SME
Pondelok, 17. máj, 2021 | Meniny má GizelaKrížovkyKrížovky

Aj my sme Únia. Ako hodnotia politici 17 rokov v EÚ (reakcie)

Slovensko vstúpilo do Európskej únie pred 17 rokmi.

Premiér Eduard Heger.Premiér Eduard Heger. (Zdroj: SME/Marko Erd)

Slovensko vstúpilo do Európskej únie pred 17 rokmi. Ako hodnotia členstvo v Únii politici? V čom vidia jeho prínosy? Prečítajte si reakcie.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Zuzana Čaputová, prezidentka

Európska únia je jedinečná skupina priateľov a partnerov, ktorých spájajú vzájomné spoločné hodnoty s cieľom rozvíjať spoluprácu, mier a prosperitu, zhodnotila 17. rokov v Únii prezidentka Zuzana Čaputová.

Eduard Heger, premiér

Členstvo v Európskej únii je pre Slovensko jasným odkazom toho, kam mentálne patríme od slobodného rozhodnutia, ktoré sme urobili na námestiach v novembri 1989, hovorí premiér Eduard Heger (OĽANO).

Skryť Vypnúť reklamu

"Kým sme neboli členom, boli sme najmä divákmi. Od vstupu do EÚ sme 17 rokov jej plnohodnotným členom. Sedíme za jedným stolom, kde o všetkom spolurozhodujeme. Treba sa zbaviť dojmu, že za všetkým je Brusel. Brusel je mesto v Belgicku, my sme súčasťou EÚ, aj my sme EÚ," povedal predseda vlády.

Premiér považuje za najväčšie benefity členstva v Únii spoločné hľadanie a nachádzanie riešení na výzvy, ktorým žiadna krajina nedokáže čeliť sama. Takými sú podľa neho aj pandémia nového koronavírusu alebo napríklad aj zelená či digitálna tranzícia.

"Členstvo v EÚ nie je len o európskom rozpočte. Aj vďaka členstvu v EÚ dnes máme cestovnú mapu pre zdravšie, modernejšie a úspešnejšie Slovensko, ktorou je Plán obnovy a odolnosti," poznamenal Heger. Únia je podľa neho spoločenstvo, ktoré sa hlási k základným hodnotám, ako sú demokracia, právny štát či princípy trhovej ekonomiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Slovensko vďaka členstvu v Únii pomáha podľa premiéra spoluvytvárať európsku politiku najmä prostredníctvom účasti na aktivitách v rámci Konferencie o budúcnosti Európy. Táto platforma je o výraznejšom zapájaní občanov a o verejnej diskusii, ktorú na Slovensku odštartujú na Deň Európy 9. mája.

Boris Kollár, predseda parlamentu

Slovensko patrí podľa šéfa Národnej rady Borisa Kollára (Sme rodina) do Únie, ale naďalej odmieta odovzdávanie ďalších kompetencií do Bruselu.

Za prínos Únie označuje šéf parlamentu najmä štyri slobody, a to voľný pohyb osôb, tovarov, kapitálu a služieb, ktoré sú základným kameňom spoločného trhu.

"Vďaka Európskej únii sa na Slovensku vybudovalo množstvo projektov, čo predseda vníma ako pozitívum, keďže tým došlo k modernizácii celej krajiny naprieč rôznymi odvetviami," povedala Kollárova hovorkyňa Michaela Jurcová.

Skryť Vypnúť reklamu

Kollár zároveň vyzdvihuje najväčší stimulačný balík v histórii, ktorý je určený na plán obnovy. Tieto financie vníma ako odrazový mostík pre Slovensko, najmä po období pandémie, keď je podľa neho nevyhnutné naštartovať reformy.

Predseda parlamentu však naďalej odmieta odovzdávanie ďalších kompetencií do Bruselu. "Niektoré aktivity či snahy Únie obmedzovať možnosti jednotlivých členských štátov sú z jeho pohľadu neprijateľné," priblížila Jurcová. Súčasné nastavenie považuje Kollár za dostatočné a vidí to ako najvhodnejší variant.

Roman Mikulec, minister vnútra

Európska únia nie je len o voľnom cestovaní a spoločnej mene, ale predovšetkým o podpore a solidarite, vyhlásil minister vnútra Roman Mikulec (OĽaNO) s tým, že Slovensku sa v roku 2004 otvorili dvere do spoločenstva, ktoré zdieľa rovnaké hodnoty, akými sú sloboda a demokracia.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister poukázal, že štrukturálne financovanie z Únie predstavuje 60 percent všetkých verejných investícií na Slovensku.

"Modernizuje sa infraštruktúra, naši občania sa môžu zamestnať na pracovnom trhu s 500 miliónmi ľudí. Sme súčasťou jednotného trhu, ktorý nám umožňuje bezproblémový export našich výrobkov," vymenoval Mikulec.

Pripomenul, že rezort vnútra na projekty v roku 2020 čerpal granty z programov zahraničnej pomoci v sume viac ako 30 miliónov eur. Okrem iného aj na riešenie nepriaznivých situácií súvisiacich s ochorením Covid-19.

"Pre mňa ako ministra vnútra je však mimoriadne zásadný fakt, že od vzniku EÚ vládne na starom kontinente najdlhšie obdobie mieru. A to si treba vážiť," poznamenal.

Ivan Korčok, minister zahraničia

Európska únia sa podľa ministra zahraničia Ivana Korčoka stala prirodzenou súčasťou našich domácich politík, ako aj každodenného života našich občanov.Výhody členstva v Únii vidí v možnosti občanov slobodne cestovať, pracovať, ako aj študovať v jej členských krajinách.

Skryť Vypnúť reklamu

Vyzdvihuje tiež jednotný trh EÚ. Ten podľa šéfa slovenskej diplomacie zvyšuje ekonomický potenciál a atraktívnosť Slovenska pre investorov. Zároveň poskytuje slovenským podnikateľom trh s takmer 450 miliónmi spotrebiteľov.

Doterajšia finančná podpora z európskych fondov podľa Korčoka zásadne prispela k výraznému rozvoju Slovenska. "Práve schválený plán obnovy bude ďalším žiadaným impulzom a finančnou injekciou na modernizáciu Slovenska, vrátane tak potrebnej zelenej a digitálnej transformácie," uviedol.

Obdobie členstva Slovenska v Únii považuje za najúspešnejšie v histórii krajiny. Pripúšťa, že Únia nie je bez chýb, ale pre Slovensko je základným politickým, ekonomickým a kultúrnym priestorom, ktorý poskytuje občanom bezpečnosť, stabilitu a prosperitu. Minister poukázal tiež na to, že dôvera verejnosti voči EÚ je v súčasnosti najvyššia za posledných desať rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Veronika Remišová, ministerka investícií

Prínos členstva v Európskej únii sa nedá merať len peniazmi. Členstvo prináša aj spolupatričnosť s ostatnými národmi Európy, tvrdí vicepremiérka a ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Veronika Remišová (Za ľudí).

"Už 17 rokov sme súčasťou spoločenstva slobodných a hrdých krajín Európskej únie. Spája nás ideál slobody, demokracie, právneho štátu a vzájomnej pomoci," skonštatovala. Poukázala, že od vstupu do EÚ bola finančná pomoc pre Slovensko vo forme eurofondov veľká a išlo o desiatky miliárd eur.

Vyzdvihla tiež vzájomné výmeny študentov a mládeže, bezvízový styk s množstvom krajín mimo EÚ či priestor bez hraníc. Zlepšuje to podľa vicepremiérky kvalitu života, prináša pracovné miesta a umožňuje rozvoj ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

"Členstvo v EÚ zároveň zvyšuje vplyv a význam Slovenska vo svete, keďže naši poslanci a ministri rozhodujú o pravidlách pre jeden z najväčších spoločných ekonomických priestorov na svete," uviedla.

EÚ je, ako tvrdí, spoločný projekt a jeho úspechy sú slovenskými úspechmi a jeho chyby a nedostatky sú i slovenskými problémami, ktoré je potrebné spoločne riešiť a zlepšiť efektivitu fungovania.

"Tak, aby to prinášalo čo najväčší prospech pre ľudí, podniky a tvorbu pracovných miest. Sme v tom spolu s ostatnými krajinami," podotkla.

Mária Kolíková, ministerka spravodlivosti

Vstup do Európskej únie (EÚ) dal Slovensku množstvo príležitostí, uviedla ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí).

Krajina sa tak podľa jej slov stala členom silného spoločenstva, založeného na spoločných hodnotách, princípoch demokracie a právneho štátu, dodržiavania ľudských práv a základných slobôd.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéfka rezortu spravodlivosti považuje za dôležité pripomínať si, že možnosti, ktoré Slovensko členstvom v EÚ získalo, sú silnejšie ako kompetencie, o ktoré sa delí.

Gábor Grendel, podpredseda parlamentu

Vstup do Európskej únie je pre Slovensko najväčší medzinárodný úspech, vyhlásil podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO.

Vďaka členstvu je podľa neho Slovensko v súčasnosti o niekoľko "levelov" inde, než bolo pred integráciou.

"Rok predtým museli občania Slovenska potvrdiť záujem o vstup do EÚ v referende. Ak by bolo referendum neplatné, náš vstup by bol ohrozený. Prieskumy naznačovali, že k urnám nemusí prísť potrebných 50 percent voličov," skonštatoval.

Stala sa však, ako tvrdí, nevídaná vec. Koaliční a opoziční lídri sa totiž pred konaním referenda spoločne vybrali do ulíc, aby na poslednú chvíľu zmobilizovali svoje tábory.

Skryť Vypnúť reklamu

Juraj Šeliga, podpredseda parlamentu

Vstup do Európskej únie je jedným z najvýznamnejších, ak nie najvýznamnejším, míľnikom, tvrdí podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí).

Stále si to podľa neho „dostatočne neuvedomujeme a pritom je nám skoro každý deň pripomínané, aké veľké benefity z nášho členstva čerpáme".

Poukázal, že to nie je len cestovanie, slobodný pohyb tovaru a služieb, ale napríklad aj spoločný nákup vakcín, „ku ktorým by sme sa samostatne dostali len veľmi ťažko".

„Je našou zodpovednosťou a privilégiom pokračovať v proeurópskom a prozápadnom nastavení, ktoré za predchádzajúcich vlád síce utrpelo, ale jeho silné základy zostali. Vďaka EÚ budeme mať v rámci plánu obnovy prostriedky na riešenie hospodárskeho a sociálneho vplyvu pandémie Covid-19, ktoré majú byť použité aj na zabezpečenie, že naše hospodárstvo prejde zelenou a digitálnou transformáciou a stane sa tak udržateľnejším a odolnejším," doplnil Šeliga.

Skryť Vypnúť reklamu

Robert Fico, predseda strany Smer

Opozičná strana Smer si váži členstvo Slovenska v Európskej únii (EÚ) a chce, aby Slovenská republika bola jej dôveryhodnou a stabilnou súčasťou, vyhlásil predseda Smeru Robert Fico.

"Chceme, aby naše členstvo bolo obojstranne prospešné. Nielen, že my berieme z EÚ, ale že aj vieme niečo EÚ dať. Pri tomto všetkom musíme byť hrdý a sebavedomý národ. Musíme robiť suverénnu zahraničnú politiku," povedal Fico.

Pre Smer je podľa jeho šéfa 1. máj najvýznamnejší štátny sviatok v politickom kalendári strany.

"Vážime si a ďakujeme všetkým pracujúcim za ich prácu a vytváranie hodnôt, bez čoho by naša krajina nemohla napredovať. Sviatok práce preto považujeme za najvýznamnejší štátny sviatok," uviedol Fico.

Skryť Vypnúť reklamu

V tento deň je podľa neho dôležité aj zachovanie ľudových tradícií v podobe stavania májov i pripomenutie si vstupu Slovenska do EÚ.

Peter Kmec, člen európskeho výboru

Slovensko je členstvom v Únii bezpečnejšie, stabilnejšie a prosperujúcejšie, tvrdí podpredseda výboru pre európske záležitosti a člen strany Hlas Peter Kmec s tým, že 17 rokov v Únii dokazuje, že to bola správna a racionálna voľba občanov.

Zdôraznil, že vstup do Únie bol suverénnym rozhodnutím občanov, ktorí v roku 2003 v referende rozhodli o proeurópskom smerovaní krajiny. Pripomenul, že EÚ je priestorom voľného pohybu občanov, tovarov, služieb a kapitálu.

"Európska politika súdržnosti znamená veľkú finančnú pomoc tým regiónom, ktoré nemajú dostatok zdrojov na dobiehanie bohatších regiónov. Veľké množstvo ďalších európskych programov pomáha našim študentom, vedcom, poľnohospodárom, podnikateľom, umelcom a ďalším skupinám spoločnosti," povedal.

Skryť Vypnúť reklamu

Sila európskeho projektu sa podľa Kmeca ukázala predovšetkým v čase pandémie nového koronavírusu, keď sa Únii podarilo obstarať také objemy vakcín, ktoré počas tohto roka umožnia každému Európanovi zaočkovať sa.

Dodal, že na európskej úrovni sa podarilo prijať aj Plán obnovy a odolnosti, ktorý predstavuje veľkú finančnú pomoc pre krvácajúce európske ekonomiky v čase pandémie.

OĽaNO

Členstvo v Únii dalo Slovensku podľa strany OĽaNO veľkú perspektívu pre jeho ďalší ekonomický a sociálny rozvoj. Významne narástol podľa hnutia geopolitický význam Slovenska, keďže krajina má možnosť spolurozhodovania o európskej politike.

"Vďaka štedrým kohéznym schémam sme získali historicky neopakovateľnú príležitosť priblížiť sa k vyspelosti západoeurópskych krajín," uviedlo OĽaNO.

Skryť Vypnúť reklamu

Vstup Slovenska do EÚ vníma ako historický míľnik, kedy sa krajina po dlhých rokoch prinavrátila do rodiny slobodných a rozvinutých európskych krajín.

Práve s tými podľa obyčajných ľudí na Slovensku zdieľa hodnoty solidarity, mieru, ľudských práv, bezpečnosti a spravodlivosti bez vnútorných hraníc.

Koaličná strana tiež poukázala na to, že v časoch spojených s krízou pre pandémiu nového koronavírusu Únia rýchlo zareagovala plánom obnovy, ktorý významne zmierni jej sociálne a hospodárske dôsledky.

Podľa OĽaNO je prirodzené, že EÚ ako spoločenstvo mnohých krajín čelí rôznym problémom.

"Je to však náš európsky dom a naším záväzkom je prispievať k jeho zveľaďovaniu. Veríme, že princípy priateľstva, solidarity a vzájomnej úcty medzi štátmi EÚ pretrvajú, a Slovensko bude v Únii žiť ďalej svoj úspešný príbeh," uzavreli obyčajní ľudia.

Skryť Vypnúť reklamu

Sloboda a Solidarita

Vstup Slovenska do Európskej únie je dôležitým míľnikom v modernej histórii krajiny, uviedla koaličná Sloboda a Solidarita (SaS).

"Je nespochybniteľný fakt, že musíme aj v tomto čase spochybňovania dôležitosti Únie pripomínať základnú ideu EÚ, ktorou je spoločný trh. S touto ideou sú spojené štyri základné slobody, ako je voľný pohyb tovaru, služieb, kapitálu a osôb," povedal europoslanec za SaS Eugen Jurzyca.

Myslí si, že napriek tomu, že sa dá EÚ čokoľvek vyčítať, je nespornou výhodou pre Slovensko, že je jej členom. Poukázal na pomoc Slovensku z Únie počas pandémie.

Využiť sa môžu aj peniaze z Fondu obnovy a odolnosti. "Je však našou morálnou povinnosťou čerpať tieto financie transparentne a zodpovedne," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Tepelnou izoláciou POLYFORM pohodlne ušetríte náklady
 2. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 3. Televízory budúcnosti: Keď sa skĺbi umenie so sci-fi
 4. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 5. Príbehy investorov: Na čo si dávať pozor?
 6. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 7. Aká je pravda o francúzskych autách?
 8. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 9. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80%
 10. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 1. Začala sezóna bicyklov aj ich zlodejov: Dajte si na svoj pozor!
 2. Ceny nehnuteľností stále rastú. Je čas investovať
 3. 5 spôsobov, ako Wi-Fi 6 pomáha biznisu
 4. Bakalárske študijné programy na FVT
 5. Ako správne nalepiť obklady v kúpeľni?
 6. McDonald’s spustil službu McDelivery už aj v Prešove
 7. Slovak model of the short - time work (Kurzarbeit)
 8. Po mesiacoch konečne jazdia na nových autách
 9. Ako môžu deti stráviť zmysluplný čas s modernými technológiami?
 10. Viete, ako dlho trvá stiahnuť 3 GB v 5G sieti?
 1. Tajná komunita, v ktorej nakupujete so zľavami až do 80% 13 930
 2. Vyhrajú elektromobily, autá na vodík alebo hybridy? 11 947
 3. Praktické rady, ako zmierniť prejavy alergií. Kľúčom je interiér 9 340
 4. Hokejové hviezdy v biznise nezažiarili. Až na jednu výnimku 8 769
 5. Slnkom zaliate pláže Južného Cypru sú len jedným z lákadiel 8 387
 6. Boj Grékov za slobodu prebudil solidaritu v celej Európe 8 132
 7. Klus, Pirošíková, Bošňák dnes o 17.00 o slobode cestovania 7 458
 8. Nákupy, ktoré rozbúchajú srdce v nákupnom centre Novum Prešov 6 830
 9. Riešenie emisií v cestnej doprave, ktoré môže fungovať okamžite 5 626
 10. Portfólio manažér: Čaká nás dobré obdobie pre ekonomiku 5 020
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Parlament čaká hlasovanie o skrátení kolúznej väzby.

12m
Minister financií Igor Matovič.

Schôdzu prerušia do budúceho týždňa.

1 h