoré v dôsledku nedostatočných kapacít alebo iných bariér nie sú úplne schopné reagovať na existujúce výzvy, ktoré sú podporované z európskych fondov,“ povedala Bučková.

Jej úrad preto pracuje na zlepšení využívania možností, ktoré by mali do roku 2030 prispieť k zmene situácie v rómskych komunitách. Tie sú súčasťou strategického plánu, ktorý v stredu 7. apríla schválila vláda.
Dôležité podľa nej bude aj zdieľanie dobrej praxe v práci s rómskou komunitou medzi samosprávami.
Úrad chce zároveň obciam a mestám pomáhať s prípravou a riadením investičných projektov týkajúcich sa marginalizovaných skupín.
Pollák: Chýbala politická vôľa
Podľa poslanca Európskeho parlamentu Petra Polláka (OĽaNO/EPP) v minulosti chýbala politická vôľa na riešenie rómskej otázky, v dôsledku čoho Slovensko dostatočne nevyužívalo pomoc zo strany Európskej únie (EÚ). Európsky parlament by sa mal v apríli zaoberať pomocou pre rómske komunity v členských krajinách EÚ.
Dodal, že veľmi dôležité bude, aby sa na riešení problémov marginalizovaných komunít podieľali sami Rómovia.
Poslanec Peter Pollák mladší (OĽaNO) uviedol, že spolu s Ministerstvom školstva, vedy, výskumu a športu SR hovoril o zlepšení predprimárneho vzdelávania rómskych detí.
V dôsledku absencie takéhoto vzdelávania sú rómske deti podľa neho pre neovládanie slovenského jazyka často zaraďované do špeciálnych škôl a vzdelávanie žiaka v nich stojí štát dvakrát toľko ako v prípade klasického vzdelávania.
Práva Rómov sa stále porušujú
Základné ľudské práva Rómov sú na Slovensku často porušované. Vo svojom profile na sociálnej sieti to pri príležitosti Medzinárodného dňa Rómov uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Poukázala pritom na prípady súvisiace s pandemickou situáciou ale aj udalosťami, ktoré sa odohrali pred ňou.
„Príkladom je uzatváranie celých marginalizovaných rómskych komunít, ku ktorému sa vyjadrujem už od prvej vlny pandémie. Takáto karantenizácia má diskriminačný charakter a nie je riadne odôvodnená,“ konštatuje Patakyová.
Za ďalšie príklady porušovania základných ľudských práv v marginalizovanej komunite považuje napríklad neschopnosť garantovať pitnú vodu chudobným vrstvám na Slovensku, doposiaľ nevyriešené nezákonné sterilizácie rómskych žien či segregáciu rómskych detí vo vzdelávaní.
Spoločnosť podľa Patakyovej musí dbať na to, aby boli šance a príležitosti pre každého rovnaké a myslieť na problémy marginalizovaných rómskych komunít, ktorým čelia v každodennom živote.
„Všetci ľudia si musia byť rovní v dôstojnosti a právach bez akejkoľvek diskriminácie. Preto je nevyhnutné, aby sa s každým zaobchádzalo rovnako v rámci pandémie, ale aj po jej skončení,“ dodala ombudsmanka.