Štrbské Pleso 18. júna (TASR) - Ústretovosť a snahu upokojiť verejnú mienku v súvislosti so zásahmi v Tichej a Kôprovej doline potvrdili dnes na Štrbskom Plese minister pôdohospodárstva Zsólt Simon a životného prostredia László Miklós. Podľa ochranárov išlo o ťažbu kalamitného dreva a porušovanie zákona o ochrane prírody v jadrovej zóne národného parku, Štátne lesy TANAP-u argumentujú, že uvoľňovali lesné cesty v rámci protipožiarnych opatrení.
Simon v rozhovore s novinármi uviedol, že rozdielnosť názorov má korene v minulosti, v rozdelení Správy TANAP-u na dve organizácie. Rozdvojenosť, teda na jednej strane výkon činnosti a na druhej kontrola, majú v sebe aj niečo racionálne, konštatoval. Ide o objektívnejšiu kontrolu, do ktorej sa zapája aj široká verejnosť.
"Treba doriešiť absenciu dohody a povoliť ochranárom vjazd služobnými vozidlami do tohto územia," konštatoval Simon s tým, že už pripravujú spoločné usmernenie. V súvislosti so zonáciou zastáva názor, že najprv sa treba vysporiadať s následkami kalamity, potom opätovne zhodnotiť územie a podľa toho urobiť zonáciu. Poukázal aj na rôznorodosť vlastníckych vzťahov a chýbajúcu dohodu so súkromnými vlastníkmi.
V súvislosti s aktivitami mimovládnych organizácií uviedol, že plnia úlohu upozorňovať verejnosť na prípadné nedostatky. Mali by však zvažovať svoje vyjadrenia a to, aký dopad môžu mať na ľudí, ktorí v Tatrách žijú.
Podľa Miklósa problémy, ktoré rezonovali ostatné dva týždne, vznikli skôr z nedostatku komunikácie ako z vecnej podstaty. "Druhá vec je, či zásah v Tichej a Kôprovej doline sa mohol vykonať inak. Myslím, že áno, keby bola lepšia komunikácia. Po právnej stránke vedia obidve strany vysvetliť svoju pravdu, a to je trochu problém, keďže právo by malo byť jednoznačné," uviedol. Dodal, že s ministrom Simonom sa dohodli, že v oboch dolinách sa už nebudú robiť žiadne zásahy, ani protipožiarneho charakteru.
Na margo rozdelenia kompetencií Miklós konštatoval, že vo svete sú rôzne modely manažmentu národných parkov. Vyslovil sa za opätovné zlúčenie Správy TANAP-u i Štátnych lesov TANAP-u, pričom podľa neho je ochrana prírody doménou rezortu životného prostredia. "Dohodli sme sa však, že na úkor kalamity nebudeme riešiť tieto medzirezortné spory," uzavrel minister.