BRATISLAVA. Slovensko si dnes pripomína 102. výročie od tragickej smrti Milana Rastislava Štefánika.
Pri návrate z Talianska na Slovensko 4. mája 1919 sa jeho lietadlo pri pristávacom manévri zrútilo neďaleko Ivanky pri Dunaji.
Ako informovala hovorkyňa Ministerstva obrany SR Martina Kovaľ Kakaščíková a odbor komunikácie s médiami a verejnosťou kancelárie Národnej rady SR (NR SR), mohylu v Brezovej pod Bradlom, kde je Štefánik pochovaný spolu s dvomi talianskymi letcami, navštívil predseda NR SR Boris Kollár (Sme rodina) a štátny tajomník MO SR Marian Majer.
Tí sa zúčastnili v pondelok 3. mája aj na spomienkovej slávnosti venovanej Štefánikovi.
Kolíková: Štefánik je inšpiráciou
Podľa ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) je dôležité pripomínať si Štefánikov odkaz. Uviedla to vo svojom statuse na sociálnej sieti.
Zároveň dodala, že Štefánik je svojím životným príbehom veľkou inšpiráciou, a to vo svojom odhodlaní a odvahe. Vyzdvihla aj to, že bol významnou osobnosťou, veľkým Slovákom aj Európanom a demokratom.
„Európu vnímal ako jednotu v rôznosti, čo je aj pre dnešok stále veľmi aktuálny odkaz. A rovnako pre dnešok aktuálne sú tiež hodnoty, ktoré vyznával a ktorých bol nositeľom – sloboda, demokracia, odstránenie sporov,“ priblížila.
Kollárov obdiv k vojenskej kariére
Kollár vo svojom príhovore 3. mája vyzdvihol osobnostné, kariérne či politické úspechy generála Štefánika.

„O úspechu Štefánika ako vojaka i ako politika najvýraznejšie hovorí jeho vojenská kariéra. Málokedy sa totiž stáva, aby v priebehu štyroch rokov postúpil niekto vo vojenskej hierarchii z pozície obyčajného, radového vojaka do hodnosti brigádneho generála. Štefánikovi sa to podarilo a Česko-slovenské légie, ktoré vybudoval v Rusku, Francúzsku a Taliansku svedčia o jeho organizačnom talente i vojenských schopnostiach," zhodnotil.
Za najzáslužnejšie Štefánikové počiny označil myšlienku vybudovania samostatnej Česko-Slovenskej armády či podporu vzniku nového štátu Česko-Slovenska.
„História nás učí, že činy odvahy, pomoci a dobra v prospech národa a vlasti neostanú nepovšimnuté. Aj týmito slovami by sme mohli opísať pôsobenie jedného z našich najvýznamnejších štátnikov, ktorí významným spôsobom prispeli k budovaniu slobodnej a demokratickej spoločnosti,“ povedal Majer.
Vzor pravého vlastenectva
"Aj napriek predčasnej tragickej smrti nám generál Štefánik zanechal obrovské a nemenné posolstvo o neutíchajúcom boji za slobodu, demokraciu a odmietanie totalitných režimov. Našou úlohou je živiť a zachovávať toto posolstvo," uviedol minister obrany Jaroslav Naď počas utorňajšej pietnej spomienky pri mohyle v Ivanke pri Dunaji.
Generálov zápal pre svoju krajinu a ochota obetovať svoj život v prospech jej dobra a budúcnosti z neho podľa Naďa robia vzor pravého vlastenca aj pre súčasné generácie.
Šéf rezortu obrany zároveň pripomenul Štefánikove najväčšie zásluhy, medzi ktoré patrí významný prínos pre vznik prvého spoločného štátu Čechov a Slovákov.
Heger: Štefánik zdôraznil význam pravdy
Premiér Eduard Heger pri 102. výročí smrti Milana Rastislava Štefánika zdôraznil význam pravdy ako esencie demokracie. Uviedol to vo svojom profile na sociálnej sieti.
Za jeden z najsilnejších Štefánikových odkazov označil citát „Pravde veriť, pravdu žiť a pravdu brániť“. Dodal, že je potrebné si ho neustále pripomínať.
Štefánikovú pamiatku si dnes predseda vlády uctil pri jeho pamätníku v Ivanke pri Dunaji v okrese Senec. Neďaleko tejto obce sa 4. mája 1919 Štefánikovo lietadlo pri pristávacom manévri zrútilo.