SME
Piatok, 24. marec, 2023 | Meniny má Gabriel

Koronavírus: Od štvrtka sa otvorí čakáreň na očkovanie pre všetkých od 16 rokov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 380-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 572 obetí.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:40 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová telefonovala s nemeckým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Poďakovala mu za hospitalizovanie slovenských pacientov s ťažkým priebehom ochorenia COVID-19 v nemeckých nemocniciach, ako aj za podporu pri dodatočnom prerozdelení vakcín pre tie krajiny EÚ, ktoré ich mali málo, a to vrátane Slovenska. Hlava štátu o tom informuje na sociálnej sieti.

Ide podľa prezidentky o dôležité gestá solidarity a reálnu pomoc od najbližších európskych partnerov v čase, "keď oni sami zažívajú doma neľahkú pandemickú situáciu".

19:57 SVET - Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) v utorok oznámilo, že úplne zaočkovaní Američania nemusia na verejnosti nosiť rúško, pokiaľ nie sú v dave neznámych ľudí. Informovala o tom agentúra AP. CDC predtým odporúčalo, aby ľudia nosili na vonkajších priestranstvách rúška v prípade, keď sú vo vzdialenosti menej ako šesť stôp (1,8 metra) od inej osoby.

SkryťVypnúť reklamu

18:44 SVET - Americká farmaceutická spoločnosť Merck & Co uzavrela dohodu s piatimi výrobcami generických liekov v Indii o výrobe experimentálneho lieku molnupiravir. Antivirotikum je podobné lieku remdesivir používanému pri liečbe ochorenia COVID-19.

18:35 SLOVENSKO - Počet ľudí, ktorí pre covid-19 ležia v slovenských nemocniciach, prudko klesá od začiatku marca a počet úmrtí od polovice apríla. Napriek tomu vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) na svojom pondelkovom online rokovaní schválila predĺženie núdzového stavu o 30 dní.

Súčasný núdzový stav sa mal skončiť v stredu večer. Vláda ho od štvrtka predĺžila, no zároveň posunula zákaz vychádzania z ôsmej na deviatu hodinu večer.

Prečo sa pri zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii predlžuje núdzový stav, je len jedna z otázok, na ktoré sa snažil denník SME nájsť odpoveď.

SkryťVypnúť reklamu

17:53 SVET - V Británii dostala obe dávky vakcín proti ochoreniu Covid-19 už štvrtina dospelých obyvateľov Spojeného kráľovstva. Viac ako 33,7 milióna ľudí už dostalo prvú dávku a takmer 12,9 milióna je plne zaočkovaných.

17:25 SVET - V Maďarsku je už očkovanie proti koronavírusu dostupné pre každého.

16:54 SVET - Viedeň ukončí 3. mája tvrdý lockdown, ktorý bol zavedený 1. apríla.

15:59 SLOVENSKO - Rodičia a žiaci sa už nebudú musieť preukazovať v školách negatívnym testom na Covid-19. Ide o okresy, ktoré nie sú zaradené uznesením vlády podľa COVID automatu do štvrtého stupňa varovania, teda všetky okresy okrem čiernych.

Vláda s účinnosťou od štvrtka 29. apríla zaradila medzi výnimky zo zákazu vychádzania po novom aj cestu do školy a do školského zariadenia a cestu späť pre dieťa materskej školy, žiaka základnej školy, žiaka strednej školy, dieťaťa alebo žiaka špeciálnej školy, poslucháča jazykovej školy, výnimku na cestu do vysokej školy na účel prijímacieho konania a cestu späť a výnimku na cestu na účel sprevádzania vyššie uvedeného dieťaťa, žiaka alebo poslucháča a na cestu späť.

SkryťVypnúť reklamu

15:37 SLOVENSKO - Slovenský plán obnovy získal podľa premiéra Eduarda Hegera v Bruseli pozitívnu spätnú väzbu.

15:33 SVET - Srbsko znova ponúka vakcíny cudzincom. Registrovať sa môžu cez portál elektronickej štátnej správy e-Uprava, prednosť majú naďalej srbskí občania.

14:29 SLOVENSKO - Rusko si vyžiadalo vzorky Sputnika V na kontrolu vo vlastnom laboratóriu, povedal v relácii Na Telo plus minister zdravotníctva Lengvarský. Rusko si vo štvrtok odvezie 600 dávok vakcíny, 300 z prvej dávky a 300 z druhej na svoju vlastnú kontrolu.

„Vypýtali si mesiac na to, to aby si to skontrolovali sami vo svojej réžii,“ tvrdí. Definitívne rozhodnutie o očkovaní ruskou vakcínou Sputnik V na Slovensku podľa neho padne až po tejto skúške.

14:26 SLOVENSKO - Od štvrtka sa otvorí čakáreň pre všetkých ľudí od 16 rokov, povedal v relácii Na telo plus minister zdravotníctva Lengvarský. Vakcínu si zatiaľ nebude možné vyberať.

SkryťVypnúť reklamu

Ministerstvo v najbližšom čase očakáva najväčšie dodávky vakcín Comirnaty od konzorcia Pfizer/BioNTech. Ak teda bude tejto vakcíny najviac, osoby od 16 rokov by mali byť pravdepodobne očkované práve ňou.

14:25 SLOVENSKO - Strana Za ľudí očakáva, že tento týždeň dôjde k zmenám v COVID automate a aktualizácii vyhlášky, ktoré podľa nej neodrážajú aktuálnu situáciu. Šéfka strany Veronika Remišová upozorňuje, že zmeny trvajú pridlho a opatrenia nestíhajú reflektovať na novú situáciu.

13:33 SVET - V nemeckom Sársku začne od štvrtka platiť lockdown. Stane sa tak na základe nových celonemeckých pravidiel tzv. núdzovej brzdy, ktoré platia od minulého týždňa.

12:54 SVET - Hnutie OĽaNO nevidí racionálny dôvod na spochybňovanie predĺženia núdzového stavu, odvoláva sa na odporúčania odborníkov. Poslanci hnutia budú pri jeho predlžovaní v parlamente zohľadňovať odporúčania odborníkov a aktuálnu pandemickú situáciu.

SkryťVypnúť reklamu
Súvisiaci článok Prieskum: Ochota dať sa očkovať vzrástla takmer dvojnásobne Čítajte 

12:21 SLOVENSKO - Druhá vlna pandémie mala dopad na preventívne prehliadky u lekárov. Odložená starostlivosť zapríčinila nielen nárast počtu zbytočných úmrtí, ale aj zhoršenie stavu či neskorú diagnostiku závažných ochorení, upozorňuje Asociácia na ochranu práv pacientov.

11:58 SVET - Turecko zavedie doteraz najprísnejšie obmedzenia. V boji proti prudkému nárastu prípadov Covid-19 i súvisiacich úmrtí zatvoria prevádzky a školy, obmedzia cestovanie a ľudia budú musieť byť od štvrtka takmer tri týždne doma. Turecko dosiaľ zavádzalo iba čiastočné lockdowny, aby vzhľadom na hospodársku recesiu nechávalo otvorené prevádzky a podniky.

11:25 SLOVENSKO - Strana SaS rešpektuje rozhodnutie vlády prijať uznesenie o núdzovom stave. Minister hospodárstva Richard Sulík a šéf rezortu diplomacie Ivan Korčok ale hlasovali proti núdzovému stavu, keďže zákaz vychádzania ostal v platnosti. Vláda v pondelok 26. apríla predĺžila núdzový stav o ďalších 30 dní. Jeho predĺženie musí ešte schváliť zákonodarný zbor. Zákaz vychádzania sa posunie, platiť bude po deviatej večer.

SkryťVypnúť reklamu

11:02 SLOVENSKO - Nezaradení poslanci a členovia strany Hlas nepodporia v parlamente predĺženie núdzového stavu.

11:00 SLOVENSKO - Slovensko skončilo druhé v prieskume Globsecu, ktorý skúmal ochotu ľudí dať sa zaočkovať proti covidu. Prieskum sa uskutočnil v 10 stredo- a východoeurópskych krajinách. Na prvom mieste skončilo Rakúsko, v ktorom by sa chcelo dať očkovať 73 percent ľudí, na Slovensku je to 61 percent ľudí a v treťom Česku 57 percent.

Do prieskumu sa zapojili okrem spomínaných krajín aj Poľsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Estónsko, Rumunsko a Bulharsko.Väčšina ľudí by dala prednosť očkovacím látkam, ktoré sa vyrábajú v západnej Európe alebo v USA.

10:49 SLOVENSKO - Sme rodina už nechce predlžovať núdzový stav, pokiaľ sa to neprejaví negatívne na zdraví a životoch ľudí. Ak o 20 dní bude len 500 či 600 ľudí v nemocniciach, hnutie v parlamente nezahlasuje za predlžovanie núdzového stavu.

SkryťVypnúť reklamu

"Ten automaticky skončí o 20 dní, teda v deň hlasovania o ňom v parlamente," tvrdí predseda Národnej rady a hnutia Sme rodina Boris Kollár.

10:36 SLOVENSKO - Vlani bolo najmenej svadieb od vzniku Československa v roku 1918. Zosobášilo sa 23 753 párov, čo bolo o viac ako 21 percent (vyše 6 400 sobášov) menej oproti päťročnému priemeru. Za výrazným prepadom je pandémia.

10:28 SLOVENSKO - Nezaradený poslanec Miroslav Kollár nepodporí vládou schválené predĺženie núdzového stavu. Namiesto systémových riešení vláda podľa Kollára opäť ponúka nezmyselné a protirečivé opatrenia, kde na jednej strane otvára kostoly a obmedzuje testovanie žiakov, ale na druhej strane stále zakazuje ľuďom vyjsť z obydlia po deviatej večer.

10:16 SLOVENSKO - Hlas vyzýva vládu, aby znížila DPH pre gastro na päť percent. Strana navrhuje, aby sadzba platila do konca roka 2022, a potom zostala na desiatich percentnách, rovnako ako v prípade ubytovacích služieb.

SkryťVypnúť reklamu

10:00 SLOVENSKO - PCR testy odhalili 488 nakazených, preverili 8 285 vzoriek.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Žilinskom kraji, v ktorom odhalili 114 nakazených, v Prešovskom kraji pribudlo 99 nakazených, v Bratislavskom kraji 59, v Trnavskom kraji 53, v Trenčianskom kraji 52, v Košickom kraji 39, v Nitrianskom kraji 38 a v Banskobystrickom kraji 34.

Zdravotníci vykonali 175 910 antigénových testov, z nich bolo 571 pozitívnych.

Počet obetí stúpol o 41, ochoreniu Covid-19 podľahlo celkovo 11 572 pacientov.

V nemocniciach je 1 588 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 402 ľudí. Na JIS je 144 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 188 osôb.

Prvú dávku vakcíny dostalo 6 539 ľudí, celkovo zaočkovali doteraz viac ako milión ľudí. Druhou dávkou zaočkovali doteraz 436 468 ľudí, za uplynulý deň sa zaočkovalo 13 261 ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

09:34 SVET - Nemecko plánuje v júni sprístupniť očkovanie proti Covid-19 pre všetkých dospelých, povedala kancelárka Angela Merkelová na základe predpokladov, že krajina v druhom štvrťroku dostane od výrobcov 80 miliónov dávok vakcín.

08:07 SVET V Česku pribudlo 2 560 nových prípadov koronavírusovej infekcie – čo je o 777 menej než pred týždňom. Na 100-tisíc obyvateľov pripadá 156 nových prípadov za sedem dní.

7:54 SVET India už šesť dní po sebe hlási viac ako 300-tisíc prípadov za deň. Za posledných 24 hodín krajina zaznamenala 323 144 preukázaných prípadov nákazy.

Je to však menej ako v pondelok oznámených rekordných 352 991 infikovaných. Nemocnice aj naďalej čelia náporu pacientov s Covid-19 a musia ich odmietať, pretože im došli zásoby kyslíka a nemocničné lôžka.

SkryťVypnúť reklamu

Úrady za uplynulý deň evidujú aj 2 771 obetí covidu, ich skutočný počet však bude podľa odborníkov výrazne vyšší.

Do Naí Dillí dorazila dnes ráno prvá dodávka zdravotníckeho materiálu z Británie, v ktorej je aj sto pľúcnych ventilátorov a 95 koncentrátorov kyslíka. Lety z Indie pozastavili aj Austrália a Irán.

7:41 SVET Brazílsky regulačný úrad Anvisa zamietol žiadosť niekoľkých federálnych štátov o umožnenie dovozu ruskej vakcíny Sputnik V. Zdôvodnil to tým, že nemá dostatok technických údajov potrebných na overenie bezpečnosti a účinnosti tejto vakcíny.

Súvisiaci článok Brazílsky regulačný úrad nepovolil Sputnik V, opäť chýbali dokumenty Čítajte 

"Nikdy nedovolíme, aby boli milióny Brazílčanov vystavené výrobkom bez náležitého overenia kvality, bezpečnosti a účinnosti," cituje agentúra AFP z vyhlásenia riaditeľa úradu Antonia Barru Torresa.

SkryťVypnúť reklamu

"Chcem zdôrazniť, že toto rozhodnutie odráža súčasnú situáciu a bolo prijaté na základe toho, čo sa nám doteraz podarilo analyzovať," uviedol ďalej Torres.

7:17 SLOVENSKO Vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou Skalica sa aj naďalej zlepšuje pandemická situácia a v nemocnici intenzívnejšie začínajú s plánovanou operatívou.

7:14 SVET Nemecko zaznamenalo za uplynulý deň ďalších 10 976 prípadov nákazy a 344 úmrtí infikovaných ľudí.

06:23 SVET V Turecku budú od 29. apríla do 17. mája platiť doteraz najprísnejšie obmedzenia od začiatku pandémie.

Zatvoria sa školy obchody. Obyvatelia budú môcť, až na niekoľko výnimiek, opustiť svoje domovy iba na nakupovanie alebo návštevu lekára. Cestovanie v rámci krajiny bude povolené iba so súhlasom úradov a po prvý raz budú v nedeľu zatvorené aj supermarkety.

SkryťVypnúť reklamu

06:05 SVET Americký prezident Biden prisľúbil v telefonáte s premiérom Módím okamžitú pomoc Indii, ktorá čelí prudkému nárastu počtu prípadov nákazy novým koronavírusom.

USA podľa vyhlásenia poskytnú Indii celú škálu naliehavej pomoci vrátane dodávok kyslíka, liekov a ďalšieho vybavenia.

Ako sa India dostala do bodu, v ktorom teraz je a čo to znamená pre nás? Vypočujte si náš podcast Dobré ráno.

06:00 SLOVENSKO Núdzový stav sa predĺži o ďalších 30 dní. Rozhodla o tom vláda na svojom pondelkovom online rokovaní. Zákaz vychádzania sa zároveň od štvrtka 29. apríla posunie o hodinu, bude platiť po 21.00 hod.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

SkryťVypnúť reklamu

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Developer ITB pomáha naplniť túžbu po vlastnom bývaní
 3. Ako sa vás dotknú nasledujúce mesiace? Predpovedajú traja odborníci
 4. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 5. Prvá banka spustila pravidelné investovanie do ETF fondov
 6. Dostupný elektromobil podľa Volkswagenu? Privítajte ID.2all!
 7. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 8. Ako môžu elektromobily znížiť náklady vašej firmy?
 1. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá
 2. Marec, poberaj sa, starec - do dôchodku na úrovni
 3. Už 110 rokov súčasťou každej domácnosti. ALPA oslavuje jubileum
 4. Lekárka z Ameriky: Kvalita medicíny v Šaci na mňa zapôsobila
 5. Výšku finančných darov zvolili zákazníci Tesca vo Zvolene
 6. Najväčší súboj obnovených pamiatok prebieha online
 7. KOSIT i v tomto roku podporí upratovanie v Košiciach
 8. Počasie láka do prírody. Zodpovední majú v batohu tieto 2 veci
 1. Čím je Azúrové pobrežie tak príťažlivé? Zistíte po pár chvíľach 9 176
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 8 038
 3. Náš mobil môžu ovládať na diaľku, ale dá sa tomu zabrániť 5 491
 4. Doba nízkych úrokov je späť. Garantovaná hypotéka 1,49% 4 743
 5. Okuliarové šošovky ZEISS SmartLife 3 756
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 791
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 447
 8. Tipuj dedinský futbal online a vyhraj zájazd na Ligu majstrov 1 167
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu