Bratislava 20. marca (TASR) - "Kotrmelec" v názoroch Strany demokratickej ľavice (SDĽ) a Strany občianskeho porozumenia (SOP) na územnosprávne členenie Slovenska si expert na reformu verejnej správy Slovenskej demokratickej a kresťanskej únie (SDKÚ) Milan Hort vysvetľuje tým, že tieto strany príliš počúvajú svojich okresných a krajských funkcionárov, ktorí sa správajú ako "novodobí gubernátori". "Požiadavka Strany maďarskej koalície (SMK) na vytvorenie tzv. komárňanskej župy je pre tieto strany len zámienkou, aby nepresadzovali skutočnú reformu, ale len kozmetické úpravy súčasného stavu," povedal Hort na dnešnej tlačovej besede a dodal, že odborné argumenty zatiaľ predkladá len skupina zástancov Nižňanského koncepcie reformy.
Jeden z hlavných dôvodov pre model ôsmich krajov a ôsmich vyšších územných celkov - úspora počiatočných jednorazových nákladov vo výške približne 2,5 miliardy korún - nie je podľa Horta podstatný, pretože tieto náklady by sa pri systéme 12 + 12 vrátili. Tento model totiž počíta s postupným zánikom okresných úradov, čím sa ušetria prostriedky na ich prevádzku a s vytvorením špecializovanej štátnej správy. "Efektívnosť týchto úradov bude ďaleko vyššia," konštatoval expert SDKÚ. Naopak pri systéme 8 + 8 sa majú okresné úrady zachovať, čo je podľa Horta len "snaha tých, ktorí si na ne zvykli".
Hort dnes zopakoval i ďalšie argumenty zástancov modelu 12 + 12 - zachovanie prirodzených regiónov Slovenska, priblíženie verejnej správy občanovi a vznik regionálnych centier, ktoré umožnia efektívny rozvoj zaostalých regiónov.