SME
Streda, 16. jún, 2021 | Meniny má Blanka, BiankaKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Schyľuje sa k očkovaniu Sputnikom, oznámil Matovič (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 385-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 051 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:44 Igor Matovič na Facebooku avizoval, že na Slovensku sa schyľuje k očkovaniu vakcínou Sputnik V. Podľa svojich slov sa minister financií dohodol s ruskou stranou, že "po pretestovaní vakcíny v registrovanom OMCL laboratóriu so začiatkom očkovania súhlasia."

17:08 SVET - Odborný výbor, ktorý zriadila nórska vláda na posúdenie vakcín od spoločností AstraZeneca a Johnson & Johnson, v pondelok uviedol, že od očkovania týmito látkami by sa malo upustiť. Odvolával sa pritom na riziko zriedkavých, avšak závažných vedľajších účinkov, ktoré by tieto vakcíny mohli vyvolať. Informuje o tom agentúra AFP.

Výbor podľa slov svojho šéfa Larsa Vorlanda "neodporúča použite vakcín s technológiu adenovírusových vektorov" v celoštátnej vakcinačnej kampani, a to z dôvodu závažných vedľajších účinkov, aké sa po ich podaní prejavili u malej skupiny ľudí. Nórsky minister zdravotníctva Bent Höie zatiaľ stanovisko vlády k použitiu predmetných vakcín neoznámil.

Skryť Vypnúť reklamu

V Nórsku stihli do polovice marca podať 134-tisíc dávok vakcíny od spoločnosti AstraZeneca. U celkovo piatich ľudí - relatívne mladých a dovtedy zdravých - sa vyskytla ťažká trombóza, traja z nich zomreli. Jedna ďalšia osoba zomrela po očkovaní vakcínou od AstraZenecy na krvácanie do mozgu. Nórsko 11. marca dočasne pozastavilo používanie tejto vakcíny a tamojšie zdravotnícke úrady odporučili 15. apríla od očkovania toto vakcínou úplne upustiť.

17:02 SVET - Európska komisia v pondelok vyhlásila, že dôveruje vakcíne AstraZeneca a jej spor s britsko-švédskym výrobcom liekov sa týka iba podmienok kontraktu. V Európe bezpečne podali milióny dávok vakcíny AstraZeneca, hoci pretrvávajú obavy zo zriedkavých prípadov krvných zrazenín.

Spor poškodil dôveru verejnosti voči efektívnosti vakcíny. „AstraZeneca je veľmi dôležitou očkovacou látkou pre naše portfólio vakcín," povedal Stefan de Keersmaecker, hovorca EK pre oblasť zdravotníckej politiky.

Skryť Vypnúť reklamu

Britsko-švédska farmaceutická firma plánovala v prvom kvartáli Európskej únii dodať 80 miliónov dávok očkovacej látky, ale poslala iba 30 miliónov dávok.

16:53 SVET - Vo štvrtok sa v Maďarsku začne registrácia záujemcov o očkovanie proti novému druhu koronavírusu pre vekovú kategóriu od 16 do 18 rokov, oznámila v pondelok v Budapešti šéfka Úradu štátnej zdravotnej služby Cecília Müllerová.

Podľa spravodajského servera mfor.hu Müllerová povedala, že registrácia mladých ľudí potrvá zrejme do utorka budúceho týždňa. Šéfka zdravotnej služby konštatovala, že epidemiologická situácia v krajine je čoraz priaznivejšia.

16:25 SVET - Situácia v Rusku v súvislosti s pandémiou koronavírusu zostáva podľa expertov stabilná, povedal v pondelok novinárom ruský prezident Vladimir Putin. "Máme 21,5 milióna ľudí, ktorí už boli zaočkovaní. Výsledky krajiny sú veľmi dobré," dodal.

Skryť Vypnúť reklamu

Putin podotkol, že podľa štatistík v súčasnosti krajina denne zaznamená okolo 8000 nových prípadov nákazy. "Potrebujeme naďalej aktívne testovať a očkovať," zdôraznil s tým, že testovanie a vakcinácia sú dva veľmi významné faktory pre prekonanie pandémie a jej dôsledkov v budúcnosti.

V súčasnosti sú v Rusku zaregistrované štyri vakcíny - Sputnik V a Sputnik Light vyvinuté v Gamalejovom vedeckovýskumnom inštitúte epidemiológie a mikrobiológie v Moskve, EpiVacCorona vyvinutá Štátnym vedeckým centrom virológie a biotechnológie Vektor a CoviVac vyvinutý Federálnym vedeckým centrom pre výskum a vývoj imunobiologických prípravkov M. P. Čumakova.

16:22 SVET - Maďarská polícia zasiahla uplynulý víkend voči 363 ľuďom v súvislosti so zákazom nočného vychádzania, ktorý je v platnosti v rámci opatrení ochrany proti šíreniu nového druhu koronavírusu. Oznámil to v pondelok v Budapešti zástupca šéfa pohotovostného centra epidemiologického operačného štábu Róbert Kiss.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa spravodajského servera privatbankar.hu volali v piatok nadránom v centre hlavného mesta policajtov k hlasno sa zabávajúcej skupine 16 cudzincov.
V sobotu nadránom zasiahli policajti voči skupine ôsmich ľudí oslavujúcich narodeniny v budapeštianskom bare. Rušno bolo aj v nedeľu nadránom, keď najskôr riešila polícia v Airbnb byte v V. budapeštianskom obvode zábavu skupiny 31 ľudí a v jednom bare sa v čase nočného zákazu vychádzania stretlo 76 osôb.

16:15 SLOVENSKO - Za uplynulý týždeň zaočkoval Prešovský kraj viac ako 14 500 ľudí. Vakcíny proti ochoreniu COVID-19 už dostalo 535 seniorov a chronicky chorých priamo v obciach, za ktorými vyslal kraj mobilné očkovacie tímy. Za celý týždeň dostalo vakcínu viac ako 14 500 ľudí.

Ako informovala hovorkyňa PSK Daša Jeleňová, v sobotu zaočkovala župa v štyroch vakcinačných centrách kraja - v Prešove, Humennom, Poprade a v Bardejove 6 615 ľudí, v nedeľu ich bolo 5 808. Cez víkend dostalo 4 165 ľudí vakcínu AstraZeneca. Zvyšné dávky boli aplikované od spoločnosti Pfizer/BioNTech.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 SVET - Taliansko uvažuje o zrušení povinnosti nosiť rúško hneď, ako dosiahne hranicu 30 miliónov zaočkovaných - čo predstavuje približne polovicu populácie krajiny. Informuje o tom v pondelok agentúra APA. V Taliansku bolo doposiaľ podaných 23 miliónov dávok vakcíny proti ochoreniu COVID-19.

Súvisiaci článok Talianska študentka dostala omylom šesť dávok vakcíny Pfizer Čítajte 

"Keď bude zaočkovaná polovica obyvateľstva, bude možné zrušiť povinnosť nosiť rúško v exteriéri. Mať pri sebe stále rúško však dáva zmysel pre prípad, že by došlo k stretnutiam väčšieho počtu ľudí," spresnil námestník talianskeho ministerstva zdravotníctva Pierpaolo Sileri pre rozhlasovú stanicu Radio 24.

Talianska vláda pripravuje informačnú kampaň pre ľudí, ktorí sa nechcú dať zaočkovať proti COVID-19.

"Zavedenie zeleného pasu, ktorý umožní slobodu v cestovaní, bude ďalším podnetom pre očkovanie," uviedol Sileri.

Skryť Vypnúť reklamu

15:40 SVET - Rakúsko od 19. mája uvoľní pandemické opatrenia v gastronómii, turizme i športe, oznámil rakúsky kancelár Sebastian Kurz. Zmiernené opatrenia budú platiť pre osoby s negatívnym testom, zaočkovaných či tých, čo koronavírus prekonali.Zelenú dostanú i osoby s pozitívnym testom na protilátky nie starším ako tri mesiace. Preukázané očkovanie ruskou vakcínou Sputnik V zatiaľ Rakúsko uznávať nebude.

Cez deň sa vonku bude môcť stretávať najviac desať osôb z rôznych domácností plus maximálne desať maloletých. V noci od 22:00 do 05:00 h sa vo vnútri budú môcť stretávať najviac štyri osoby (plus šesť detí) z rôznych domácností.

Povolené budú zhromaždenia do 50 účastníkov bez priradeného miesta na sedenie s podmienkou registrácie účastníkov a nahlásením týždeň pred konaním akcie. Jedlá ani nápoje sa podávať nebudú.

Skryť Vypnúť reklamu

Vo vnútri gastronomických prevádzok budú môcť za jedným stolom sedieť štyria ľudia (so šiestimi deťmi) a na terasách najviac desiati (plus maximálne desať detí).

15:07 SVET - Protipandemické opatrenia v Nemecku zredukovali aj počet nachladení a chrípok. Počet dní práceneschopnosti klientov najväčšej nemeckej zdravotnej poisťovne v prvom štvrťroku klesol na 13-ročné minimum.

Najväčšia zdravotná poisťovňa v krajine to považuje za výsledok dodržiavania hygienických predpisov a pravidiel o spoločenskom odstupe.

Súvisiaci článok Počet hospitalizovaných s covidom sa drží pod tisíc (mapa a grafy) Čítajte 

15:05 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj zaočkoval už viac ako 70-tisíc ľudí. „Najvyššie čísla nám, samozrejme, robí naše Veľkokapacitné očkovacie centrum v Národnom futbalovom štadióne, ktoré dokáže zaočkovať tisíce ľudí denne. Práve tu padol v sobotu 8. mája aj denný rekord - 3 570 zaočkovaných ľudí," informuje na svojej webovej stránke BSK.

Skryť Vypnúť reklamu

Samosprávny kraj nedávno zvýšil kapacity najväčšieho očkovacieho centra na Slovensku v priestoroch NFŠ v Bratislave, kde očkuje viac hodín denne aj viac dní v týždni.

„Už druhý víkend sa vo veľkokapacitnom centre očkuje dvoma druhmi vakcín. Vo štvrtok a v piatok to bolo vakcínou od konzorcia AstraZeneca, od soboty je to vakcína Comirnaty od výrobcu Pfizer/BioNTech," spresnila samospráva. Očkovanie spustil BSK už aj v okresnom meste Pezinok, kde v sobotu v testovacej prevádzke zaočkovali 130 ľudí.

14:53 SLOVENSKO - Študenti vybraných študijných programov bratislavských fakúlt Univerzity Komenského sa budú môcť postupne vracať a absolvovať laboratórne cvičenia, terénne práce či praxe. Ide o študentov, pre ktorých je praktická časť výučby nevyhnutná, potvrdila hovorkyňa najväčšej a najstaršej slovenskej univerzity Lenka Miller.

Skryť Vypnúť reklamu

Skúšky aj štátne skúšky sa budú vo väčšine prípadov realizovať dištančne. O výnimkách budú informovať fakulty.

14:35 SLOVENSKO - Košický kraj cez víkend zaočkoval takmer 9 500 ľudí
Župa pokračuje v očkovaní aj tento týždeň, očkovať bude každý deň okrem pondelka. Za seniormi vyráža aj krajská výjazdová očkovacia služba.

„Po prvýkrát sme očkovali na troch miestach tromi vakcínami súčasne, teda od spoločností Pfizer/BioNTech, Moderna aj AstraZeneca. Vďaka tomu sme počas víkendu zaočkovali rekordný počet ľudí a celkovo, od otvorenia veľkokapacitných očkovacích centier, sme podali vakcínu už takmer 77 500 ľuďom. V takomto tempe chceme pokračovať aj ďalej, k rýchlejšej začkovanosti pomôže aj výjazdová očkovacia služba, ktorá tento týždeň vyrazí za seniormi na Spiš aj na Gemer,“ uviedol predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Skryť Vypnúť reklamu

14:20 SLOVENSKO - Nemocnica v Považskej Bystrici sa pomaly vracia do normálneho režimu. Do „bielej“ farby prešlo psychiatrické oddelenie, covidová časť neurologického oddelenia a činnosť ukončuje covidové oddelenie dlhodobo chorých, odkiaľ majú v pondelok prepustiť posledných piatich pacientov.

Považskobystrický okres je však spolu s Myjavským stále v bordovej farbe.„Problém COVID automatu je, že 14-dňová incidencia pacientov v nemocniciach je vekovo štrukturovaná a každý jeden hospitalizovaný pacient nad 65 rokov sa ráta za štyroch. V našej nemocnici to bola väčšina pacientov. Druhým faktorom, ktorý okres stále drží v bordovej farbe, je, že ešte minulý týždeň sme mali viac ako 50 pacientov,“ doplnil riaditeľ.

13:54 SLOVENSKO - V nedeľu vyhodnotili laboratória 5 418 RT-PCR testov, pozitívnych bolo 311 vzoriek. Od začiatku pandémie vyhodnotili laboratória 2 726 117 testov, informuje NCZI.

Skryť Vypnúť reklamu

Ako doplnilo Ministerstvo zdravotníctva SR, najviac pozitívne testovaných PCR testami bolo v Košickom kraji (84) a najmenej v Nitrianskom kraji (8). Pozitivita testov dosiahla 5,74 %

Za uplynulý deň tiež pribudlo 288 pozitívne testovaných antigénovými testami z celkového počtu 135 327 vykonaných testov.

13:35 SVET - Pre obavy z možného naplnenia nemocničných kapacít na Srí Lanke začali tamojší vojaci premieňať odevné závody či iné budovy na provizórne nemocnice pre pacientov s koronavírusom. V pondelok o tom informovala agentúra AP s odvolaním sa na veliteľa srílanskej armády Šavéndru Silvu.

Srílanskí vojaci v súčasnosti dokončujú úpravy odevného závodu v meste Síduva na okraji metropoly Kolombo. Po dokončení bude mať toto zariadenie kapacitu 1 200 lôžok.

Skryť Vypnúť reklamu

13:05 SVET - Francúzsky prezident privítal rozhodnutie EÚ neobjednať ďalšie vakcíny od AstraZeneca . Európskym cieľom je podľa Macrona reagovať na konkrétne varianty koronavírusu a „niektoré iné vakcíny sú v tom efektívnejšie".

Používanie tejto vakcíny zastavila aj Juhoafrická republika. Voči juhoafrickému variantu má AstraZeneca podľa dát minimálny účinok. Tento variant prevláda aj vo Francúzsku.

Európsky komisár pre vnútorný trh Thierry Breton sa v nedeľu vyjadril, že Európska komisia nepredĺžila zmluvu s AstraZeneca a na obdobie po júni od nej neobjednala ďalšie vakcíny. Pred dvoma týždňami pritom EÚ spustila proti farmaceutickej spoločnosti právne kroky s tým, že výrobca si neplní zmluvné záväzky.

12:34 SLOVENSKO - Levická nemocnica pripravuje otvorenie veľkokapacitného očkovacieho centra. „Od začiatku vakcinácie nemocnica prekročila hranicu 40-tisíc zaočkovaných ľudí a našou ambíciou je očkovať rýchlejšie. Na základe dohody s ministerstvom zdravotníctva už vieme zabezpečiť aj uskladnenie vakcín Pfizer/BioNTech pri požadovanej teplote mínus 80 stupňov Celzia, čo nám umožnilo od pondelka zvýšiť dennú kapacitu očkovaných,“ povedal riaditeľ nemocnice Ján Belanský.

Skryť Vypnúť reklamu

Nemocnica zároveň robí všetky legislatívne a organizačné opatrenia, aby mohla v závere mája spustiť prevádzku veľkokapacitného vakcinačného centra priamo v nemocnici. „Predbežný termín máme stanovený na 23. mája, dovtedy musíme spustiť prevádzku RTG oddelenia v nových priestoroch a pripraviť kompletné zariadenie veľkokapacitného očkovacieho centra,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice.

12:15 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva očakáva, že tretia vlna ochorenia COVID-19 bude miernejšia. Predpokladá, že príde na jeseň. Pre TASR to povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Tretia vlna pandémie bude miernejšia, hygienici budú skúmať odpadové vody Čítajte 

"Rezort plánuje PCR testovanie v kombinácii s antigénovým testovaním, ktoré bude nastavené v závislosti od aktuálnej epidemiologickej situácie," priblížila.

Skryť Vypnúť reklamu

Hygienici budú zároveň vyhľadávať ohniská nákazy cez rozbory odpadových vôd. MZ SR očakáva, že pomôže aj zaočkovanosť populácie, ktorá ľudí chráni pred úmrtím a v prípade nákazy je priebeh ochorenia ľahší.

12:13 SVET - Sedemdňová incidencia nákazy koronavírusom klesla v Rakúsku v pondelok po prvý raz za takmer sedem mesiacov pod úroveň 100. Zároveň hlásili v krajine prírastok menej než 1000 infikovaných za 24 hodín.

Zlepšené ukazovatele vývoja nákazy sú podľa kancelára Sebastiana Kurza dôkazom, že "kroky otvárania krajiny o deväť dní prídu v správnom čase". "Počítame s tým, že táto tendencia bude pokračovať i v nasledujúcich dňoch a budeme mať dobré predpoklady pre budúcotýždňové otváranie," uviedol s tým, že v tom čase budú prvou dávkou vakcíny zaočkované už tri milióny Rakúšanov.

Uvoľnenie opatrení v oblasti gastronómie, turizmu či voľnočasových aktivít, naplánované na budúcu stredu 19. mája, oznámi úrad rakúskeho kancelára už teraz v pondelok 10. mája o 14.00 h na tlačovej konferencii po videokonferencii s krajinskými premiérmi. Rakúsko chce od uvedeného termínu otvoriť vnútorné i vonkajšie priestory pohostinstiev podľa "modelového regiónu" Vorarlberska, pričom sa počíta napríklad s registráciou hostí či negatívnym testom na koronavírus, prípadne s potvrdením o prekonaní choroby COVID-19 či o očkovaní. Raz týždenne by sa mali testovať i zamestnanci reštaurácií a dodržiavať by sa mali dvojmetrové rozstupy medzi stolmi. Otváracia doba by bola povolená v čase 05.00-22.00 h.

Cez deň by sa vonku podľa návrhu mohlo stretávať najviac desať osôb z rôznych domácností plus maximálne desať maloletých. Povolené by mali byť zhromaždenia do 50 osôb bez priradeného miesta na sedenie s podmienkou registrácie účastníkov.

11:57 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Komárno od pondelka zvyšuje kapacity očkovania z 250 na 700 ľudí denne. „Je to extrémna záťaž pre zdravotníkov, farmaceutov aj ostatný personál, ale robíme všetko pre to, aby čo najviac ľudí v regióne čo najskôr vakcínu proti novému koronavírusu dostalo,“ skonštatoval riaditeľ nemocnice Miroslav Jaška, podľa ktorého sa nemocnica dostala na hranicu svojich kapacít.

Očkovanie ostáva prioritou v boji s pandémiou. Za uplynulý týždeň komárňanskí zdravotníci v rámci očkovacieho centra v nemocnici a troch veľkokapacitných centier v Nitre, Šali a Štúrove zaočkovali takmer 10 500 ľudí. Počas víkendu sa v nemocnici uskutočnilo prvé hromadné očkovanie, vakcínu dostalo počas dvoch dní spolu 2000 ľudí.

„Tým sa nám výrazne podarilo znížiť počet ľudí, ktorí registrovaní čakajú v čakárni na očkovanie v komárňanskej nemocnici. Budeme sa snažiť, aby sme aj nasledujúci víkend zorganizovali víkendové očkovanie, zhruba tisíc ľudí v sobotu aj v nedeľu,“ povedal Jaška.

11:26 SLOVENSKO - Nemocnica v Skalici navyšuje denné kapacity očkovania až na 300 ľudí. "Od dnešného dňa nám boli navýšené dodávky vakcín, takže zvyšujeme denné kapacity zo 180 na 300 zaočkovaných denne. Očkujeme vakcínou Pfizer/BioNTech," informoval riaditeľ nemocnice Jakub Rybár. Všetci záujemcovia sa musia vopred registrovať na portáli korona.gov.sk a až po pridelení termínu formou textovej správy sa môžu dostaviť na očkovanie. Platí to už aj pre sprevádzajúcu osobu pri senioroch nad 70 rokov.

Nemocnica aj po ďalšom týždni hodnotí vývoj pandemickej situácie ako stabilný. Opäť mierne klesol počet pozitívnych pacientov aj zamestnancov na ochorenie COVID-19. Zvyšuje sa počet plánovaných operácií.

11:21 SVET - Nemecko zrušilo vekové obmedzenia pre použitie vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Johnson & Johnson. Znamená to, že po konzultácii s lekárom sa budú môcť touto očkovacou látkou dať zaočkovať všetci záujemcovia. Oznámil to v pondelok v Berlíne minister zdravotníctva Jens Spahn, informovala agentúra DPA.

Spahn toto rozhodnutie zdôvodnil tým, že Stála komisia pre očkovanie (STIKO) síce odporučila očkovanie vakcínou od J&J len pre ľudí nad 60 rokov, no všetky osoby patriace do tejto vekovej skupiny dostanú termín očkovania už do konca mája, prípadne do začiatku júna.

Viac ako 60 percent osôb starších ako 60 rokov už podľa Spahna už dostalo prvú dávku vakcíny proti covidu; nezaočkovaných ich zostáva ešte päť až šesť miliónov. Spahn zdôraznil, že v situácii, keď je zaočkovaná väčšina osôb nad 60 rokov, je potrebný pragmatický prístup. Zrušenie obmedzení na základe veku má zaistiť, aby bola táto jednodávková vakcína dostupná pre všetkých záujemcov bez ohľadu na vek. Väčšina dodávok vakcín J&J bude do Nemecka doručených v priebehu júna a júla.

11:11 SVET - Drakulov hrad v Rumunsku ponúka návštevníkom očkovanie vakcínou Pfizer. Informoval o tom spravodajský portál BBC. Hrad zo 14. storočia predstavoval v románe Brama Stokera Drakula legendárne sídlo upírskeho grófa. Aj týmto krokom chce Rumunsko vzbudiť záujem tamojšej populácie o očkovanie proti koronavírusu.

Rumunsko od začiatku pandémie zaznamenalo viac ako milión prípadov a takmer 29-tisíc súvisiacich úmrtí. Vláda chce do septembra zaočkovať 10 miliónov ľudí, ale podľa prieskumu takmer polovica Rumunov nie je naklonená vakcinácii.

Existuje tiež šanca, že takáto služba zvýši návštevnosť turistov na hrade Bran, ktorá počas pandémie výrazne klesla.

11:07 SVET V Maďarsku sa od 13. mája obnoví vykonávanie odložených operačných a intervenčných zákrokov, ktoré z dôvodu pandémie nového koronavírusu neprebiehali celé mesiace, informoval v pondelok server egeszsegkalauz.hu. Najdlhšie sa čaká na výmenu kĺbu, v priemere 510 dní. Na zozname na takýto zákrok figuruje 7168 čakateľov.

Na zákrok sa môžu prihlásiť ľudia s potvrdením o očkovaní proti koronavírusu alebo s potvrdením o prekonaní nákazy koronavírusom, prípadne s testom na protilátky. Ďalšou možnosťou, ako podstúpiť operáciu, je PCR test urobený dva dni pred zákrokom, po ňom však musí nasledovať ešte aj antigénový test vykonaný v deň samotného zákroku. Tieto testy - v hodnote 15-tisíc až 20-tisíc forintov (42 až 56 eur) - si musí pacient uhradiť sám.

10:57 SLOVENSKO - Pošta funguje v pôvodnom režime, počet zákazníkov je obmedzený a musia sa dodržiavať rozostupy. Pobočky sú 10. mája otvorené podľa pôvodných otváracích hodín, a to aj počas obeda, keďže zrušili pravidelné obedné dezinfekčné prestávky. Obmedzenia sa môžu vyskytnúť len lokálne v súvislosti s výpadkom zamestnancov v dôsledku ochorenia COVID-19.

Na poštách naďalej platia protipandemické opatrenia, teda regulované vstupy, vzájomné odstupy a prekrytie horných dýchacích ciest respirátorom. Aktuálne otváracie hodiny sú zverejnené na stránke www.posta.sk. Všetky kľúčové hygienické opatrenia sú formou piktogramu viditeľne umiestnené pred vstupom na poštu. Informovala o tom v pondelok hovorkyňa Slovenskej pošty, a.s., Iveta Dorčáková.

10:54 SLOVENSKO - Cestovanie do Českej republiky je od pondelka jednoduchšie. Na vstup do krajiny stačí Slovákom antigénový test nie starší ako 24 hodín alebo PCR test nie starší ako 72 hodín. Povinná karanténa po príchode sa ruší. Naďalej je potrebné vyplniť príjazdový formulár. Po dobu 14 dní od príchodu do Česka treba všade okrem domova nosiť respirátor, a to i vo vonkajších priestoroch. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVEZ) o tom informovalo na svojej stránke.

Súvisiaci článok Česko zrušilo povinnú karanténu pre cestujúcich s negatívnymi testami Čítajte 

"Na českej 'cestovateľskej mape' sme po novom oranžoví, to znamená, že z okolitých štátov nás Česi ako jediných zaradili medzi krajiny so stredným rizikom nákazy," zdôvodnil zmeny štátny tajomník MZVEZ Martin Klus. Príjazdový formulár treba vyplniť ešte pred vstupom do krajiny, poslať ho príslušnej krajskej hygienickej stanici a predložiť doklad o jeho vyplnení na vyžiadanie pri hraničnej alebo pobytovej kontrole.

10:44 SLOVENSKO - Nie je pravda, že očkovaní darcovia proti covidu nemôžu darovať krv. Tisíce ľudí zdieľalo v apríli a máji 2021 na Facebooku hoax, ktorý to tvrdil.

Osoba zaočkovaná proti ochoreniu COVID-19 nemôže na základe informácií Národnej transfúznej služby (NTS) Slovenskej republiky (SR) darovať krv maximálne niekoľko týždňov, pričom podobne je tomu aj pri iných vakcínach, ktoré sa bežne používajú.

"Darca, ktorý podstúpil očkovanie proti ochoreniu COVID-19, môže znovu darovať krv najskôr 14 dní po aplikácii očkovacej dávky mRNA vakcín (Pfizer/BioNTech, Moderna), alebo proteínových vakcín (Novavax, Sanofi) a najskôr 28 dní po aplikácii očkovacej dávky vektorových vakcín (AstraZeneca, Johnson & Johnson)," píše sa v usmernení pre darcov krvi v súvislosti s pandémiou na stránke NTS SR.

AFP v tejto súvislosti oslovila aj priamo NTS SR. "Rozdielnosť v intervale po očkovaní súvisí s odlišnosťou imunitnej odpovede po vakcinácii iným typom vakcín. Hneď ako budú nové informácie na základe ďalších skúseností s vakcináciou, odporúčania môžu byť zmenené," uviedol pre AFP Mirko Peprný, hlavný odborník Ministerstva zdravotníctva (MZ) Slovenskej republiky (SR) pre transfúziológiu a vedúci lekár NTS SR.

10:38 SVET - Japonské obyvateľstvo má naďalej obavy z toho, že olympijské hry v Tokiu zohrajú negatívnu úlohu v ďalšom šírení koronavírusu v ich krajine. Ukazujú to výsledky dvoch víkendových prieskumov verejnej mienky, v ktorých väčšina Japoncov opäť odmietla blížiacu sa olympiádu. Podľa denníka Jomiuri Šimbun 59 percent opýtaných odmietlo OH v Tokiu v tomto roku a len 39 percent sa vyjadrilo, že si to vedia predstaviť. V ankete TBS News bolo až 65 percent ľudí proti olympiáde, resp. žiadajú jej opätovný odklad.

Oba prieskumy sa uskutočnili v čase, keď v krajine vychádzajúceho slnka kontinuálne rastie počet nakazených aj hospitalizovaných ľudí s koronavírusom. Predseda vlády Jošihide Suga napriek tomu potvrdil, že Japonsko v tomto roku na druhý pokus zorganizuje najväčší sviatok pod piatimi kruhmi. Reagoval tak aj na požiadavky opozície, ktorá má rovnaký názor ako väčšina obyvateľstva. Predstavitelia Medzinárodného olympijského výboru však nie sú nadšení z epidemiologického vývoja v krajine ani z odporu Japoncov voči OH.

"Nechceme tieto veci podceňovať a verejná mienka je určitý dôvod na obavy. V tejto fáze príprav si však už nevieme predstaviť, aby sa hry nekonali," vyhlásil podpredseda MOV John Coates.

10:31 SVET - Firma BioNTech otvorí výrobný závod na protikoronavírusové vakcíny v Singapure. Ročne by sa tam mali vyrobiť stovky miliónov dávok tejto očkovacej látky, píše agentúra AFP.

Súvisiaci článok Firma BioNTech spoluzakladá v Číne podnik na výrobu vakcín Čítajte 

Vakcíny od BioNTechu sú navrhnuté tak, aby obsahovali tzv. mediátorovú ribonukleovú kyselinu (messanger RNA = mRNA). Tá obsahuje akýsi návod na výrobu tzv. hrotovej bielkoviny (spike protein), ktorá sa nachádza v lúčikoch vychádzajúcich z tela koronavírusu SARS-CoV-2.

Táto mediátorová RNA je súčasťou očkovacej látky a slúži na to, aby imunitný systém vírus rozpoznal po tom, ako sa dostane do tela. Na rovnakom princípe funguje aj vakcína od americkej spoločnosti Moderna.

Koronavírusová vakcína, ktorú BioNTech vyrába v spolupráci s americkou firmou Pfizer, sa vlani stala prvou očkovacou látkou schválenou západnými krajinami.

10:00 SLOVENSKO - Koronavírusu na Slovensku podľahlo ďalších 32 osôb, počet obetí pandémie tak narástol na 12 051. Počet novonakazených za nedeľu NCZI nezverejnilo. V nedeľu zaočkovali ďalších 16-tisíc osôb. Počet hospitalizovaných pacientov s potvrdeným ochorením alebo s podozrením naň sa znížil o dvoch na 1 033. Národné centrum zdravotníckych informácií ohlásilo technické problémy so systémom ISZI.

„Predmetný technický problém je aktuálne riešený s dodávateľom a po vyriešení problému a následnom spracovaní údajov zo strany NCZI budú údaje publikované najskôr, ako to bude možné,“ informovala hovorkyňa NCZI Veronika Bauch.

9:56 SVET - Za posledný deň pribudlo v Maďarsku 677 nakazených, od vypuknutia pandémie ich evidujú už 792 386. V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo ďalších 91 ľudí, celkový počet obetí tak stúpol na 28 693, vyplýva z údajov operačného štábu zverejnených v pondelok na webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Počet zaočkovaných prvou dávkou vakcíny dosiahol v Maďarsku už 4 305 775, obe dávky očkovacej látky dostalo 2 503 575 ľudí. Na očkovanie sa dosiaľ zaregistrovalo vyše 4,8 milióna osôb, 80 percent z nich je už zaočkovaných.

9:42 SLOVENSKO - Testovanie v Tisovci prebehlo už tretí týždeň s nulovou pozitivitou. Otestovať sa počas uplynulého týždňa prišlo 472 obyvateľov. Najviac obyvateľov sa prišlo v nedeľu, kedy všetkým 245 ľuďom vyšli všetky testy negatívne.

Mesto otvorilo v nedeľu aj odberové miesto v mestskej časti Rimavská Píla. „Služby odberového miesta v mestskej časti Rimavská Píla počas nedele využilo 117 obyvateľov a všetky výsledky testov boli negatívne,“ uvádza radnica. Odberové miesto bude v Tisovci aj tento týždeň otvorené v športovom areáli v utorok, vo štvrtok a v nedeľu, keď sa k nemu pridá aj odberové miesto v kultúrnom dome v Rimavskej Píle.

Rimavskosobotský okres je v rámci vyhodnotenia COVID automatu zaradený v prvom stupni varovania.

8:18 SLOVENSKO - Od dnes sa v 44 ružových okresoch obnovuje prezenčné vyučovanie vo všetkých ročníkoch základných a stredných škôl. Otvorené môžu byť aj základné umelecké školy a jazykové školy pre skupinovú výučbu.

V bordových okresoch sú otvorené iba materské školy, prvý stupeň, ôsmy a deviaty ročník ZŠ, špeciálne školy, stredné zdravotnícke školy či končiace ročníky stredných škôl. Otvorené sú poradne a ZUŠ pre individuálnu prácu so žiakom. V rámci červených okresov je navyše otvorený celý druhý stupeň ZŠ a prvé štyri ročníky na osemročných gymnáziách.

8:00 SVET - Testy v Česku včera odhalili iba 381 nových nakazených. Čísla síce bývajú cez víkend nižšie, ale celkovo ide o najnižší prírastok novoinfikovaných od konca augusta minulého roka.

7:55 SVET - Denný prírastok nakazených v Indii prvýkrát po štyroch dňoch klesol pod 400-tisíc, počet obetí sa po dvoch dňoch dostal pod 4-tisíc.

Indické ministerstvo zdravotníctva uviedlo, že za posledných 24 hodín pribudlo 366 161 infikovaných a 3 754 obetí súvisiacich s covidom.

7:20 SLOVENSKO - Trnavský samosprávny kraj počas uplynulého víkendu prvý raz očkoval vo štvrtom veľkokapacitnom očkovacom centre, ktoré sa nachádza v športovej hale na Rybníkovej ulici v Trnave. A prvýkrát samospráva očkovala vakcínou Moderna, takže už očkuje všetkými tromi aktuálne schválenými vakcínami.

Od konca februára bolo v krajských očkovacích centrách podaných už viac ako 74-tisíc dávok vakcín. "Veľmi ma teší, že sme podali ďalších 12 500 vakcín, a to nielen prvých, ale aj druhých dávok. Záujem o ochranu pred vírusom je veľký, čo nám dáva nádej čo najskôr žiť normálny život," uviedol predseda Trnavského samosprávneho kraja Jozef Viskupič.

7:05 SVET - Nemecko za posledných 24 hodín zaznamenalo 6 922 nových prípadov a 54 obetí spojených s ochorením Covid-19. Čísla sú však v pondelok pravidelne nižšie, okrem iného aj pre nižší počet vykonaných testov cez víkend.

V porovnaní s údajmi spred týždňa sú aktuálne štatistiky lepšie. Pred siedmimi dňami pribudlo 9 160 nakazených a 84 obetí.

6:30 SLOVENSKO - Úzke kontakty pozitívnych osôb na nový koronavírus už nemusia ísť do izolácie, ak nemajú príznaky ochorenia a sú zaočkované. Zmenu priniesla vyhláška Úradu verejného zdravotníctva k izolácii osôb a karanténe úzkych kontaktov.

Súvisiaci článok Hodiny pre seniorov sa rušia, do divadla môžu prísť stovky ľudí (prehľad zmien) Čítajte 

Aby osoba nemusela ísť do karantény, musí byť najmenej 14 dní po druhej dávke mRNA vakcíny proti ochoreniu Covid-19 (Pfizer alebo Moderna) alebo štyri týždne po zaočkovaní prvou dávkou vektorovej vakcíny (AstraZeneca). Výnimku z izolácie si môžu uplatniť aj ľudia, ktorí prekonali ochorenie Covid-19 a do 180 dní od prekonania sa dali zaočkovať, pričom od prvej dávky očkovania ľubovoľnou vakcínou uplynuli aspoň dva týždne.

Zaočkované osoby a osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19, musia podstúpiť karanténu iba v prípade, ak sa u nich, ako u úzkych kontaktov, vyskytne čo i len jeden z klinických príznakov ochorenia.

Naďalej platí, že v karanténe ako úzky kontakt nemusí byť osoba, ktorá prekonala ochorenie Covid-19 v období nie viac ako 180 dní.

6:15 SLOVENSKO - Od dnes dochádza k viacerým zmenám pravidiel.

 • Na celom území sa rušia vyhradené hodiny pre seniorov a ľudí s ťažkým zdravotným postihnutím.
 • Na umelých kúpaliskách v červených a ružových okresoch môžu trénovať športové kluby registrované v zväzoch. V ružových okresoch môže byť najviac 50 športovcov v exteriéri a 25 v interiéri. V červených je počet obmedzený na desať ľudí vo vnútri i vonku.
 • Prevádzka kabínkových lanoviek je v bordových okresoch zakázaná. V červených môže byť v kabíne jedna osoba alebo osoby zo spoločnej domácnosti, v ružových môžu fungovať bez kapacitných obmedzení.
 • Zvyšujú sa aj povolené počty divákov na kultúrnych podujatiach. Naďalej je povolené zaplniť maximálne 50 percent kapacity. V červených okresoch môže byť do 200 účastníkov v exteriéri a 150 v interiéri. V ružových regiónoch povolili do 500 divákov v exteriéri a 250 v interiéri.
 • Povolené sú divadelné, filmové a iné audiovizuálne predstavenia, koncerty, hudobné a tanečné produkcie, výstavy diel výtvarných umení, diel úžitkového umenia a prác ľudovej výtvarnej tvorivosti, festivaly a prehliadky v oblasti kultúry a umenia. Prevádzka filmových podujatí je ale možná iba v exteriéri.

Pre účastníkov kultúrnych podujatí naďalej platí, že je potrebné mať negatívny výsledok PCR testu, ktorý nie je starší ako 72 hodín, alebo antigénového testu, ktorý nie je starší ako 24 hodín. Výnimku majú deti do desiatich rokov, zaočkovaní a osoby, ktoré prekonali ochorenie Covid-19 a majú o tom doklad.

06:00 SLOVENSKO - Od dnes je celé Slovensko podľa covid automatu na národnej úrovni v I. stupni varovania, čiže v ružovej farbe.

Na regionálnom covid automate sú v III. stupni varovania (bordovom) už len dva okresy, v II. stupni (červenom) 33 okresov a I. stupeň varovania (ružová farba) platí v 44 okresoch.

Končia sa aj vyhradené nákupné hodiny pre seniorov a divadlá môžu privítať stovky ľudí. Pozrite si prehľad noviniek, ktoré začínajú platiť od dnes >>>>

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa mení dynamika firiem?
 2. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 3. Zázračná hranica kilometrov, po ktorej sa vám elektromobil neoplatí
 4. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame
 5. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 6. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 7. Po Slovensku na motorke
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni?
 10. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020?
 1. Blíži sa leto a s ním aj zvýšené utrácanie peňazí našimi deťmi
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Dream job pre programátorov: Silicon Valley na Slovensku
 4. Začíname prikrmovať: Ako vybrať detskú ovocnú výživu?
 5. Arónia: Spoznajte jej zázračné účinky na zdravie, chutné recepty
 6. Po Slovensku na motorke
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Jablone prinesú ovocie v podobe komfortného bývania
 9. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom
 10. Developer Slnečníc postaví bývanie pri lese. S bazénom aj fitkom
 1. Viete, čo jete, keď si kupujete pečivo dopečené v predajni? 24 222
 2. Sme vodná veľmoc a napriek tomu vody dovážame 13 906
 3. Desať hotelov v destináciách, ktoré sú toto leto favoritmi 12 808
 4. Málokto im verí. Prekvapia Slováci na futbalovom EURO 2020? 10 913
 5. Stačí mi elektromobil? Pozreli sme sa, ako je to s dojazdom 9 941
 6. Ako sa z nenásytných Bödörovcov stal symbol oligarchie 8 428
 7. Čo robiť v Tatrách, keď počasie pokazí plány? 7 329
 8. P. Lednický: Koronavírus tu už zostane, musíme si na to zvyknúť 7 015
 9. Po Slovensku na motorke 5 257
 10. Obľubovali ste termínované vklady? Spoznajte alternatívy 5 184
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Demografický problém nikto nerieši.


9. jún
Ilustračné foto

Štát pridal nové možnosti do očkovacieho formulára na webe.


3 h
Zuzana Kepplová.

Nie je jedno, ako sa k výsledku dostaneme, tvrdí Kolíková.


15. jún

Toto by sa za vlády Smeru naozaj nemohlo stať!


Cynická obluda 2 h

Neprehliadnite tiež

Poslanec NR SR Juraj Šeliga (Za ľudí).

Kolíková nevie prijať konštrukt kompromisného kandidáta.


TASR 2m
Rozhovory ZKH: Juraj Šeliga.

Strana Za ľudí je v kríze už niekoľko týždňov.


a 1 ďalší 1 h
Andrej Šabík odmieta, žeby z väzenia vynášal tajné správy.

Šabík dostal za motáky aj verejné napomenutie.


SITA 10m