SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: V červených a ružových okresoch nebude cez deň potrebný negatívny test (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 382-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 684 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:39 SVET - V Česku zomrelo v súvislosti s ochorením Covid-19 dieťa, ktoré nemalo ani jeden rok. Z údajov dostupných na webe ministerstva zdravotníctva sa dá zistiť, že k úmrtiu došlo 16. apríla v meste Trutnov, išlo o dievčatko. Informáciu potvrdil denníku Právo riaditeľ Ústavu zdravotníckych informácií a štatistiky Ladislav Dušek.

"Toto úmrtie je skutočne pravda. Tento prípad ale vzhľadom na jeho vážnosť musí prejsť odbornou kontrolou," dodal Dušek, citovaný aj portálom Novinky.cz.

19:00 SVET - Pravoslávni veriaci sa zhromaždili v kostoloch po celom Grécku na ortodoxný Veľký piatok uprostred pandemických opatrení a príprav na letnú turistickú sezónu.

V súvislosti s cirkevnými obradmi vláda uplatnila obmedzenie počtu miest na sedenie a kňazi dostali pokyn, aby sa denne testovali na prítomnosť ochorenia Covid-19. Keďže v Grécku stále platí obmedzenie vnútroštátneho cestovania, policajné hliadky na kontrolných stanovištiach popri diaľniciach dohliadali na dodržiavanie tohto nariadenia.

Skryť Vypnúť reklamu

18:45 SVET Piatkové očkovanie v Maďarsku sa zmenilo na chaos. Stalo sa tak po tom, ako premiér Viktor Orbán vyhlásil, že vakcíny konzorcia Pfizer-BioNTech budú konečne v piatok a len v piatok dostupné pre všetkých, keďže následne niekoľko týždňov nebudú k dispozícii.

Tisícky ľudí, ktorí mali záujem o očkovanie, tak spôsobili už v ranných hodinách preťaženie registra a kolaps systému. Zaregistrovaní aj neregistrovaní Maďari tak napokon naprieč krajinou čakali radoch dlhých aj niekoľko sto metrov.

18:40 SLOVENSKO - Zmluva na nákup vakcín Sputnik je veľmi nešťastná. Pre TASR to uviedla poslankyňa Národnej rady a šéfka zdravotníckeho výboru Jana Bittó Cigániková. Tvrdí, že sa zároveň ukázalo, že vtedajší premiér a terajší minister financií Igor Matovič klamal a šéfka Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzana Baťová hovorila pravdu.

Skryť Vypnúť reklamu

"V tomto prekvapenie nie je, ani celkovo v obsahu," poznamenala Bittó Cigániková. Zo zmluvy podľa jej slov vyplýva, že Slovensko nevie, čo a v akej kvalite kupuje. Cena považuje za privysokú, nepáči sa jej ani to, že Slovensko preberá celú zodpovednosť. "Myslím si, že tá zmluva je pre občanov Slovenska nešťastná," povedala.

Súvisiaci článok Očkovaní tínedžeri sa nepredbehli. Nezlyhal ani systém. Čo sa stalo? (otázky a odpovede) Čítajte 

18:32 SLOVENSKO - Ako mohli v priebehu sekúnd dostať termín na očkovanie šestnásť- a sedemnásťroční tínedžeri, ak starší medzitým na pridelenie termínu týždne čakajú? Ak majú mať prednosť starší pred mladšími, systém musel zlyhať. V skutočnosti nezlyhal.

Denník SME pripravil sériu vysvetlení, ktoré vysvetľujú, čo sa stalo, ako systém funguje, a prečo náhly úspech pri získaní očkovacích termínov nie je technickou chybou systému.

Skryť Vypnúť reklamu

18:11 SLOVENSKO - Počet pacientov hospitalizovaných v nemocniciach na Zemplíne s ochorením Covid-19 klesol za uplynulý mesiac o polovicu.

Aktuálne ich je najviac v michalovskej, najmenej v trebišovskej nemocnici. Podporu umelej pľúcnej ventilácie stále potrebuje 12 pacientov.

17:53 SLOVENSKO - Väzni sa budú môcť v ústavoch na výkon väzby a na výkon trestu odňatia slobody opäť stretnúť so svojimi blízkymi. Umožní im to uvoľnenie protiepidemických opatrení, ktoré tento týždeň schválila vláda.

Nárokové návštevy väznených budú povolené od pondelka (3. 5.). TASR o tom informovala Katarína Nováková, riaditeľka odboru komunikácie Zboru väzenskej a justičnej stráže (ZVJS).

17:49 SLOVENSKO - „Zmluva na nákup vakcín Sputnik V je výhodná, obsahuje nadštandardné klauzuly,“ povedal pre TASR bývalý minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽANO), ktorý zmluvu podpísal.

Skryť Vypnúť reklamu

Kontrakt takto hodnotí s prihliadnutím na zmluvy o iných registrovaných vakcínach na ochorenie COVID-19. "Podľa môjho názoru, aj vzhľadom na iné typy zmlúv na dodávky registrovaných vakcín, ktoré dohodla Európska komisia, ide o výhodnú zmluvu s nadštandardnými klauzulami. Napríklad ak ruská strana nedodá aspoň 50 percent dodávok deklarovaných v jednotlivom mesiaci, Slovensko môže jednostranne odstúpiť od zmluvy," vyhlásil Krajčí.

V súvislosti s klauzulou o zodpovednosti za nežiaduce účinky poznamenal, že podobnú klauzulu obsahujú aj zmluvy týkajúce sa iných registrovaných vakcín na ochorenie COVID-19. "Ako minister som preto preniesol zodpovednosť za eventuálne nežiaduce účinky vakcíny z lekárov na štát," doplnil.

Skryť Vypnúť reklamu

Nevysvetlil, prečo ministerstvo zdravotníctva nezaplatilo za vakcíny včas, čo malo viesť k tomu, že Rusko vrátilo Slovensku platbu späť. "To je otázka na ministerstvo zdravotníctva," povedal Krajčí, ktorý bol šéfom rezortu do polovice marca. Prvú dodávku vakcín Sputnik V priviezli na Slovensko 1. marca.

17:33 SLOVENSKO - Kiná ostanú naďalej zatvorené. Filmové predstavenia sú podľa hlavného hygienika zatiaľ povolené len v exteriéri a s miestami na sedenie, bez konzumácie jedla, ako je to v prípade divadiel.

"Zatiaľ máme dohodu, že nechceme pustiť úplne všetko naraz. Filmové predstavenia budú postupne nabiehať," vyhlásil počas tlačovej besedy k aktuálnym opatreniam v súvislosti s ochorením COVID-19, ktoré budú platné od pondelka 3. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

17:21 SLOVENSKO - Ľudia budú môcť očkovanie preukazovať aj snímkou v mobile. Na tlačovej konferencii to vyhlásil minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO).

"Každému jednému človeku, ktorý je zaočkovaný, je vydaný písomný doklad o očkovaní. Keď si ho odfotí do mobilu a bude sa tým preukazovať, nie je s tým problém," povedal.

17:00 SVET - Česko je štvrtou najrýchlejšou krajinou v Európe, čo sa týka pomeru vyočkovaných dávok vakcín proti koronavírusu. Oznámil to minister zdravotníctva Petr Arenberger, informuje portál idnes.cz.

Minister tiež hovoril o mutáciách koronavírusu. Okrem indického variantu podľa neho českí hygienici evidujú aj kombináciu nigérijského a britského a tiež britského a floridského. "Máme ďalšieho cestujúceho z Indie, ktorý sa k nám ešte dostal a je pozitívny a zrejme má opäť indickú mutáciu. Z Marseille si k nám cestujúca doviezla kombináciu nigérijskej a britskej mutácie, a máme ďalšiu lahôdku, čo je kombinácia britskej a floridskej mutácie. To sú veci, ktoré treba sledovať," priblížil.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Nemca omylom zaočkovali päťnásobnou dávkou vakcíny proti koronavírusu Čítajte 

16:20 SVET - V nemeckom meste Schwerin zaočkovali jedného muža proti koronavírusu omylom až päťnásobnou dávkou vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Muža po incidente previezli na pozorovanie do nemocnice, pričom zatiaľ sa uňho neprejavili nijaké zdravotné ťažkosti.

16:15 SLOVENSKO - Ministerstvo kultúry spúšťa po marcovej COVID pomoci pre neziskové subjekty pôsobiace v kultúre a kultúrno-kreatívnom priemysle možnosť čerpať z balíka pandemickej finančnej pomoci pre ďalšiu skupinu. Tentoraz rezort pripravil pravidlá COVID dotácií pre fyzické osoby.

V piatok na tlačovej konferencii o tom informovala ministerka kultúry SR Natália Milanová (OĽANO). "Podarilo sa nám vyrokovať ďalšie extra peniaze, ktoré budú určené pre našu novú výzvu, tá je určená pre profesionálky a profesionálov pôsobiacich v kultúre a kreatívnom priemysle," oznámila Milanová. "Oprávnenými žiadateľmi našej výzvy sú fyzické osoby, profesionálni umelci alebo iní profesionáli v kultúre, ktorí dlhodobo vykonávajú činnosť v tomto sektore," spresnila s tým, že jednotlivci činní v kultúre a KKP môžu dostať pri splnení niekoľkých jednoduchých podmienok pomoc vo výške štyritisíc alebo šesťtisíc eur.

Skryť Vypnúť reklamu

16:13 SLOVENSKO - Mesto Prešov upozorňuje občanov na nepovolené verejné zhromaždenie.

"Na Mestskom úrade v Prešove bolo ohlásené verejné zhromaždenie, ktoré zvolávateľ naplánoval na 1. mája 2021 od 13.00 h do 17.00 h na pešej zóne pred budovou mestského úradu. Zhromaždenie bolo ohlásené ako stretnutie občanov s predpokladaným počtom 1000 účastníkov," uviedol Tomek s tým, že mesto nemôže takéto podujatie povoliť, nakoľko na Slovensku naďalej trvá núdzový stav a platí zákaz zhromažďovania v skupinkách väčších ako šesť osôb.

15:56 SLOVENSKO - Plošné testovanie sa podľa Lengvarského opakovať nebude.

Hromadné pretestovania sa budú konať iba v prípadných nových ohniskách nákazy.

15:52 SLOVENSKO - Lengvarský vyhlásil, že chyby pri prideľovaní termínov očkovania sa budú diať.

Skryť Vypnúť reklamu

Systém podľa neho ľudí narodených po roku 2000 vníma podľa posledného dvojčísla roku narodenia v rodnom čísle tak, že na nich hľadí ako na viac ako sto ročných.

15:47 SLOVENSKO - Lengvarský na tlačovke odmietol komentovať proces podpisovania zmluvy o nákupe ruskej vakcíny Sputnik V.

Výsledky z testovania v Maďarsku zatiaľ minister nemá. Čaká aj na výsledky z Ruska. Rozhodnutie o očkovaní prijem až potom, čo dostane výsledky od oboch strán.

Lengvarský odpovedal na novinársku otázku o zrealizovaní celej transakcie v hodnote 19 miliónov dolárov tak, že to ešte bude predmetom rokovaní. Sankcia za zverejnenie zmluvy podľa Lengvarského nehrozí.

V súvislosti s otázkami o efektívnosti zmluvy minister skonštatoval, že mu "bolo povedané, že ide o štandardný typ zmluvy".

Skryť Vypnúť reklamu
Načítavam video...

15:34 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský informoval o rozdelení Slovenska do dvoch častí z hľadiska Covid automatu od ponedlka 3. mája.

V bordových okresoch (III. stupeň varovania) sa podľa hlavného hygienika Mikasa od pondelka nič nezmení. V I. a II. stupni varovania prakticky ľuďom nebude treba mať negatívny výsledok testu počas dňa kým nezačne platiť zákaz vychádzania.

Načítavam video...

15:19 SLOVENSKO - Počas dňa sa v okresoch v prvom a druhom stupni varovania nebude potrebné preukazovať negatívnym výsledkom testu. Pre tieto stupne varovania totiž platí zákaz vychádzania od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. Uviedla to hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR Daša Račková v súvislosti s vyhláškou, ktorá upravuje vstup do prevádzok a na pracoviská.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Slovensko sa od pondelka rozdelí. Pozrite si prehľad opatrení a výnimiek Čítajte 

Účinnosť nadobudne v pondelok 3. mája. Ako Račková vysvetlila, pravidlá pre okresy v prvom a druhom stupni varovania zostávajú platné tak, ako doteraz, avšak výlučne pre časový rámec od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa. "To teda znamená, že v čase od 21:00 do 1:00 nasledujúceho dňa bude potrebné preukazovať negatívnym testom, ktorý nie je starší ako 21 dní v I. stupni varovania, v II. stupni varovania nie starším ako 14 dní. Rovnako je možné sa výlučne v tomto čase preukázať aj iným dokladom o výnimke," uviedla.

Pravidlá pre vstup na pracoviská v okresoch v treťom stupni varovania sa nemenia. Bude potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu, ktorý nie je starší ako sedem dní, alebo iným dokladom o výnimke, ktoré sú stanovené vo vyhláške, týka sa to napríklad zaočkovaných ľudí či tých, ktorí ochorenie prekonali.

Skryť Vypnúť reklamu

15:12 SLOVENSKO - Hoci sú v zmluve k nákupu vakcíny Sputnik V ustanovenia, ktoré sa javia v rozpore s jej povinným zverejnením, kľúčové je slovenské právo, na ktoré zmluva odkazuje. Vyplýva to z vyjadrenia ministerky spravodlivosti SR Márie Kolíkovej (Za ľudí).

Uviedla, že v zmluve sú ustanovenia, ktoré hovoria o tom, že by mala byť dôverná a jej zverejnenie je pokutované. "S ohľadom na opatrnosť a ochranu záujmov SR bolo určite dobré sa o tom s ruskou stranou porozprávať, vysvetliť im, že je tu takáto právna úprava," zdôraznila s tým, že s ohľadom na dobré zmluvné vzťahy s každým partnerom bolo pre SR dôležité urobiť takéto kroky. "Podľa mňa je kľúčový výsledok, a výsledok je taký, že sa tomu venovala aj vláda. Nakoniec sme naozaj konsenzuálne prišli k záveru, že je potrebné ju zverejniť. Minister zdravotníctva k tomu urobil všetko," povedala. Vyhlásila, že si vie predstaviť aj výhodnejšiu zmluvu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:23 SVET - Francúzsko spustí od 15. júna očkovanie pre všetkých dospelých, a to bez ohľadu na ich zdravotný stav. Dnes to na svojom twitterovom účte oznámil francúzsky prezident Emmanuel Macron, informovala agentúra AFP.

Macron dodal, že ľudia nad 50 rokov sa na očkovanie budú môcť prihlásiť od 15. mája. V súčasnosti sa môžu na očkovanie prihlasovať len osoby staršie ako 55 rokov.

Súvisiaci článok Zastavme korupciu: Pri nákupe Sputnika mohli byť porušené viaceré zákony Čítajte 

14:22 SLOVENSKO - Zmluva, ktorú uzatvorilo k nákupu vakcíny Sputnik V susedné Maďarsko, by nemala obsahovať podobnú pokutu, akú by za jej zverejnenie malo dostať Slovensko. Na sociálnej sieti na to upozornila Nadácia Zastavme korupciu.

Zmluva, zverejnená v Centrálnom registri zmlúv (CRZ), medzi výrobcom Sputniku V a Slovenskom obsahuje časť, ktorá hovorí o tom, že za jej zverejnenie hrozí Slovensku pokuta vo výške jedného milióna amerických dolárov. Zo zverejnených častí zmluvy medzi Maďarskom a výrobcom Sputnika V podľa organizácie nevyplýva, že by obsahovala obdobnú pokutu. "Máme podozrenie, že pri nákupe neregistrovanej vakcíny tak mohlo dôjsť k porušeniu povinností pri správe cudzieho majetku, zneužitiu právomocí verejného činiteľa," uviedla. Pripomenula tiež, že zo slovenských zákonov majú byť zmluvy so štátom verejné. Nadácia nesúhlasí s tvrdením slovenského premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), že zmluva na nákup je pre Slovensko výhodná.

Skryť Vypnúť reklamu

14:07 SVET - Spoločnosti Pfizer a BioNTech podali Európskej liekovej agentúre (EMA) žiadosť o rozšírenie povolenia na používanie svojej očkovacej látky proti koronavírusu na skupinu detí od 12 do 15 rokov.

Vo vyhlásení, ktoré spoločnosti zverejnili v piatok, vysvetľujú, že o povolenie požiadali na základe výsledkov štúdie s viac ako dvetisíc tínedžermi, ktorá ukázala, že vakcína je bezpečná a efektívna. Deti budú ešte ďalšie dva roky monitorovať s cieľom sledovať dlhodobú ochranu a bezpečnosť.

14:06 SVET - Ukrajinská vláda sa rozhodla zakázať od polnoci 2. mája vstup na územie krajiny cudzincom a osobám bez štátnej príslušnosti, ktorí pricestovali z Indie alebo sa na jej území zdržiavali najmenej sedem z posledných 14 dní.

Informovala o tom agentúra Ukrinform s odvolaním sa na vyhlásenie námestníka ukrajinského ministra zdravotníctva a hlavného hygienika Viktora Ľaška. Ukrajinskí občania a cudzinci s trvalým pobytom na Ukrajine alebo v manželskom zväzku s ukrajinskými občanmi v prípade príchodu z Indie budú musieť podstúpiť dvojtýždňovú karanténu, a to bez ohľadu na výsledok PCR testu.

Súvisiaci článok Krajčí súhlasil s miliónovými pokutami za vyzradenie detailov zmluvy na Sputnik Čítajte 

13:53 SLOVENSKO - Po zverejnení zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V môžu Slovensku vzniknúť škody. Voči bývalému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu (OĽANO) a ministrovi financií Igorovi Matovičovi (OĽANO) by preto mala byť vyvodená hmotná zodpovednosť. V stanovisku to uviedla mimoparlamentná strana Spolu.

Zo zmluvy o nákupe vakcín Sputnik V podľa strany vyplýva, že Slovensko je, bez ohľadu na to, či vakcíny použije alebo si ich objedná v dohodnutom množstve, povinné zaplatiť za ne 20 miliónov dolárov.

"Dodávateľ navyše nezodpovedá za škody, ktoré vakcíny môžu spôsobiť," uviedol Pavel Nechala (Spolu). Podľa Nechalu bol navyše porušený zákon, keďže zmluva nebola bezprostredne po podpise zverejnená v centrálnom registri zmlúv.

13:50 SVET - Taliansko sa blíži k svojmu cieľu 500-tisíc podaných dávok vakcín proti koronavírusu denne. Premiér Mario Draghi v piatok ráno informoval, že predbežné dáta naznačujú, že deň predtým v krajine podali 497 993 dávok očkovacích látok. To je denný rekord.

Vládny poverenec pre vakcináciu Francesco Figliuolo plánoval dosiahnuť pol milióna očkovaní denne do konca apríla, aby do septembra krajina dosiahla cieľ v zaočkovaní 80 percent obyvateľstva.

13:48 SVET - Španielski zdravotníci začali mladým ľuďom, ktorí dostali prvú dávku vakcíny proti koronavírusu od spoločnosti AstraZeneca, podávať vakcíny Pfizer-BioNTech. Ako informovali tamojšie úrady, účastníci sú súčasťou vládnej štúdie.

Výskumníci zo zdravotníckeho inštitútu Carlosa III. chcú preveriť účinky miešania očkovacích látok od rôznych výrobcov, keďže po potvrdení súvislosti vakcíny od AstraZeneca s možným výskytom veľmi zriedkavých krvných zrazenín, hľadajú alternatívy pre ľudí, ktorí už dostali prvú dávku tejto látky. Podľa expertov je pritom riziko vzniku krvných zrazenín, ktoré so sebou nesie vakcína britsko-švédskej spoločnosti, nižšie, ako to, ktoré hrozí zdravým ženám užívajúcim antikoncepciu.

Do štvrtka podali vakcínu Pfizer-BioNTech ako druhú dávku 400 ľuďom, pričom ďalších 200 ľudí do štúdie prijali ako kontrolnú skupinu. Do výskumu sa zapojilo päť veľkých nemocníc v Španielsku a výsledky očakávajú v polovici mája.

13:42 SVET - Indickí vedci vyzvali premiéra Naréndru Módího, aby jeho vláda zverejnila dáta o šírení nového koronavírusu, ktoré by im umožnili zachrániť ľudské životy.

Ako iformuje denník The Guadian, reakciu indických úradov na pandémiu sprevádza nedostatok údajov o šírení vírusu. Autori on-line výzvy, ktorú podpísalo viac ako 350 vedcov, žiadajú vládu, aby zverejnila údaje o sekvenovaní nových variantov koronavírusu, testovaní, uzdravených pacientoch a aj o tom, aké sú vedľajšie účinky vakcín.

13:41 SVET - Brazília sa stala druhou krajinou sveta, ktorá oficiálne prekročila hranicu 400-tisíc obetí ochorenia COVID-19.

Stotisíc mŕtvych pritom v krajine pribudlo len za jediný mesiac a zdravotnícki experti varujú, že pred Brazílčanmi môžu byť ešte hrozivejšie dni, keď sa na južnej pologuli začne zima. Apríl bol dosiaľ najtragickejším mesiacom pandémie v Brazílii, keď v preplnených nemocniciach denne zomierali tisícky ľudí.

Začiatkom mesiaca tamojšie ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo dva dni po sebe viac ako štyritisíc mŕtvych a sedemdňový priemer úmrtí presiahol 3 100. Toto číslo v posledných dvoch týždňoch kleslo na menej ako 2 400 mŕtvych za deň, no vo štvrtok ministerstvo ohlásilo ďalších 3 001 obetí, čím sa celkový doterajší počet mŕtvych v Brazílii vyšplhal na 401 186.

13:38 HOAX - Viac ako tisíc používateľov Facebooku zdieľalo v marci a apríli správu o tom, že testy na koronavírus obsahujú jedovatú a karcinogénnu látku etylénoxid.

Ako dôkaz mal slúžiť príbalový leták testu, v ktorom sa uvádza, že obsah sa sterilizoval pomocou etylénoxidu. To je síce pravda, ale táto látka po sterilizácii vyprchá, hotový výrobok ju už neobsahuje a zdravie tak podľa odborníkov jeho použitie na sterilizáciu nijako neohrozuje. TASR upozorňuje na dezinformácie v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

V príspevku na sociálnych sieťach sa objavil obrázok príbalového letáku testovacej sady na koronavírus, v ktorom sa okrem iného uvádzalo: "Sterilné pomocou etylénoxidu" s tým, že etylénoxid je "veľmi toxická, karcinogénna a mutagénna látka", ktorá môže spôsobiť poškodenie mozgu, pečene a obličiek. Podobné tvrdenie sa objavilo aj na dezinformačnej stránke kralicianora.org: "Toxický etylénoxid vo všetkých testovacích tyčinkách Covid - vlády vedome otravujú ľudí!!!". V slovenčine sa opakovane šírili takéto tvrdenia aj v apríli. Podľa štatistík agentúry AFP zdieľalo poplašné správy o etylénoxide v slovenčine viac ako 1200 používateľov Facebooku.

12:51 SVET - Britsko-švédska farmaceutická firma AstraZeneca v prvých troch mesiacoch tohto roka dodala približne 68 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Táto vakcína sa stala jednou z prvých schválených očkovacích látok proti koronavírusu na rozsiahle použitie.

Firma v piatok uviedla, že za predaj vakcíny dosiahla tržby v objeme 275 miliónov dolárov, čiže 4,04 dolára za jednu dávku. Spoločnosť AstraZeneca sľúbila, že vakcínu bude dodávať na neziskovej báze, kým bude trvať pandémia. Firma informovala, že 30 miliónov dávok očkovacej látky proti koronavírusu počas januára až marca dodala do Európskej únie, 26 miliónov do Veľkej Británie, 5 miliónov do iných krajín a 7 miliónov aliancii Gavi, ktorá zabezpečuje vakcíny pre krajiny s nízkymi príjmami.

12:47 SVET - V Rusku v ako prvej krajine na svete vyrobili prvú várku vakcíny proti koronavírusu pre zvieratá. Ide o 17-tisíc dávok očkovacej látky Carnivak-Cov, oznámila v piatok podľa agentúry Reuters Federálna služba pre veterinárny a fytosanitárny dohľad (Rosseľchoznadzor), ktorá ju vyvinula.

Rusko zaregistrovalo vakcínu Carnivak-Cov v marci po tom, čo klinické testy preukázali, že po jej podaní sa u psov, mačiek, líšok a noriek vytvorili protilátky. Klinické štúdie vakcíny Carnivak sa začali vlani v októbri.

12:46 SVET - Európska lieková agentúra (EMA) prehodnocuje žiadosť o použitie látky baricitinib na liečbu hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19, ktorí potrebujú doplnkový kyslík.

EMA vo vyhlásení uviedla, že liek, ktorý sa predáva pod názvom Olumiant, prehodnocuje pre použitie u pacientov vo veku 10 rokov a viac. Baricitinib sa používa na liečbu reumatoidnej artritídy. Liek blokuje pôsobenie enzýmov, ktoré zohrávajú úlohu pri vzniku zápalov. Predpokladá sa, že látka by mohla pomôcť znížiť zápaly a poškodenie tkaniva u pacientov s COVID-19.

12:45 SLOVENSKO - V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu k štvrtku (29. 4.) ŠÚKL eviduje 3 945 hlásených podozrení na nežiaduce účinky. Z celkového počtu hlásení je 216 závažných, čo predstavuje 5,5 percenta hlásení.

Na svojej stránke to uviedol ŠÚKL. Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia. Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu.

12:44 SLOVENSKO - Na Slovensku by už po tomto víkende mohli byť zaočkovaní aj 16 a 17-roční ľudia. Podľa informácií agentúry SITA dostali niektorí mladí ľudia termíny hneď po prihlásení sa do tzv. čakárne.

Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský pritom ešte v utorok informoval, že všetci 60-tnici, ktorí majú o očkovanie záujem, by mohli byť prvou dávkou zaočkovaní do konca júna.

K 27. aprílu bolo podľa Lengvarského zaočkovaných 46 % ľudí z tejto vekovej kategórie. Prideľovanie termínov potvrdila aj hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch.

11:52 Expremiér a líder mimoparlamentnej strany Hlas Peter Pellegrini považuje zmluvu k nákupu ruskej vakcíny Sputnik V za nevýhodnú a nerozumie, ako ju niekto mohol podpísať.

Podotkol, že Igor Matovič (OĽANO) pri rokovaniach o nákupe očkovacej látky z Ruskej strany nielen potupil slovenskú diplomaciu a chránil záujmy cudzej krajiny, ale aj opovrhol našimi štátnymi orgánmi a hanil ich. Pellegrini to povedal na piatkovej tlačovej konferencii.

Súvisiaci článok Značka Sputnik V spája rôzne vakcíny, ŠÚKL privítal zverejnenie zmluvy Čítajte 

11:43 SLOVENSKO - Zverejnenie zmluvy k nákupu vakcíny Sputnik V jednoznačne vyvracia obvinenia voči predstaviteľom Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv z posledných týždňov. Pre TASR to povedala hovorkyňa ústavu Magdaléna Jurkemíková s tým, že krok zo strany Ministerstva zdravotníctva vítajú.

ŠÚKL tiež oceňuje, že v časti zmluvy sa uvádzajú požiadavky na dodanie dokumentácie. Opakovane skonštatoval, že k dodaniu dokumentácie v takomto formáte ani rozsahu nedošlo. "Zmluva takisto hovorí, že Sputnik V predstavuje trademark, teda obchodnú značku spájajúcu rôzne vakcíny, čo bolo potvrdené aj výrokom, že zloženie a určité časti vakcíny môžu byť predmetom zmeny," doplnila hovorkyňa. ŠÚKL v zmluve neidentifikoval podmienku, aby bola vakcína testovaná v OMCL laboratóriu. Poukázal preto na "viacnásobnú nepravdivú interpretáciu".

11:37 SLOVENSKO - Lekári nemajú dosť síl na zvládanie pacientov po zlepšení sa pandemickej situácie, ale musia ich nájsť. Iná možnosť nie je. Pre TASR to povedal prezident Asociácie súkromných lekárov Marián Šóth.

Situácia sa podľa neho zhoršuje po stránke neuznávania výkonov, čo označil za "pálčivý problém". Priblížil, že lekári stále doliečujú pacientov a snažia sa dohnať, čo sa pre pandémiu nového koronavírusu zanedbalo. To sa však odzrkadľuje na prehlbujúcej sa vyčerpanosti ľudí v zdravotníctve. "Musíme tiež zháňať náhrady za zosnulých kolegov a riešiť možnosti operačných výkonov s hospitalizáciou, ktoré nemôžeme realizovať v nemocniciach," uviedol.

Súvisiaci článok Proti covidu by sa nikdy nezaočkovalo 16 percent Slovákov, ukázal prieskum Čítajte 

11:25 SLOVENSKO - S tvrdením, že vakcíny sú jediným spôsobom ukončenia pandémie súhlasí na Slovensku 69 percent opýtaných. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky Eurobarometer, ktorý sa na Slovensku robil v období od 12. februára do 5. marca tohto roku.

Rovnaké tvrdenie podporuje v rámci priemeru Európskej únie 70 percent respondentov. Podľa prieskumu si zároveň 77 percent respondentov myslí, že Európska únia (EÚ) je kľúčová pri zabezpečovaní vakcín (EÚ 69 percent).

Na druhej strane podľa prieskumu si 71 percent opýtaných myslí, že vakcíny môžu mať vedľajšie účinky (EÚ 67 percent) a 68 percent je presvedčených, že sa vyvíjajú, testujú a schvaľujú príliš rýchlo (EÚ 52 percent). Pokiaľ ide o očkovanie, ochotu dať sa zaočkovať čo najskôr vyjadrilo 38 percent Slovákov (EÚ 45 percent). Ďalších 22 percent vyjadrilo zámer dať sa očkovať v priebehu roku 2021 (EÚ 20 percent). Neskôr sa chce dať zaočkovať podľa prieskumu 22 percent opýtaných (EÚ 21 percent) a 16 percent respondentov sa vyjadrilo, že že sa nechcú očkovať nikdy (EÚ 12 percent).

Súvisiaci článok Testovanie stálo takmer pol miliardy, progresívci vyzvali na jeho ukončenie Čítajte 

11:10 SLOVENSKO - Celoplošné testovanie stálo Slovensko viac ako 478 miliónov eur. Na tlačovej konferencii na to upozornilo mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS), ktoré vyzýva, aby sa čo najskôr ukončilo.

Členka PS Lucia Plaváková priblížila, že podľa údajov Ministerstva financií stálo Slovensko celoplošné testovanie v minulom roku viac ako 72 miliónov a v aktuálnom roku sa za skríningové testovanie zaplatilo už viac ako 406 miliónov eur. Táto suma každým dňom narastá.

"Nákup všetkých testov stál doteraz viac ako 287 miliónov eur a tlač certifikátov viac ako pol milióna eur," uviedla. Predsedníčka PS Irena Bihariová upozornila, že za takmer pol miliardy eur mohlo byť postavených desať špičkových nemocníc, alebo sa mohlo nakúpiť 31 miliónov dávok vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNtech, prípadne táto suma mohla zvýšiť počet zdravotníkov v slovenskom zdravotníctve o 16.000 pracovníkov. Myslí si, že je načase, aby sa premiér Eduard Heger "postavil" ministrovi financií Igorovi Matovičovi (obaja OĽANO).

10:58 SVET - V Kambodži hrozí humanitárna kríza, ak vláda nedovolí humanitárnym organizáciám pomôcť tisícom ľuďom, ktorí sa pre zlú epidemiologickú situáciu ocitli v lockdowne, vyhlásila organizácia Amnesty International.

Ako píše agentúra DPA, úrady zaviedli lockdown vo viacerých mestách v Kambodži, kde za ostatných 10 týždňov pribudlo 12-tisíc nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Výsledkom je, že približne tristotisíc obyvateľov tejto ázijskej krajiny môže vyjsť z domu len v prípade zdravotnej núdze. Kambodžské úrady týmto ľuďom nestíhajú doručovať potraviny, zároveň však do oblastí nechcú pustiť humanitárne organizácie.

Na dodržiavanie pravidiel dozerá polícia, ktorá však často používa agresívne, niekedy až násilné taktiky.

10:40 SVET - Maďarsko uvoľní niektoré pandemické obmedzenia pre držiteľov vládou vydaných imunitných certifikátov. Nové kolo uvoľňovania, ktoré závisí od počtu podaných vakcín v krajine, odštartuje v sobotu.

Odvtedy budú mať držitelia certifikátov povolený vstup do vnútorných jedálenských priestorov, hotelov, divadiel, kín, kúpeľov, posilňovní, knižníc, múzeí a ďalších rekreačných zariadení. Tiež sa predĺžia otváracie hodiny podnikov do 23:00 a začiatok nočného zákazu vychádzania bude po novom až od polnoci.

10:12 SLOVENSKO - Aspoň prvou dávkou vakcíny proti covidu zaočkovali už 1 062 545 ľudí.

Druhú dávku vakcíny preočkovali už 488 648 z nich.

09:59 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 467 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (110), nasledujú Žilinský kraj (77), Košický (76), Banskobystrický (55), Trenčiansky (49), Bratislavský (48), Nitriansky (27) a Trnavský (25). Je medzi nimi 225 mužov a 242 žien. Vo štvrtok urobili 9 012 PCR testov s mierou pozitivity 5,18 percenta. Pri 118 163 vykonaných antigénových testoch vyšlo 523 pozitívnych výsledkov, čo predstavuje 0,44 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 37 chorých. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 11 684 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 266, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

V nemocniciach je hospitalizovaných 1 420 ľudí infikovaných koronavírusom. Potvrdený covid má 1 281 ľudí. Na intenzívkach je 133 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 193 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 661 243. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo Ministerstvo.

09:54 SVET - Infekcie a úmrtia v dôsledku nákazy koronavírusom v Indii stále stúpajú. Krajina zaznamenala nový rekordný denný prírastok 386 452 prípadov.

V dôsledku toho dosiahol celkový počet potvrdených infekcií od začiatku pandémie už 18,7 milióna. Ministerstvo zdravotníctva tiež v piatok oznámilo prírastok 3 498 mŕtvych. Celkovo tak v krajne potvrdili už 208 330 úmrtí. Podľa odborníkov sú však počty obetí aj infekcií hlboko podhodnotené, ale nie je jasné, ako veľmi.

India zaznamenávala denné globálne rekordy v počte infekcií po viac ako týždeň, priemerne zaevidovala takmer 350-tisíc prípadov. Denné úmrtia sa počas posledných troch týždňov takmer strojnásobili, uvádza agentúra AP. India sa potýka s humanitárnou krízou, ktorú spôsobil akútny nedostatok nemocničných lôžok, liekov a kyslíka.

Zúfalí ľudia zaplavili sociálne médiá so srdcervúcimi žiadosťami o kyslík, lieky a miesta na jednotkách intenzívnej starostlivosti. Svoje nemocnice pre verejnosť otvorila aj armáda, ktorá tiež pomáha s dovážaním kyslíkových cisterien a vozidlami, kde sú potrebné špeciálne schopnosti.

09:42 SVET - V Česku podali vo štvrtok 72 843 dávok vakcín proti covidu, čo je od decembrového začiatku očkovania v krajine denný rekord. Informoval o tom v piatok spravodajský portál iDNES.cz.

Predošlým denným rekordom bolo 72.490 podaných dávok z 15. apríla.

Viac ako 70-tisíc dávok aplikovali zdravotníci aj vo štvrtok 22. apríla.

V Česku doteraz podali 3.086.076 dávok vakcín. Obe dávky dostal už takmer milión ľudí, píše iDNES.

Počty novoinfikovaných v Česku v posledných týždňoch klesajú. Od začiatku apríla pripadá na deň v priemere 3137 prípadov, pričom za posledných sedem dní je to v priemere 2179 nových prípadov nákazy za deň. Marcový denný priemer bol 9660 novoinfikovaných. Vo štvrtok pribudlo ďalších 2216 prípadov nákazy novým typom koronavírusu, čo je najnižší prírastok za všedný deň od konca septembra.

08:58 SVET - Brazília zaznamenala už viac ako 400 000 úmrtí spojených s novým koronavírusom. S odvolaním sa na údaje tamojšieho ministerstva zdravotníctva o tom informovala v piatok agentúra DPA. Pred niečo vyše mesiacom evidovali v tejto latinskoamerickej krajine zhruba 300 000 úmrtí na koronavírus, pričom na vzostupe boli úmrtia medzi 20 až 39-ročnými.

Brazília je jednou z krajín najviac postihnutých pandémiou. Vyšší počet úmrtí zaznamenali len Spojené štáty. Od vypuknutia pandémie sa v Brazílii táto nákaza potvrdila u viac ako 14,5 milióna osôb. Momentálne má brazílska vláda problémy pri zabezpečovaní dostatočného počtu vakcín pre približne 212 miliónov obyvateľov krajiny.

08:56 SLOVENSKO - V štyroch nemocniciach v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja (ŽSK) je aktuálne obsadených 104 lôžok pacientmi s ochorením COVID-19. Agentúru SITA o tom informovala riaditeľka odboru zdravotníctva Úradu ŽSK Silvia Pekarčíková. Obsadenosť covidových lôžok sa tak v porovnaní s minulým týždňom znížila o takmer 10 percent.

08:40 SVET - V Českej republike opäť zaznamenali pokles nových prípadov nákazy koronavírusom v porovnaní s predchádzajúcim štvrtkom.

PCR testovaním sa zo 18 280 vzoriek zistilo 2 216 pozitívnych na vírus SARS-CoV-2, ktorý vyvoláva ochorenie Covid-19. Pred týždňom malo pozitívny test o takmer 400 osôb viac.

07:52 SVET - Izrael zaznamenal už desiatky prípadov výskytu indického variantu koronavírusu SARS-CoV-2, informoval v piatok na svojej webovej stránke denník Haarec. Indický variant vyvoláva znepokojenie v súvislosti s dvoma mutáciami na jeho tzv. proteínovom hrote. Tie môžu spôsobiť jeho väčšiu odolnosť voči existujúcim vakcínam.

Izraelské ministerstvo zdravotníctva do štvrtka potvrdilo 41 nových prípadov indického variantu vrátane štyroch osôb, ktoré boli proti ochoreniu COVID-19 zaočkované.

07:29 SLOVENSKO - Bývalému ministrovi zdravotníctva Marekovi Krajčímu sa ani po týždňoch mlčania nechce odpovedať na otázky k problematickému nákupu ruskej vakcíny Sputnik. Pred novinármi v parlamente ušiel.

06:51 SLOVENSKO - Porušenie utajenia zmluvy sa trestá, úrady kontrolujúce vakcínu nie sú špecifikované a Rusi majú právo odstúpiť od zmluvy, ak Slovensko mešká s platbami.

Vyplýva to zo zmluvy na ruskú vakcínu Sputnik V, ktorú po niekoľkých týždňoch právnych ťahaníc zverejnilo ministerstvo zdravotníctva vo štvrtok večer.

06:16 SVET - Spojené štáty v piatok dopravili do Indie prvú časť sľúbenej zdravotnej pomoci, informovala agentúra AFP. Vojenské transportné lietadlo, ktoré pristálo na medzinárodnom letisku v Naí Dillí, priviezlo viac ako 400 kyslíkových fliaš a ďalšieho vybavenia pre nemocnice, i takmer jeden milión rýchlotestov.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 2. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 3. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. Od Česka až po Jadran
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 2. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 3. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 9. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 505
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 134
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 386
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 332
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 137
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 911
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 772
 8. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 697
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 519
 10. Od Česka až po Jadran 2 436
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


16 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 14 h

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 5 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Uhrík: V Bratislave to už nemá zmysel.


TASR 19m
Testovanie na koronavírus

Zmena bude súčasťou najbližšej aktualizácie vyhlášky k organizácii hromadných podujatí.


SITA 38m
Ilustračné foto.

Chybný údaj majú na svedomí britské úrady, ktoré sa už postarali o nápravu.


SITA 44m
Aj v bardejovských školách sa obnovilo vyučovanie.

Viktor Križo z Centra inkluzívneho vzdelávania poukazuje na nedostatok asistentov učiteľov.


TASR 54m