SME
Nedeľa, 3. júl, 2022 | Meniny má Miloslav

Trombózy Briti zaznamenali u menej ako tisíciny percenta zaočkovaných AstraZenecou (minúta po minúte)

Pandémia si na Slovensku vyžiadala 11 357 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

23:07 SVET - Zdravotné úrady v Británii evidujú do 14. apríla výskyt krvných zrazenín u 168 ľudí z 21,2 milióna zaočkovaných vakcínou proti COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Na následky zrazenín zomrelo dovedna 32 ľudí. Oznámil to britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA), informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

V porovnaní s obdobím do 5. apríla pribudlo 68 prípadov výskytu krvných zrazenín a desať ďalších úmrtí. MHRA zdôraznil, že "výhody vakcíny prevažujú u väčšiny ľudí nad rizikami".

Zo 168 hlásených prípadov sa v 77 z nich objavila trombóza intrakraniálneho venózneho systému (CVST) a v 91 išlo o iné tromboembolické príhody v spojení s nízkym počtom krvných doštičiek.

Zrazeniny boli zaznamenané u 93 žien a 75 mužov. Britská vláda v apríli rozhodla, že ľuďom mladším ako 30 rokov budú v krajine pri očkovaní proti koronavírusu ponúkané aj iné vakcíny ako látka od firmy AstraZeneca, ak to bude možné.

Británia eviduje najvyšší počet obetí pandémie COVID-19, no ako poznamenala AFP, od decembra, keď sa spustilo hromadné očkovanie vakcínou od firmy AstraZeneca, sa počty nakazených, hospitalizácií i úmrtí výrazne znížili. Koronavírus podľa údajov britského štatistického úradu (ONS) v marci po prvý raz od októbra nebol najčastejšou príčinou úmrtí a poklesol na tretiu priečku.

SkryťVypnúť reklamu

20:06 SVET - Sýrska vláda dostala svoju prvú zásielku vakcín proti ochoreniu COVID-19 prostredníctvom medzinárodného programu COVAX, ktorý sprostredkúva očkovacie látky chudobným krajinám. Konkrétne ide o dvestotisíc dávok vakcín od spoločnosti AstraZeneca, informovali vo štvrtok predstavitelia OSN, ktorých citovala agentúra Reuters.

Detský fond OSN (UNICEF), Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) a aliancia pre vakcíny GAVI v spoločnom vyhlásení uviedli, že zásielka je "životne dôležitá". "Pomôže zdravotníkom pokračovať v zachraňovaní ľudských životov v krajine, kde je zdravotnícky systém po desaťročí vojny už vyčerpaný," dodali organizácie.

20:04 SVET - Počet zaočkovaných proti novému druhu koronavírusu v Maďarsku v piatok zrejme dosiahne hranicu 3,5 milióna a v sobotu v rámci ďalšej etapy zmierňovania karanténnych opatrení bude už možné otvoriť terasy reštauračných zariadení.

SkryťVypnúť reklamu

Vyhlásil to v Budapešti minister riadiaci úrad vlády Gergely Gulyás. Podľa spravodajského servera vg.hu Gulyás spresnil, že tieto zariadenia budú môcť byť otvorené do 21.30 h, pričom aj začiatok zákazu nočného vychádzania bude posunutý o hodinu na 23.00 h.

18:41 SVET - Obchody, trhy a vybrané služby sa v Českej republike budú môcť otvoriť 3. mája, rozhodla česká vláda. Ešte predtým však bude musieť reagovať na rozhodnutie najvyššieho súdu, ktorý zrušil niektoré opatrenia ministerstva zdravotníctva, informoval spravodajský portál iDNES.cz.

"Ak bude pokračovať priaznivý trend vývoja epidémie, 3. mája otvárame zvyšok obchodov, trhov a v prísnom hygienickom režime aj vybrané služby spojené so starostlivosťou o telo, starostlivosťou o zvieratá alebo kúpeľnou zdravotnou starostlivosťou. Zároveň pokračuje postupné uvoľňovanie škôlok a škôl," napísal na Twitteri vicepremiér ČR Karel Havlíček.

SkryťVypnúť reklamu

18:32 Hospodárstvo eurozóny je stále "na barlách" a odkázané na podporu zo strany centrálnej banky a vlád. Vyhlásila to šéfka Európskej centrálnej banky (ECB) Christine Lagardeová.

Ako dodala, diskusia o ukončení mimoriadnych stimulov by bola "predčasná". Pokrok vo vakcinačných kampaniach je podľa nej povzbudzujúci a ECB počíta so zotavením hospodárstva v ďalšej časti roka. Aj vzhľadom na nové infekčnejšie varianty koronavírusu však banka v krátkodobom horizonte pripúšťa zhoršenie pandemickej situácie.

"Ekonomika je ďna barláchď, jedna z nich je fiškálna a druhá monetárna, a zatiaľ nedokáže stáť na vlastných nohách," skonštatovala šéfka ECB.

18:00 SLOVENSKO - Štátny úrad pre kontrolu liečiv zverejnil týždennú štatistiku hlásení nežiaducich účinkov súvisiacich s očkovaním proti ochoreniu Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

17:52 SVET - V Maďarsku sa budú od soboty môcť otvoriť terasy reštaurácií, oznámil dnes šéf kancelárie premiéra Viktora Orbána Gergely Gulyás.

Súvisí to s tým, že v piatok počet ľudí, ktorí dostali prvú dávku očkovacej látky proti covidu, pravdepodobne presiahne 3,5 milióna. Obe dávky dostalo 1,453 milióna ľudí.

O hodinu sa skráti zákaz nočného vychádzania. Ľudia budú môcť mimo svoje domovy zostať do 23:00 h namiesto súčasných 22:00. Zákaz vychádzania naďalej platí do 05:00.

Vnútorné priestory reštaurácií musia zostať uzavreté, to isté platí s výnimkou služobných ciest aj pre hotely.

17:28 SLOVENSKO - O znížení dani z pridanej hodnoty (DPH) v turizme či v gastre sa nateraz nehovorí. „Zatiaľ to nie je téma na vláde,“ povedal v rámci online diskusie na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal.

SkryťVypnúť reklamu

17:26 SLOVENSKO - Gastrosektor správa o avizovanom otváraní terás podnikov od budúceho týždňa potešila. Uviedli to oslovené iniciatívy z gastrosektora.

"Gastrobiznis potešila správa, že od budúceho týždňa sa dotkne otváranie prevádzok aj nášho sektora. Vzhľadom na pandemickú situáciu je správne, že proces otvárania ekonomiky bude postupný. Nie je cieľom všetko otvoriť, aby nás o mesiac postihol ďalší lockdown," uviedla Magdaléna Koreny, hovorkyňa iniciatívy Pomoc pre gastro.

16:50 SVET - Ďalšie obchody, trhy a vybrané služby v Česku by sa v prípade priaznivého vývoja pandémie mali otvoriť od 3. mája.

Schválila to dnes vláda a uviedol na twitteri minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček (za ANO).

Vybrané služby spojené so starostlivosťou o telo, starostlivosťou o zvieratá alebo kúpeľnú zdravotnou starostlivosťou budú môcť znovu začať fungovať za prísnych hygienických pravidiel.

SkryťVypnúť reklamu

Havlíček doplnil, že vláda súčasne pokračuje v uvoľňovaní škôlok a škôl.

V súčasnosti môžu fungovať len vybrané obchody ako potraviny, lekárne, drogéria, optiky či kvetinárstvo.

16:45 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva v rámci posilnenia očkovacej kampane radí, akým spôsobmi môžu ľudia presvedčiť svojich starších rodinných príslušníkov, aby absolvovali očkovanie proti covidu.

16:34 SVET - Členské štáty EÚ sa dnes dohodli na usmerneniach týkajúcich sa hlavných technických špecifikácií na implementáciu systému pre zavedenie a fungovanie digitálneho očkovacieho preukazu, takzvaného COVID pasu.

Európska komisia oznámila, že sa tak stalo mesiac po tom ako predložila návrh na zavedenie digitálneho očkovacieho preukazu. Na usmerneniach sa dohodli odborníci z členských štátov zastúpení v sieti eHealth.

SkryťVypnúť reklamu

15:55 SVET - Grécko plánuje počas nasledujúceho mesiaca zaočkovať proti ochoreniu Covid-19 všetkých obyvateľov žijúcich na ostrovoch.

Podľa agentúry Reuters chce ministerstvo zdravotníctva uprednostniť ľudí z ostrovov kvôli začiatku turistickej sezóny, ktorý vláda stanovila na 15. mája.

Ďalším dôvodom rýchlejší vakcinácia na ostrovoch je logistika pri transporte vakcín.

"Naše ostrovy sú pre nás jednoznačnou prioritou, máme za nich zodpovednosť," povedal minister zdravotníctva Vasilis Kikilias pri návšteve Kykladského súostrovia.

"Vyzývame všetkých, aby sa dali zaočkovať, najmä seniorov a ohrozené osoby, ale aj tie mladšie," dodal.

15:42 SLOVENSKO - Napriek uvoľňovaniu opatrení v súvislosti s epidemickou situáciou ostáva situácia v okrese Lučenec naďalej vážna.

SkryťVypnúť reklamu

Ako mesto informuje na sociálnej sieti, Lučenecký okres sa radí medzi najhoršie okresy na Slovensku so 14-dennou incidenciou 1 037 pozitívnych na ochorenie COVID-19 na 100-tisíc obyvateľov. V rámci Banskobystrického kraja je na tom najhoršie.

Otváranie škôl pre ďalšie ročníky druhého stupňa sa okresu zatiaľ netýka, do školy zatiaľ nepôjdu ani stredoškoláci. Okres zostáva bordový, teda v treťom pásme varovania podľa COVID automatu.

15:40 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Pfizer tvrdí, že v Mexiku a Poľsku identifikovala falošné verzie svojej vakcíny proti koronavírusu.

Ako uviedol spravodajský portál BBC, dávky už medzičasom zaistili kompetentné úrady v oboch krajinách.

V Mexiku mali skonfiškované vakcíny falošné štítky, kým v Poľsku nepravé vakcíny obsahovali látky používané na liečbu vrások.

SkryťVypnúť reklamu

Svetová zdravotnícka organizácia upozornila, že falošné vakcíny „predstavujú vážne riziko pre globálne verejné zdravie“. Vyzvala na ich identifikáciu a stiahnutie z obehu.

Asi 80 ľudí dostalo v Mexiku falošnú verziu vakcíny. Tá bola fyzicky neškodná, no neposkytovala žiadnu ochranu pred koronavírusom. V Poľsku našťastie nestihli falošné vakcíny podať žiadnej osobe.

15:15 SLOVENSKO - Od začiatku februára, keď sa stredným školám umožnila prezenčná výučba pre končiace ročníky, školy v pôsobnosti Prešovského samosprávneho kraja fungujú nepretržite.

Za uvedené obdobie počet takto otvorených krajských stredných škôl neklesol pod hranicu 70 percent, pričom po aktuálnom uvoľnení opatrení je to takmer už 89 percent, informovala hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

SkryťVypnúť reklamu

14:50 SVET - Riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie pre oblasť Európy Hans Kluge počas návštevy Budapešti vyjadril uznanie Maďarsku v súvislosti s opatreniami proti koronavírusovej pandémii, pričom tamojšiu očkovaciu kampaň pochválil a nazval ju príkladnou.

Kluge spolu s maďarským premiérom Viktorom Orbánom zdôraznil, že téma vakcín sa nemôže stať geopolitickou otázkou a že každá očkovacia látka je účinná.

Zhodli sa aj v tom, že ekonomiku a život bude potrebné obnovovať postupne. Predstaviteľ WHO zopakoval svoj postoj, že školy treba zatvárať ako posledné a otvárať ako prvé.

14:45 SVET - Nórsko požičia 216 000 dávok vakcíny proti ochoreniu Covid-19 od firmy AstraZeneca, ktoré má v skladoch, Švédsku a Islandu.

Nórsko 11. marca pozastavilo podávanie tejto vakcíny po tom, čo sa u očkovaných ľudí v ojedinelých prípadoch objavili závažné prípady krvných zrazenín.

SkryťVypnúť reklamu

"Som rád, že vakcíny, ktoré máme v skladoch, budú využité. Akonáhle o ne požiadame, dostaneme tieto dávky zase späť," uviedol nórsky minister zdravotníctva Bent Höi.

Niektoré z týchto vakcín sa majú spotrebovať do júna, ďalšie do júla. Švédsko obdrží 200 000 dávok, 16 000 dostane Island.

14:30 SLOVENSKO - Trenčiansky samosprávny kraj neotvorí počas víkendu nadchádzajúceho víkendu veľkokapacitné vakcinačné centrum na zimnom štadióne v Prievidzi.

Na trenčianskom výstavisku Expo Center sa bude očkovať iba v nedeľu. Dôvodom je nedostatok vakcín proti ochoreniu COVID-19.

"Na aktuálny týždeň bolo pre Trenčiansky kraj alokovaných len 1811 dávok vakcín AstraZeneca, následne po komunikácii nám sľúbili maximálne 2800, a to aj na preočkovanie tých ľudí, ktorí už prvú dávku dostali," informovala Elena Štefíková, vedúca odboru zdravotníctva a sociálnej pomoci na Úrade Trenčianskeho samosprávneho kraja.

SkryťVypnúť reklamu

14:23 SVET - Nemecko by od júna mohlo ponúknuť očkovanie proti covidu každému záujemcovi bez uprednostňovania. Dnes to vyhlásil nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn. "Ak to bude skôr, budem rád," povedal Spahn.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová doteraz sľubovala, že možnosť nechať sa zaočkovať bude mať každý do konca leta.

Nemecko teraz v druhom štvrťroku čaká zvýšené dodávky vakcín, ktoré spoločne so zapojením praktických lekárov do imunizácie umožní tempo očkovania výrazne zrýchliť.

Najmenej prvú dávku dostal v Nemecku každý piaty zo zhruba 83 miliónov obyvateľov. Do konca apríla by to mal byť každý štvrtý a v máji každý tretí.

14:00 SVET - Nemecká Spolková rada, v ktorej sú zastúpené priamo jednotlivé spolkové krajiny, dnes potvrdila vláde viac právomocí na boj s pandémiou.

SkryťVypnúť reklamu

Ústrednou časťou balíka je takzvaná núdzová epidemická brzda, ktorá určuje obmedzenie vrátane zákazu nočného vychádzania nehľadiac na postoj spolkových krajín.

Návrh novely o potláčaní infekčných chorôb v stredu schválil Spolkový snem, úprava teraz mieri na podpis prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera.

13:23 SLOVENSKO - Minister dopravy a výstavby SR Andrej Doležal informoval o odrobnostiach druhej etapy schémy pomoci v gastro segmente a cestovnom ruchu.

Upozornil na zmeny, ktoré nastali v porovnaní s prvou etapou a na čo žiadatelia majú dať pozor.

13:20 SVET - Belgické úrady potvrdili výskyt prvých prípadov indického variantu koronavírusu, infikovaných pacientov však nebolo potrebné hospitalizovať. Ide o variant B.1.617. K prenosu nového variantu vírusu došlo na belgickej pôde.

SkryťVypnúť reklamu

Zatiaľ sú známe iba štyri prípady nákazy v troch rôznych miestach - v bruselskej štvrti Saint-Josse-ten-Noode a v dvoch flámskych obciach.

13:15 SLOVENSKO - Mimoparlamentná strana Dobrá voľba vyzýva vládu, aby urýchlene pomohla malým a stredným podnikateľom opäť naštartovať svoje prevádzky a uľahčiť im rozbeh podnikania.

Strana odporúča tri opatrenia, ktoré by mali byť v platnosti od júna. Prvým sú poukazy na podporu hotelov a reštaurácií, druhým dotovanie odvodov za každého piateho zamestnanca a tretím úvery so štátnou garanciou a nulovým úrokom.

13:08 SVET - Nemecko chce nakúpiť 30 miliónov dávok ruskej vakcíny Sputnik V.

Dnes to vyhlásil saský premiér Michael Kretschmer, ktorý je na návšteve Moskvy. Ruský preparát ešte nie je v Európskej únii schválený, ale o povolenie sa uchádza.

"Chceme kúpiť trikrát desať miliónov dávok Sputnika V, a to v júni, v júli a v auguste. Podmienkou je schválenie európskou liekovú agentúrou," dodal.

12:56 SLOVENSKO - V popradskej nemocnici je hospitalizovaných 33 pacientov s ochorením COVID-19. S

Na oddelení so špeciálnym režimom je dnes hospitalizovaných 27 pacientov, pričom kapacita lôžok je 46. Na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM) leží šesť pacientov, voľné sú ešte štyri lôžka.

Okres Poprad prešiel podľa COVID automatu od pondelka 19. apríla po troch týždňoch z čiernej do bordovej farby, teda tretieho stupňa varovania.

12:45 SLOVENSKO - Do základných škôl v bratislavskej Petržalke sa tento týždeň vrátilo v priemere viac ako 87 percent žiakov 8. a 9. ročníkov.

V prípade žiakov 8. ročníkov je to 86,7 percenta a v prípade 9. ročníkov 87,36 percenta žiakov. Návratu do školských lavíc predchádzalo individuálne testovanie na ochorenie COVID-19.

"Žiaci 8. a 9. ročníkov sa dávali pred nástupom do školy testovať individuálne. V tomto týždni budú mať prvýkrát možnosť otestovať sa kloktacími testami v základných školách," uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.

Tí, ktorí do škôl nenastúpili, sa však na vyučovacom procese nezúčastňujú dištančnou formou. Neúčasť je ospravedlnená z rôznych dôvodov, napríklad zdravotných či osobných.

12:42 SVET - Európska komisia pripravuje žalobu proti spoločnosti AstraZeneca za oneskorenie dodávok vakcín proti covidu. napísalvčera server Politico s odvolaním na päť únijných diplomatov.

Súvisiaci článok EÚ chystá žalobu na AstraZenecu za nedodané vakcíny proti koronavírusu Čítajte 

O zámere dnes informovala tiež agentúra Reuters.

Cieľom je zabezpečiť, že AstraZeneca v druhom štvrťroku dodá sľúbený objem vakcín. Francúzsko a Nemecko si pre svoje rozhodnutie o prípadnej podpore žaloby vyžiadali viac času.

"Čo je podstatné, je zabezpečenie dodávky dostatočného množstva dávok v súlade s predchádzajúcimi záväzkami spoločnosti. Spoločne s členskými štátmi skúmame všetky možnosti, ako to docieliť," uviedlo tlačové oddelenie Európskej komisie.

Načítavam video...

12:40 SVET - Sýrska vláda dnes dostala z programu COVAX určeného chudobným krajinám 203 000 dávok vakcíny proti covidu.

Ide o očkovacie látky firmy AstraZeneca a na území kontrolovanom vládou nimi budú prednostne zaočkovaní zdravotníci, starší ľudia a pacienti s chronickým ochorením. Sýria chce do konca roka naočkovať 20 percent obyvateľov.

12:08 SVET - Austrália zredukuje počet letov z Indie pre silnejúcu vlnu prípadov ochorenia COVID-19 v druhej najľudnatejšej krajine sveta.

Premiér Scott Morrison vo štvrtok oznámil, že sa dohodol s lídrami jednotlivých austrálskych štátov a teritórií na tom, že počet austrálskych občanov a ľudí s trvalým pobytom vracajúcich sa domov charterovými letmi zredukujú o 30 percent.

Okrem toho vláda onedlho ohlási 30-percentnú redukciu naplánovaných komerčných letov z Indie, uviedol premiér.

Načítavam video...

11:55 SVET - Od vypuknutia koronavírusovej pandémie evidujú v Maďarsku 26 001 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19, čím sa krajina v prepočte na jeden milión obyvateľov dostala na čelo svetového rebríčka úmrtnosti.

Upozornil na to vo štvrtok spravodajský server portfolio.hu, ktorý podotkol, že porovnávanie údajov medzi krajinami ale komplikuje metodológia posudzovania obetí covidu.

Maďarský údaj podľa servera znamená, že v súvislosti s covidovým ochorením zomiera každý 370. obyvateľ.

Vysoká úmrtnosť je regionálnym špecifikom, popri Maďarsku s 2 697 obeťami na jeden milión ľudí je podľa webovej stránky worldometers.info totiž v prvej desiatke v miere úmrtí aj Česko (2 684), Bosna a Hercegovina (2 476), Čierna Hora (2 299), Bulharsko (2 261), Severné Macedónsko (2 187), Slovensko (2 070) a Slovinsko (2 008).

11:50 SVET - Počet úmrtí spojených s ochorením Covid-19 presiahol v Rakúsku hranicu 10 000. Za posledných 24 hodín stúpla bilancia o 29 na celkových 10 026.

Okrem toho za uplynulý deň pribudlo 2 405 nových prípadov nákazy.

Počet hospitalizovaných s covidom ďalej klesá. Prvú obeť epidémie zaznamenalo Rakúsko 12. marca 2020. Odvtedy uplynulo 406 dní, v priemere denne umieralo 25 ľudí. Na 100 000 obyvateľov zomrelo 112,6 ľudí nakazených koronavírusom.

11:35 SLOVENSKO - Prostredníctvom operačného strediska na podporu kritický chorých pacientov s ochorením COVID-19 od novembra 2020 do marca 2021 skoordinovali a previezli 637 pacientov na umelej pľúcnej ventilácii.

V tomto období tiež presunuli takmer tritisíc pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebovali kyslíkovú liečbu.

Na tlačovej besede o tom informovali minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO), minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO), riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Michal Weinciller a hlavný lekár Ozbrojených síl Roman Jantoš.

11:25 SVET - Španielsko pošle tento rok do krajín Latinskej Ameriky 7,5 milióna vakcín proti covidu zo svojich dodávok dohodnutých Európskou komisiou.

Urobí tak, až bude mať samo zaočkované polovicu obyvateľov, čo očakáva v júli.

Včera to oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez na iberoamerickom summite v Andorre.

Na tomto stretnutí, ktoré sa konalo z veľkej časti on-line, účastníci kritizovali nerovnosť v prístupe k vakcínam vo svete aj systém Covax, organizovaný OSN, ktorý podľa nich nefunguje podľa pôvodných očakávaní.

"Táto kríza ukázala pozoruhodný úspech vedcov, ale aj totálne zlyhanie politikov," vyhlásil na summite čilský prezident Sebastián Piňera.

"Nikto nie je zachránený, kým nebudeme zachránení všetci. Privilégia hŕstky (štátov) ohrozujú celé ľudstvo," dodal prezident Kolumbie Iván Duque.

10:55 SLOVENSKO - Víkendové antigénové testovanie má byť v Trnave posledným v réžii samosprávy.

O ukončení rozhodol krízový štáb mesta s odvolaním sa na predpokladané skončenie núdzového stavu na Slovensku.

Školy budú robiť testovanie už vo vlastnej réžii, pre verejnosť budú k dispozícii mobilné odberové miesta v garancii štátu.

10:28 SVET - V Česku pribudlo v stredu ďalších 2 942 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je o 772 menej než pred týždňom.

Súvisiaci článok V Česku klesol počet hospitalizovaných s covidom pod štyritisíc Čítajte 

Hospitalizovaných bolo k štvrtkovému ránu 3 909 ľudí, čo je o 272 menej než deň predtým. Vo vážnom stave je 862 pacientov.

V súvislosti s koronavírusom pribudlo 25 úmrtí. Menej ako 100 úmrtí denne registrujú úrady nepretržite od 11. apríla.

Od začiatku pandémie potvrdili 1 612 832 prípadov nákazy koronavírusom a 28 787 úmrtí v spojitosti s ochorením COVID-19. Tzv. reprodukčné číslo, udávajúce rýchlosť šírenia vírusu, je na hodnote 0,85. Ak je reprodukčné číslo vyššie než jeden, epidémia sa zrýchľuje.

V Česku doteraz podali 2 647 527 dávok protikoronavírusových vakcín. Obe dávky dostalo 908 108 ľudí.

10:23 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudlo 6 301 zaočkovaných vakcínou proti ochoreniu Covid-19. Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 987 555, informovalo Ministerstvo zdravotníctva.

Druhú dávku vakcíny už dostalo 382 953 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 12 818 ľudí.

10:20 SVET - Americké ministerstvo zahraničných vecí pridalo tento týždeň najmenej 116 krajín do zoznamu štátov s najvyšším, štvrtým stupňom varovania pred cestovaním.

Zaradilo doň aj väčšinu štátov Európskej únie, napríklad Slovensko, Česko, Rakúsko, Maďarsko, Nemecko, Francúzsko či Grécko.

V zozname krajín, kam neodporúča cestovať, sú tiež Spojené kráľovstvo, Kanada, Izrael alebo Mexiko. Podľa ministerstva je v nich "vysoký stupeň šírenia ochorenia COVID-19".

Ministerstvo zahraničných vecí USA už v pondelok oznámilo, že rozšíri svoj zoznam s najvyšším varovaním o asi 80 percent krajín celého sveta.

10:10 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský, minister obrany Jaroslav Naď a riaditeľ Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby Michal Weinciller informovali o prevozoch pacientov s ochorenímCOVID-19.

10:00 SLOVENSKO - Za posledný deň pribudlo ďalších 677 pozitívnych prípadov koronavírusu prostredníctvom PCR testovania. Laboratória včera vyhodnotili 6 796 vzoriek (pozitivita 9,96 percenta). , informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Pribudlo aj ďalších 53 úmrtí na pľúcnu formu COVID-19, od začiatku pandémie je zaznamenaných 11 357 obetí v súvislosti s nákazou.

Koronavírus na Slovensku: Aktuálne grafy nájdete tu

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (144), nasledujú Žilinský kraj (118), Košický (114), Trenčiansky (79), Banskobystrický (76), Trnavský (60), Bratislavský (48) a Nitriansky (38).

Je medzi nimi 317 mužov a 360 žien. Celkový počet nakazených mužov je 180 433 a žien 197 717.

S podozrením alebo potvrdenou diagnózou Covid-19 zostáva v nemocniciach 1 731 pacientov, o 138 menej ako včera, informovalo Ministerstvo zdravotníctva. Z nich potvrdené ochorenie má 1 603 ľudí. Na JIS je 153 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 234 osôb.

Prvú dávku očkovacej látku proti covidu včera aplikovali 6 301 osobám, celkovo 987 555.

Včera vykonali aj 128 958 antigénových testov. Pozitívnych bolo 574 z nich (pozitivita 0,44 percenta). Celkový počet vykonaných antigénových testov testov doteraz je 29 449 738, z čoho bolo pozitívne testovaných 370 194 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 527 366, pričom takto bolo pozitívne testovaných 378 150 osôb.

9:50 SVET - Najviac ľudí s ochorením Covid-19 doteraz zomrelo v Spojených štátoch amerických, a to necelých 570 000. Z európskych štátov má najviac obetí Británia - 127 500.

V Českej republike zomrelo 28 787 ľudí, ktorá má najviac úmrtí spojených s covidom na milión obyvateľov na svete - 2 681. Nasleduje Maďarsko.

9:40 SVET - Talianska vláda predstavila plán postupného uvoľňovania obmedzení proti šíreniu koronavírusu. Tento proces bude trvať od pondelka 26. apríla do leta.

Vláda plánuje zaviesť aj koronavírusový pas na cestovanie v rámci Talianska.

Zavádzajú sa biele a žlté zóny na označenie oblastí s nízkym alebo miernym stupňom šíriacej sa infekcie.

V zónach klasifikovaných ako žlté môžu reštaurácie a bary obsluhovať hostí usadených vo vonkajších priestoroch na obed a na večeru už od 26. apríla. Vnútorné priestory však musia zostať zatvorené.

Divadlá, kiná a koncertné sály sa tiež môžu otvoriť, ale počet účastníkov bude obmedzený. Plavárne v žltých zónach sa môžu takisto otvoriť, a to od 15. mája.

V platnosti však zostane nočný zákaz vychádzania, a to od 22.00 h do 05.00 h. Nedávno sa proti tomuto opatrenia zdvihla vlna odporu napríklad zo strany majiteľov reštaurácií.

Úrady zaznamenali včera takmer 14 000 nových infekcií a 364 úmrtí za posledných 24 hodín.

9:35 SVET - V súvislosti s ochorením COVID-19 pribudlo v Maďarsku za posledný deň 214 úmrtí, celkový počet obetí koronavírusovej pandémie tak stúpol na 26 001.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Indii zaznamenali ďalší rekord v počte nových prípadov Čítajte 

Pribudlo 3 607 potvrdených prípadov nákazy vírusom SARS-CoV-2.

Od vypuknutia pandémie evidujú v Maďarsku 760 967 infikovaných. Aktuálne je nakazených 265 374 osôb. Hospitalizovaných s covidom je 7 507 pacientov, z ktorých 876 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Na očkovanie sa zaregistrovalo zatiaľ 4 366 000 ľudí, z ktorých 70 percent už dostalo vakcínu. Ich počet dosiahol 3 419 450, obe dávky očkovacej látky podali 1 453 300 ľuďom.

9:30 SVET - Americký štát Severná Dakota pomôže s očkovaním kanadských vodičov kamiónov prekračujúcich hranicu s provinciou Manitoba.

Na rozdiel od USA Kanada v očkovaní zaostáva a ponúknutá pomoc by sa mohla týkať až 4 000 vodičov.

Neskôr by sa mohol program rozšíriť na pracovníkov energetického priemyslu, ktorí často prechádzajú hranicu, uviedla kanadská televízia CTV.

Manitoba má 1,2 milióna obyvateľov a najmenej jednu dávku vakcíny tam dostala zhruba štvrtina z nich. Severná Dakota sa 770 000 obyvateľmi použila už pre svojich občanov 560 000 očkovacích dávok.

08:49 SVET - Francúzsko-rakúska spoločnosť Valneva v stredu oznámila, že spustila tretiu fázu klinického testovania svojej vakcíny proti koronavírusovému ochoreniu COVID-19.

Ide o posledné skúšobné štádium predtým, než sa bude Valneva uchádzať o regulačné schválenie svojej očkovacej látky, informuje tlačová agentúra AFP.

08:30 SVET - India zaznamenala vo štvrtok 314 835 nových prípadov nákazy koronavírusom, čo je najvyšší počet zaznamenaný za jeden deň od začiatku pandémie na svete. Podľa údajov indického ministerstva zdravotníctva tak počet potvrdených prípadov infekcie v krajine vzrástol na 15,9 milióna, informovala agentúra AFP.

Za posledný deň pribudlo aj 2074 súvisiacich úmrtí, čím sa ich celkový počet od začiatku pandémie zvýšil na takmer 185 000. Počet úmrtí a prípadov v Indii je však v prepočte na obyvateľa podstatne nižší ako v mnohých iných krajinách.

08:06 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 16 235 na celkovo 1 990 353.

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 470 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 41 266. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 18 831 ľudí; od začiatku pandémie už 1 533 303.

06:34 SVET - Turecko v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusu predĺžilo pred piatkovým štátnym sviatkom víkendový zákaz vychádzania, ktorý sa tak začne už vo štvrtok večer. Informovala o tom agentúra DPA a turecký denník Daily Sabah.

Zákaz vychádzania bude platiť od štvrtka 19.00 h (18.00 SELČ) do pondelka 5.00 h (4.00 SELČ). Ako uvádza denník Daily Sabah, v piatok si krajina pripomína Deň nezávislosti a Deň detí.

06:07 SVET - V Mexiku a v Poľsku objavili napodobeniny proticovidovej vakcíny od americkej spoločnosti Pfizer.

Súvisiaci článok V Poľsku a v Mexiku objavili napodobeniny vakcíny Pfizer Čítajte 

Zrejme ide o prvý potvrdený prípad objavu falošných proticovidových vakcín, informovala v stredu agentúra DPA s odvolaním sa na reportáž zverejnenú v americkom denníku Wall Street Journal (WSJ).

Falošné liekovky očkovacej látky konzorcia Pfizer/BioNTech objavili príslušné orgány Mexika a Poľska v rámci osobitných vyšetrovaní.

Vakcíny zabavené v Mexiku mali zároveň falošné nálepky, zatiaľ čo tie v Poľsku boli plnené neznámou tekutinou, pravdepodobne prípravkom proti vráskam.

Firma Pfizer následne vykonala testy, ktoré potvrdili, že ide o napodobeniny. Zdravotnícke úrady v mexickom štáte Nuevo León potvrdili, že falošnú vakcínu dostali ôsmi ľudia, ktorí za jednu dávku zaplatili 1000 dolárov (831 eur). Nehlásili však žiadne nežiaduce účinky.

Napodobeniny vakcín našli v Poľsku policajti v januári pri prehliadke bytu. Poľské úrady potvrdili, že falošné vakcíny neboli nikomu podané.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 2. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 3. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 4. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 5. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 6. 30 rokov kvality spojenej so svetovými značkami automobilov
 7. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 8. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 1. Kamery do auta: Čo dokážu a akú by ste si mali vybrať?
 2. Meranie rýchlosti v úsekoch už nebude pre vodičov problémom
 3. Ocenená 4K autokamera Mio má aj 2K so 60 snímkami a FHD so 120!
 4. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí!
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami
 6. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME
 7. Na pošte si s Fumbi kúpite kryptomeny už aj za hotovosť
 8. V uliciach Košíc vyzbierali dobrovoľníci 26 ton odpadu
 1. Vodiči, pozor na drahé tankovanie v zahraničí! 15 618
 2. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 822
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 414
 4. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu 8 965
 5. Je pre vás oddych synonymom spoznávania? Vycestujte za zážitkami 4 792
 6. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov 4 686
 7. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 824
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 3 099
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

V Nitre je okolo dvesto zdieľaných kolobežiek Bolt.

Väčšina chodcov považuje za najväčší problém rýchlosť e-kolobežiek.


Peter Hlušek 30. jún
Lysyčansk je už týždne terčom ruského bombardovania.

Okupant obsadil všetky veľké mestá v Luhansku.


4 h
Peter Sagan dnes na Tour de France 2022 - 3. etapa LIVE cez online prenos.

Peter Sagan dnes ide 3. etapu na Tour de France 2022.


Sportnet 9 h
Nadežda Sirková.

Utečencov, ktorí potrebujú akútnu pomoc, na hraniciach ubúda.


a 1 ďalší 1. júl

Neprehliadnite tiež

Pavol Bogdan.

Škôl s ukrajinským jazykom je málo.


TASR 2 h
Minister práce Milan Krajniak.

Šéf Hlasu ani minister práce nevylúčili prípadnú budúcu spoluprácu strán v koalícii.


TASR 2 h

Matovič sa fotil s niektorými z nich.


TASR 3 h
Pes v lese.

Klimatizácia môže aj psom spôsobiť zápal spojiviek a horných dýchacích ciest.


5 h
SkryťZatvoriť reklamu