BRATISLAVA. Počet ľudí, ktorí pre covid-19 ležia v slovenských nemocniciach, prudko klesá od začiatku marca a počet úmrtí od polovice apríla. Napriek tomu vláda Eduarda Hegera (OĽaNO) na svojom pondelkovom online rokovaní schválila predĺženie núdzového stavu o 30 dní.
Súčasný núdzový stav sa mal skončiť v stredu večer. Vláda ho od štvrtka predĺžila, no zároveň posunula zákaz vychádzania z ôsmej na deviatu hodinu večer.
Núdzový stav nepretržite platí už 209 dní od vlaňajšieho 1. októbra.
Jeho vyhlásenie aj okolnosti upravuje ústavný zákon. Môžu sa pri ňom obmedziť niektoré ľudské činnosti, napríklad voľný pohyb a iné sa môžu prikázať - práca.
Prečo sa pri zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii predlžuje núdzový stav, je len jedna z otázok, na ktoré sa snažil denník SME nájsť odpoveď.
Otázky o núdzovom stave
- Prečo sa pri zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii predlžuje núdzový stav?
- Prečo sa možnosť vychádzania predĺžila iba o hodinu, do deviatej večer?
- Dokedy by mal po novom platiť núdzový stav?
- Aká je šanca, že parlament odobrí predĺženie núdzového stavu?
- Čo sa stane, ak predĺženie núdzového stavu neprejde na 20. deň v parlamente?
- Čo by skončenie núdzového stavu znamenalo pre bežný život obyvateľov Slovenska?
- Aké protipandemické opatrenia sa nezmenia ani po skončení núdzového stavu?
Prečo sa pri zlepšujúcej sa epidemiologickej situácii predlžuje núdzový stav?
V utorok bolo na Slovensku pre covid hospitalizovaných 1588 ľudí. Oproti predchádzajúcemu dňu ich počet klesol o 14 pacientov. Za pondelok zomrelo na toto infekčné ochorenie 41 ľudí. Aj denný prírastok úmrtí klesol o päť obetí.
"Epidemicky sa situácia od polovice februára kontinuálne zlepšuje, avšak Slovensko je stále na vysokých číslach a ľahko môže opätovne začať rásť, keď by rýchlo vznikol nápor na nemocnice a bolo by treba urýchlene zavadzať opatrenia a narýchlo prijímať núdzový stav," vysvetľuje Zuzana Eliášová, hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.