BRATISLAVA. Bilbordy Demokratickej strany so sloganom "15-percentná rovná daň znamená spravodlivosť pre všetkých," ešte viseli po Slovensku, keď KDH po voľbách v septembri 2002 presadilo do programu vlády s SDKÚ, SMK a ANO zmienku o rovnej dani.
Ivan Mikloš ako minister financií za SDKÚ túto doteraz najväčšiu daňovú reformu síce politicky zastrešil a v roku 2004 aj spustil, najskôr však s rovnou daňou nesúhlasil.

"Boli to od pásu vystrelené, žiadnymi analýzami nepodložené politické návrhy, preto som ich najskôr odmietol," spomínal Mikloš v roku 2014 v Hospodárskych novinách. Všetko sa však odohrávalo mimo kamier.
"Predchádzali tomu diskusie na politickej úrovni a v koaličnej rade. Nie všetkým sa to hneď pozdávalo. Nasledovali veľké prepočty a výpočty," spomína Ľudovít Kaník, vtedajší minister práce a predseda DS. "Mikloš bol pozitívny, potom chvíľu váhal, potom bol zas pozitívny."
O sedemnásť rokov neskôr otvára tému reformy daní aj minister financií Igor Matovič z OĽaNO, ale úplne opačnou taktikou. O jeho návrhu koaliční partneri nemali informácie a nie je o ňom v koalícii žiadna dohoda.
Ako si rýchlo pohnevať partnerov
Za tri dni a len na facebooku otvoril bývalý premiér tému výrazného zvyšovania sociálnych dávok na podporu rodín za cenu výrazného zvýšenia dane z pridanej hodnoty. Stihol tiež skritizovať názorových oponentov.