BRATISLAVA. Slovenská informačná služba dostala v minulom roku 424 súhlasov na použitie informačno-technických prostriedkov, tzv. odposluchov.
Vyplýva to zo správy Osobitného kontrolného výboru Národnej rady SR na kontrolu činnosti SIS o stave použitia informačno-technických prostriedkov za rok 2020, ktorú odobrili poslanci vo štvrtkovom hlasovaní.
Okrem nej odobrili aj správy brannobezpečnostného výboru a výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva o stave použitia odposluchov za rok 2020.
Použité boli len v nevyhnutnom rozsahu
SIS konštatuje, že všetky prípady použitia odposluchov v roku 2020 boli podložené potrebným písomným súhlasom zákonného sudcu a nedošlo k žiadnemu prípadu ich nezákonného použitia. Súdy príslušné na rozhodovanie o žiadostiach na použitie odposluchov nezistili v roku 2020 nezákonné použitie.
Zo správy výboru na kontrolu činnosti Vojenského spravodajstva vyplýva, že za minulý rok získalo 35 súhlasov.
"Všetky odposluchy boli použité v súlade s ustanovením zákona o ochrane pred odpočúvaním, keď ich použitie bolo nevyhnutné na zabezpečenie bezpečnosti štátu, obrany štátu, predchádzanie a objasňovanie trestnej činnosti, alebo na ochranu práv a slobôd iných, a boli použité len v nevyhnutnom rozsahu," píše sa v správe.
Súdy zamietli 36 žiadostí
Vojenské spravodajstvo podľa správy nedisponuje žiadnym zistením sudcu o prípadoch nezákonného použitia. Informácie získané použitím odposluchov v rámci spravodajstva neboli podľa správy použité ako dôkaz v trestnom konaní.
Správa brannobezpečnostného výboru hovorí o žiadostiach o vydanie súhlasu na použitie odposluchov v pôsobnosti Policajného zboru SR, Kriminálneho úradu Finančnej správy, ako aj Zboru väzenskej a justičnej stráže.
Zo správ vyplýva, že na všetky krajské súdy a Špecializovaný trestný súd bolo v roku 2020 podaných spolu 1549 žiadostí o vydanie súhlasu na použitie odposluchov. Súdy vyhoveli 1513 žiadostiam a vydali súhlas, 36 žiadostí zamietli.