„Už sa nebudú robiť zásahy ani protipožiarneho charakteru, tak už by sa tá situácia mala upokojiť,“ uviedol dnes na Štrbskom Plese L. Miklós. Minister životného prostredia je presvedčený, že všetky problémy, ktoré za posledné dva týždne vznikli v Tichej a Kôprovej doline, vznikli z dôvodu nedostatku komunikácie a nie z vecných dôvodov. Podľa Simona rozdielne názory pochádzajú z minulosti a pravdepodobne sú previazané na osobné vzťahy a osobné pocity, ktoré sa tu vytvorili za predchádzajúce roky.
V celom prípade zohrali významnú úlohu aj mimovládne organizácie. Tie si podľa Simona plnia svoju úlohu upozorňovať. „Skôr by som ich nabádal, aby svoje vyjadrenia zvažovali, aj aké môžu mať dôsledky na ľudí, ktorí žijú v Tatrách,“ uviedol Z. Simon.
Ministri sa nezhodujú v názore na budúcnosť spravovania územia národného parku jednou organizáciou. Celé územie Tatranského národného parku sa podľa Simona nedá dať do jedného balíka. „Rozdvojenosť, výkon na jednej a kontrola na druhej strane, má v sebe dačo racionálne. Ak by to mala akákoľvek jedna organizácia, tak neexistuje objektívna kontrola,“ uviedol Z. Simon. Podľa Miklósa, rezort ochrany prírody je stále toho názoru, aby sa obe organizácie, Štátne lesy i Správa TANAP-u, zlúčili. „Žiaľ nebola vhodná doba ani vôľa a po tejto kalamite sme si povedali, že na úkor tejto kalamity nebudeme riešiť medzirezortné spory,“ uviedol L. Miklós. Minister je presvedčený, že ak by bola jedna organizácia, tak by sa sama so sebou
Podľa ministra životného prostredia po upokojení situácie v Tichej a Kôprovej doline by sa dalo „pohnúť“ aj so zonáciou TANAP-u, ktorá stále nie je schválená. Podľa ministra pôdohospodárstva treba sa najskôr vyrovnať s kalamitou a potom pristúpiť k opätovnému zhodnoteniu celého územia. „My chceme ukázať širokej verejnosti, čo môže vzniknúť na základe extrémneho chránenia alebo nechránenia,“ uviedol Z. Simon.
Ministri pôdohospodárstva a životného prostredia dnes spolu s predsedom Strany maďarskej koalície Bélom Bugárom odovzdali tatranským urbárnikom symbolické šeky s finančnou pomocou v hodnote 3,4 milióna korún. Vďaka týmto peniazom bude možné v Tatrách vysadiť približne pol milióna stromčekov. Obaja ministri spolu s B. Bugárom na Štrbskom Plese zasadili nové stromčeky ako symboly nového tatranského lesa.
SITA vydá k správe zvukovú správu.