SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: V Bratislave budú prednostne očkovať aj darcov krvi (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 11 946 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse sme priniesli online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

18:05 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia schválila na núdzové použitie vakcínu proti koronavírusu od čínskej firmy Sinopharm. Informovala o tom agentúra AFP s tým, že ide o vôbec prvú čínsku vakcínu, ktorej WHO dala zelenú.

Podľa generálneho riaditeľa WHO Tedrosa Adhanoma Ghebreyesusa ide v poradí o šiestu vakcínu, ktorá získala validáciu WHO z hľadiska bezpečnosti, účinnosti a kvality. Schválenie tejto očkovacej látky zo strany WHO umožní jej využitie v rámci medzinárodnej iniciatívy COVAX usilujúcej sa o väčšiu dostupnosť vakcín proti covidu, najmä pre chudobnejšie krajiny sveta.

17:44 SVET - Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil, že sa nebráni rozhovorom o zdieľaní technológií na výrobu vakcín proti ochoreniu Covid-19, ktoré navrhli Spojené štáty. Ako však uviedol podľa spravodajského portálu BBC, za naliehavejšiu otázku považuje distribúciu dávok do celého sveta.

Skryť Vypnúť reklamu

Macron vyzval USA a Veľkú Britániu, aby ukončili vývozné obmedzenia týkajúce sa vakcín a surovín na ich výrobu. "Anglosasi dnes blokujú mnohé z týchto prísad a vakcín. V súčasnosti je 100 percent vakcín vyrobených v Spojených štátoch určených pre americký trh," vyhlásil Macron po príchode do portugalského Porta, kde sa v piatok zúčastnil na summite Európskej únie.

17:10 SVET - Ľudia do štyridsiatky vo Veľkej Británii nedostanú vakcínu od AstraZeneca, ak bude k dispozícii iná. Ako informovala vláda, dôvodom je výskyt extrémne zriedkavých krvných zrazenín. Táto zmena by nemala ovplyvniť cieľ zaočkovať do konca júla všetkých dospelých v krajine aspoň jednou dávkou vakcíny.

Podľa britskej vakcinačnej komisie by mali ľudia vo veku 30 až 39 rokov bez predchádzajúcich zdravotných problémov dostať inú vakcínu, "ak je dostupná a len v tom prípade, ak to nespôsobí výrazné meškania v očkovaní". Minulý mesiac vydali podobné odporúčanie pre ľudí do 30 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

17:05 SVET - Odborníci na vakcíny v Nemecku odporúčajú podávanie očkovacích látok od spoločnosti Johnson & Johnson iba pre osoby nad 60 rokov.

Nemecký poradný výbor vydal rovnaké odporúčanie aj v prípade vakcíny AstraZeneca.

16:22 SLOVENSKO - Na víkendové očkovanie v Komárne, počas ktorého nemocnica zaočkuje 2 000 ľudí, sú už všetky miesta zaplnené. V čakárni na očkovanie je registrovaných ďalších 3 813 ľudí, informovala samospráva.

15:30 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj dáva darcom krvi možnosť prednostne sa zaočkovať proti ochoreniu COVID-19. Darcovia krvi budú priorizovaní v zozname náhradníkov. Počet darovaní pritom nerozhoduje.

V prípade, že v daný očkovací deň ostanú nevyužité vakcíny, BSK pozýva na očkovanie ľudí zo zoznamu náhradníkov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na prvom mieste sú v súlade s vyhláškou ministerstva zdravotníctva ťažko zdravotne postihnutí a ľudia s chronickými ochoreniami. Hneď za nich zaradil kraj darcov krvi. Až potom sú pozývaní na očkovanie ľudia bez diagnóz.

Pre registráciu do zoznamu náhradníkov stačí vyplniť formulár na webe BratislavskyKraj.sk a uviesť darovanie krvi. Na očkovanie je potrebné si priniesť preukaz darcu, prípadne potvrdenie o udelení plakety prof. MUDr. Jana Janského alebo medaily prof. MUDr. Jána Kňazovického za mnohonásobné darovanie krvi.

15:25 SLOVENSKO - Od pondelka sa zvyšujú povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach v červených a ružových okresoch. Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR.

Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity. V červených okresoch, teda v druhom stupni varovania, môže byť do 200 účastníkov v exteriéri a 150 v interiéri.

Skryť Vypnúť reklamu

V ružových regiónoch, respektíve v prvom stupni varovania, povolili do 500 divákov v exteriéri a 250 v interiéri.

Povolené sú divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia.

"Prevádzka filmových podujatí v interiéri naďalej nebude povolená," upozornila úradu Daša Račková.

15:13 SLOVENSKO -Levočská nemocnica každým dňom zaznamenáva zlepšenie pandemickej situácie.

K piatku poskytuje zdravotnú starostlivosť piatim pacientom na internom oddelení COVID-19 a dvom na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny, ktorí sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu.

Skryť Vypnúť reklamu

13:53 SVET - Taliansko dnes spustilo hromadnú vakcinačnú kampaň proti ochoreniu COVID-19 na niektorých odľahlých ostrovoch s menším počtom obyvateľov a obmedzenými zdravotníckymi službami.

Očkovacie tímy navštívili Liparské ostrovy severne od Sicílie a ostrov Capraia Isola pri toskánskom pobreží. Z tohto plánu sú vyňaté väčšie ostrovy disponujúce vlastnými nemocnicami.

Pre podobné kampane by mohli zvoliť i odľahlé oblasti na pevnine, napríklad dedinky v Alpách a Apeninách.

13:50 SVET - Od budúceho pondelka budú v Maďarsku zmiernené ďalšie protiepidemické opatrenia týkajúce sa školákov , uviedol spravodajský server index.hu s odvolaním sa na vládne nariadenie zverejnené v štátnom vestníku.

V nariadení sa uvádza, že všetky ročníky verejných vzdelávacích inštitúcií a inštitúcií odborného vzdelávania budú môcť od pondelka 9. mája fungovať v riadnom režime.

Skryť Vypnúť reklamu

Škôlkari a školáci budú môcť navštevovať plavárne i telocvične a budú môcť absolvovať hodiny telocviku.

13:48 SVET - Vedecký orgán dohliadajúci na kampaň očkovania obyvateľstva proti koronavírusu v Británii odporučil, aby ľuďom vo veku do 40 rokov ponúkli náhradu za vakcínu vyvinutú Oxfordskou univerzitou a spoločnosťou AstraZeneca. Informuje o tom tlačová agentúra AFP.

Britský Výbor pre očkovanie a imunizáciu uviedol, že toto "preventívne bezpečnostné stanovisko", týkajúce sa dospelých ľudí vo veku 30-39 rokov, prijal po tom, čo zhodnotil riziká vzniku krvných zrazenín po podaní vakcíny od AstraZenecy.

13:28 SLOVENSKO - Pandémia spôsobila na Slovensku pokles výdavkov v zdravotníctve pre obmedzenie neurgentnej zdravotnej starostlivosti o asi 325 mil. eur.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako ďalej na sociálnej sieti konštatuje Rada pre rozpočtovú zodpovednosť, dodatočné výdavky v zdravotníctve spojené s pandémiou, ktoré hradili zdravotné poisťovne, dosiahli 158 mil. eur.

Išlo predovšetkým o výdavky na liečbu ochorenia COVID-19. Aj po započítaní nákladov na tieto opatrenia boli pritom výdavky na zdravotníctvo nižšie, ako by boli bez vypuknutia pandémie.

13:19 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský a štátny tajomník Kamil Száz navštívili očkovacie centrum v Banskej Bystrici.

Banskobystrická župa otvorila už 8 očkovacích centier v celom kraji.

13:09 SVET - Európska lieková agentúra začala urýchlený proces posudzovania experimentálnej liečby covidu vyvinutej spoločnosťami GlaxoSmithKline a Vir Biotechnology.

Regulačný úrad Európskej únie v piatkovom vyhlásení uviedol, že na základe prvotných výsledkov aktuálnej štúdie začal s postupným preskúmaním sotrovimabu s cieľom určiť, či liečba touto látkou môže zabrániť hospitalizácii alebo úmrtiu u ľudí, ktorí ešte nemajú závažný stupeň ochorenia COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

EMA však poznamenala, že zatiaľ nedostala kompletné údaje, a upozornila, že je príliš skoro na vyvodzovanie akýchkoľvek záverov o pomere prínosov a rizík tohto lieku.

Sotrovimab je monoklonálna laboratórne vyrobená protilátka, ktorá podporuje imunitný systém tým, že zabraňuje proteínu koronavírusu dostať sa do buniek ľudského tela. Povolenie na núdzové použitie sotrovimabu už vydali v Spojených štátoch a Kanade.

12:42 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv zverejnil na sociálnej sieti pravidelnú týždennú štatistiku hlásení podozrení na nežiadúce účinky vakcín proti covidu.

12:27 SVET - Litovská firma Northway Biotech oznámila, že sa jej spolu s kolegami zo Švajčiarska podarilo vyvinúť liek proti ochoreniu COVID-19, informovala v piatok agentúra Interfax.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Európska komisia predstavila novú stratégiu pre liečbu covidu Čítajte 

"Momentálne sa nachádzame vo fáze klinického testovania. Liek sme odovzdali kolegom do Švajčiarska, kde prebehnú klinické skúšky," uviedol Vladas Bumelis, predseda predstavenstva spoločnosti Northway Biotech. Podľa neho by miera účinnosti lieku mala byť známa v priebehu tohto roka.

V prípade úspešných klinických skúšok by mohlo ísť o prvý liek proti ochoreniu COVID-19 na svete, pripomína agentúra Interfax.

Firma Northway Biotech vyvíja ešte jeden liek proti ochoreniu COVID-19, tentokrát v spolupráci s istou firmou z USA.

"Liek proti koronavírusu zatiaľ neexistuje. Nie všetci sa chcú očkovať, preto je vývoj takýchto liekov nevyhnutný," uviedol Bumelis.

12:23 SLOVENSKO - Od budúceho týždňa by sa mali opäť začať očkovať učitelia, ktorí vakcináciu nemohli absolvovať začiatkom roka zo zdravotných alebo iných dôvodov.

Skryť Vypnúť reklamu
Súvisiaci článok Žiakom majú pomôcť letné školy, Gröhling na ne vyčlení takmer pol milióna Čítajte 

Na dnešnej tlačovej konferencii to uviedol minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling (SaS) s tým, že očkovať sa zatiaľ bude len v jednom centre v Bratislave.

"Diskutujeme s ministrom zdravotníctva, aby sme to rozšírili aj do iných miest," povedal šéf rezortu školstva. Podľa neho by sa denne malo zaočkovať niekoľko stoviek učiteľov. Očkovať by sa malo vakcínou Pfizer.

Šéf rezortu školstva verí, že všetci učitelia, čo sa budú chcieť dať zaočkovať, túto možnosť využijú.

"Je to ich osobné rozhodnutie. Nemôžeme ich donútiť," povedala hlavná odborníčka Ministerstva zdravotníctva SR pre všeobecnú starostlivosť o deti a dorast Elena Prokopová. Učiteľov zároveň prirovnala k zdravotníkom, pretože sa podľa nej môžu nachádzať v rizikovom prostredí.

Skryť Vypnúť reklamu

12:13 SVET - Nemecko už zrejme zastavilo tretiu vlnu nákazy koronavírusom spôsobovanú aj tzv. britským variantom.

Oznámil to minister zdravotníctva Jens Spahn po tom, čo krajina za posledný týždeň zaznamenávala plynulý pokles v počte nových prípadov.

Minister však zároveň varoval pred príliš rýchlym rušením protipandemických obmedzení. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Vyzerá to tak, že tretiu vlnu sme zastavili," povedal Spahn na tlačovej konferencii. "Čísla znova klesajú, ale stále sme na vysokom stupni nákazy. Ešte neklesajú všade rovnakou mierou, ale klesajú," dodal.

Nemecký zdravotnícky úrad Inštitút Roberta Kocha v piatok hlásil 18 485 nových prípadov nákazy za posledných 24 hodín - v porovnaní s 27 543 prípadmi v ten istý deň pred dvoma týždňami.

Skryť Vypnúť reklamu

12:07 SVET - Indickej mutácii nového druhu koronavírusu sa Maďarsko nevyhne, treba však zabrániť tomu, aby sa vo veľkom šírila.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Pozitívnych v Česku ubúda, zaočkovali rekordný počet osôb Čítajte 

V rozhovore pre komerčnú rozhlasovú stanicu Spirit FM to povedal primár Ústavu hematológie a infektológie Juhopeštianskej nemocnice Centrum János Szlávik.

Podľa jeho slov vírus SARS-CoV-2 nebude možné zlikvidovať a ochorenie COVID-19 tak zostane medzi nami.

Infektológ podotkol, že následky otvárania terás reštauračných zariadení, ktoré otvorili 24. apríla, sa ukážu už v nadchádzajúcich dňoch.

"Žiaľ údaje o raste koncentrácie koronavírusu v odpadových vodách viacerých miest sú dobrým indikátorom," zdôraznil Szlávik, podľa ktorého problémom je nízky pomer zaočkovaných medzi mladými ľuďmi.

11:53 SVET - Globálny počet obetí pandémie je podľa nového odhadu Lekárskej fakulty Washingtonskej univerzity na úrovni 6,9 milióna. Je to dvojnásobne viac v porovnaní s oficiálnymi údajmi.

Skryť Vypnúť reklamu

Z odhadov výskumníkov tejto fakulty vyplýva, že v USA ochoreniu COVID-19 podľahlo viac ako 905-tisíc ľudí. Podľa oficiálnych vládnych údajov si pandémia v USA vyžiadala 575-tisíc životov.

Oficiálne štatistiky o počte úmrtí v dôsledku infekcie koronavírusom sú podľa expertov podhodnotené z viacerých dôvodov. Vládam pravdepodobne unikajú úmrtia mimo nemocníc alebo v prípadoch, keď sa ochorenie COVID-19 nepotvrdí testom.

11:48 SVET - Čína otvorila severnú stranu Mount Everestu pre necelé štyri desiatky horolezcov, ktorí musia absolvovať testy na koronavírus a pri zdolávaní najvyššieho vrchu sveta dodržiavať odstup.

Tridsaťosem ľudí, ktorí dostali v Číne povolenie, musia prísť z častí Číny, kde je nízke riziko nákazy a musia mať pred výstupom dobrý zdravotný stav, informovali štátne médiá.

Skryť Vypnúť reklamu

Horolezci si musia pravidelne merať teplotu, používať kyslíkové fľaše a dodržiavať odstup štyri metre od ďalších horolezcov. Pred výstupom dostanú tvárové masky, teplomery a dezinfekciu.

Šéf úradu, ktorý dohliada na čínske horolezecké operácie, Nyima Tsering uviedol, že s Nepálom prekonzultujú horolezecké harmonogramy z južnej, nepálskej, strany, aby sa skupiny horolezcov nestretli. Ľudia, ktorí nie sú registrovaní na výstup na čínskej strane, majú prísny zákaz tam ísť.

11:40 SVET - Nemecký parlament schválil legislatívu, na základe ktorej sa zmiernia opatrenia pre zaočkované osoby a ľudí, ktorí sa zotavili z ochorenia COVID-19, informovala agentúra DPA.

Zaočkované osoby a ľudia po prekonaní covidu sa budú môcť stretávať v neobmedzenom množstve a nebudú rátaní do celkového počtu účastníkov na hromadných podujatiach.

Nebude pre nich platiť ani nočný zákaz vychádzania po 22.00 h. Aj naďalej však budú musieť nosiť rúška a dodržiavať rozstupy v uzavretých priestoroch a v ďalších situáciách.

11:37 SVET - Slovensko sa v období posledných dvoch týždňov ocitlo na 23. mieste v počte nových prípadov COVID-19 na 100 000 osôb spomedzi 28 členských krajín EÚ, v počte obetí koronavírusu na milión obyvateľov za rovnaké obdobie však Slováci obsadili piatu priečku. Uviedlo to vo štvrtok Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb.

Na žiadosť členských štátov EÚ od 11. marca tohto roka musí ECDC na týždennej báze aktualizovať údaje o počte nových prípadov nákazy a úmrtí hlásené v EÚ a Európskom hospodárskom priestore.

Posledná štatistika, zverejnená vo štvrtok, naznačila, že podľa počtu nakazených osôb vírusom SARS-CoV-2 za posledných 14 dní najhoršia situácia je na Cypre (1145 infikovaných na 100 000 obyvateľov), za ktorým nasledujú Švédsko (691), Chorvátsko (673), Holandsko (606) a Litva (576).

Slovensko s počtom 131 nových infekcií obsadilo 23. priečku v EÚ, najlepšia situácia bola vo Fínsku (55), Portugalsku (60) a na Malte (63).

11:18 SVET - Holandskí výskumníci vycvičili včely, aby rozpoznali vzorky s novým koronavírusom.

Pomocou tohto hmyzu s mimoriadnou schopnosťou rozpoznávať pachy podľa nich bude možné skrátiť čakaciu dobu na výsledky covidových testov na niekoľko sekúnd.

10:57 SLOVENSKO - Zákaz vychádzania vo večerných hodinách stále nekončí, aj keď sa od pondelka opäť zmierňujú niektoré opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Končia vyhradené nákupné hodiny pre seniorov, divadlá môžu privítať stovky ľudí. Pripravili sme prehľad noviniek, ktoré začnú platiť od pondelka 10. mája >>>>

10:45 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský dnes navštívi očkovacie centrum v Banskej Bystrici

10:33 SLOVENSKO - Štátny ústav pre kontrolu liečiv eviduje tretí prípad úmrtia po očkovaní proti Covid-19. Pacientka vo veku 47 rokov bola očkovaná vakcínou Vaxzevria od AstraZeneca.

Súvisiaci článok Veľký prehľad vakcín proti Covid-19: Účinnosť, vedľajšie účinky a dávky Čítajte 

Zomrela na trombózu, ktorá patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky. Genetické vyšetrenie zároveň potvrdilo poruchu zrážanlivosti krvi. Vzhľadom na genetickú predispozíciu bol súvis medzi očkovaním a následnou trombózou stanovený ako pravdepodobný.

Lekársku pomoc treba bezodkladne vyhľadať v prípade výskytu dýchavičnosti, bolesti na hrudníku, opuchu a bolesti končatín, pretrvávajúcej bolesti v oblasti brucha, neurologických príznakov, ako sú pretrvávajúca a silná bolesť hlavy, rozmazané alebo dvojité videnie, ale aj ak má pacient drobné krvné škvrny vo veľkosti špendlíkovej hlavičky pod kožou mimo miesta vpichu.

Ako pripomína ŠÚKL, výskyt a intenzita nežiaducich reakcií závisia od celkového zdravotného stavu daného človeka, veku, iných súbežne užívaných liekov, imunitnej odpovede, v niektorých prípadoch aj od psychického nastavenia človeka. Vplyv má aj to, či ide o prvú alebo druhú dávku.

10:25 SVET Ľudia zaočkovaní proti Covid-19 a uzdravení získavajú v Nemecku viac slobody - nebudú potrebovať testy a týkať sa ich nebude ani obmedzenie nočného vychádzania či karanténa. Povinnosť nosiť respirátory a rúška ale zostáva.

10:18 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 1 541 prípadov nákazy novým druhom koronavírusu a v súvislosti s covidom zomrelo 106 pacientov. Aktuálne je nakazených 206 949 ľudí. V nemocniciach ošetrujú 3 855 pacientov, z ktorých 445 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:06 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 176 143, za predchádzajúci deň pribudlo 9 219 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 564 317 ľudí, uplynulý deň sa podarilo zaočkovať 12 114 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - PCR testy odhalili za uplynulý deň 362 nových prípadov nákazy koronavírusom. Laboratóriá otestovali 6 995 vzoriek.

Antigénové testy zachytili 301 pozitívnych, čo predstavuje 0,38 percenta z 79 380 vykovaných antigénnych testov.

Ochoreniu Covidu-19 podľahlo ďalších 26 ľudí. Celkový počet úmrtí "na covid" je 11 946 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 335.

Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Prešovskom kraji (107), nasledujú Žilinský kraj (67), Košický (55), Banskobystrický (36), Nitriansky (30), Trenčiansky (26), Trnavský (22) a Bratislavský (19).

Tlak na nemocnice naďalej klesá. V nemocniciach je hospitalizovaných 1 117 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 1 005 ľudí. Na JIS leží 109 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 156 ľudí. Naposledy bolo menej covidových pacientov v nemocniciach koncom októbra.

9:51 SVET - V Česku pribudlo za štvrtok 1559 nových prípadov nákazy koronavírusom. To je o 669 prípadov (takmer o tretinu) menej než minulý štvrtok, keď bolo novo nakazených 2228.

Pokles je to aj oproti stredajšiemu údaju 1870 infikovaných. Informoval o tom v piatok spravodajský server Novinky.cz.

Číslo R, ktoré udáva, koľko ľudí infikuje jeden pozitívne testovaný, sa za štvrtok znížilo na 0,81. To je takmer o štyri stotiny menej než v stredu.

V ČR sa dalo v predchádzajúci deň zaočkovať rekordných 81.753 ľudí, čo oznámil v piatok na Twitteri aj premiér Andrej Babiš.

09:21 SLOVENSKO - Minister Lengvarský oznámil, že Maďarsko mailom oznámilo úspešné zavŕšenie testov ruskej vakcíny Sputnik V. S očkovaním sa čaká už len na súhlas ruskej strany.

Načítavam video...

09:19 SLOVENSKO - Mikas priznal, že aktuálny covid automat nereflektuje súčasnú situáciu, čo by malo zmeniť prijatie aktualizovanej verzie.

Vláda by sa ním mala zaoberať budúci týždeň.

09:13 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas avizoval viacero zmien v opatreniach:

 • Na umelých kúpaliskách v červených a ružových okresoch budú môcť od pondelka 10. mája trénovať športové kluby registrované v zväzoch.
 • Kabínkové lanovky v 1. stupni môžu fungovať bez obmedzení, v druhom platí limit jednej osoby.
 • Čo sa týka kultúrnych podujatí, v prvom stupni varovania je povolený limit pre exteriér 500 ľudí, pre interiér 250 k 1. stupni, 200 pre exteriér a 150 interiér pre druhý stupeň. Zakázané sú však filmové premietania v kinách.
 • Úzke kontakty pozitívnych osôb na nový koronavírus už nebudú musieť ísť do izolácie, ak nemajú príznaky ochorenia a sú zaočkované.
Načítavam video...

09:08 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na tlačovej konferencii uviedol, že situácia v nemociach je povzbudzujúca. Poukázal na čísla, podľa ktorých má v nemocniciach covid potvrdený 1 005 pacientov, podporu umelej ventilácie potrebuje 156 pacientov.

08:14 SVET - Austrálsky premiér Scott Morrison oznámil koniec zákazu cestovania Austrálčanov z Indie. Do konca mája sa uskutočnia tri lety, ktoré vláda objednala na repatriáciu Austrálčanov z juhoázijskej krajiny.

Austrálska vláda zaviedla zákaz cestovania do 15. mája minulý týždeň, aby znížila mieru infekcií v austrálskych karanténnych zariadeniach. Čelila pre to masívnej kritike a tlaku. Premiér Scott Morrison uviedol, že zo zhruba 9 000 občanov, ktorých úrady registrovali, že sa chcú vrátiť domov z Indie, bude mať prioritu 900 Austrálčanov evidovaných ako zraniteľní. Pred odletom však musia poskytnúť negatívny výsledok antigénového testu na ochorenie COVID-19. Pasažieri skončia v karanténnom zariadení pri meste Darwin.

07:45 SVET - India oznámila ďalší rekordný prírastok 414 188 novo potvrdených prípadov nákazy koronavírusom a 3 915 úmrtí, uviedla agentúra Reuters. O deň skôr ministerstvo zdravotníctva hlásilo 412 262 nových prípadov a 3 980 úmrtí, čo v oboch prípadoch predstavovalo najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

07:30 SLOVENSKO - Trestné oznámenia na kontroverznú advokátku Adrianu Krajníkovú polícia odmietla. Týkali sa jej účasti na verejnom zhromaždení alebo prípadu mamičky, ktorá si v nemocnici pri pôrode za telefonickej asistencie advokátky odmietla dať rúško.

06:59 SVET - Britský princ Harry s manželkou Meghan si chcú pripomenúť druhé narodeniny svojho syna Archieho tým, že vyzvali svojich sympatizantov, aby venovali peniaze na nákup proticovidových vakcín pre rozvojové krajiny.

Vysvetlili, že "takmer 80 percent z miliardy dávok vakcín podaných proti covidu bolo doteraz aplikovaných v najbohatších krajinách". "Aj keď máme pocit, že návrat k normálnemu životu je za rohom, musíme si uvedomiť, že vo väčšine sveta, najmä v rozvojových krajinách, sa distribúcia vakcín ešte nezačala," upozornili vo vyhlásení vojvoda a vojvodkyňa zo Sussexu.

06:40 SVET - Holandskí výskumníci vycvičili včely, aby rozpoznali vzorky s nákazou covidu. S pomocou tohto hmyzu s mimoriadnou schopnosťou rozpoznávať pachy podľa nich bude možné skrátiť čakaciu dobu na výsledky covidových testov na sekundy, informovala agentúra Reuters.

Vedci z univerzity v meste Wageningen vycvičili včely tak, že im za odmenu dávali cukrovú vodu zakaždým, keď pred sebou mali vzorka s covidem-19. Keď bola pred nich postavená neinfikované vzorka, nedostali odmenu žiadnu.

Potom, čo si na tento systém zvykli, včely začali pred pozitívnych vzorkách spontánne naťahovať sosák v očakávaní odmeny, povedal profesor virológie a jeden z autorov štúdie Wim van der Poel.

06:20 SVET - Talianska vláda chce pred letnou sezónou ochrániť pred možnou nákazou chorobou COVID-19 aj obyvateľov malých ostrovov, preto tam v piatok spustí očkovaciu kampaň.

Ako informovala agentúra DPA, masové očkovanie proti covidu sa začne na ostrove Capraia ležiacom juhozápadne od toskánskeho mesta Livorno a na Aeolských ostrovoch severne od Sicílie. Vláda chce v rámci tejto kampane zaočkovať každého obyvateľa asi 30 malých ostrovov, z ktorých mnohé majú len veľmi obmedzené podmienky pre poskytovanie zdravotnej starostlivosti.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 6. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 10 301
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 130
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 206
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 883
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 049
 6. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 961
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 775
 8. Od Česka až po Jadran 3 406
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 694
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 261
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 30m
Očkovanie na Slovensku.

Pribudlo 1 456 zaočkovaných prvou a 1 915 druhou dávkou vakcíny.


a 2 ďalší 46m
Minister vnútra Roman Mikulec.

SaS vopred avizovala, že sa na tejto fraške nebude podieľať.


TASR 45m