„Máme až jedenásť rôznych úloh. Pritom je úrad personálne poddimenzovaný,“ bráni sa prvá hlavná kontrolórka športu ALICA FISTEROVÁ.
Kedy a prečo vznikol inštitút hlavného kontrolóra športu?
Hlavný kontrolór športu (ďalej HKŠ, pozn. red.) bol zriadený zákonom o športe v roku 2016. Na Slovensku ani v zahraničí nenájdeme porovnateľný orgán s takým rozsahom úloh.
Cieľom zriadenia bol zákonom kladený dôraz na používanie verejných zdrojov plynúcich do športu, ako aj na dodržiavanie ustanovení zákona o športe a ďalších legislatívnych noriem ovplyvňujúcich športovú činnosť. HKŠ môže skontrolovať akúkoľvek športovú organizáciu.
Predmetom úloh sú však aj školenia pre kontrolórov, vykonávanie skúšok ich odbornej spôsobilosti, ich metodické usmernenia a podobne. Dovedna má HKŠ až jedenásť rôznych úloh.
Považujete vaše kompetencie za dostatočné?

V praxi nemáme problém s kompetenciami. Pri tvorbe zákona sa však menej myslelo na praktickú stránku zabezpečovania výkonu všetkých zákonom stanovených povinností.
Ministerstvo školstva, v rámci ktorého HKŠ vykonáva svoju činnosť, vytvorilo na oddelení hlavného kontrolóra športu len dve zamestnanecké miesta.
Napriek výraznej personálnej poddimenzovanosti sa nám podarilo v jednom roku vykonať vyše sto kontrolných činností a popritom zabezpečovať skúšky a školenia pre kontrolórov a mnohé ďalšie činnosti.
Päť rokov ste boli hlavnou kontrolórkou športu. Viete po týchto skúsenostiach povedať, či narábajú zväzy a športovci s financiami hospodárne?