"Možno konečne sa dosiahne kompromis, kde veľké alebo niektoré staré krajiny EÚ nebudú hrať hlavnú úlohu," povedal pre TASR podpredseda KSS Karol Ondriaš. Myslí si, že o rok alebo rok a pol sa dospeje ku kompromisu, ktorý bude lepší a vznikne z neho nová euroústava. Tá by už podľa neho mohla byť prípadne akceptovateľná. "Vítame to, že veľkí lídri EÚ sa nedohodli," povedal. Poslanci KSS hlasovali 11. mája v parlamente proti prijatiu európskej ústavnej zmluvy.
Poslankyňa Smeru Edita Angyalová sa domnieva, že rozpočtové provizórium by bolo pre Slovensko podstatne nevýhodnejšie ako akákoľvek dohoda. Nové členské štáty potrebujú podľa nej finančný výhľad na ďalšie roky viac ako staré. Poslankyňa si tiež myslí, že súčasné procesy v rámci únie sú dočasne veľmi bolestivé, ale povedú EÚ k tomu, aby bola efektívnejšia a nachádzala cesty. "EÚ má zmysel pre všetky členské štáty, preto všetci politici sa teraz o to viac budú snažiť, možno nie v úplne najkratšom horizonte, ale dlhodobejšie, hľadať novú víziu, lepšie ciele a viac možností, ako nachádzať kompromis," dodala.
Predseda Výboru NR SR pre európske záležitosti Tibor Mikuš (ĽS-HZDS) vníma neúspech summitu ako komplikovanú etapu vývoja spoločnej Európy, ktorá posilní euroskeptikov, zároveň však prehĺbi diskusiu o EÚ na národnej i medzinárodnej úrovni. "Snaha o spoločnú budúcnosť je taká silná, že dohoda sa nájde," povedal dnes v relácii Slovenského rozhlasu Sobotné dialógy.
mab pa