BRATISLAVA. Dostali covid, ale nemali príznaky alebo len slabé. Po vyliečení im však po niekoľkých týždňoch zrazu začalo zlyhávať srdce alebo dostali zápal mozgu. Najviac detí sa počas pandémie ocitlo v nemocnici pre pediatrický zápalový multisystémový syndróm (PIMS).
Detské fakultné nemocnice a najväčšie zdravotnícke zariadenia na Slovensku SME informovali o desiatkach prípadov.
Ochorenie sa prejavuje nadmernými zápalovými zmenami v tele dieťaťa.
Hoci niekoľko týchto detí skončilo na jednotkách intenzívnej starostlivosti alebo na umelých pľúcnych ventiláciách, ani jedna oslovená nemocnica neeviduje úmrtie dieťaťa na infekciu koronavírusom ani PIMS.
Denník oslovil tri detské fakultné nemocnice, všetky univerzitné a fakultné nemocnice na Slovensku a dve najväčšie súkromné siete nemocníc Svet zdravia patriaci Pente a Agel.
Vo všeobecnosti deti zvládajú infekciu koronavírusu lepšie ako dospelí. Prečo, na to odborníci nemajú jasnú odpoveď. Existujú len hypotézy.
Dokonca aj prenosov covidu z matky na dieťa počas pôrodu na Slovensku podľa údajov z nemocníc nebolo viac ako desať.
Za celú pandémiu sa u nás podľa údajov Epidemiologického informačného systému koronavírusom nakazilo vyše 78-tisíc detí do 19. roku života.
Epidemiologička Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici vysvetľuje, že nebezpečnejší pre deti je britský než pôvodný čínsky variant covidu-19.
Po troch až štyroch týždňoch
"Dieťa príde plné zdravia a veľmi rýchlo mu začína zlyhávať srdce," približuje začiatok syndrómu prednosta Kliniky detí a dorastu Univerzitnej nemocnice v Martine Peter Bánovčin. Zároveň je aj hlavným odborníkom ministerstva zdravotníctva pre pediatriu.