SME
Streda, 23. jún, 2021 | Meniny má SidóniaKrížovkyKrížovky

Únia objednala ďalšie takmer dve miliardy dávok Pfizeru (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 11 990 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili. Online spravodajstvo o pandémii COVID-19 budeme prinášať opäť zajtra.

Skryť Vypnúť reklamu

18:07 SVET - Švédska armáda poslala domov približne 200 vojakov z rozsiahleho cvičenia pre podozrenie, že v jednotke sa rozšíril koronavírus.

Manévre Sydfront 21, na ktorých sa na juhu krajiny zúčastňuje viac ako 3 500 vojakov, sú prvým veľkým cvičením švédskej armády od vypuknutia pandémie. Veliteľ cvičenia major Ake Palm povedal pre televíznu stanicu TV4, že armáda sa rozhodla poslať domov časť vojakov po tom, ako niekoľkí mali symptómy nachladenia alebo boli pozitívne testovaní na koronavírus.

17:42 SVET - Pre Slovákov cestujúcich do Dominikánskej republiky naďalej platí, že pri vstupe do krajiny nemusia predložiť negatívny výsledok testu na ochorenie COVID-19.

Krajina ale predlžuje výnimočný stav do pondelka 31. mája. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Skryť Vypnúť reklamu

Cestujúci sa pri vstupe do krajiny podrobia na letisku rýchlym testom náhodným výberom a každému zmerajú telesnú teplotu.

„Od 1. mája 2021 platí zákaz vychádzania cez týždeň od 22:00 do 5:00 s povolením tranzitu do 24:00 a cez víkend od 21:00 do 5:00 s povolením tranzitu do 24:00. Výnimku majú medzinárodní cestujúci a vodiči, ktoré takéto osoby dopravujú,“ uvádza ministerstvo na svojej webovej stránke. V krajine je dovolené využívať verejné priestranstvá, fitness centrá na 60 percent kapacity a pláže. Podmienkou je metrový sociálny odstup. Otvorené sú aj reštaurácie, tiež maximálne na 60 percent kapacity, pričom pri stole môže sedieť maximálne šesť osôb.

16:43 SVET - V Dánsku zaznamenali približne 50 prípadov výskytu variantu koronavírusu SARS-CoV-2, ktorý prvýkrát objavili v Mexiku. Ide o najväčšie ohnisko šírenia tohto variantu v krajine, uviedla Bente Möllerová z agentúry zodpovednej za bezpečnosť pacientov v rozhovore pre dánsku tlačovú agentúru Ritzau.

Skryť Vypnúť reklamu

Väčšinu ľudí infikovaných takzvaným mexickým variantom tvoria zamestnanci a hostia reštaurácie z oblasti severný Zéland ležiacej severne od hlavného mesta Kodaň. Nakazili však aj ďalších ľudí.

Úrady ohnisko nákazy neoznačili za zvlášť nebezpečné. Variant vírusu sa nelíši od pôvodného, píše agentúra DPA.

Ako sa do krajiny mexický variant dostal, zatiaľ nie je známe.

Prvú dávku vakcíny doteraz v Dánsku dostalo takmer 1,5 milióna ľudí, čo je zhruba štvrtina populácie. Dvoma dávkami je zaočkovaných takmer 800.000 ľudí.

16:29 SLOVENSKO - Veľkú schému pomoci pre cestovný ruch a gastro už schválila Európska komisia. Ešte musí prejsť vládou a následne môžu byť spustené jednotlivé výzvy. Informoval o tom na sociálnej sieti minister dopravy Andrej Doležal (nominant Sme rodina).

Skryť Vypnúť reklamu

Čerpanie v jednotlivých výzvach bude možné aj spätne. Doležal priblížil, že subjekty v tejto veľkej schéme budú môcť žiadať o štátnu pomoc, ktorá prekračuje doterajší limit de minimis 200.000 eur. "Horný limit je to, čo stanovuje Európska komisia, to je 10 miliónov eur na žiadateľa," skonštatoval minister s tým, že výzva bude presne určovať podmienky a je možné, že limit bude nižší.

15:53 SVET - Reštaurácie po celom Francúzsku sa chystajú po mesiacoch blokád na opätovné otvorenie. Ich majitelia však čelia nečakaným problémom. Mnohí z ich zamestnancov sa neplánujú vrátiť k náročnej a dlhej pracovnej dobe do neskorých hodín v stravovacích službách.

Felix Dumant, spolumajiteľ reštaurácie Aux Crus de Bourgogne v centre Paríža, musí rýchlo nájsť nového šéfkuchára, keďže ten predchádzajúci si po zatvorení podniku našiel prácu v kuchyni v domove dôchodcov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Chápeme, prečo odišiel, je to mladý otec s dvoma malými deťmi," povedal Dumant agentúre AFP, keď robil pohovory s kandidátmi na tento post s nástupným platom 2500 eur mesačne po zdanení. "Teraz má pracovný čas, ktorý je pre neho oveľa výhodnejší, síce za plat, ktorý je o niečo menší, ale stále celkom dobrý," dodal.

15:48 SVET - Pakistan začal s deväťdňovým uzatvorením krajiny v snahe zabrániť rozšíreniu prípadov nákazy novým koronavírusom počas moslimského sviatku íd al-fitr. Obmedzenia sa dotknú cestovania a turistických centier, informuje agentúra AFP.

Obchody, hotely a reštaurácie, ako aj trhoviská a parky budú zatvorené a verejná doprava medzi pakistanskými provinciami a mestami bude pozastavená. Pakistan bojuje s treťou vlnou pandémie. Tamojšia vláda, ktorá je čoraz väčšmi znepokojená krízovou situáciou v susednej Indii, zaviedla doposiaľ najprísnejšie obmedzenia od mesiac trvajúceho lockdownu v apríli minulého roka.

Skryť Vypnúť reklamu

"Opatrenia boli nevyhnutné v dôsledku extrémne nebezpečnej situácie, ktorá v regióne vznikla šírením nákazlivých mutácií vírusu," napísal na sociálnej sieti Twitter minister pre plánovanie, rozvoj a reformy Asad Umar.

Sviatok íd al-fitr, ktorý prichádza na konci pôstneho mesiaca ramadán, zvyčajne sprevádza masový pohyb obyvateľstva po krajine i turistických miestach. Vlani v Pakistane zaznamenali po oslavách veľký nárast počtu prípadov nákazy koronavírusom, pripomína AFP.

14:30 SVET - Lídri Európskej únie odmietli výzvu USA na zrušenie patentovej ochrany pri výrobe vakcín proti ochoreniu COVID-19 s tvrdením, že takýto krok by z krátkodobého ani zo strednodobého hľadiska nevyriešil problém nedostatku očkovacích látok. Namiesto toho vyzvali Washington, aby zrušil obmedzenia pri exporte vakcín.

Skryť Vypnúť reklamu

"Nemyslíme si, že z krátkodobého hľadiska je to čarovný prútik," povedal v sobotu predseda Európskej rady Charles Michel počas druhého dňa summitu EÚ v portugalskom meste Porto.

14:30 SVET - Hotely v Poľsku obnovili svoju prevádzku, ale obsadené môžu byť maximálne na polovicu. Vonkajšie terasy reštaurácií a kaviarní sa otvoria 15. mája.

Príslušné vládne nariadenie nadobudlo platnosť o polnoci na sobotu, informovala agentúra PAP. Hotelové reštaurácie zostávajú zatvorené do 14. mája, pričom donáška jedla je stále k dispozícií prostredníctvom izbovej služby.

Reštaurácie mimo hotelových zariadení môžu do polovice mája fungovať formou donášky alebo osobného odberu.

14:29 SVET - Počet potvrdených prípadov infekcie novým typom koronavírusu na Ukrajine sa za posledných 24 hodín zvýšil o 8 710 na celkovo 2 114 138. Vyplýva to zo sobotňajších údajov Systému monitorovania epidémie koronavírusu ukrajinskej Rady národnej bezpečnosti a obrany.

Skryť Vypnúť reklamu

Chorobe COVID-19, ktorú uvedený koronavírus SARS-CoV-2 spôsobuje, podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín v krajine 370 ľudí, čím tamojší celkový počet obetí pandémie stúpol na 46 200. Z ochorenia sa uzdravilo ďalších 19.408 ľudí; od začiatku pandémie už 1.750.570.

13:35 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva znížilo vekovú hranicu pre očkovanie vakcínami od spoločností Pfizer/BioNTech a Moderna na 45 rokov.

TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu Zuzana Eliášová.

13:04 SVET - Európska únia uzavrela dohodu s konzorciom Pfizer/BioNTech o dodaní ďalších 1,8 miliardy dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19. Potvrdila to šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Informovala o tom agentúra AFP. "S radosťou oznamujem, že Európska komisia práve uzavrela dohodu o garantovaných 900 miliónoch dávok" s možnosťou ďalšieho nákupu rovnakého množstva s konzorciom Pfizer/BioNTech na roky 2021 až 2023, tvítovala von der Leyenová zo summitu EÚ v Portugalsku. "Nasledovať budú ďalšie zmluvy a ďalšie vakcinačné technológie," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

13:03 SVET - Pápež František vyjadril v sobotu podporu zrušeniu patentov na vakcínu proti koronavírusu v záujme posilnenia jej dodávok chudobným krajinám. Informuje o tom agentúra AFP.

Pápež to povedal vo videoposolstve v rodnom španielskom jazyku pre charitatívny koncert Vax Live. Hovoril o "duchu spravodlivosti, ktorý nás nabáda k tomu, aby sme zabezpečili univerzálny prístup k vakcíne a dočasne pozastavili platnosť práv na duševné vlastníctvo", cituje AFP.

11:42 SVET - Piatkový summit lídrov členských štátov Európskej únie v portugalskom Porte sa niesol prevažne v duchu pandémie nového koronavírusu a nedostatku vakcín proti ochoreniu COVID-19. Novinárom to povedal slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) pred začiatkom sobotného rokovania lídrov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Najhlasnejšie tam zaznievalo, že ešte stále budeme čeliť produkčnému nedostatku vakcín. Rozprávali sme sa aj o širokom celosvetovom rozmere, čiže uvedomujeme si, že kolektívnu imunitu možno momentálne vnímame len z hľadiska národného pohľadu, ale je potrebné ju vnímať z hľadiska európskeho pohľadu," zdôraznil premiér.

11:40 SVET- V Českej republike v piatok pribudlo 1 631 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom, čo bolo o 536 menej ako pred týždňom. Opäť začal klesať aj počet ľudí hospitalizovaných s ochorením COVID-19.

Podľa údajov za štvrtok v nemocniciach bolo 2 187 nakazených, pričom 411 z nich bolo vo vážnom stave. Počet hospitalizovaných s koronavírusom v Česku kulminoval 15. marca, a to na úrovni 9 457 a v ohrození života ich vtedy bolo 2 050. Informuje o tom spravodajský portál TN.cz.

Skryť Vypnúť reklamu

11:10 SLOVENSKO - Vakcinačný tím Žilinského samosprávneho kraja chce v sobotu zaočkovať v rámci pilotného výjazdového očkovania na Kysuciach asi 500 ľudí nad 60 rokov. Informovala o tom žilinská županka Erika Jurinová.

"Reagovali sme na požiadavky starostov a primátorov prísť aj priamo do obcí. Väčšiu zaočkovanosť obyvateľov považujú za veľmi dôležitú. Kysucký región vnímame ako región s dlhodobo najťažšou situáciou v oblasti COVID-19 v Žilinskom kraji. Kysucká nemocnica mala vysoké číslo pacientov s týmto ochorením," povedala pre TASR Jurinová.

Ako dodala, vo Vysokej nad Kysucou zaočkujú niekoľko desiatok ľudí aj z Makova, nasledovať bude očkovanie v Korni, Turzovke a zakončia ho v Bystrickej doline.

10:41 SVET - Obyvatelia Veľkej Británie už v druhej polovici mája budú môcť cestovať napríklad do Portugalska, na Island či do Izraela bez povinnej karantény po návrate domov.

Skryť Vypnúť reklamu

Minister dopravy Grant Shapps oznámil, že celoplošný zákaz dovoleniek v zahraničí nahradí systém rozdelenia krajín do skupín s nízkym, stredným a vysokým rizikom nákazy koronavírusom. Dodal, že ide o prvé "predbežné kroky smerom k uvoľneniu medzinárodného cestovania".

Do skupiny dvanástich oblastí s nízkym rizikom Británia zaradila aj Gibraltár, Faerské ostrovy a Falklandské ostrovy ale nie významné turistické destinácie, ako sú Francúzsko, Španielsko a Grécko. Briti, ktorí pocestujú do týchto štátov, budú musieť po návrate absolvovať desaťdňovú izoláciu. Zákaz všetkých okrem nevyhnutných ciest bude naďalej platiť pre také štáty, ako sú India, Turecko a Maledivy, v ktorých sú vážne ohniská infekcií koronavírusom.

10:31 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 1 191 788 ľudí. Za predchádzajúci deň pribudlo 12 569 zaočkovaných.

Skryť Vypnúť reklamu

Druhú dávku vakcíny už dostalo 576 634 ľudí, uplynulý deň preočkovali 11 242 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 373 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (81), nasledujú Žilinský kraj (65), Košický (51), Trenčiansky (45), Banskobystrický (41), Bratislavský (32), Nitriansky (32) a Trnavský (26). Je medzi nimi 182 mužov a 191 žien. Včera urobili 12 132 PCR testov s mierou pozitivity 3,07 percenta. Z 139 536 antigénových testov vyšlo pozitívnych 527, čo predstavuje 0,38 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 44 ľudí. „Celkový počet úmrtí "na Covid" je 11 990 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 339,“ informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Skryť Vypnúť reklamu

V nemocniciach je s koronavírusom 1 078 hospitalizovaných. Potvrdený covid má 980 pacientov. Na intenzívkach leží 114 ľudí, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 146 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo Ministerstvo.

09:30 SLOVENSKO - Pandémia nového koronavírusu vlani ovplyvnila fungovanie nemocníc vrátane ich hospodárenia. Ako pre TASR povedal analytik Inštitútu pre ekonomické a sociálne reformy (INEKO) Dušan Zachar, zo zverejnených dát o zadlženosti nemocníc nie je zrejmé, v akom smere a rozsahu pandémia nemocnice zasiahla.

Skryť Vypnúť reklamu

Negatívne vníma to, že netransformované zdravotnícke zariadenia v pôsobnosti štátu, teda štátne nemocnice, zvýšili v minulom roku svoj dlh po lehote splatnosti o viac ako 67 miliónov eur. "Kvitovať však treba aspoň to, že sa spomalilo tempo zadlžovania v porovnaní s predošlými rokmi, samozrejme, po očistení od vplyvu oddlžovania, keď záväzky po lehote splatnosti pravidelne rástli ročným tempom viac ako 100 miliónov eur," povedal.

Analytik poukázal na to, že kým napríklad v minulom roku rástli záväzky po lehote splatnosti 13 najväčších štátnych nemocníc priemerným mesačným tempom 5,29 milióna eur, v roku 2019 pri nebratí efektu oddlžovania do úvahy to bol nárast až o 12,24 miliónov eur mesačne.

07:13 SVET - India prvýkrát zaznamenala viac než 4000 úmrtí na koronavírus za jediný deň, uviedla v sobotu indická vláda. Informuje o tom agentúra AFP.

Od začiatku pandémie tak počet obetí v krajine stúpol na 238 270. Za uplynulých 24 hodín tiež zaznamenali 401 078 nových prípadov nákazy novým koronavírusom, čo dovedna predstavuje 21,9 milióna prípadov.

Kým sa situácia v hlavnom meste Naí Dillí a Bombaji po mimoriadnych dodávkach kyslíku a zriadení nových nemocničných lôžok stabilizuje, koronavírus sa v súčasnosti rýchlo šíri v štátoch na juhu Indie a vo vidieckych oblastiach.

Indický štát Karnátaka s hlavným mestom Bangalúr nariadil od pondelka dvojtýždňový lockdown v snahe zastaviť šírenie vírusu. Bangalúr v apríli zaznamenal 1907 obetí, kým počas prvého májového týždňa tam pribudlo až 950 mŕtvych. Dramatický nárast počtu obetí sa pripisuje nedostatku kyslíkových prístrojov a nemocničných lôžok, píše AFP.

06:28 SVET - WHO apelovala na jednotlivé štáty, aby miesto očkovania detí uprednostnili podanie vakcíny proti koronavírusu seniorom a ďalším rizikovým skupinám obyvateľov. Informovala o tom agentúra AFP.

V rámci svojich vakcinačných kampaní by sa štáty mali zamerať na "skupiny s najvyššou prioritou predtým, než začneme postupovať ku skupinám s omnoho nižším rizikom ochorenia," uviedla lekárka a šéfka imunizačného úradu WHO Kate O'Brienová.

Podľa O' Brienovej by malo byť očkovanie detí spustené až po tom, čo bude zabezpečená "adekvátna" a "spravodlivá" distribúcia vakcín pre dospelú populáciu aj v hospodársky menej rozvinutých krajinách.

Vyjadrenie WHO prišlo len pár dní po tom, čo Kanada v stredu (5. mája) ako prvá krajina sveta schválila používanie vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 - 15 rokov.

Hlavná expertka kanadského ministerstva zdravotníctva Supriya Sharmová, ktorá o tomto rozhodnutí informovala, zároveň doplnila, že príklad Kanady by v najbližšom období mali nasledovať aj Británia či EÚ, píše AFP.

Americký prezident Joe Biden tento týždeň povedal, že Spojené štáty sú pripravené "okamžite" spustiť očkovanie proti novému koronavírusu pre tínedžerov vo veku 12 - 15 rokov. Takýto krok však podľa neho musí najprv odsúhlasiť tamojší regulačný úrad. Podľa správ v amerických médiách by Úrad pre kontrolu potravín a liečiv (FDA) mohol schváliť použitie vakcíny od Pfizer/BioNTechu pre túto vekovú skupinu už na budúci týždeň.

06:00 SVET - Zvýšenú mieru šírenia nákazy koronavírusom spôsobujú jeho nové varianty len sčasti. Vyhlásil to Michael Ryan, riaditeľ programu Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre mimoriadne situácie, ktorého citovala agentúra AP.

Šírenie koronavírusu podľa Ryana podporuje nielen výskyt nových variantov, ale aj ľudské správanie. Ryan preto varoval svetové vlády pred uvoľňovaním súčasných opatrení. Presvedčenie niektorých politických lídrov o tom, že pandémiu koronavírusu sa podarí zastaviť len očkovaním obyvateľov, je podľa neho mylné.

Novoobjavené mutácie koronavírusu môžu byť podľa Ryana príčinou zvýšeného počtu prípadov nákazy, hnacím faktorom podľa jeho však naďalej zostáva nedostatočné obmedzenie medziľudského kontaktu.

Zoskupovanie väčšieho počtu ľudí, ktorí sa budú stretávať bez ochranných respirátorov či dezinfikovania rúk, je podľa odborníka WHO aj za súčasného stavu prebiehajúcich vakcinačných kampaní naďalej riskantné.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Výber auta na lízing môže byť slobodnejší, ako ste si mysleli
 2. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 3. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania
 4. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 5. Kam patria rolky z toaletného papiera? Dávať dole etikety zo sklenených nádob?
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Vedci z BMC SAV vo vlakoch nový koronavírus nenašli
 8. Ako ochrániť svoje peniaze pred infláciou
 9. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 10. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 1. Václav Vydra: Ako nedostať pokutu v úseku kde je meraná rýchlosť
 2. Holenie je umenie. A vy môžete byť jeho majstrom
 3. Od 1. septembra je predprimárne vzdelávanie povinné
 4. Nemecko-slovenská spoločnosť ETL/GR je už v desiatke najlepších
 5. Viete, prečo by nás mala zaujímať ochrana biodiverzity?
 6. Stiahnite si stovky e-kníh
 7. Recyklovať PET fľaše a plechovky môžu už aj obyvatelia Krupiny
 8. V centre Bratislavy vznikajú apartmány určené na predaj
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. 3 veci, s ktorými zvládnete horúčavy v byte
 1. Je lepšie zobrať si rozkladateľný obal alebo vytriediť plastový? 9 362
 2. Dovolenka v Chorvátsku: stavte na overenú a obľúbenú klasiku 8 604
 3. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 7 665
 4. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku 7 310
 5. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom 5 316
 6. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 4 114
 7. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 3 504
 8. Crème de la crème po slovensky 3 249
 9. Nový Volkswagen Polo je najšikovnejšie malé auto 2 863
 10. Kde sa dá elektromobil nabiť a za koľko? Veľký prehľad nabíjania 2 092
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Branislav Harabin na zasadnutí Súdnej rady.

Súdna rada už dočasne odstavila zvolenského sudcu Miľana. Tiež nenosil rúško.


13 h
Logo podcastu Dobré ráno.

Opatrenia nedodržiavajú aj politici.


a 2 ďalší 8 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračná fotografia.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 391-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 502 obetí.


a 4 ďalší 8 h