SME
Štvrtok, 29. júl, 2021 | Meniny má MartaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pfizer je už dostupný aj pre päťdesiatnikov (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili 384-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 920 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Platia sprísnené opatrenia: Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

21:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za sledovanie.

Skryť Vypnúť reklamu

20:11 SVET Nemecko sprístupnilo vakcínu od spoločnosti AstraZeneca pre všetkých dospelých.

Tento krok má pomôcť pri zaočkovaní čo najväčšieho počtu obyvateľov, čo najskôr sa dá.

19:29 SVET Ruský prezident Vladimir Putin dnes podporil návrh na pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti covidu.

Súvisiaci článok Prečo sa treba vzdať patentov Čítajte 

Výzvu na globálne pozastavenie platnosti patentov medzičasom podporili aj Spojené štáty, Francúzsko, EÚ či Svetová zdravotnícka organizácia.

18:55 SVET Britský princ Harry a jeho žena Meghan pri príležitosti druhých narodenín syna Archieho vyzvali k darcovstvu, ktoré by pomohlo poskytnúť vakcíny najchudobnejším krajinám. Pár vo vyhlásení uviedol, že si nedokáže predstaviť lepší spôsob uctenia si synových narodenín, ako keď ľudia darujú päť dolárov.

Skryť Vypnúť reklamu

18:31 SVET Česko od polovice mája umožní občanom susedných krajín a niektorých ďalších členských štátov Únie voľne vstupovať na jej územie. Jedinou podmienkou je to , aby najmenej dva týždne pred príchodom boli zaočkovaní druhou dávkou vakcíny proti koronavírusu.

18:00 SVET - Vakcína proti covidu od spoločnosti Moderna vykazuje u tínedžerov účinnosť 96 percent.

Vyhlásil to výkonný riaditeľ spoločnosti Stéphane Bancel s tým, že to vyplýva z prvotných dát štúdie TeenCOVE, na ktorej sa zúčastňujú mladí ľudia vo veku 12 až 17 rokov. Informuje o tom spravodajský portál CNN.

17:49 SVET - Maďarská záchranná služba v čase koronavírusovej pandémie zažíva mimoriadny tlak, ktorý jej generálny riaditeľ Gábor Csató v rozhovore pre server Novekedes.hu prirovnal k fungovaniu v časoch protisovietskej revolúcie v roku 1956 a svetových vojen. Záchranári denne zasahovali aj vyše tritsíckrát.

Skryť Vypnúť reklamu

O mimoriadnom nasadení podľa jeho slov svedčia údaje o doposiaľ spotrebovaných gumených rukaviciach, ktorých sa minulo 12 miliónov párov. Od vypuknutia pandémie sa tiež použilo 500.000 ochranných odevov a 3,5 milióna rúšok. Vyše tisíc ľudí zasahovalo denne v priemere v 3000 - 4000 prípadoch.

17:19 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách Trenčianskeho samosprávneho kraja chcú počas najbližšieho víkendu (8. 9. 5.) zaočkovať 6 450 ľudí.

V Prievidzi budú očkovať vakcínami od spoločnosti Pfizer/BioNTech, v Trenčíne rovnakou vakcínou, ale i vakcínou od spoločnosti AstraZeneca. Ako informoval Matej Plánek z komunikačného oddelenia župy, vo veľkokapacitnom krajskom očkovacom centre na zimnom štadióne v Prievidzi budú v sobotu i v nedeľu očkovať len vakcínou od spoločnosti Pfizer/BioNTech, 1 300 ľudí zaočkujú v sobotu a rovnaký počet v nedeľu.

Skryť Vypnúť reklamu

16:56 SVET - Ruské ministerstvo zdravotníctva zaregistrovalo jednodávkovú vakcínu Sputnik Light. Vo svojom tlačovom vyhlásení o tom informoval Ruský fond priamych investícii.

Fond, ktorý sa podieľal na financovaní vakcíny, dodal, že Sputnik Light "preukázal 79,4-percentnú účinnosť". Zároveň pripomenul, že účinnosť vakcíny Sputnik V, podávanej v dvoch dávkach, je 91,6-percentná. Ubezpečil, že po imunizácii Sputnikom Light neboli zaregistrované žiadne závažné nežiaduce účinky.

16:34 SVET - Zdravotnícky orgán Africkej únie ocenil postoj Spojených štátov, ktoré podporujú návrh, aby bola celosvetovo pozastavená ochrana patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti nákazlivému ochoreniu COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Dejiny si zapamätajú tento krok americkej vlády ako správnu vec urobenú v správny čas, pretože bojujeme proti desivej výzve, ktorá našej novodobej histórii nemá obdobu," povedal na tlačovej konferencii doktor John Nkengasong, riaditeľ Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb.

16:33 SLOVENSKO - V komárňanskej nemocnici sa počas blížiaceho sa víkendu uskutoční hromadné očkovanie.

V sobotu (8. 5.) a v nedeľu (9. 5.) podajú zdravotníci vakcínu dvom tisíckam registrovaných občanov. Hromadné očkovanie nám umožnia vyššie dodávky vakcíny Pfizer/BioNTech.

Výrazne sa tak zníži počet čakajúcich, ktorí sú zaregistrovaní v čakárni kormárňanskej nemocnice, ale svoju vakcínu zatiaľ nedostali, informoval riaditeľ Nemocnice Agel Komárno Miroslav Jaška.

Skryť Vypnúť reklamu

15:44 SLOVENSKO- Minister zdravotníctva Lengvarský (nominant OĽANO) nemá problém s tým, aby boli zverejnené aj ostatné zmluvy na nákup vakcín proti ochoreniu COVID-19. Uviedol to počas hodiny otázok v Národnej rade (NR) SR.

Poznamenal ale, že rámcové zmluvy vyjednávala Európska únia, preto je zverejnenie zmlúv v gescii Európskej komisie. "Ministerstvo zdravotníctva k zmluvám prístup má a pokiaľ bude dostatočný tlak vyvinutý aj na eurokomisiu, tak si myslím, že zmluvy môžu byť zverejnené," dodal.

Lengvarský ozrejmil, že nákup a kontrahovanie vakcín proti ochoreniu COVID-19 prebieha formou spoločného obstarávania Únie, ktorá v mene členských štátov všetky predmetné zmluvy negociovala a podpísala.

"Z tohto dôvodu zverejnenie akýchkoľvek zmlúv s jednotlivými producentmi vakcín proti ochoreniu COVID-19 vyrokovaných pomocou spoločného obstarávania Únie je plne v gescii samotnej eurokomisie," vysvetlil s tým, že špecifické podmienky vyrokovala komisia v režime utajenia, preto boli špecifiká komisiou označené za dôverné.

Skryť Vypnúť reklamu

Dodal, že výnimkou je zmluva na nákup vakcín od spoločnosti AstraZeneca, pri ktorej došlo k čiastočnému zverejneniu a text je dostupný na stránke eurokomisie.

15:15 SVET - Európska komisia oznámila, že dopĺňa stratégiu EÚ v oblasti vakcín o stratégiu liečby ochorenia COVID-19, ktorá má podporiť vývoj a dostupnosť nevyhnutných liekov proti koronavírusu vrátane liečby tzv. dlhodobého covidu.

Nová stratégia pokrýva celý životný cyklus liekov - od výskumu, cez vývoj a výrobu až po ich obstarávanie a uvoľnenie do obehu.

Komisia spresnila, že stratégiu liečby ochorenia COVID-19 sa stáva súčasťou Európskej zdravotnej únie, v rámci ktorej sa všetky členské štáty EÚ pripravujú a reagujú na zdravotné krízy spoločne a zabezpečujú cenovo dostupné a inovatívne zdravotnícke potreby. Stratégia ponúka opatrenia a ciele vrátane schválenia troch nových liekov proti koronavírusu do októbra 2021, prípadne ďalších dvoch liekov ešte do konca tohto roka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:18 SVET - Nemecko je pripravené viesť rozhovory o návrhu celosvetovo pozastaviť platnosť patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti nákazlivej chorobe COVID-19, ktorý v stredu podporili aj Spojené štáty.

Oznámil to nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas. Podobné vyhlásenie zverejnilo aj Francúzsko, informovala tlačová agentúra AFP.

"Je to diskusia, ktorej sme otvorení," povedal Maas novinárom, keď sa ho spýtali na stredajšie vyhlásenie splnomocnenkyne americkej vlády pre obchodné záležitosti Katherine Taiovej, že Washington teraz podporuje výzvy na celosvetové zrušenie ochrany patentov na vakcíny proti covidu, pretože pandémia sa stále prudko šíri. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok vyhlásil, že "absolútne súhlasí" s celosvetovým zrušením ochrany patentov na vakcíny proti covidu, a pridal tak svoj hlas ku kampani podporovanej americkým prezidentom Joeom Bidenom.

Skryť Vypnúť reklamu

Macronovo vyhlásenie je posunom v postoji Francúzska, ktoré sa predtým stavalo proti takémuto kroku, pretože by odradil farmafirmy od zavádzania inovácií.

Paríž tiež argumentoval, že pozastavenie ochrany patentov by malo byť až poslednou možnosťou. Ako už skôr napísala agentúra AFP, Bidenova administratíva bude o konkrétnych podmienkach návrhu rokovať na pôde Svetovej obchodnej organizácie (WTO).

14:02 SLOVENSKO - Hovorkyňa ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová informovala, že sprievod pre očkovanie je možné pridať aj k už registrovaným seniorom. Stačí si dodatočne upraviť registráciu.

Registráciu seniora nad 70 rokov spolu so sprievodom je možné vykonať cez štandardný formulár.

„Systém umožní zadať pri otvorení registračného formulára u skupiny 70+ aj možnosť “ísť so sprievodom“. Senior sa zaregistruje a len pridá rodné číslo sprievodcu. Následne sa musí do 24 h klasickou formou zaregistrovať aj sprievodca. Ak je osoba, ktorá bude seniora sprevádzať už zaregistrovaná a ešte nemá pridelený termín očkovania, systém automaticky obe registrácie spáruje,“ priblížila Eliášová.

Skryť Vypnúť reklamu

Hovorkyňa upozornila, že neregistrovaný sprievod nebude zaočkovaný s platnosťou od soboty 8.5.2021. „Výnimka platí pre osoby nad 70 rokov, ktoré mali pridelený termín ešte pred dátumom 6.5.2021 , tie nemusia rušiť svoju registráciu a môžu si priviesť sprievod aj bez registrácie. Pre osoby, ktorým bude pridelený termín od dátumu 6.5.2021, počnúc týmto dátumom, platí, že sprievodná osoba musí byť registrovaná v systéme a musí sa vedieť preukázať SMS správou,“ podotkla Eliášová.

Sprievod seniora 70+ na očkovanie prvou dávkou vakcíny musí mať nad 18 rokov a do centra musí seniora fyzicky priviesť. Nemusia byť pritom príbuzní.

12:50 SLOVENSKO - Vakcíny od Pfizer - BioNTech a Moderny už štát ponúka aj pre ľudí nad 50 rokov.

Informuje o tom v registračnom formulári na očkovanie proti covidu.

Skryť Vypnúť reklamu
(zdroj: NCZI)

O posunutí vekovej hranice už informovalo aj Ministerstvo zdravotníctva v tlačovej správe.

„Od dnes sa môžu zaregistrovať a následne očkovať vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna ľudia nad 50 rokov. Hlavným dôvodom je objem dodaných vakcín a tiež navýšenie očkovacích kapacít. Od dnes je možná registrácia sprievodu osoby nad 70 rokov cez upravený registračný formulár,“ oznámilo ministerstvo.

Nový formulár umožňuje zadať pri registrácii seniora aj rodné číslo sprievodu.

„Platí, že sprievodca sa môže zaregistrovať v prípade, že sa senior očkuje prvou dávkou. Sprevádzajúca osoba musí byť vo veku od 18 rokov a dostane rovnakú vakcínu ako senior, ktorého na očkovanie sprevádza. Očkovaní budú v rovnakom centre a v rovnakom čase. Termín na očkovanie druhou dávkou dostanú automaticky v rovnakom režime (totožné miesto a po sebe nasledujúce termíny). O dátume, čase a mieste očkovania budú obaja informovaní esemeskou a mailom,“ priblížil rezort.

Skryť Vypnúť reklamu

Do konca mája majú na Slovensko dodať 1 534 150 vakcín proti covidu. Najviac (1 047 150) dávok by malo byť od konzorcia Pfizer/BioNTech.

Doteraz vakcínami Pfizer a Moderna očkovali vekovú skupinu nad 60 rokov a chronicky chorých.

Vybrať si vakcínu stále nie je možné, no minister Lengvarský včera avizoval, že pri dostatku vakcín v treťom štvrťroku by si ľudia mohli vybrať jednu z registrovaných vakcín, ktorou by chceli byť očkovaní.

12:01 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvára v sobotu 8. mája veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej v Bardejove, kde sa bude dať zaočkovať vakcínou Pfizer/BioNTech.

Alokovaných je 1 100 vakcín a očkovať budú jeden deň. Informoval o tom Štefan Hij z Mestského úradu v Bardejove.

Skryť Vypnúť reklamu

12:00 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj otvorí svoje veľkokapacitné očkovacie centrá aj tento týždeň. Do konca týždňa budú zdravotníci očkovať v Košiciach, Michalovciach aj v Spišskej Novej Vsi. Informovala o tom hovorkyňa košického župana Anna Terezková.

11:56 SLOVENSKO - Polícia upozorňuje na dezinformácie a hoaxy, že zaočkované osoby negatívne vplývajú na tých, ktorí očkovaní nie sú. Informovala o tom vo svojom profile Hoaxy a podvody - Polícia SR na sociálnej sieti.

Priblížila, že profil "alexwortex69" s takmer 43-tisíc sledovateľmi šíril na sociálnej sieti cez príspevky, ktoré miznú po 24 hodinách, hoax, že nezaočkované ženy majú problém s menštruáciou, ak sa stretnú so zaočkovanou osobou.

Tiež uviedol, že aj prítomnosť zaočkovanej osoby môže vyvolať samovoľné potraty.

Skryť Vypnúť reklamu

11:54 SLOVENSKO - Štát môže od zmluvy o nákupe vakcíny Sputnik V odstúpiť, ak ruská strana nedodá v mesiaci aspoň 50 percent prisľúbených vakcín.

Na sociálnej sieti o tom informoval bývalý minister zdravotníctva a koaličný poslanec Marek Krajčí (OĽANO) s tým, že ide o klauzulu, ktorú sa mu podarilo do zmluvy presadiť.

Súvisiaci článok Únia zvažuje uvoľniť patenty, k vakcíne by sa skôr dostali aj chudobní Čítajte 

11:33 SVET - Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tvrdí, že Európska únia je pripravená zaoberať sa návrhom Spojených štátov zdieľať technológiu na výrobu vakcín proti ochoreniu COVID-19. Takýto krok by mohol pomôcť urýchliť koniec pandémie koronavírusu.

"Sme pripravení diskutovať o tom, aby americký návrh na vzdanie sa ochrany duševného vlastníctva v prípade vakcín proti koronavírusu mohol pomôcť ukončiť túto krízu," uviedla Von der Leyenová. V rámci videonahrávky taktiež z krátkodobého hľadiska vyzvala všetky krajiny vyrábajúce očkovacie látky, aby povolili ich vývoz.

Skryť Vypnúť reklamu

11:13 SVET - Moderna oznámila, že údaje z počiatočných skúšok na ľuďoch ukazujú, že tretia dávka jej súčasnej vakcíny aj dávka novej experimentálnej vakcíny zvyšujú imunitu proti tzv. juhoafrickému a brazílskemu variantu. Informovala o tom tlačová agentúra Reuters.

Táto posilňujúca dávka, podaná dobrovoľníkom predtým zaočkovaným dvojdávkovou vakcínou od Moderny, tiež zvyšuje protilátky proti pôvodnému ochoreniu covid (pôvodnému koronavírusu), uviedla spoločnosť v oznámení.

10:53 SVET - Maďarská vláda daruje Bosne a Hercegovine 30 umelých pľúcnych ventilátorov a Jordánsku desať týchto prístrojov, informoval spravodajský server Index.hu s odvolaním sa na zverejnenie rozhodnutia kabinetu v štátnom vestníku.

V prípade Bosny ide o oficiálny dar epidemiologickému fondu Severoatlantickej aliancie. Vláda vyzvala ministra vnútra Sándora Pintéra, šéfa rezortu ľudských zdrojov Miklósa Káslera a ministra zahraničných vecí Pétera Szijjártóa, aby zariadili odvoz darovaných zariadení.

10:49 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1680 nakazených novým druhom koronavírusu, čo je oproti predchádzajúcim dňom relatívne vysoký počet. V porovnaní s minulým štvrtkom (29. apríla) je pokles až 35-percentný.

Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo v uplynulých 24 hodinách 124 pacientov, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených vo štvrtok na svojej webovej stránke. Sedemdňový kĺzavý medián prírastkov infikovaných klesá a blíži sa k 1500, v prípade úmrtí tento ukazovateľ klesol na 134.

Počet chorých napojených na umelú pľúcnu ventiláciu podľa spravodajského servera portfolio.hu klesol po troch mesiacoch pod 500, vo štvrtok ich bolo 485. S covidovým ochorením je hospitalizovaných 4104 pacientov. Epidémia v krajine je podľa portfolio.hu na ústupe.

10:04 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu už dostalo 1 164 981 ľudí.

Včera prvou dávkou zaočkovali 5 477 ľudí. Druhú dávku vakcíny už dostalo 549 768 ľudí, včera preočkovali 15 682 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 343 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Trenčianskom kraji (73), nasledujú Žilinský kraj (71), Prešovský (60), Banskobystrický (34), Trnavský (34), Bratislavský (29), Košický (23) a Nitriansky (19). Je medzi nimi 162 mužov a 181 žien. Včera urobili 6 268 PCR testov s mierou pozitivity 5,47 percenta. Antigénovými testami vyšetrili 73 202 vzoriek. Pozitívnych vyšlo 295, čo predstavuje 0,4 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 34 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 11 920 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 324, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Počet hospitalizovaných s koronavírusom opäť klesol. V nemocniciach aktuálne leží 1 194 nakazených, 1 067 z nich má potvrdené ochorenie COVID-19. Na intenzívkach je 114 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 163 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo ministerstvo.

9:20 SLOVENSKO - Okresný dopravný inšpektorát v Prievidzi pre výskyt ochorenia Covid-19 u viacerých zamestnancov zatvoril dnes služby oddelenia evidencie vozidiel v policajnej budove na Košovskej ceste. Informovala o tom krajská polícia na sociálnej sieti.

Bez obmedzení bude fungovať pracovisko evidencie vozidiel zriadené v klientskom centre Okresného úradu Prievidza.

9:15 SLOVENSKO - Žilinská samospráva sa rozhodla ukončiť činnosť dvoch mestských mobilných odberových miest na antigénové testovanie. Ako informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík, posledné testy v odberových miestach na Hollého ulici a na Hornom vale urobia v piatok 7. mája.

"Obe odberové miesta samospráva prevádzkovala v spolupráci so žilinským územným spolkom Slovenského Červeného kríža. Dôvodom na ukončenie činnosti je zmenená epidemická situácia a uvoľňujúce sa preventívne opatrenia proti šíreniu nového koronavírusu," uviedol Miškovčík.

Ďalších osem permanentných mobilných odberových miest v Žiline funguje bez zmeny.

8:50 SLOVENSKO - V druhom polroku minulého roka sa podľa prieskumu Podnikateľskej aliancie Slovenska prehĺbil negatívny pohľad podnikateľov na kvalitu podnikateľského prostredia. Za výrazné zvýšenie nespokojnosti môže z veľkej časti pandémia koronavírusu.

Negatívny pohľad podnikateľov je za druhý polrok 2020 o 2,85 percentuálnych bodov horší, ako bol za predchádzajúci polrok. Celkovo ide o najhoršie vnímanie kvality podnikateľského prostredia od roku 2012.

8:42 SLOVENSKO - Záujemcovia, ktorí sa rozhodli zaregistrovať sa na očkovanie proti ochoreniu covidu vo štvrtok predpoludním, to budú musieť urobiť v inom termíne. Od 10:00 do 12:00 je plánovaná odstávka systému eVakcinácia, registrácia na očkovanie preto nebude možná.

"Dôvodom odstávky je aktualizácia systému," vysvetlila hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií (NCZI) Veronika Bauch.

8:10 SVET - V Česku včera odhalili 1857 nových nakazených, čo je zhruba o 550 menej ako deň predtým. Je to pokles aj oproti číslam spred týždňa, a to približne o 600 infikovaných.

8:06 SLOVENSKO - Trnavská automobilka Stellantis Slovakia dnes opäť zastavila výrobu. Dôvodom je pretrvávajúci nedostatok dielcov, ktorý má súvis s covid krízou u jedného z dodávateľov.

Z oznamu pre zamestnancov vyplýva, že rozhodnutie o zastavení výroby zatiaľ platí pre rannú zmenu. O popoludňajšej a nočnej zmene bude automobilka zamestnancov informovať neskôr.

Výrobné linky automobilky Stellantis Slovakia stáli aj v utorok 4. mája počas všetkých zmien a predtým v sobotu 1. mája.

7:32 SVET - Generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus privítal, že Spojené štáty podporili návrh na celosvetové pozastavenie platnosti patentov farmaceutických firiem na vakcíny proti covidu. Tento krok USA označil ako "historické rozhodnutie", píše agentúra AFP.

Šéf WHO na twitteri napísal, že zo strany Spojených štátov "ide o dôležitý krok k dosiahnutiu férového prístupu k vakcínam a uprednostnenie blahobytu všetkých ľudí v tejto kritickej dobe".

"Postupujme teraz všetci promptne a solidárne, v nadväznosti na dômyselnosť a odhodlanie vedcov, ktorí vyrábajú život zachraňujúce vakcíny proti ochoreniu Covid-19," dodal.

7:08 SVET - Hygienici v Nemecku evidujú za včera 21 953 nových prípadov nákazy, zomrelo ďalších 250 pacientov s koronavírusom. Počet nových nakazených je nižší ako pred týždňom, vtedy ich bolo 24 736.

Nemecký spolkový snem dnes bude hlasovať o uvoľnení obmedzení pre ľudí, ktorí majú za sebou úplné očkovanie proti Covidu-19, alebo toto ochorenie v uplynulých mesiacoch prekonali.

6:55 SLOVENSKO - Naším záujmom je dosiahnuť kolektívnu imunitu, na ktorú potrebujeme zaočkovať čo najviac ľudí a zamedziť ďalším možným mutáciám vírusu. To sa však sotva podarí, keď celé regióny na Slovensku o očkovanie prestávajú javiť záujem.

Súvisiaci článok Strašiť by nás mal indický scenár Čítajte 

Každý nech si so svojím zdravím robí čo chce, nie však, ak ide o kolektívne dobro. Existujú ľudia, ktorí sa z objektívnych dôvodov zaočkovať nemôžu, aj keby chceli, a tým sa cynizmus a sebectvo mudrákov vypomstí najviac.

Kto sleduje dianie v Indii, môže tušiť, že aj keď sa dlho zamknuté brány pomaly otvárajú, návrat k slobode, na akú sme boli zvyknutí, môže byť ešte pekne turbulentný. Píše Matia Lenická >>>>

6:42 SVET - Situácia v Indii je naďalej kritická, počty nakazených sa stále zvyšujú. Za posledný deň ich pribudlo 412 262, čo je rekord. Rovnako rekordný je aj najnovší prírastok obetí: 3 980.

Svetová zdravotníctva organizácia (WHO) v stredu uviedla, že na Indiu pripadá takmer polovica všetkých prípadov nákazy koronavírusom a štvrtina obetí, ktoré boli na celom svete zaznamenané uplynulý týždeň. Odborníci pritom upozorňujú, že skutočné počty budú omnoho vyššie vzhľadom na obmedzené testovanie aj problém s hlásením obetí.

06:30 SVET - Hoci na Seychelách dostalo obe dávky proti Covidu-19 už viac ako 60 percent obyvateľov, miestne úrady sú nútené zaviesť nové opatrenia, pretože prípadov nákazy pribúda. Štát v Indickom oceáne s necelými 100-tisíc obyvateľmi aktuálne registruje približne tisíc aktívnych prípadov, z nich asi tretina sú úplne zaočkované osoby. Podľa BBC väčšina očkovaných dostala vakcínu od čínskej firmy Sinopharm.

Ďalšie dve tretiny z aktuálne nakazených buď už dostali prvú dávku vakcíny, alebo sa ešte nenechali zaočkovať. "Napriek všetkej našej mimoriadnej snahe je situácia s covidom v súčasnosti v našej krajine kritická," tvrdí seychelská ministerka zdravotníctva Peggy Vidotová.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 2. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 3. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 7. Lenivý brunch s Muchom
 8. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 9. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 1. Nepodceňujte rozmiestnenie zásuviek a vypínačov
 2. Hrotka: Sporiteľne ťahajú za kratší koniec. Musíme reagovať
 3. Slováci čoraz viac nakupujú pivo vo vratných fľašiach
 4. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 5. Work-life balance: Technológie pre život v rovnováhe
 6. Jeden deň na Bratislavu nestačí
 7. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 8. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 9. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 10. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 505
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 134
 3. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 386
 4. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 332
 5. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 3 137
 6. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 911
 7. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 772
 8. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 697
 9. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 2 519
 10. Od Česka až po Jadran 2 436
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


16 h

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 536 obetí.


a 4 ďalší 14 h

Zuzana Rehák Štefečeková vyhrala na olympiáde trap.


Boris Vanya 5 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Uhrík: V Bratislave to už nemá zmysel.


TASR 19m
Testovanie na koronavírus

Zmena bude súčasťou najbližšej aktualizácie vyhlášky k organizácii hromadných podujatí.


SITA 38m
Ilustračné foto.

Chybný údaj majú na svedomí britské úrady, ktoré sa už postarali o nápravu.


SITA 44m
Aj v bardejovských školách sa obnovilo vyučovanie.

Viktor Križo z Centra inkluzívneho vzdelávania poukazuje na nedostatok asistentov učiteľov.


TASR 54m