BRATISLAVA. Bol už večer, asi pol desiatej, keď bývalý policajt Róbert Remiáš došiel domov a našiel si na telefónnom záznamníku odkaz od známeho. Chcel sa s ním stretnúť.
„Myslela som si, že už ostane doma. Ale on povedal, že tam musí ísť. Narýchlo zjedol polievku a odišiel," opísala udalosti z 29. apríla 1996 Remiášova manželka Irena.
Na schôdzku však už jej manžel nedošiel. Auto, v ktorom sedel, vybuchlo na križovatke v bratislavskej Karlovej Vsi. Od týchto udalostí uplynie vo štvrtok presne dvadsaťpäť rokov.
Vyšetrovanie prípadu preukázalo, že príčinou explózie bolo 150 až 200 gramov výbušniny, no páchatelia neboli dodnes potrestaní.

Polícia pritom uzavrela vyšetrovanie ešte v roku 2000 s jasným výsledkom – potvrdilo sa zapojenie SIS, a to vrátane jej vtedajšieho šéfa Ivana Lexu.
Motívom tajnej služby na spáchanie atentátu bolo, že Remiáš bol spojkou svojho kamaráta Oskara Fegyveresa, ktorý bol zároveň korunným svedkom v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho. Po tom, čo Fegyveres policajtom povedal, ako sa ešte ako príslušník SIS podieľal na únose prezidentovho syna, musel ujsť zo Slovenska a skrývať sa v zahraničí.
Práve v tomto období mu Remiáš výrazne pomohol, dvojica sa skamarátila ešte na strednej škole. Neskôr spolu pôsobili v útvare pohraničnej stráže a spoločne začali pracovať aj na kriminálnej polícii.
Keď Remiáš pomohol Fegyveresovi ujsť do zahraničia a ďalej mu pomáhal, viackrát blízkym spomenul, že ho sledujú a má obavy o svoj život.
Jeho vražda patrí k najväčším dodnes nepotrestaným kauzám Lexovej SIS.
V povedomí ľudí zarezonovala opätovne v čase rušenia amnestií v roku 2017, keď sa do kín dostal film Únos od režisérky Mariany Čengel Solčanskej. Práve scéna vybuchujúceho auta patrila k jeho najsilnejším momentom. Samotného Remiáša stvárnil herec Dávid Hartl.
Z návodu na vraždu bol Lexa istý čas aj obvinený, za samotné vykonanie vraždy boli stíhaní členovia podsvetia Jozef Roháč a Imrich Oláh, ktorý je dnes už po smrti. Nič z toho však nebolo, obvinenia v roku 2006 zrušil bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik.
Rok pred zrušením amnestií , na jar 2016, polícia prípad opäť otvorila. Čo ju k tomu viedlo, nespresnila, no vyšetrovanie naďalej trvá.
„V trestných veciach poškodeného Róberta Remiáša a poškodeného Oskara Fegyveresa vedie NAKA naďalej trestné stíhanie, no bližšie informácie nie je možné zverejniť," zhrnul policajný hovorca Michal Slivka.
Denník SME sa pozrel na to, čo je dnes s hlavnými aktérmi kauzy, a na to, či vinníkom udalostí ešte hrozia nejaké tresty.