Česko v sobotu (17. 4.) oznámilo vyhostenie 18 pracovníkov ruskej ambasády v Prahe, ktorí boli identifikovaní ako dôstojníci tajných služieb.
Dôvodom bolo podozrenie zo zapojenia dôstojníkov ruskej vojenskej rozviedky do výbuchu muničných skladov v obci Vrbětice v Zlínskom kraji z októbra a decembra 2014.

Zuzana Čaputová
Slovenská prezidentka vyjadrila podporu českej vláde v súvislosti s podozreniami o prepojení ruskej tajnej služby na výbuch v muničnom sklade Vrbětice.
TASR o tom informoval hovorca prezidentky Martin Strižinec.
"Slovensko podrobne sleduje údajné podvratné činnosti vedené zahraničnými aktérmi, ktoré vyústili do straty životov a obrovských škôd vo Vrběticiach," povedala Čaputová.

Eduard Heger (OĽaNO)
Premiér Eduard Heger (OĽANO) vyhlásil, že český premiér Andrej Babiš má jeho "plnú podporu" za rozhodnutie vyhostiť 18 zamestnancov ruského veľvyslanectva v Prahe v súvislosti s výbuchom v muničnom sklade Vrbětice z roku 2014.
Napísal to na sociálnej sieti Twitter.
"Na mojej nedávnej návšteve Prahy som dal jasne najavo, že Česká republika je naším najbližším spojencom v EÚ a NATO. Slovensko bude vždy stáť po boku ČR - kedykoľvek to bude potrebné," doplnil Heger.

Ivan Korčok (nom. SaS)
Slovensko podporuje diplomatické kroky Českej republiky, ako aj všetky opatrenia na zaručenie bezpečnosti českých občanov v súvislosti so zisteniami okolností výbuchu v muničnom sklade Vrbětice, do ktorého boli zrejme zapojení ruskí agenti.
Po telefonáte so svojím českým rezortným partnerom Janom Hamáčkom to na Facebooku v nedeľu napísal slovenský minister zahraničných vecí Ivan Korčok.

Jaroslav Naď (OĽaNO)
Minister obrany SR vyzval k jasným a ráznym krokom voči sieti ruských spravodajských služieb v krajinách Európskej únie (EÚ) a Organizácie Severoatlantickej zmluvy (NATO).
Vo svojom profile na sociálnej sieti uviedol, že rozumie rozhodnutiu Českej republiky vyhostiť diplomatický personál zastupiteľského úradu. Podotkol, že ide o jeden z najsilnejších signálov, ktoré sa v bilaterálnych vzťahoch dajú vyslať.
Naď podotkol, že rozhodnutie vyhostiť diplomata sa neprijíma ľahko, a tak vyhostenie 18 osôb naraz vníma ako jasný signál českej vlády, že Ruská federácia prekročila všetky hranice štandardnej spolupráce a hrubo zasiahla proti záujmom suverénneho štátu.
„Činnosť cudzej spravodajskej služby na českom území, ktorá podľa vyšetrovania viedla dokonca k usmrteniu českých občanov, je dôkazom, že Rusko nemá úprimný záujem o vzájomnú spoluprácu s krajinami strednej Európy. Ruské tajné služby sú v Európe prítomné a aktívne. Prípady z muničných skladov vo Vrběticích, ale aj zo Salisbury, sú najviditeľnejšími dôkazmi ich cieleného a škodlivého pôsobenia v Európe, kde sa ruská vláda neštíti zabíjať nevinných občanov iných krajín,“ napísal.
Takéto konanie Ruska je podľa neho neprípustné a musí byť tiež jasne pomenované a potrestané.
Šéf slovenskej obrany vo svojom statuse zároveň odsúdil anexiu Krymu, vojenské zapojenie sa do konfliktu na juhovýchode Ukrajiny, neohlásené presuny vojenských jednotiek po celom svete či cielené porušovanie vlastných medzinárodných záväzkov a dezinformačné kampane, ktoré spochybňujú záujem o pragmatický dialóg a spoluprácu.
Dodal, že aj keď má Slovensko s Ruskom spoločné záujmy a problémy, ako je napríklad súčasná pandémia, ktoré môžu spolu zvládnuť, tak od Ruska potrebuje Slovensko vidieť úprimný záujem o spoluprácu a nie zásadne nepriateľské aktivity. Pripomenul, že Slovensko vyhostilo troch ruských agentov s diplomatickým krytím v lete minulého roka. Doplnil, že vedia, „prečo tak urobili, a preto nepochybuje, že aj česká vláda pri vyhostení 18 ruských agentov si je istá svojím vyšetrovaním“.

Mária Kolíková (Za ľudí)
Na vyhostenie 18 ruských diplomatov, ktorých identifikovali ako pracovníkov ruských tajných služieb, reagovala vo svojom profile na sociálnej sieti aj ministerka spravodlivosti.
Napísala, že rozhodnutie ČR podporuje a považuje ho za dôležitý a jednoznačný signál voči Rusku za jeho bezprecedentné konanie na českom území.

Koaličná strana SaS
SaS žiada pre vyhostenie ruských diplomatov z Českej republiky zvolať Bezpečnostnú radu SR. Informoval o tom jej hovorca Ondrej Šprlák.
„Rozhodnutie vlády Českej republiky vyhostiť 18 ruských diplomatov v súvislosti s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach je správnou reakciou na činnosť ruských tajných služieb,“ zhodnotila strana SaS. Dodala, že tieto správy sú aj pre nich šokujúce.

Koaličná strana Za ľudí
Vyhostenie 18 ruských diplomatov z Českej republiky pre mimoriadne závažné podozrenia by malo znamenať, že nás naše bezpečnostné zložky ubezpečia, že máme pod kontrolou aktivity ruských diplomatov na Slovensku. V stanovisku to oznámila strana Za ľudí.
"Rovnako očakávame podrobnejšie informácie k tomu, čo sa stalo, aj od nášho rezortu diplomacie, ktorý je v úzkom kontakte s našimi partnermi v zahraničí," skonštatovala strana pod vedením ministerky investícii Veroniky Remišovej.

Koaličné hnutie OĽaNO
Hnutie OĽANO plne podporuje Českú republiku v jej úsilí o dôsledné vyšetrenie okolností, ako aj v diplomatických krokoch, ktoré voči Ruskej federácii podnikla. Pokiaľ sa preukáže podozrenie zo spáchania atentátu v ČR, do ktorého mala byť zapojená cudzia mocnosť, ide podľa hnutia o bezprecedentný zásah do bezpečnosti a suverenity členskej krajiny EÚ.
Predseda Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť Juraj Krúpa (OĽANO) v RTVS reagoval, že ide o klasickú diverznú činnosť spravodajských služieb. "K vyhosťovaniu ruských diplomatov prichádza pravidelne, skoro vo všetkých krajinách," pripomenul. Počet vyhostených ruských diplomatov z ČR je však podľa neho "značný". Upozornil tiež na to, že aktivity spravodajských služieb Ruska sú najmä od roku 2014 intenzívnejšie, vnímame ich v EÚ aj na Slovensku. Nemyslí si, že by sa táto udalosť výrazne dotkla vzťahov EÚ k Rusku.
"Naše hnutie si zhoršenú bezpečnostnú situáciu uvedomuje a k posilneniu obrany Slovenska prispelo nielen prijatím dôležitých dokumentov, akými sú napríklad obranná a bezpečnostná stratégia, ale aj posilnením útvarov na boj s hybridnými hrozbami či systematickým zvyšovaním obranyschopnosti našich ozbrojených síl," skonštatovalo tiež hnutie OĽANO v stanovisku.

Peter Kmec (Hlas)
Ak vyšetrovanie potvrdí predbežné informácie o teroristickom útoku na Českú republiku, treba ho jednoznačne odsúdiť.
Pre TASR to uviedol podpredseda parlamentného výboru pre európske záležitosti a člen mimoparlamentnej strany Hlas Peter Kmec.
Reagoval tak na vyhostenie 18 ruských diplomatov z Českej republiky, ktoré má súvisieť s výbuchom muničných skladov vo Vrběticiach v roku 2014, do ktorého mohli byť zapojení ruskí agenti.
Vyhlásil, že akékoľvek zasahovanie do vnútorných a bezpečnostných záležitostí štátu je neprípustné a treba ho odsúdiť.
"Momentálne vyslovujem plnú politickú solidaritu štátu, ktorý je naším bezprostredným susedom a strategickým partnerom v EÚ a NATO," spresnil. Zároveň považuje za dôležité využiť všetky existujúce medzinárodné formáty a vyzvať ruského prezidenta Vladimira Putina, aby si sadol so Západom za rokovací stôl s cieľom deeskalovať napätú situáciu na Ukrajine a v Bielorusku.