Bratislava 17. júna (TASR) - Pri transformácii nemocníc na akciové spoločnosti by si mal štát ponechať iba 34 percent akcií namiesto doterajších 51 a umožniť tak vstup kapitálu do zdravotníckeho zariadenia. Navrhol to v parlamentom výbore pre zdravotníctvo počas rokovania o novele zákona o poskytovateľoch poslanec Peter Bíroš z ANO.
Poslanec Milan Urbáni súhlasí s tým, "aby si štát ponechal nejaký kontrolný balík akcií." Na otázku, koľko percent by to malo byť, Urbáni odpovedal neodpovedal. Poslanec predpokladá, že HZDS - ľudová strana podporí niektoré pozmeňovacie návrhy v novelách zdravotníckych zákonov, pretože "si ich vyžiadala prax". Vlani poslanci HZDS šesť zdravotníckych reformných zákonov v parlamente nepodporili.
Podľa teraz platného zákona štát si musí ponechať 51 percent akcií a zvyšok môže bezodplatne previesť na VÚC, mestá, obce a školy. Urbáni vyslovil obavy, či vôbec nejakí investori budú mať záujem vstúpiť do nemocníc, pretože dlhy v nich sa stále zvyšujú.
"Osobne by som bol rád, keby sa štát dokázal postarať o zdravotnícky systém tak, aby sa nemuselo vôbec nič transformovať," vyhlásil Urbáni. Zopakoval, že novely nemenia filozofiu reformy.
Poslanec Pavol Paška zo strany Smer pre TASR povedal, že rezort v novelách zdravotníckych zákonov nerešpektoval pripomienky stavovských organizácií. Za nehorázne považuje "zahrnúť do zákona také ustanovenie, na základe ktorého sa poskytne taký rozsah zdravotnej starostlivosti, na aký majú zdravotné poisťovne peniaze z verejného zdravotného poistenia. Z toho vyplýva, že za nepokrytý zvyšok výkonov by si občan mal zaplatiť".
Podľa Pašku ak šéf rezortu tvrdí, že súkromný kapitál bude v zdravotníctve lepšie hospodáriť v porovnaní so štátnym, potom by mal v nemocniciach povymieňať všetkých manažérov, ak títo nie sú schopní pracovať efektívne. "Robia sa postupné kroky na to, aby sa zo zdravotníctva urobil biznis," povedal Paška. Cieľom zdravotníckeho systému podľa Pašku má byť občan a nie nejaká finančná skupina, ktorá chce zarábať.
zah som