SME
Nedeľa, 13. jún, 2021 | Meniny má AntonKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Treba sa vrátiť k trasovaniu kontaktov, vyzýva Remišová (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 376-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 244 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:47 SLOVENSKO - Majú nad štyridsať rokov a môžu sa zaočkovať proti covidu-19 vakcínou Vaxzevria od AstraZenecy. S vakcináciou však váhajú, lebo sa buď boja, že po nej dostanú krvnú zrazeninu, alebo si chcú počkať na Comirnaty od Pfizeru alebo Modernu.

Pred takýmto uvažovaním však odborníci na očkovanie vystríhajú. Riziko, že človek počas čakania na jeho obľúbenú vakcínu dostane covid, je podľa údajov ministerstva zdravotníctva niekoľkotisíckrát vyššie, ako že sa mu po vakcinácii AstraZenecou objaví krvná zrazenina. Platí to podľa expertov práve v tomto období, keď sa začínajú uvoľňovať protipandemické opatrenia.

20:20 SLOVENSKO - Z celkového počtu 570 ôsmakov základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Banská Bystrica sa ich od začiatku tohto týždňa posadilo do lavíc 520. V prípade deviatakov, ktorých eviduje školský úrad v počte 435, nastúpilo 398 žiakov.

Skryť Vypnúť reklamu

V percentuálnom vyjadrení ide dokopy o 91 percent študentov ôsmych a deviatych ročníkov, ktorí sa po mesiacoch reálne vrátili do školy vďaka uvoľňovaniu vládnych opatrení v súvislosti s pandémiou nového koronavírusu. TASR o tom informovala hovorkyňa banskobystrického primátora Zdenka Marhefková.

20:13 SVET - Spoločnosť Johnson & Johnson v utorok oznámila, že obnoví dodávky svojej vakcíny proti koronavírusu do krajín Európskej únie, ako aj do Nórska a na Island. Informovala o tom agentúra DPA. Farmaceutická firma tak rozhodla po tom, čo Európska agentúra pre lieky vydala stanovisko o bezpečnosti tejto vakcíny. Zhodnotila v ňom, že výhody očkovania vakcínou J&J naďalej prevažujú nad jeho možnými rizikami.

18:57 SVET - Najbližšie rokovanie ministrov zahraničných vecí skupiny G7 sa uskutoční 3.-5. mája v Londýne. V utorok o tom v britskom parlamente informoval Dominic Raab, minister zahraničných vecí Spojeného kráľovstva, ktoré v súčasnosti tejto skupine hospodársky najvyspelejších krajín sveta predsedá. Pôjde o prvé osobné stretnutie šéfov diplomacií G7 za posledné vyše dva roky, pripomína agentúra DPA. Naposledy sa šéfovia diplomacií štátov G7 osobne stretli v apríli 2019 v prístavnom meste Dinard na severozápade Francúzska.

Skryť Vypnúť reklamu

Ďalšie rokovania ministrov pre pandémiu prebiehali len vo forme videokonferencií. Na májovej schôdzke sa okrem krajín zoskupenia G7 - Británie, Francúzska, Japonska, Kanady, Nemecka, Talianska a Spojených štátov - zúčastnia ako obvykle aj zástupcovia EÚ. Raab zároveň na stretnutie mimoriadne pozval predstaviteľov Austrálie, Indie, Juhoafrickej republiky a Južnej Kórey, ako aj predsedu Združenia krajín juhovýchodnej Ázie (ASEAN).

17:39 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trnava majú hospitalizovaných 49 pacientov v ochorením COVID-19. Je to v porovnaní so záverom marca o 24 menej, keď to bolo 73 pacientov a o 85 menej oproti záveru februára, keď bolo obsadených 134 z celkových 166 lôžok na COVID oddeleniach.

TASR o tom informovala referentka pre PR nemocnice Katarína Juranová.

Skryť Vypnúť reklamu

16:53 SVET - Švédski občania mladší ako 65 rokov, zaočkovaní prvou dávkou vakcíny proti covidu od spoločnosti AstraZeneca, dostanú druhú dávku inej vakcíny. S odvolaním sa na tamojší úrad verejného zdravotníctva o tom informovala agentúra Reuters.

"Ľudia mladší ako 65 rokov, ktorí už dostali vakcínu Vaxzevria (od AstraZenecy), by mali namiesto toho dostať druhú dávku takzvanej mRNA vakcíny, ako sú Pfizer/Biontech alebo Moderna," uviedol vo vyhlásení švédsky úrad verejného zdravotníctva. Švédsko v marci preventívne pozastavilo očkovanie proti chorobe COVID-19 vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre podozrenia z jej možných vedľajších účinkov, konkrétne tvorby krvných zrazenín. Tamojšie úrady neskôr povolili podávanie tejto očkovacej látky ľuďom starším ako 65 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

16:49 Poľsko tento týždeň dostane od firmy AstraZeneca menej vakcín, ako zakontrahovalo.

Poľský Štátny úrad pre strategické rezervy uviedol, že do krajiny príde len 67-tisíc dávok namiesto zakontrahovaných 268-tisíc. Vládny predstaviteľ Michal Dworczyk, ktorý má na starosti program vakcinácie, povedal, že situácia by "bohužiaľ" mohla pokračovať aj v nadchádzajúcich týždňoch. Neuviedol však, prečo firma dodávky zredukovala.

16:48 SLOVENSKO - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa v roku 2020 zaoberala viacerými neprimeranými zásahmi do ľudských práv v dôsledku prijímania opatrení na potláčanie šírenia koronavírusu.

Ľudia sa na ňu obracali v súvislosti s povinnou štátnou karanténou, právom na vzdelávanie detí či porušovaním práv žien počas pôrodu. Zaoberala sa tiež situáciou ľudí z marginalizovaných rómskych komunít (MRK).

Skryť Vypnúť reklamu

Patakyová predstavila správu o činnosti za rok 2020 vo Výbore Národnej rady SR (NR SR) pre ľudské práva a národnostné menšiny. Výbor vzal správu na vedomie a odporučil ju plénu parlamentu na prerokovanie a vzatie na vedomie. V tlačovej správe o tom informovala Michaela Pavelková z odboru komunikácie a protokolu Kancelárie verejného ochrancu práv.

Súvisiaci článok Zrazeniny môžu byť zriedkavým vedľajším účinkom vakcíny J&J, potvrdila EMA Čítajte 

16:08 SVET - EMA informovala, že členovia jej Výboru pre hodnotenie rizík liečiv objavili možné prepojenie očkovacej látky proti covidu od spoločnosti Johnson & Johnson s veľmi zriedkavými prípadmi neobvyklých krvných zrazenín s nízkymi hladinami krvných doštičiek. Správu uverejnila na svojom webe.

EMA aj v tomto prípade pripomenula, že výhody očkovania prevažujú nad rizikami. Varovanie pred rizikom nezvyčajných trombóz by malo byť podľa výboru uvedené aj v príbalovom letáku vakcíny od Johnson & Johnson v sekcii veľmi zriedkavých vedľajších účinkov.

Skryť Vypnúť reklamu

15:43 SVET - V Indii za jediný deň opäť pribudlo viac ako štvrť milióna prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2. India zaznamenala aj 1 761 úmrtí medzi chorými na covid, čo je doposiaľ najviac v tejto krajine za deň.

Indická vláda oznámila, že od 1. mája začne proti ochoreniu COVID-19 očkovať všetkých občanov nad 18 rokov. Podľa serveru BBC News je ale v mnohých indických štátoch nedostatok vakcín a nie je jasné, ako chce krajina ďalšie dávky rýchlo zaobstarať.

15:35 SLOVENSKO - V krajinách Únie vlani zahynulo pri cestných dopravných nehodách približne 18 800 ľudí. Uviedla to v utorok Európska komisia s odkazom na predbežné údaje týkajúce sa smrteľných dopravných nehôd v Únii za rok 2020.

Komisia spresnila, že v porovnaní s rokom 2019 ide o bezprecedentný medziročný pokles obetí dopravných nehôd o 17 percent. To znamená, že vlani prišlo na cestách v EÚ o život takmer o štaritisíc ľudí menej než rok predtým. Na počet smrteľných dopravných nehôd mal jasný, aj keď nemerateľný vplyv nižší objem dopravy v dôsledku pandémie ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

15:14 SLOVENSKO - Ambíciou Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu je zabezpečiť očkovanie čo najväčšieho počtu učiteľov do konca leta.

Dôvodom je, aby deti, žiaci, ale aj samotní pracovníci škôl mohli v školskom roku 2021/2022 nastúpiť do škôl v bezpečnejšom prostredí. Informoval o tom tlačový odbor rezortu školstva na margo informácie, že v najbližších dňoch sa môže druhou dávkou vakcíny zaočkovať okolo 16-tisíc učiteľov.

"Pripravujeme samostatné riešenie pre učiteľov, ktorí nemohli zo zdravotných alebo iných dôvodov využiť pôvodné termíny, aby sme predpripravili bezpečné školské prostredie. Cieľom ministerstva je urobiť všetko pre to, aby sme postupne mohli začať upúšťať od pravidelného testovania," zdôraznil minister školstva Branislav Gröhling (SaS). Ako dodal, najúčinnejší spôsob, ako zabezpečiť bezpečné školské prostredie, je vakcináciou.

Skryť Vypnúť reklamu

14:32 SLOVENSKO - Miera nezamestnanosti v marci vystúpila na štvorročné maximum 7,98 percenta. Situácia na trhu práce sa zhoršila piaty mesiac po sebe, vo februári sa nezamestnanosť vyšplhala na 7,90 percenta.

Informovalo o tom v utorok Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny. Počet uchádzačov o zamestnanie pripravených ihneď nastúpiť do práce dosiahol 218 627 osôb, čo je v porovnaní s februárom o 2 132 osôb viac. Prácu si v marci našlo viac ako 10-tisíc nezamestnaných.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák si myslí, že nasledujúce mesiace bude nezamestnanosť jemne kolísať, výraznejší pokles očakáva v posledných mesiacoch roka.

"Významnú úlohu však bude zohrávať ďalší vývoj pandémie na Slovensku aj v zahraničí, spolu s progresom vo vakcinácii," uviedol Horňák s tým, že iba dostatočne veľký podiel zaočkovaného obyvateľstva zabezpečí kolektívnu imunitu, čím vráti život do bežných koľají a prinesie aj oživenie ekonomickej aktivity. Podľa analytika UniCredit Bank Ľubomíra Koršňáka sa síce ekonomika zrejme dostane na úroveň spred pandémie nového koronavírusu v druhej polovici roka 2022, miera nezamestnanosti sa vyrovná tej z konca roku 2019 až v druhej polovici roka 2023. Slovenský trh práce je podľa neho naďalej ospalý.

Skryť Vypnúť reklamu

Prílev aj odlev nezamestnaných na úradoch práce totiž výrazne zaostáva za predpandemickým obdobím. Ako dodal analytik, prvé známky prebúdzania sa trhu práce s blížiacim sa uvoľňovaním protipandemických opatrení v marci priniesli aspoň voľné pracovné pozície. Po zohľadnení sezónnych výkyvov ich počet stúpol o jedno percento.

"Voľné pracovné pozície v marci pribúdali - neprekvapivo - najmä na pozíciách typických pre priemysel - kvalifikovaní pracovníci a remeselníci, či operátori a montéri strojov, ale aj v poľnohospodárstve - nad rámec tradičnej sezóny, či v administratíve," okomentoval Koršňák.

14:28 SVET - Irán už druhý rok po sebe pre pandémiu COVID-19 zrušil každoročné protiizraelské demonštrácie na Deň al-Kuds (Deň Jeruzalema). Informovala o tom iránska tlačová agentúra Fars, na ktorú sa odvolala agentúra DPA.

Skryť Vypnúť reklamu

Irán si už tradične pripomína Deň al-Kuds, čo je arabské slovo pre Jeruzalem, v posledný piatok posvätného moslimského mesiaca ramadán. Tento rok pripadá na 7. mája. Irán vtedy protestuje proti anektovaniu východného Jeruzalema Izraelom v roku 1967. Irán neuznáva existenciu Izraela a jeho vládu pokladá za pôvod všetkých problémov v regióne.

14:04 SLOVENSKO - Pravidelnú tlačovku Ministerstva zdravotníctva o aktuálnej epidemickej situácii presnuli na zajtra po rokovaní Vlády SR. Informovala o tom hovorkyňa Eliášová.

14:00 SVET - Pandémia COVID-19 vážne poškodila spotrebu piva v Českej republike. Priemerná ročná spotreba piva na osobu v krajine vlani klesla o 7 litrov na 135 litrov.

Bola to najnižšia úroveň od 60. rokov minulého storočia. Informoval o tom Český zväz pivovarov. Predseda zväzu František Šámal uviedol, že takúto krízu nikdy nezažil. Natrvalo v ČR zatvorili do 500 pivární a očakáva sa, že do konca tohto roku prevádzku zatvoria ďalšie stovky.

Skryť Vypnúť reklamu

13:28 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva sa musia opäť vrátiť k trasovaniu kontaktov. Myslí si to predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová.

Upozornila na to, že aj keď čísla nakazených klesajú, štát nesmie situáciu podceniť, ak nechceme zažiť tretiu vlnu pandémie.

"Regionálne úrady verejného zdravotníctva by mali na dennej báze informovať, koľko ľudí denne sa im podarilo kontaktovať a poslať na PCR testy. V prípade, ak nemajú kapacity na trasovanie, treba sa urýchlene vrátiť k myšlienke zapojenia call centier, ktoré majú k dispozícii množstvo zamestnancov a digitálne nástroje na presnú štatistiku," uviedla Remišová.

Súvisiaci článok Poľský minister zdravotníctva varuje pred štvrtou vlnou pandémie Čítajte 

13:01 SVET - Poľsko bude pravdepodobne v dôsledku nových variantov koronavírusu čeliť štvrtej vlne pandémie, upozornil v utorok minister zdravotníctva Adam Niedzielski. Informovala o tom agentúra PAP.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister uviedol, že súčasnú tretiu vlnu pandémie spôsobil britský variant koronavírusu, a varoval, že ďalšie mutácie môžu byť na vakcíny, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii, rezistentné. Niedzielski pre rozhlasovú stanicu Radio Zet dodal, že ak sa vírusu nepodarí ďalej mutovať, pravdepodobne dôjde k poklesu počtu prípadov infekcií.

12:34 SVET - Dnes večer prevezme Maďarsko ďalšiu zásielku ruskej očkovacej látky Sputnik V. Na Facebooku o tom informoval v utorok minister zahraničných vecí Péter Szijjártó, podľa ktorého ide o 100.000 kusov vakcín určených pre druhé zaočkovanie.

Šéf diplomacie zdôraznil, že vládny nákladný špeciál, ktorý dovezie ruskú očkovaciu látku, poletí v druhej polovici tohto týždňa aj do Číny, odkiaľ prepraví ďalšiu zásielku očkovacej látky proti koronavírusu vyrobenú spoločnosťou Sinopharm.

Skryť Vypnúť reklamu

12:17 SLOVENSKO - Palestínska samospráva si objednala celkovo 4,5 milióna dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech a ruskej očkovacej látky Sputnik V, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na palestínsku ministerku zdravotníctva Maj al-Kajlaovú. Vakcíny by podľa ministerky mali prísť v blízkej budúcnosti; ich príchod však bližšie nešpecifikovala.

Celková cena bola 27 miliónov dolárov, píše DPA. Na palestínske územia už dorazili desaťtisíce dávok vakcín, najmä prostredníctvom programu COVAX, ktorý zastrešuje Svetová zdravotnícka organizácia (WHO), pripomína DPA. Tisíce dávok Palestínčanom poslali aj Spojené arabské emiráty (SAE). Izrael zaočkoval viac ako 100.000 Palestínčanov, ktorí majú pracovné povolenie v Izraeli.

12:01 SLOVENSKO - Cez víkend zaočkujú učiteľov aj druhou dávkou vakcíny proti covidu od AstraZeneca. Termín a miesto očkovania dostanú esemeskou a emailom. V najbližších dňoch plánujú druhou dávkou preočkovať približne 16-tisíc učiteľov.

Skryť Vypnúť reklamu

„Učitelia, ktorí boli očkovaní prvou dávkou vakcíny od spoločnosti AstraZeneca, dostanú v týchto dňoch termín na druhé očkovanie,“ informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Všetci učitelia, ktorí majú dostať v nasledujúcich týždňoch druhú dávku vakcíny, sú už podľa nej preradení do čakárne na druhú dávku očkovacej látky do veľkokapacitných centier.„Prvé očkovanie učiteľov prebiehalo najmä v nemocniciach, ktoré už v súčasnosti látkou od spoločnosti AstraZeneca neočkujú, preto bude učiteľom pridelený termín vo veľkokapacitných očkovacích centrách v rovnakých mestách, prípadne v najbližšom otvorenom veľkokapacitnom očkovacom centre. Veľkokapacitné očkovacie centrá v spolupráci s ministerstvom zdravotníctva zriadili samosprávne kraje,“ priblížila Eliášová.

"Vzhľadom na znížené objemy dodávok od AstraZenecy, z pôvodne avizovanej dodávky 40 800 vakcín na tento týždeň, môže ministerstvo počítať len s dodávkou v objeme 12-tisíc dávok. Preto rezort upravil alokácie pre kraje podľa počtov čakajúcich v čakárni na druhú dávku v jednotlivých krajoch, a tak zabezpečil dostatočný počet vakcín na očkovanie pre všetkých učiteľov, ktorí majú dostať druhú dávku," uzavrela hovorkyňa.

11:36 SVET -Kombinácia preventívnych opatrení a distribúcia vakcín pomohli Španielsku udržať pod kontrolou rast počtu nových prípadov nákazy koronavírusom. Povedal to šéf koordinačného centra pre núdzové situácie pri španielskom ministerstve zdravotníctva Fernando Simón.

Podľa jeho slov pohyb ľudí počas veľkonočných sviatkov neviedol k významnému rastu počtu infekcií. Po Vianociach pritom krajina zaznamenala prudké zhoršenie šírenia nákaz v dôsledku spoločenských stretnutí.

Súvisiaci článok Slovensko si pohoršilo v rebríčku slobody tlače o dve miesta Čítajte 

11:09 SVET - Sloboda tlače vo svete sa od začiatku pandémie dramaticky zhoršila. Vo svojej výročnej správe na to upozornila mimovládna organizácia Reportéri bez hraníc.

Organizácia vo svojom svetovom indexe slobody tlače zhodnotila situáciu médií v 180 krajinách sveta a dospela k záveru, že 73 percent štátov má v tejto oblasti vážne problémy. Krajiny využili pandémiu koronavírusu "ako dôvod na blokovanie prístupu novinárov k informáciám, zdrojom a informovaniu z terénu", uvádzajú Reportéri bez hraníc. Dialo sa to obzvlášť v Ázii, Európe a na Blízkom východe.

11:04 SVET - Najmenej 49 pasažierov letu z indickej metropoly Naí Dillí do Hongkongu zo začiatku apríla malo pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP s odvolaním sa na hongkonské úrady.

Všetci títo cestujúci do Hongkongu prileteli na palube letu indickej spoločnosti Vistara ešte 4. apríla. Lietadlo tejto spoločnosti má kapacitu 188 pasažierov, hongkonské úrady však nespresnili, koľko ich bolo na palube.

Pozitívne prípady odhalili počas povinnej trojtýždňovej karantény, ktorú Hongkong zaviedol. Pasažieri z 25 vysokorizikových krajín vrátane Británie, Indie, Juhoafrickej republiky (JAR), Pakistanu a USA musia okrem toho pred odletom do Hongkongu predložiť negatívny test, ktorý nie je starší ako 72 hodín.

Hongkonské úrady od pondelka 19. apríla zaviedli dvojtýždňový zákaz pre všetky lety z Indie, Pakistanu a Filipín. Tieto krajiny označili v súvislosti s výskytom novej mutácie koronavírusu N501Y za "neobyčajne vysoko rizikové".

10:59 SVET - Izrael zaznamenal osem prípadov variantu koronavírusu, najprv identifikovaného v Indii, blízkovýchodná krajina je presvedčená, že aspoň čiastočne je proti nemu účinná vakcína od spoločností Pfizer/BioNTech.

Oznámil to predstaviteľ izraelského zdravotníctva Hezi Levy, ktorého citovala tlačová agentúra Reuters.

Prvých sedem prípadov indického variantu zistili v Izraeli minulý týždeň medzi ľuďmi prichádzajúcimi zo zahraničia, ktorí odvtedy absolvovali predbežné testy, uviedlo ministerstvo zdravotníctva.

"Náš dojem je, že vakcína od Pfizeru je proti nemu účinná, aj keď obmedzene," povedal pre verejnoprávny rozhlas Kan generálny riaditeľ sekcie na ministerstve Levy.

10:56 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 972 855, za predchádzajúci deň pribudlo 8 114 zaočkovaných.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 355 925 ľudí, uplynulý deň preočkovali 10 425 ľudí.

10:11 SLOVENSKO - Slovenská akadémia vied zorganizovala online videokonferenciu zameranú na dopady pandémie COVID-19 na každodenný život ľudí s prihliadnutím na vývoj niektorých oblastí spoločenského života akými sú politika, voľný čas či konšpiračné presvedčenia.

10:06 SLOVENSKO - Generálna prokuratúra (GP) SR zaznamenala počas pandémie nového koronavírusu zvýšený nárast trestných činov súvisiacich s detskou pornografiou. TASR o tom informovala prokurátorka GP SR Barbora Hubertová, ktorá je poverená vedením oddelenia násilnej a všeobecnej kriminality.

"Detská pornografia relatívne rovnako ako domáce násilie stúpla. Skokovitý nárast, ktorý bol v určitých obdobiach minulého roka takmer 40 až 50 percent, išiel vo vlnách, čo sa dá pripísať vlnám aj opatreniam. V lete štatistika trochu klesla, možno aj kvôli tomu, že deti nechodili do školy, čiže neboli nútené sedieť za počítačom dennodenne," povedala prokurátorka.

Podľa aktuálnych štatistík za prvé dva mesiace tohto roku GP hodnotí opätovný nárast. "V porovnaní s minulým rokom, keď ešte žiadna pandémia nebola, tak sme v súvislosti s detskou pornografiou zaznamenali napríklad 12 páchateľov za trištvrte roka, tak teraz ich už máme 12 za prvé dva mesiace," upozornila.

09:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 642 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (164), nasleduje Prešovský (106), Trenčiansky (102), Košický (93), Banskobystrický (48), Bratislavský (48), Trnavský (46) a Nitriansky (35). Je medzi nimi 303 mužov a 339 žien. Včera takto otestovali 7 959 vzoriek s mierou pozitivity 8,07 percenta.

V pondelok urobili aj 196 518 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 729, čo predstavuje 0,37 % percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 72 chorých. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 11 244 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 150, iformovalo Ministerstvo zdravotníctva SR na svojom facebooku.

V nemocniciach je s koronavírusom 1 955 hospitalizovaných. Potvrdený covid má 1 770 pacientov. Na intenzívkach leží 167 ľudí a podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 263 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 630 896. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné.,“ doplnilo Ministerstvo.

09:52 SVET - Mnohé indikátory pandémie COVID-19 v Maďarsku sa síce zlepšujú, ale denný počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 je stále blízko k dvom stovkám.

Za posledný deň zomrelo 199 pacientov; od vypuknutia pandémie je to už celkom 25 580 obetí, informoval operačný štáb na webovej stránke. Pribudlo 1 645 nakazených, ich počet od začiatku pandémie stúpol na 754 833. Z covidu sa zotavilo 461 181 osôb. Aktuálne je infikovaných koronavírusom 268 072, o 1 523 menej než hlásili v pondelok.

9:50 SVET - Americká letecká spoločnosť United Airlines za prvý kvartál vykázala stratu 1,36 miliardy dolárov.

Manažéri firmy sa však nedávno vyjadrili, že počet rezervácii pred letným dovolenkovým obdobím rastie. Očakávajú pritom, že tento trend posilní, keďže čoraz viac Američanov je zaočkovaných proti ochoreniu COVID-19. V medziročnom porovnaní sa strata v prvom kvartáli zmenšila, keďže za január až marec 2020 bola v objeme 1,7 miliardy dolárov.

9:33 SVET - Európska únia posiela 651-tisíc dávok protikoronavírusových vakcín do balkánskych krajín, ktoré nie sú členmi EÚ.

"Toto je len prvý krok a ďalšia pomoc bude nasledovať," oznámil rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg.

9:30 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji je záujem o očkovanie proti covidu veľký, vakcín je však nedostatok. V hlavnom meste je záujem aj o vakcíny, ktoré sú inde na Slovensku nevyužité.

"Obyvatelia Bratislavy za očkovaním jazdia desiatky až stovky kilometrov. Veľkokapacitné očkovacie centrum prevádzkované Bratislavským samosprávnym krajom v Bratislave, kde v nedeľu zaočkovali 3 460 ľudí, by bez problémov dokázalo za rovnaký čas zaočkovať 5-tisíc a viac obyvateľov," upozornil samosprávny kraj s tým, že by stačilo, aby ministerstvo zdravotníctva sprístupnilo pre Bratislavu viac dávok vakcín, ktoré sú distribuované do iných častí krajiny, kde o ne nie je taký záujem.

9:25 SLOVENSKO - Predseda Konferencie biskupov Slovenska (KBS) a zároveň aj bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský ďakuje za obnovenie bohoslužieb s účasťou veriacich. Verí, že sa obmedzenia čoskoro uvoľnia ešte viac, aby sa bolo možné vrátiť k "normálnemu" sláveniu bohoslužieb. Informuje o tom KBS na svojom webe.

S účasťou verejnosti boli verejné bohoslužby doteraz zakázané od 1. januára. "S vďačnosťou voči Pánu Bohu myslím na všetky naše kostoly, v ktorých sa obnovili bohoslužby s účasťou našich veriacich," povedal Zvolenský.

"Zároveň si uvedomujem, že s disciplinovanosťou môžeme zároveň prispieť k tomu, aby sa tie obmedzenia ešte viac uvoľnili a aby sme sa mohli vrátiť k normálnemu sláveniu našich bohoslužieb," dodal.

9:10 SLOVENSKO - Situácia v kežmarskej nemocnici sa výrazne zlepšila. Neevidujú tam žiadneho zamestnanca pozitívneho na Covid-19.

Minulý týždeň Nemocnica Dr. Vojtecha Alexandra vykonala 27 nevyhnutných operácií. Ak bude priaznivý vývoj pokračovať, začne postupne aj s plánovanými operáciami.

9:05 SVET - Britský minister zdravotníctva Matt Hancock oznámil, že Británia zaradila Indiu na červený zoznam vysoko rizikových krajín.

Väčšina ľudí, ktorí v predchádzajúcich desiatich dňoch Indiu navštívili, nebudú vpustení na územie Spojeného kráľovstva. Opatrenie vstúpi do platnosti v piatok 23. apríla o 03:00 miestneho času (5:00 SELČ). Britskí a írski občania budú do Británie vpustení, avšak následne budú musieť absolvovať desaťdňovú karanténu vo vládou schválených zariadeniach.

Súvisiaci článok Liek na astmu funguje aj proti covidu Čítajte 

8:48 SVET - Bežne dostupný liek na astmu funguje aj proti covidu. Okrem toho, že zmierňuje priebeh nákazy, urýchľuje zotavovanie pacientov. Preukázala to malá štúdia, ktorú nedávno publikoval časopis The Lancet.

Nové výsledky navyše naznačujú, že by liek pre astmatikov mohol byť účinný aj pre najrizikovejšie skupiny, akými sú chronicky chorí pacienti nad päťdesiat rokov, ktorí by ho mohli využívať ako domácu formu liečby.

8:30 SVET - Grécko v nasledujúcich týždňoch prijme obrovské množstvo vakcín proti koronavírusu a do júna plánuje imunizovať celú krajinu, uviedol grécky minister zdravotníctva Marios Themistokleus.

Farmaceutická spoločnosť Pfizer dodá podľa neho krajine 2,15 milióna dávok v máji a ďalších 2,45 milióna v júni. Spoločnosť Moderna dodá Grécku počas nasledujúcich dvoch mesiacov vyše 660-tisíc dávok vakcín. Od spoločnosti Johnson & Johnson krajina ešte v apríli dostane menšiu dodávku vakcín, v máji a júni však prijme ďalších 1,26 milióna dávok, spresnil Themistokleus.

8:15 SLOVENSKO - Považské múzeum v Žiline otvorí cez posledný aprílový víkend tri svoje expozície. Ako informovala Magdaléna Lacková z oddelenia práce s verejnosťou, od 24. apríla budú verejnosti opäť prístupné muzeálne expozície na Budatínskom hrade, v bytčianskom Sobášnom paláci a objekty ľudovej architektúry v Čičmanoch.

"Tešíme sa, že po štyroch mesiacoch naše expozície opäť ožijú. Prehliadky budú prebiehať individuálne a návštevníci budú mať povinnosť nosiť respirátory, dodržiavať sociálny odstup, preukázať sa negatívnym testom a riadiť sa všeobecnými nariadeniami vydanými Úradom verejného zdravotníctva," povedal riaditeľ Považského múzea v Žiline Michal Jurecký.

8:03 SVET - Testy v Česku odhalili včera 3 301 nových prípadov nákazy koronavírusom. Je to o vyše 500 menej ako pred týždňom.

7:40 SLOVENSKO - Majú nad štyridsať rokov a môžu sa zaočkovať proti Covidu-19 vakcínou Vaxzevria od AstraZenecy. S vakcináciou však váhajú, lebo sa buď boja, že po nej dostanú krvnú zrazeninu, alebo si chcú počkať na Comirnaty od Pfizeru alebo Modernu.

Súvisiaci článok Nechcú sa očkovať AstrouZenecou. Čakanie na inú vakcínu je rizikovejšie ako možná krvná zrazenina Čítajte 

Pred takýmto uvažovaním však odborníci na očkovanie vystríhajú. Riziko, že človek počas čakania na jeho obľúbenú vakcínu dostane covid, je podľa údajov ministerstva zdravotníctva niekoľkotisíckrát vyššie, ako že sa mu po vakcinácii AstraZenecou objaví krvná zrazenina.

Platí to podľa expertov práve v tomto období, keď sa začínajú uvoľňovať protipandemické opatrenia.

Viac si môžete prečítať v texte Jána Krempaského >>>>

7:16 SVET - V Nemecku pribudlo včera 9 609 nových prípadov nákazy a 297 súvisiacich úmrtí, oznámil Inštitút Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v krajine monitoruje. O deň skôr hlásil 11 437 nakazených a 92 úmrtí.

Pred týždňom testy v Nemecku odhalili 10 810 infikovaných a 294 úmrtí.

7:03 SVET - Európska lieková agentúra EMA sa dnes vyjadrí k vakcíne od firmy Johnson & Johnson, ktorú minulý mesiac povolila na podmienečné používanie v Európskej únii. EMA preskúmava niekoľko prípadov krvných zrazenín, ktoré sa po očkovaní touto látkou vyskytli.

Minulý týždeň americká spoločnosť dočasne zastavila dodávku svojej vakcíny do Európy po tom, ako americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) a Stredisko pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) odporučili v USA pozastaviť očkovanie touto látkou kvôli niekoľkým prípadom krvných zrazenín.

6:35 SVET - Väzni v americkom väzení na základni Guantánamo sa môžu od pondelka nechať zaočkovať proti koronavírusu.

Informovaný zdroj z prostredia americkej obrany pre agentúru AP povedal, že všetkým 40 zadržiavaným mužom na Guantáname bude ponúknutá vakcína v súlade so zákonmi o zaobchádzaní s väzňami a v snahe zabrániť rozšíreniu nákazy na vojenskej základni.

6:10 SVET - Obyvatelia Veľkej Británie sa budú preočkovávať treťou dávkou vakcíny, aby sa predĺžila účinnosť tých vakcín proti Covidu-19, ktorými už boli zaočkovaní, uviedol britský minister zdravotníctva Matt Hancock.

Hancock vo svojom vystúpení v parlamente, kde v pondelok informoval o epidemiologickej situácii v Británii, uviedol, že najväčším rizikom pre pokrok pri zvládaní epidémie v Británii "je nový variant, proti ktorému vakcína nefunguje tak dobre".

"Z našej reakcie na iné vírusy, ako chrípka, vieme, že na boj proti mutovaným vírusom potrebujeme aktualizované vakcíny," vysvetlil minister.

Informoval, že vláda začne s podávaním látok na podporu účinnosti vakcín proti covidu do konca tohto roka. Pritom bude spolupracovať s terajšími aj budúcimi dodávateľmi vakcín, aby sa zistilo, ktoré vakcíny fungujú najlepšie ako posilňujúce dávky (boostery), a tiež boli vytvorené nové vakcíny "špeciálne určené" na boj proti vznikajúcim variantom.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 2. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 3. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie
 7. Od zmesi plynov po sofistikovanú kvapalinu
 8. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov
 9. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát
 10. Tipy a triky na spracovanie letného ovocia
 1. Pečeň je priamo zodpovedná za stav vášho imunitného systému
 2. Ako kedysi vyzerali bratislavské mýta? Bol tam cintorín aj sady
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 5. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť
 6. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány?
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 8. Prešovský McDonald’s podržal zamestnancov počas pandémie
 9. Hrajte futbal ako Valábik! Lopty rozdáva po celom Slovensku
 10. Medzi zateplením minerálnou vlnou a PUR penou sú veľké rozdiely
 1. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 10 377
 2. Počuli ste už o zelenej hypotéke? Ušetríte s ňou až trikrát 8 621
 3. 4 veci, ktoré potrebujete vedieť o bezpečnosti elektromobilov 8 507
 4. Dnes ma živí instagram, hovorí bývalá tanečníčka Katarína Jakeš 8 459
 5. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 8 406
 6. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 8 048
 7. Tostov palác - moderné bývanie s atmosférou historických Košíc 7 760
 8. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 7 668
 9. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 033
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 6 659
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Slovenský lekár je priamo na EURO 2020.


Michal Šášky a 2 ďalší 4 h
Spolumajiteľ spoločnosti Compass Slovakia Zoltán Berghauer

Rozširujú výrobu aj na Slovensku.


11. jún
Ilustračné foto.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 439 obetí.


a 3 ďalší 12 h
Francis Fukuyama.

Rozhovor s politológom Fukuyamom.


10. jún

Neprehliadnite tiež

Platforma Zachráňme lesné bohatstvo Slovenska žiada stiahnutie poslaneckého návrhu novely zákona.


TASR 30m
Silvia Pötheová.

Bývalú predsedníčku Silviu Pőtheovú odvolala Národná rada ešte v apríli 2020.


TASR 1 h
Koronavírus na Slovensku.

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 2 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

Návrh na odvolanie podal Smer, podpísali sa podeň aj niektorí nezaradení poslanci.


TASR 2 h