BRATISLAVA 19. júna (SITA) - Pretrvávajúci odmietavý postoj Aliancie nového občana (ANO) k zákonu o študentských pôžičkách bráni pokusom o jeho opätovné presadenie, skonštatoval v diskusnej relácii televízie TA3 V politike minister financií a podpredseda SDKÚ Ivan Mikloš. Dodal, že návrh premiéra Mikuláša Dzurindu posunúť účinnosť zákona na ďalšie volebné obdobie ukázal, že ANO má problémy so samotným zákonom a nie s ministrom školstva, ako to deklaruje. Mikloš pripomenul, že reforma vysokoškolského štúdia mala uľahčiť prístup k vysokoškolskému vzdelaniu v situácii, keď až 40 percent záujemcov sa na vysoké školy nedostane z kapacitných dôvodov.
Predsedníčka Slobodného fóra Zuzana Martináková nesúhlasí s tým, aby ľudia platili za nekvalitný produkt. Zákon podľa nej nekvalitné školstvo nereformuje, iba zavádza poplatky. "Prijať reformy ešte neznamená zreformovať krajinu,“ zdôraznila Martináková, ktorej prekáža, že reformy sú prijímané živelne, bez kontroly ich dopadov na obyvateľstvo.
Podpredseda KDH a minister vnútra Vladimír Palko si nemyslí, že Európska únia (EÚ) sa po neschválení euroústavy a rozpočtu ocitla v kríze. V tej sa podľa neho ocitol len hlavný "arogantný“ prúd európskej politiky, ktorý prezentoval svoju víziu Európy ako jedinú možnú. Palko očakáva, že posledný vývoj v EÚ prispeje k zmierneniu tlaku bruselskej administratívy na členské štáty.
Europoslankyňa za stranu Smer Monika Beňová nesúhlasí tiež s názorom, že európske inštitúcie sa ocitli v kríze. Odmietnutie rozpočtu podľa nej spôsobil egoizmus "starých“ krajín únie a uprednostňovanie ich národných záujmov na úkor celej EÚ.