BRATISLAVA 17. júna (SITA) - Európska ústava v súčasnej podobe je mŕtva. Zhodli sa na tom slovenskí analytici zo Spoločnosti pre zahraničnú politiku (SFPA) a Centra pre európsku politiku (CEP). "Je evidentné, že lídri Európskej únie (EÚ) na summite v Bruseli dospeli k tomu, že ústava už v tejto podobe nemôže byť schválená," domnieva sa Ivo Samson zo SFPA. Preto odložili ďalšie spoločné rokovania o tomto dokumente o rok, aby získali čas a našli nové kompromisy. Ústava bola mŕtva už po francúzskom referende, ktoré ju jasne odmietlo, dodal.
Samson je presvedčený, že krach dokumentu zabrzdí ďalšie rozširovanie. Hoci Bulharsko a najmä Rumunsko ešte stále nie sú za vodou, do únie zrejme prijaté budú. Ešte menej jasné, ako predtým, je však členstvo Turecka. V zlej situácii sa ocitlo aj Chorvátsko, pretože ústava mala dať právny rámec rozširovaniu nad 27 členov.
Neprijatie ústavy určite ovplyvní rozširovanie únie, pretože naň je potrebná aj dobrá nálada v EÚ, súhlasí Peter Zsapka z CEP. Nemalo by sa to dotknúť Bulharska a Rumunska, ani Chorvátska. Naopak, pre Turecko môže byť neúspech ústavy kľúčový.
Na štvrtkovom rokovaní šéfov štátov a vlád členských krajín EÚ zvíťazil podľa Zsapku reálny pohľad na vec, keď si uvedomili, že euroústavu po francúzskom a holandskom odmietnutí nemožno posunúť ďalej. Myslí si, že situácia ani o rok nebude iná. "Neviem si predstaviť, že by niekto prinútil Francúzov, aby zopakovali referendum. Dokument v stave, ako ho poznáme, je mŕtvy."
rs;jj;mt