SME
Utorok, 9. august, 2022 | Meniny má Ľubomíra

Opatrenia sa uvoľnia, štát plánuje sprístupniť očkovanie Sputnikom (minúta po minúte)

Zomrelo ďalších 60 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

22:48 SVET - Grécko plánuje 15. mája otvoriť tohtoročnú turistickú sezónu. Postupné uvoľňovanie protiepidemických opatrení sa však začne už 3. mája, teda deň po pravoslávnych veľkonočných sviatkov.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa agentúr AFP a DPA to oznámil v televíznom príhovore grécky premiér Kyriakos Mitsotakis.

Tretieho mája sa podľa neho opäť otvoria vonkajšie priestory gastronomických prevádzok a zákaz nočného vychádzania začne platiť o dve hodiny neskôr, teda od 23.00 h. Zamestnanci reštaurácií a iných podnikov budú musieť povinne absolvovať samotesty na prítomnosť koronavírusu SARS-CoV-2 a riadiť sa platnými hygienickými opatreniami.

Počas pravoslávnej Veľkej noci (2. mája) však bude stále platiť zákaz iného ako nevyhnutného cestovania medzi regiónmi, takže tradičné návštevy príbuzných nebudú možné.

"Našim cieľom je bezpečná Veľká noc a slobodné leto, ale to prvé nemôže podkopať to druhé," zdôraznil grécky predseda vlády Mitsotakis.

21:35 SVET - Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala na zvýšenie právomocí EÚ v oblasti zdravotníctva, aby bolo možné lepšie reagovať na krízy podobné súčasnej pandémií nového koronavírusu. Informovala o tom agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

"Som presvedčená, že Európa potrebuje väčšie kompetencie v oblasti zdravia," povedala Merkelová na stredajšej on-line diskusii Európskej ľudovej strany (EPP) o budúcnosti Európy. Väčšími kompetenciami by mohlo podľa nej disponovať napríklad Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC) so sídlom v Štokholme. Dodala, že ak by to bolo potrebné, v záujme rozšírenia právomocí EÚ v oblasti zdravotníctva, pozmeniť by sa mali i zmluvy o EÚ. "Vždy som bola otvorená zmenám dohôd, ak majú zmysel," povedala.

20:32 SVET - Francúzsko plánuje od 3. mája zrušiť viaceré protipandemické opatrenia vrátane cestovných obmedzení a zmiernenia plošného zákazu vychádzania. Pre agentúru AFP to uviedol zdroj blízky úradu francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona.

SkryťVypnúť reklamu

Macron chce tiež dodržať prísľub, že od polovice mája sa budú môcť otvoriť terasy reštaurácií a s obmedzenou kapacitou i kiná, divadlá a múzeá, doplnil nemenovaný zdroj z prostredia prezidentskej kancelárie. Reštaurácie sú v krajine zatvorené už od 30. októbra.

19:44 SVET - Poľsko uvoľní od pondelka epidemiologické obmedzenia v 11 zo 16 vojvodstiev a na budúci týždeň predstaví harmonogram ďalšieho uvoľňovania opatrení.

Oznámil to poľský minister zdravotníctva Adam Niedzielski, ktorého cituje agentúra DPA.

19:43 SVET - Švajčiarsko očakáva, že pri terajšom tempe dodávok očkovacích látok od výrobcov sa vakcinácia všetkých dospelých proti koronavírusu dokončí do záveru júla.

Minister zdravotníctva Alain Berset poukázal na nedávne zmiernenie lockdownu, vrátane otvorenia vonkajších priestorov reštaurácií a barov. Avšak krajina by nemala očakávať zrušenie iných reštrikcii prinajmenšom do 26. mája.

SkryťVypnúť reklamu

19:38 SVET - Maďarská vláda sa podľa opozičných politikov snaží predĺžením epidemického núdzového stavu až do jesene zabrániť konaniu primárnych volieb spoločných kandidátov opozície v jednomandátových obvodoch, ako aj opozičného kandidáta na post predsedu vlády. Informoval o tom spravodajský server propeller.hu.

Nezávislý poslanec Ákos Hadházy, bývalý poslanec vládnucej strany Fidesz a neskôr aj ochranárskej strany LMP, na Facebooku vyjadril názor, že predĺženie núdzového stavu je snahou vlády predĺžiť si mimoriadne právomoci, v rámci ktorých bude môcť "ďalej v tichosti kradnúť". Takýto krok okrem toho veľmi skomplikuje primárky opozície a dokonca aj budúcoročné parlamentné voľby.

19:32 SVET - Francúzsko uvalí nové reštrikcie voči cestujúcim prichádzajúcim z Indie s cieľom bojovať proti nákazlivému variantu koronavírusu, ktorý sa šíri v tejto krajine.

SkryťVypnúť reklamu

Reštrikcie na cesty z Indie sú dodatočným opatrením k už skôr ohláseným obmedzeniam pri cestách z Brazílie, Argentíny a Čile, ktoré sa začnú uplatňovať od soboty. Patriť k nim bude povinná 10-dňová karanténa.

19:01 SLOVENSKO - Mikas na dnešnej tlačovke odporičil, aby chodili ľudia na bohoslužby otestovaní. "Tento test dôrazne odporúčame, ale nie je povinný," povedal.

Vyhlásil, že v tomto prípade vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR reflektovala na minulotýždňové uznesenie vlády. Počet návštevníkov v kostole alebo obdobnom priestore v jednom okamihu nesmie prekročiť koncentráciu jedného návštevníka na 15 štvorcových metrov z plochy priestoru určeného pre návštevníkov. Ak táto plocha nedosahuje 90 štvorcových metrov, môže sa tam nachádzať najviac šesť návštevníkov. Vyplýva to z vyhlášky hygienikov. Okrem bohoslužieb nie je negatívny test potrebný ani pri účasti na pohrebe blízkej osoby, uzavretí manželstva či na krste.

SkryťVypnúť reklamu

17:47 SLOVENSKO - Veková hranica na očkovanie vakcínou od konzorcia Pfizer/BioNTech sa zatiaľ znižovať nebude . Ako na tlačovej konferencii uviedol minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, rezort chce intenzívne vyhľadávať starších ľudí a doočkovať klientov zariadení sociálnych služieb.

„V najbližšom týždni táto aktivita pôjde tam, potom to však nevylučujem,“ povedal minister v súvislosti s možným znižovaným vekového obmedzenia na očkovanie touto vakcínou.

17:28 SLOVENSKO - Ministerstvo pripravuje možnosť prihlásenia sa na očkovanie Sputnikom. Vakcína stále nie je zaregistrovaná na použitie v Európe. Na Slovensku nemal ŠUKL pre jej schválenie dostatok informácii zo strany dodávateľa. Momentálne ministerstvo čaká na výsledky z Maďarského laboratória.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Je najlepšia a máme jej najmenej. Tisíce kusov Moderny darujeme Čechom Čítajte 

Vakcíny, ktoré Slovensko darovalo Českej republike boli od Moderny. "O AstruZenecu nemali záujem," hovorí Lengvarský.

17:13 SLOVENSKO - Pravidlá otvárania kín a divadiel bude nastavovať kultúrny covid automat, na ktorom sa práve pracuje, hovorí Mikas. Podľa Mikasa na automate pracujú odborníci už dva mesiace.

Od pondelka Slovensko ostáva v bordovej fáze.

Konzílium odborníkov sa zaoberalo aj hodinami vyhradenými pre seniorov, "nejaký čas ešte počkajme, ale bavili sme sa aj o tejto možnosti." Do úvahy pripadá buď skrátenie vyhradených hodín alebo ich zrušenie.

17:07 SLOVENSKO - Na zmene distribúcii vakcín do krajov, ktoré môžu očkovať viac, hovorí minister zdravotníctva. Minister sa vyjadril aj k zverejneniu zmluvy k Sputniku. "Do pár dní by sa mala zverejniť," povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok zasadá konzílium odborníkov, budú sa zaoberať zostavením zoznamu odporúčaní pre prevádzkovateľov. V piatok vydá Úrad verejného zdravotníctva vyhlásku k uvoľneniu opatrení. Odborníci dnes vláde odporúčali počkať s uvoľňovaním.

16:54 SLOVENSKO - V krajine je zaočkovaných 22 percent populácie, v zariadeniach DSS je zaočkovaných aspoň jednou dávkou vakcíny 86 percent ľudí.

Sedemdňový priemer príjmu pacientov do nemocníc klesol pod 150. Obsadenosť pľúcnej ventilácie ostáva podľa Mišíka vysoká. Je na 66 percentách.

Počet ventilovaných pacientov pritom po dlhom čase klesol pod 250. Menej povzbudivé je však podľa Mišíka reprodukčné číslo. Aktuálne je na hodnote 0,9 až 1. Mišík podotkol, že čím je reprodukčné číslo bližšie k hodnote 1, tým sa spomaľuje pokles pravidelne sledovaných ukazovateľov.

SkryťVypnúť reklamu

16:51 SLOVENSKO - Minister Lengvarský hovorí, že v nemocniciach je stále veľa pacientov a množstvo zdravotníkov bojuje v prvej línii.
Matej Mišík z ministerstva zdravotníctva dodáva, že pravidlá, ktoré platia od pondelka 19. apríla budú platiť aj budúci týždeň.

Súvisiaci článok V 22 okresoch ostanú piataci, šiestaci a siedmaci ešte doma. Ako vyzerá ďalší návrat do škôl? Čítajte 

Odborníci podľa Mišíka upozorňovali vládu pred rýchlym uvoľnovaním opatrení. Reprodukčné číslo začalo narastať.

16:45 SLOVENSKO - Veronika Remišová hovorí, že vláda sa plánuje vrátiť k trasovaniu kontaktov. Líderka Za ľudí prosí ľudí, aby sa prihlásili na očkovanie. "Slovensku to pomôže, aby sme rýchlejšie otvárali ekonomiku".

Richard Sulík poďakoval koaličným partnerom aj odborníkom, že "našli spoločnú pozíciu" v uvoľňovaní opatrení.

16:41 SLOVENSKO - Posledný rok ukázal, komu na čom záleží," hovorí Matovič. Podľa bývalého premiéra niekomu záležalo na zdraví a životoch a niekomu na osobnej slobode.

SkryťVypnúť reklamu

Minister financií si želal, aby sa postupovalo podľa návrhu konzília odborníkov a počkalo sa s uvoľnovaním opatrení.

16:30 SLOVENSKO - Konzílium navrhovalo, aby sa s uvoľňovaním opatrení počkalo ešte jeden týždeň. "Už rok bojujeme s pandémiou a najlepšie tento boj zvádzame vtedy, keď bojujeme spolu," povedal premiér.

Eduard Heger vyzýva občanov, aby ostali zodpovední. "Vírus sa šíri najmä vtedy, keď dáme rúško dole," varuje Heger.

Covid automat tento týždeň ukázal zlepšenie situácie. Vládu pred rastom reprodukčného čísla varovalo konzílium odborníkov.

Na tlačovej konferencii vystúpil okrem premiéra Eduarda Hegera aj Vladimír Lengvarský, Igor Matovič, Richard Sulík, Veronika Remišová, Boris Kollár, Ján Mikas a Matej Mišík.

SkryťVypnúť reklamu

16:13 SVET - Prvá várka vakcín prichádza už aj na severozápad Sýrie. Celkom 54 000 dávok AstraZenecy dorazilo do sýrskeho Idlibu cez hraničný priechod Bab al Hawa s Tureckom, informuje Reuters.

Očakáva sa, že v priebehu roka dorazia ďalšie dve várky, vďaka ktorým bude možné zaočkovať okolo 850-tisíc ľudí, uviedol Hossam Kora.

16:08 SVET - V Severnom Írsku za posledných 24 hodín zaznamenali 116 novonakazených. Pribudlo aj jedno úmrtie, pandémia si vyžiadala v krajine už 2 137 obetí. V nemocniciach s koronavírusom je 59 ľudí - deväť z nich je na jednotkách intenzívnej starostlivosti a šesť z nich na pľúcnej ventilácii.

Celkový počet potvrdených prípadov koronavírusu v Severnom Írsku je 119 351.

16:05 SVET - Cieľ 200 miliónov podaných dávok vakcín proti novému koronavírusu počas prvých 100 dní úradovania, ktorý si stanovila administratíva nového amerického prezidenta Joea Bidena, sa podarí dosiahnuť už koncom tohto týždňa. Oznámil to v stredu Biely dom, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

Biden to podľa nemenovaného predstaviteľa Bieleho domu oznámi v prejave, s ktorým vystúpi ešte pred uplynutím stanoveného termínu, ktorý pripadá až na koniec budúceho týždňa, konštatuje AFP. V USA podajú každý deň okolo tri milióny dávok vakcín. Od Bidenovej januárovej inaugurácie bolo podaných vyše 195 miliónov dávok.

15:43 SLOVENSKO - Objednávanie na očkovanie v Leviciach zlyháva. Na jeden čas prišli desiatky ľudí, čo viedlo k potýčkam medzi čakajúcimi. Privolaná bola polícia.

15:34 SLOVENSKO - Miera pozitivity antigénových testov v Humennom klesá. V priebehu uplynulého týždňa, od 12. do 18. apríla, sa uskutočnilo už 13. kolo testovania. Ako informoval Marián Škuba z tlačového referátu Mestského úradu v Humennom, podľa predbežných výsledkov dosiahla miera pozitivity 0,45 percenta. Táto hodnota vzišla z celkového počtu 14 697 otesto­vaných osôb, z ktorých malo 66 pozitívny výsledok.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to rovnaký počet ako pred týždňom, avšak počet otestovaných osôb narástol o 1 144. Naďalej sa tak v týždennom meradle mesiaca apríl počet otestovaných zvyšuje,“ skonštatoval Škuba s tým, že v predchádzajúcich aprílových týždňoch otestovali 12 905 a následne 13 553 ľudí.

15:27 SLOVENSKO - Strana Za ľudí trvá na tom, aby zmluva k Sputniku bola zverejnená. "Považujem to za otázku času, kedy bude zmluva zverejnená," povedal Šeliga.

Ak bude Matovič pokračovať v súčasnom štýle vládnutia, "nikto z nás nemá nekonečnú trpezlivosť," povedal podpredseda parlamentu.

15:24 SLOVENSKO - Na otázku, či súčasná koalícia po roku vo vláde nevedei zodpovednosť za stav zdravotníctva, odpovedá Juraj Šeliga, že áno. Na tlačovej konferencii strany Za ľudí kritizoval stranu Smer za ich vyjadrenia k riešeniu pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Chce, aby koalícia diskutovala o tom, ako ľudom pomôcť.

Fica a Pellegriniho vyzval, aby sa dali verejne zaočkovať, aby tak inšpirovali svojich voličov.

15:20 SVET - Priemerná cena, ktorú Európska únia platí za vakcíny firiem Pfizer a BioNTech, je 15,50 eura za kus. Informoval o tom v stredu španielsky denník La Vanguardia, ktorý dodal, že podľa zmluvy výrobcovia očkovacej látky nenesú zodpovednosť za jej možné negatívne vedľajšie účinky. Denník na svojej webovej stránke zverejnil kópiu dokumentu, ktorý je podľa neho zmluvou podpísanou Európskou komisiou v novembri.

V zmluve na 200 miliónov dávok vakcíny s opciou na nákup ďalších 100 miliónov dávok je cena stanovená na úrovni 17,50 eura za kus. Cena za ďalších 100 miliónov dávok je však nižšia, a to na úrovni 13,50 eura za kus. Cena 100 miliónov vakcín, na ktorých nákup má EÚ opciu, je 15,50 eura za kus.

SkryťVypnúť reklamu

Zmluvy s farmaceutickými spoločnosťami o nákupe očkovacích látok pre EÚ uzatvára Európska komisia. Každá z 27 členských krajín únie potom vakcíny kupuje z prídelov určených podľa počtu obyvateľov jednotlivých štátov EÚ.

15:12 SLOVENSKO - Progresívne Slovensko žiada od vlády zriadenie Fondu na odškodnenie obetí pandémie. "Je nám jasné, že žiadne peniaze
nevynahradia citové a zdravotné ujmy obetí koronavírusu, ale aspoň
nejaká finančná kompenzácia môže pomôcť týmto ľuďom pri materiálnom
vysporiadavaní sa s touto tragickou situáciou," uviedla predsedníčka PS
Irena Bihariová.

Bihariová smeruje túto výzvu na ministra financií Igora Matoviča.
"Doteraz sme boli svedkami obrovského množstva peňazí vyplytvaného na
nefungujúce a megalomanské celoplošné testovanie, preto verím, že táto
vláda nájde peniaze aj pre obete pandémie," skonštatovala šéfka
progresívcov.

15:01 SVET - V indickej nemocnici zomrelo v stredu najmenej 22 pacientov, keď im prívod kyslíka prerušil únik zo zásobníka. Informovali o tom tlačové agentúry AP a DPA s odvolaním sa na predstaviteľa nemocnice.

Nešťastie sa stalo v Nemocnici Zákira Husajna v meste Nášik v indickom štáte Maháraštra, ktorý je najhoršie zasiahnutý najnovšou vlnou nákazy koronavírusom v krajine. Medzičasom už prívod kyslíka ostatným pacientom obnovili, dodal predstaviteľ správy nemocnice Súradž Mandhar.

Únik spôsobili problémy na zásobníku kyslíka. Zatiaľ nie je jasné, čo presne ho spôsobilo, uviedol minister zdravotníctva štátu Maháraštra Rádžeš Tope.

Predstaviteľ hasičov povedal, že únik zastavila hasičská služba do 15 minút, ale prerušenie zásobovania kyslíkom si vyžiadalo ľudské životy. Pacienti boli totiž ťažko chorí a potrebovali plynulú podporu dýchania. Televízne zábery zachytávali biele výpary šíriace sa v nemocničnej oblasti, čo spôsobilo medzi ľuďmi paniku.

V nemocnici bolo na kyslík napojených celkovo vyše 170 pacientov, napísali miestne médiá. V Indii dochádzajú zásoby medicínskeho kyslíka, pretože podporu dýchania potrebuje mnoho ľudí s ochorením COVID-19.

14:38 SVET - Rusko sa snaží získať do jesene kolektívnu imunitu pred koronavírusom, uviedol v stredu ruský prezident Vladimir Putin, keď vystúpil pred oboma komorami parlamentu s každoročnou správou o stave krajiny.

Súvisiaci článok Putin chce v Rusku do jesene nadobudnúť kolektívnu imunitu pred koronavírusom Čítajte 

"Očkovanie má teraz prvoradý význam, aby sa umožnilo získanie kolektívnej imunity na jeseň. Naši vedci dosiahli skutočný prelom. Teraz má Rusko tri spoľahlivé vakcíny proti koronavírusu," povedal Putin.

14:25 SLOVENSKO - Na termín očkovania momentálne čaká 68-tisíc šesťdesiatnikov a 30-tisíc štyridsiatnikov, informuje Denník N.
Údaje ukazujú aj nízky záujem o očkovanie u ľudí 50+, ktorí sa zrejme obavajú vakcíny od AstraZenecy.

14:22 SLOVENSKO - "Myslím si, že pandemický zákon mal byť schválený už dávno," povedal Peter Pellegrini zo strany Hlas. Hovorí, že strana mala rozpracovaný vlastný návrh.

Ak to bude technický návrh zákona, ktorý upraví kompetencie ministrestva zdravotníctva, strana zaň zahlasuje.

13:24 SLOVENSKO - Vláda by tiež podľa ministra Krajniaka mala počkať s uvoľnovaním protipandemických opatrení. "Mali by sme do utorka počkať, kým budeme vedieť údaje za posledný týždeň."

Minister informoval aj o mobilnom očkovaní pre seniorov. Výjazdové očkovacie tímy sa podľa jeho slov v ZSS osvedčili a keď to kapacity dovolia, mohli by chodiť podávať vakcíny proti ochoreniu COVID-19 aj seniorom mimo týchto zariadení.

"Myslím si, že sa nám osvedčilo v ZSS, že keď je možnosť mobilného výjazdového očkovacieho tímu, tak to zvyšuje ochotu seniorov dať sa zaočkovať," uviedol minister s tým, že dôvodom je zrejme to, že seniori tak nemusia riešiť logistiku či odvoz.

"V prípade, keď sa uvoľnia kapacity - lebo to očkovanie v ZSS v regiónoch už priebežne ukazuje, že všetci, ktorí chceli byť zaočkovaní, budú zaočkovaní - vtedy by sme (mobilné tímy) mohli použiť aj všeobecne pre seniorov, ktorí nie sú v ZSS," dodal minister s tým, že podmienkou pre výjazd takéhoto tímu je minimálny počet 20 nahlásených ľudí. Ak by sa teda v obci našlo toľko záujemcov - seniorov, alebo by sa viacero obcí dohodlo, podľa Krajniaka by to mohlo napomôcť k zvýšeniu ochoty seniorov dať sa zaočkovať. "Hovorím to ako môj názor z nášho rezortu, pretože sa nám to osvedčilo a máme po tom aj dopyt," uzavrel minister.

13:09 SLOVENSKO - "Uvažujeme o generálnej amnestii," povedal minister Krajniak po zasadnutí vlády. "Nechceme ich tlačiť, aby museli jednorazovo zaplatiť", dodal o odložení platenia odvodov.

Hovorí, že sa jedná o malú skupinu podnikateľov, ktorých by sa návrh mal týkať. Rezort uvažuje o možnostiach, ako podnikateľom pomôcť.

13:07 SVET - Nemecký Spolkový ústavný súd odmietol vydať príkaz blokujúci účasť krajiny vo financovaní fondu obnovy Európskej únie. Fond v hodnote 750 miliárd eur má pomôcť zotaveniu ekonomiky z pandémie. Rozhodnutie súdu tak otvorilo cestu pre spoločné požičiavanie si členov EÚ a financovanie podpory zelenej a digitálnej ekonomiky.

Ústavný súd v stredu oznámil, že odmietol návrh na predbežný zákaz, ktorý žiadala skupina odporcov vrátane profesora ekonómie Bernda Luckeho, ktorý bol zakladateľom populistickej strany Alternatíva pre Nemecko.

Skupina odporcov argumentuje tým, že zmluva o Európskej únii zakazuje spoločné vydávanie dlhopisov. Ústavný súd tým, že nevydal predbežný zákaz, otvoril cestu pre to, aby nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier podpísal legislatívu o účasti krajiny vo fonde obnovy. Súd však nenaznačil, kedy rozhodne o podstate sťažnosti, čiže o tom, či vydávanie spoločných dlhopisov je prípustné.

13:00 SLOVENSKO - Gréckokatolícki veriaci na Slovensku sa po uvoľnení opatrení dostanú na bohoslužbu s poradovým číslom alebo po nahlásení cez on-line prihlasovací formulár. Podľa hovorcu Prešovskej archieparchie Michala Pavlišinoviča znovuotvorenie chrámov pre veriacich vítajú.

"V niektorých okresoch im totiž pandemické opatrenia nedovolili prísť do chrámu už počas vianočných sviatkov, a tak po dlhej niekoľkomesačnej dobe konečne prichádza pomyselné 'svetlo na konci tunela' aj v duchovnej oblasti. Veriaci prijali túto správu s nadšením. On-line bohoslužby totiž nikdy nenahradia priamu účasť veriaceho na bohoslužbe v chráme, v spoločenstve veriacich," povedal pre TASR Pavlišinovič.

Cirkev si podľa jeho slov od začiatku pandémie uvedomovala dôležitosť chrániť zdravie a životy ľudí na Slovensku, pamätajúc na piate Božie prikázanie.

12:49 SLOVENSKO - Mesto Trnava otvorí svoje odberové miesta na antigénové testovanie na v sobotu 24. a nedeľu 25. apríla naposledy. O ukončení pravidelného víkendového testovania v réžii samosprávy rozhodol krízový štáb mesta, dôvodom je ukončenie núdzového stavu v stredu 28. apríla. Radnica o tom informovala na svojom webovom sídle.

Počas posledného aprílového víkendu bude k dispozícii v sobotu 17 a v nedeľu 16 odberových miest v čase od 8:00 do 18:00. Antigénové testovanie budú naďalej zabezpečovať mobilné odberové miesta, ktoré prevádzkujú zmluvní partneri ministerstva zdravotníctva. Testovať budú aj školy, keďže rodičia detí a žiaci 8. a 9. ročníkov potrebujú negatívny test na koronavírus.

12:20 SVET - Česká republika na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry štartuje očkovanie proti koronavírusu vakcínou od spoločnosti Johnson & Johnson. Oznámilo to v stredu české ministerstvo zdravotníctva. Prvých 14 400 dávok podľa ministerstva dostanú všeobecní lekári, ďalších 24-tisíc dávok krajina získa na budúci týždeň.

EMA v utorok informovala, že vakcína proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson môže vo výnimočných prípadoch viesť k tvorbe zriedkavých krvných zrazenín. Jej prínosy však podľa agentúry napriek tomu vysoko prevažujú nad prípadnými rizikami.

Minulý týždeň spoločnosť Johnson & Johnson oznámila odklad nasadenia svojej vakcíny pre Európu, čo vysvetlila prípadmi krvných zrazenín, ktoré sa objavili v USA.

12:15 SLOVENSKO - Od budúceho týždňa sa všetky školy, vrátane stredných, budú môcť otvoriť v piatich slovenských okresoch. Ide o okresy Sobrance, Nitra, Zlaté Moravce, Nové Zámky a Topoľčany.

Súvisiaci článok Ako budú fungovať školy: V 22 okresoch ostanú piataci, šiestaci a siedmaci ešte doma Čítajte 

V 22 slovenských okresoch žiaci piateho, šiesteho aj siedmeho ročníka ešte ostanú doma. V 52 okresoch sa bude môcť otvoriť celý druhý stupeň základných škôl.

V 22 okresoch sa ešte celý II. stupeň základných škôl neotvorí.

12:10 SVET - Maďarská vláda chce predĺžiť núdzový stav až do jesene, návrh predložila do parlamentu. Medzi opatreniami, ktoré vláda navrhuje je aj zákaz nočného vychádzania či povinné nosenie rúšok.

12:01 SVET - Grécka pravoslávna cirkev uviedla, že veriaci sa budú môcť zúčastniť na bohoslužbách počas pravoslávnych veľkonočných sviatkov, ktoré budú na budúci týždeň. Bohoslužby sa však budú konať v skorších časoch, aby dodržiavali vládou prijatý zákaz vychádzania. Rozhodnutie o možnosti navštevovať bohoslužby počas Veľkej noci však ešte musí schváliť grécka vláda. Premiér Kyriakos Mitsotakis už o tejto problematike diskutoval s aténskym pravoslávnym arcibiskupom Ieronymosom II.

Oznámenie gréckej pravoslávnej cirkvi o povolení účasti veriacich na bohoslužbách prichádza napriek tomu, že krajina hlási vysoký počet infekcií koronavírusom a úmrtí na ochorenie COVID-19 a nemocnice s ťažkosťami liečia bezprecedentný počet pacientov. V minulom roku boli v Grécku veľkonočné bohoslužby zrušené, hoci v krajine bolo podstatne menej potvrdených prípadov nákazy koronavírusom.

11:56 SLOVENSKO - Podľa Hegera bude pandemický zákon pripravený do leta, zatiaľ tak nevylúčil, že vláda predĺži núdzový stav.

"Musíme si počkať, ako bude finálna podoba vyzerať. Ak bude nevyhnutné ešte núdzový stav predĺžiť na vláde, vieme, že ho na vláde môžeme predĺžiť o ďalších 20 dní, ale cieľ je, aby sme pandemický zákon mali do konca mesiaca pripravený tak, že sa môžeme rozhodnúť, či s ním ideme do parlamentu, či sme s ním spokojní, či nahrádza zákon o núdzovom stave, či je plnohodnotný, a potom ho schváliť v parlamente v skrátenom legislatívnom konaní," skonštatoval premiér.

Súvisiaci článok Heger nevylúčil predĺženie núdzového stavu, rozhodujúce budú čísla Čítajte 

V prípade schválenia pandemického zákona by obmedzenia pohybu vypadli, pretože sú naviazané na núdzový stav. "Vedieme o tom diskusiu, akým spôsobom toto vyriešiť, pretože to môže byť vážny zásah," poznamenal.

11:46 SLOVENSKO - Vláda pripravila pandemický zákon. O tom, že jeho znenie je už vypracované, informovala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Je možné, že zákon prejde v skrátenom legislatívnom konaní.

Vo veľkej miere je zákon inšpirovaný rakúskou právnou úpravou. Ak by sa spustil, nemusel by sa podľa ministerky predlžovať núdzový stav.

11:38 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová privítala rozhodnutie nemeckého ústavného súdu, ktorý odblokoval pozastavenú nemeckú ratifikáciu fondu obnovy Európskej únie. "EÚ po tejto bezprecedentnej pandémii pokračuje podľa plánu v ekonomickom zotavovaní," uviedla Leyenová na Twitteri. "Program Next Generation EU prerazí cestu pre zelenú, digitálnu a odolnejšiu Európsku úniu."

Nemecko môže po rozhodnutí ústavného súdu ratifikovať rozpočet EÚ a program obnovy v objeme 750 miliárd eur. Program s názvom Next Generation EU musia schváliť všetky členské štáty, až potom sa môžu začať uvoľňovať peniaze, ktoré majú ísť na obnovu ekonomík a potrebné reformy. Berlín tak dodrží stanovený termín, keďže s ratifikáciou sa počíta do konca júna.

Ústavný súd 26. marca predbežne zastavil nemeckú ratifikáciu fondu obnovy EÚ, takže zákon, ktorý predtým schválil Spolkový snem (Bundestag) aj Spolková rada (Bundesrat), nemohol podpísať nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier.

11:26 SLOVENSKO - Bratislavská Petržalka sa rozhodla testovať PCR slinnými testami okrem škôlkarov a žiakov aj pedagogických a nepedagogických zamestnancov jej základných a materských škôl. Týmto spôsobom dokáže počtom obyvateľom najväčšia bratislavská mestská časť ušetriť 17.500 eur za týždeň, informovala hovorkyňa petržalskej samosprávy Mária Halašková.

Mestská časť zabezpečuje PCR testovanie dvakrát do týždňa priamo v priestoroch jej základných a materských škôl. "Za jeden odberový deň sa podarí kloktacími testami v porovnaní s klasickým antigénovým testovaním omnoho presnejšie overiť nákazu v priemere u viac ako 600 zamestnancov, ktorí sa môžu zúčastniť dobrovoľne a bezplatne," uviedla Halašková. Za oba odberné dni sa týždenne odoberie viac ako 1200 vzoriek.

Starosta Petržalky Ján Hrčka sa testovanie kloktacími testami už po úvodnom týždni ukázalo ako správne rozhodnutie. Samospráva totiž už eviduje prípad zamestnankyne, ktorej síce antigénový test ukázal negatívny výsledok, no slinný PCR test ju vyhodnotil ako pozitívnu. "Vďaka tomu sme nemuseli pristúpiť k zatvoreniu triedy alebo celej školy," poznamenal.

11:21 SLOVENSKO - Sociálna poisťovňa od apríla 2020 do apríla 2021 vyplatila viac než milión pandemických dávok za 314 miliónov eur. Za rok tak poisťovna vyplatila 597 598 dávok pandemickej nemocenskej a 605 021 pandemického ošetrovného, uvádza sa na webovom sídle inštitúcie.

11:00 SLOVENSKO - Od budúceho pondelka (26. 4.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze ich bude 22, červených bude 52 a v ružovej fáze ich bude päť.

Vláda na svojom stredajšom rokovaní schválila v rámci COVID automatu rozdelenie okresov podľa aktuálnej rizikovosti.

Súvisiaci článok Vláda schválila nové rozdelenie okresov podľa COVID automatu Čítajte 

V treťom stupni varovania sú okresy Bánovce nad Bebravou, Bytča, Čadca, Dolný Kubín, Ilava, Kysucké Nové Mesto, Levoča, Lučenec, Martin, Myjava, Nové Mesto nad Váhom, Poltár, Poprad, Považská Bystrica, Púchov, Revúca, Senica, Snina, Stará Ľubovňa, Trenčín, Turčianske Teplice a Tvrdošín.

V druhom stupni varovania sú okresy Banská Bystrica, Banská Štiavnica, Bardejov, Bratislava I.-V., Brezno, Detva, Dunajská Streda, Galanta, Gelnica, Hlohovec, Humenné, Kežmarok, Komárno, Košice I.-IV., Košice-okolie, Krupina, Levice, Liptovský Mikuláš, Malacky, Medzilaborce, Michalovce, Námestovo, Partizánske, Pezinok, Piešťany, Prešov, Prievidza, Rimavská Sobota, Rožňava, Ružomberok, Sabinov, Šaľa, Senec, Skalica, Spišská Nová Ves, Stropkov, Svidník, Trebišov, Trnava, Veľký Krtíš, Vranov nad Topľou, Žarnovica, Žiar nad Hronom, Žilina a Zvolen.

V prvom stupni varovania sú okresy Nitra, Nové Zámky, Sobrance, Topoľčany a Zlaté Moravce.

10:52 SVET - Tisíce mladých dievčat v Afrike sa po pandémii už nevrátili do školy. Dôvodom je, že kým bola škola zrušená, veľa z týchto tínedžeriek otehotnelo. Výrazne narástol počet skorých tehotenstiev vo viacerých krajinách subsaharskej Afriky, informuje BBC.

"[Tieto dievčatá] sa v dôsledku pandémie pravdepodobne nikdy nevrátia späť do školy," hovorí Hope Nankunda z kampane Girls Not Brides v ugande.

10:45 SVET - Vnútroštátne cestovné obmedzenia vo Francúzsku sa skončia 3. mája, uviedol vládny zdroj, pretože administratíva prezidenta Emmanuela Macrona očividne upúšťa od najnovšej blokády. Informáciu priniesla agentúra Reuters.

Macron ohlásil tretí lockdown Francúzska na konci marca. Vláda vtedy uviedla,, že do polovice mája by sa mohli znovu otvoriť niektoré podniky a povoliť niektoré voľnočasové- napríklad sa otvoria terasy v baroch a reštauráciách.

10:41 SLOVENSKO - Ministerstvo dopravy a výstavby v stredu spustilo ďalšiu etapu štátnej pomoci pre gastrosektor a cestovný ruch. Podnikatelia môžu podávať žiadosti o kompenzácie výpadku príjmov od 1. novembra 2020 do 31. marca 2021. V stredu o tom informoval hovorca rezortu dopravy Ivan Rudolf.

10:37 SLOVENSKO - Časti zamestnávateľov a samostatne zárobkovo činných osôb (SZČO) sa posunie splatnosť sociálnych odvodov za apríl z mája na koniec júna tohto roka. V stredu o tom rozhodla vláda.

Týka sa to zamestnávateľov a povinne poistených SZČO, ktorých obrat alebo príjem z podnikania klesol najmenej o 40 percent. Posun splatnosti z mája na koniec júna sa vzťahuje aj na príspevky na doplnkové dôchodkové sporenie, ktoré povinne platí zamestnávateľ za zamestnanca vykonávajúceho tzv. rizikovú prácu. Ministerstvo práce a sociálnych vecí odhaduje, že pre tento krok vyberie Sociálna poisťovňa za apríl na poistnom o 7,5 milióna eur menej.

10:31 SLOVENSKO - Medzi novonakazenými je 385 mužov a 379 žien. Celkový počet nakazených mužov je 180 116 a žien 197 357.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (142), nasleduje Žilinský (128), Banskobystrický (116), Prešovský (115), Košický (81), Nitriansky (67), Bratislavský (58) a Trnavský (57).

10:28 SLOVENSKO - Rodičom, ktorým úrady práce a sociálnych vecí vyplácajú pandemický rodičovský príspevok ako doplatok k ošetrovnému, ktoré je v nižšej sume ako rodičovský príspevok, v apríli nárok na túto dávku nezanikne. Vyplýva to z nariadenia, ktoré v stredu schválila vláda. Ak by kabinet nariadenie neschválil, nárok na pandemický rodičovský príspevok by im zanikol v súvislosti so zvýšením sumy ošetrovného na 75 % hrubej mzdy, resp. vymeriavacieho základu samostatne zárobkovo činnej osoby.

Ako uvádza ministerstvo financií, v súčasnosti poberá pandemický rodičovský príspevok formou doplatku k OČR približne 60 ľudí. „Predpokladáme, že predkladaný návrh pozitívne ovplyvní iba niekoľkých z nich v závislosti od výšky ošetrovného," tvrdí rezort práce.

Rodičom, ktorým by mal zaniknúť nárok na riadny rodičovský príspevok a súčasne vzniknúť nárok na pandemický rodičovský príspevok, tento nárok nezanikne z dôvodu, že počas apríla sa im bude poskytovať ošetrovné v sume vyššej ako je suma rodičovského príspevku. „Uvedené platí aj pre prípad, ak sa v budúcnosti opätovne zvýši ošetrovné na 75 % denného vymeriavacieho základu," skonštatovalo ministerstvo.

10:24 SLOVENSKO - Obnoveného prezenčného vyučovania sa v školách k pondelku 19. apríla zúčastnilo 407 904 žiakov. Z toho bolo viac ako 101-tisíc žiakov v materských školách, 265 846 žiakov v základných školách a na stredných školách 40 591 žiakov. V stredu o tom informovalo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR na sociálnej sieti.

Prezenčné vyučovanie bolo v pondelok obnovené v 4 477 školách, z toho bolo 2 024 materských škôl, 1 920 základných a 533 stredných škôl. Rezort školstva naďalej prosí o dodržiavanie prijatých bezpečnostných opatrení, aby sa postupne mohol k prezenčnému vyučovaniu vrátiť čo najvyšší počet žiakov.

Od pondelka 19. apríla sa môžu vrátiť k prezenčnej forme výučby aj žiaci ôsmych a deviatych ročníkov základných škôl, keďže žiadny okres nie je čierny. Účasť na vyučovaní je štandardne podmienená pretestovaním zákonného zástupcu a testuje sa tiež žiak na druhom stupni základných škôl. Naďalej platí, že v prípade nákazy môže riaditeľ so súhlasom zriaďovateľa alebo regionálneho úradu verejného zdravotníctva zatvoriť školu alebo triedu, kde sa objaví pozitívny prípad tak, ako to stanovuje COVID školský semafor.

10:17 SVET - Talianska vláda pošle do regionálnych vakcinačných centier 184-tisíc dávok vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti Johnson & Johnson. Ministerstvo zdravotníctva v stredu oznámilo, že na základe stanoviska Európskej liekovej agentúry (EMA) odporúča podanie vakcíny ľuďom starším ako 60 rokov.

10:15 SLOVENSKO - Je možné, že po strede 28. apríla nebude na Slovensku platiť žiadne obmedzenie pohybu. Pred dnešným rokovaním vlády to povedal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, že to záleží od vývoja pandemickej situácie.

„Nedá sa to vyhodnotiť zo dňa na deň, keďže máme ešte pomerne vysoké niektoré čísla, napríklad počty hospitalizovaných pacientov v nemocniciach, aby sme mohli rázom vypnúť všetky opatrenia,” doplnil Heger.

10:03 SLOVENSKO - Pribudlo menej než tisíc novonakazených, PCR testy v utorok potvrdili nákazu u 764 ľudí. LAboratória vyhodnotili 7 429 testov.

Súvisiaci článok Prvú dávku dostalo 981-tisíc ľudí. Za uplynulý deň ich na Slovensku zaočkovali 7 512 Čítajte 

Pribudlo aj 60 obetí pandémie, počet úmrtí tak narástol na 11 304.

V nemocniciach je o 86 pacientov menej než v utorok, ich počet klesol na 1 869. Počet hospitalizovaných tak ostáva pod 2 000.

Pokračuje aj očkovanie. V utorok zaočkovali na Slovensku ďalších 7 512 ľudí.

9:55 SVET - Rakúsko v polovici mája ukončí lockdown. Vyhlásil to v stredu rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Ako však dodal, pre reštaurácie, obchody, ubytovacie zariadenia a ďalšie služby budú naďalej platiť „veľmi prísne pravidlá“. Podrobnosti podľa neho vláda zverejní koncom týždňa.

„My všetci potrebujeme krok smerom k normálnej situácii,“ zdôraznil Kurz. V otázke otvárania krajiny je podľa neho v koaličnej vláde zhoda. Teraz ide o to, aby sme všetko, čo sme naplánovali, aj uskutočnili, zdôraznil kancelár.

9:50 SVET - Indický Serum Institute v stredu uviedol, že vakcínu AstraZeneca začne predávať vládam iných krajín za 400 rupií (5,30 USD) za jednu dávku a súkromným nemocniciam za 600 rupií (7,95 USD), informuje Reuters.

„Ďalej vzhľadom na zložitosť a naliehavosť situácie je náročné dodávať ju nezávisle každému korporátnemu subjektu,“ uvádza inštitút vo vyhlásení.

9:37 SLOVENSKO - Iniciatíva 10 pre gastro zakladá oficiálnu stavovskú organizáciu pre gastro sektor - Alianciu slovenskej gastronómie. Chce poukazovať na problémy v gastronómii. Navrhovať bude tiež riešenia, ako"prežiť pandemické obdobie a pre gastro chce vybojovať jasnejšiu a kvalitnejšiu budúcnosť", informoval Viliam Pavlovský.

Na aktuálne obdobie si ASG zadefinovala tri základné priority. Ide o presadenie reálnych a funkčných kompenzácií za tvrdé zatvorenie prevádzok, zníženie DPH na stravovacie služby na 5 až 10 percent s cieľom priamej krátkodobej (5 percent formou dočasnej zníženej sadzby) aj dlhodobej podpory (10 percent), a čo najskoršie bezpečné otváranie terás a interiérov gastro prevádzok a ich vrátenie do normálneho podnikateľského režimu.

9:30 SVET - Úrady Spojených arabských emirátov hrozia obmedzeniami pre ľudí, ktorí sa nenechajú zaočkovať proti covidu. V krajine s asi deviatimi miliónmi obyvyteľov je aktuálne zaočkovaných asi 65 percent populácie a krajina spoliehajúca sa na turizmus a obchodný ruch stále vedie intenzívnu očkovaciu kampaň.

"Zvažujeme prísne obmedzenia. Neočkovaným môže byť obmedzený pohyb. A môžeme tiež zaviesť preventívne opatrenia ako zakázať im vstup na určité miesta a obmedziť prístup k určitým službám. Vaše dnešné váhanie predstavuje prekážku k dosiahnutiu našich cieľov, vystavuje riziku vašu rodinu, vašich milovaných a vašu komunitu," povedal hovorca národného úradu pre krízové a katastrofické udalosti Saíf Záhirí.

9:20 SVET - V Argentíne vyrobili prvú šaržu ruskej vakcíny Sputnik V. Informovala o tom agentúra Europa Press s odvolaním sa na Ruský fond priamych investícií (RDIF), ktorý má na starosť marketing tejto vakcíny v zahraničí. Argentína je podľa neho prvou krajinou Latinskej Ameriky, ktorá ruskú vakcínu vyrobila.

RDIF tiež na twitteri uviedol, že prvé série vakcíny, ktorú vyrobila argentínska farmaceutická firma Laboratorios Richmond, bude zaslaná do ruského Gamalejovho inštiútu, ktorý ju vyvinul. Tam prejde kontrolou kvality.

8:47 SVET - Počet prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 12 162.

Ochoreniu Covid-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 429
ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 40 796.

8:38 SLOVENSKO - Národná rada má od 14:00 na programe mimoriadnu schôdzu, ktorú inicioval opozičný Smer.

Podľa predstaviteľov strany to má byť prvá ucelená schôdza o koronavíruse, o dopadoch a opatreniach, ktoré treba prijať. Šéf Smeru Robert Fico na tlačovej konferencii 13. apríla povedal, že schôdza by mala byť aj "akýmsi povinným súdom vo vzťahu k tomu, čo navystrájala táto vláda".

Na mimoriadnej schôdzi sa chcú poslanci Smeru pýtať napríklad aj na to, kto bude niesť zodpovednosť za vysoký počet obetí koronavírusu. Druhú tému, ktorú chcú otvoriť, je zodpovednosť za iné úmrtia. Tretia vážna téma je podľa nich akútny nedostatok vakcín v apríli 2021. Otvoriť chcú aj tému nákupu ruskej vakcíny Sputnik V či chybného výberu antigénových testov.

8:30 SLOVENSKO - Na ministerstve zdravotníctva by mal podľa informácií Denníka N skončiť štátny tajomník Peter Stachura. Išlo o nominanta exministra Mareka Krajčího. Nový minister Vladimír Lengvarský si vraj má priniesť nových štátnych tajomníkov.

8:26 SVET - India nahlásila za posledných 24 hodín 295 041 nových prípadov nákazy a 2023 súvisiacich obetí.

Oba údaje sú v krajine rekordné.

8:17 SVET - Dánsko oznámilo, že poskytne 55-tisíc dávok vakcíny proti Covidu-19 od spoločnosti AstraZeneca susednej nemeckej spolkovej krajine Šlezvicko Holštajnsko, keďže túto vakcínu pre obavy z vedľajších účinkov vyradilo zo svojho očkovacieho programu.

"Dávky vakcíny nám vrátia podľa dohodnutého harmonogramu," uviedlo okrem iného v oznámení dánske ministerstvo zahraničných vecí.

8:05 SVET - Česko hlási za včerajšok 3 787 nových prípadov, čo je síce o vyše 400 viac ako deň predtým, ale o približne 1300 menej ako pred týždňom.

7:30 SVET - V Nemecku pribudlo včera 24 884 nových prípadov nákazy koronavírusom a 331 obetí, čo je výrazne viac ako deň predtým. Vtedy Inštitút Roberta Kocha, ktorý vývoj pandémie v krajine monitoruje, hlásil 9609 nakazených a 297 obetí. Podľa agentúry DPA by však najnovšia bilancia mohla zahŕňať aj neskoršie hlásené prípady so Severného Porýnia-Vestfálska, kde úrady bojovali s technickými problémami.

Pred siedmimi dňami v Nemecku evidovali 21 693 infikovaných a 342 obetí.

7:00 SLOVENSKO - Vládu dnes od 10. hodiny čaká ďalšie rokovanie.

Riešiť má odklad splatnosti poistného pre povinne nemocensky poistené a povinne dôchodkovo poistené samostatne zárobkovo činné osoby (SZČO), i poistného, ktoré platí zamestnávateľ. Tentoraz sa to týka mesiaca apríl, poistné za toto obdobie stačí zaplatiť do 30. júna.

Kabinet by mal tiež prijať zmeny v pravidlách vyplácania a nároku na niektoré príspevky, a to pandemického rodičovského príspevku a dávky v hmotnej núdzi.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Prehľad a automatizácia
 2. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 3. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo
 4. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny
 6. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať
 7. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha
 8. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina
 1. Prehľad a automatizácia
 2. Dopyt v Bratislave mierne klesol, ceny však stále rástli
 3. Šéf PLANEO: Budúcnosť obchodu je v službách
 4. Čo robiť, aby dieťa neskončilo v nemocnici s črevnou virózou?
 5. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné
 6. Goralské folklórne slávnosti po prvýkrát priamo v horách
 7. Za vysokou spotrebou sa často skrýva zlá kondícia motora
 8. Ktoré regionálne projekty podporí Nadácia COOP Jednota?
 1. Pláže Dominikánskej republiky kraľujú medzi najlepšími na svete 10 413
 2. 100 ovocných druhov, ktoré u nás dokážeme pestovať 10 101
 3. Dráčik nepúta príbehom, ale perlami ducha 7 707
 4. Miliónová autorka Táňa K. Vasilková: Po úspechu som netúžila 4 085
 5. Kde u nás kúpite domácke potraviny 3 279
 6. Pozrite si, kedy hrá futbalové zápasy vaše mesto či dedina 2 785
 7. Odomknite si články na mobile a počítači. Stačí jedno predplatné 1 789
 8. Na Oravskej priehrade s Kalim aj Spievankovom. Vidíme sa naživo 1 674
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Výbuchy na ruskej vojenskej základni na Kryme.

Súhrn správ z vojny na Ukrajine.


1 h
Peter Schutz.

Na kalamitné situácie sa musia pripraviť aj majitelia výnimky.


25m

Vojna na Ukrajine pokračuje.


a 5 ďalší 13 h

Neprehliadnite tiež

Donedávna najväčšie šance stať sa kardinálom mal košický gréckokatolícky arcibiskup Cyril Vasiľ.

Kardinálov - voliteľov pápeža býva okolo 120.


5m
Priepustný ventil v skladových priestoroch rafinérie akciovej spoločnosti Slovnaft v Bratislave.

Kremeľ môže rozohrávať ďalšiu hru, podobnú tej s plynom.


2 h
Okolie Dómu sv. Alžbety sa má stíšiť.

Termín pohrebu v Košiciach je známy.


3 h
Prvý námestník generálneho prokurátora Jozef Kandera.

Námestník generálneho prokurátora nariadil bezodkladne rozhodnúť vo veci sťažnosti vyšetrovateľa.


SITA 4 h
SkryťZatvoriť reklamu