SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Ministerstvo pozastavilo očkovanie AstraZenecou (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 386-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 077 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

20:49 SLOVENSKO - Matovič nám oznámil, že po jeho intervencii nám ruská strana dovolila očkovať sa tým, čo sme si kúpili. Navyše nám tú informáciu netlmočí minister zdravotníctva, ktorý s ruskom stranou o ničom nehovoril, ale opäť ten istý vyšinutý plagiátor.

To znova vyzerá na sľubný vývoj! Peter Tkačenko komentuje včerajší oznam ministra financií o blížiacom sa očkovaní Sputnikom.

20:26 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR chápe potrebu ľudí navštíviť svojich chorých príbuzných v nemocniciach. Ako pre TASR povedala hovorkyňa rezortu zdravotníctva Zuzana Eliášová, budú sa snažiť nájsť kompromis. Pripomenula, že ešte stále treba byť obozretnými.

"Pacienti v nemocniciach sú často ľudia s oslabenou imunitou, preto platné opatrenia sú nastavené s jediným cieľom ochrany ich zdravia a životov. Ministerstvo zdravotníctva empaticky vníma akékoľvek konštruktívne požiadavky, preto sa budeme snažiť nájsť kompromisné riešenie," informovala.

Skryť Vypnúť reklamu

19:34 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva v utorok pozastavilo očkovanie prvoočkovaných vakcínou Vaxzevria od britsko-švédskej spoločnosti AstraZeneca. Znamená to, že ľudia vo vekovej kategórii 18 - 45 rokov, ktorí sa podľa vakcinačnej stratégie majú očkovať touto vakcínou a ešte ňou neboli zaočkovaní, musia čakať.

Pokúsili sme sa zodpovedať základné otázky, ktoré s týmto rozhodnutím súvisia.

17:39 SLOVENSKO - Regionálne úrady verejného zdravotníctva aktuálne nemajú kompetenciu vydávať potvrdenia o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 ani medzinárodné očkovacie preukazy.

TASR o tom informovala hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR Daša Račková.

"V súvislosti s potvrdením o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 vydáva takýto doklad napríklad vakcinačné centrum, kde je osoba očkovaná. Medzinárodný očkovací preukaz v Slovenskej republike štandardne vydávajú centrá pre cudzokrajné choroby," uviedla. Zelené pasy, ktoré sú reakciou na pandémiu ochorenia COVID-19, sú podľa ÚVZ SR v súčasnosti v štádiu riešenia na nadrezortnej úrovni.

Skryť Vypnúť reklamu

17:34 SVET - V Česku tento rok v marci zomrelo 16 600 osôb, čo je najvyššia úmrtnosť počas jedného mesiaca od roku 1947, kam siahajú záznamy Českého štatistického úradu. Oproti priemeru z rokov 2015-2019 je úhrn zomretých vyšší o 61 percent, vyplýva z predbežných údajov úradu.

Hoci to v správe štatistikov explicitne nezaznelo, vysoké čísla súvisia s epidémiou koronavírusového ochorenia COVID-19, informoval v utorok internetový spravodajský portál Novinky.cz.

"Doterajšie maximum z tohtoročného januára bolo prekročené o 530 osôb. V porovnaní s vlaňajším novembrom, keď vrcholila jesenná vlna epidémie, bolo zomretých o 802 viac," konštatoval ČSÚ. "Rovnako ako v úhrne za celú republiku sa marec stal v počte úmrtí najtragickejším mesiacom hneď v siedmich krajoch, a to v Stredočeskom, Juhočeskom, Plzenskom, Ústeckom, Libereckom, Pardubickom a v Prahe," uviedla Michaela Němečková z oddelenia demografickej štatistiky ČSÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

16:42 SVET - Európska komisia schválila český program podpory podnikom postihnutým pandémiou v sume približne 1,9 miliardy eur (50 miliárd českých korún). Program komisia schválila na základe dočasného rámca pre štátnu podporu.

Eurokomisia o tom informovala na svojej internetovej stránke. Podpora z českého programu bude mať formu priamych grantov, záruk alebo úverov na kompenzáciu nákladov, ktoré príjemcom vznikli v období od februára 2020 do decembra 2021.

Žiadať o ňu budú môcť firmy, ktorým obrat v príslušnom období v porovnaní s rovnakým obdobím pred pandémiou klesol aspoň o 25 až 50 percent. V prípade firiem pôsobiacich v oblasti kultúry môžu o podporu žiadať tie, ktoré pre vládne opatrenia s cieľom obmedziť šírenie koronavírusu mohli poskytovať kultúrne služby verejnosti len v obmedzenej miere alebo ich nemohli poskytovať vôbec.

Skryť Vypnúť reklamu

16:13 SLOVENSKO - Slovensko pozastavilo očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí, ktorí ju majú dostať po prvý raz.

TASR o tom informovala hovorkyňa Ministerstva zdravotníctva Zuzana Eliášová.

Očkovať AstraZenecou budú iba tých, ktorí už majú prvú dávku tejto vakcíny za sebou.

Súvisiaci článok Po očkovaní Astrou zomrela 47-ročná žena. Čo to znamená? (otázky a odpovede) Čítajte 

„Očkovanie vakcínou od tejto spoločnosti pre prvoočkovancov je pozastavené. Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli zvažuje viaceré alternatívy, ako budeme na Slovensku v tejto veci postupovať, kompletizujeme všetky odborné stanoviská a v nadväznosti na to budeme v priebehu tohto týždňa informovať,“ doplnila Eliášová.

Rozhodnutie prichádza po tom, čo ŠÚKL minulý týždeň uzavrel prípad úmrtia 47-ročnej ženy očkovanej vackínou Vaxzevria od firmy AstraZeneca. Žena zomrela v súvislosti s trombózou žilových sínusov. Je to ochorenie, pri ktorom dochádza k vzniku zrazeniny v žilovom systéme mozgu. Táto zdravotná komplikácia patrí medzi možné zriedkavé nežiaduce účinky Vaxzevrie.

Skryť Vypnúť reklamu

16:10 SVET - Európska komisia chce britsko-švédsku firmu AstraZeneca žalobou prinútiť, aby jej do konca júna doručila 90 miliónov dávok vakcín. Oznámil to hovorca EÚ Stefan de Keersmaecker, ktorého citovala agentúra AFP.

"Chceme, aby súd nariadil spoločnosti doručenie ďalších 90 miliónov dávok k tým 30 miliónom, ktoré už boli doručené v prvom štvrťroku," uviedol de Keersmaecker. Európska komisia - s podporou všetkých 27 členských štátov - tvrdí, že AstraZeneca porušila zmluvu, podľa ktorej mala do EÚ dodať v prvej polovici aktuálneho roka 300 miliónov dávok vakcín.

Spoločnosť AstraZeneca vyvolala už v januári vlnu nespokojnosti v krajinách EÚ, keď oznámila, že nebude schopná dodať do Únie pôvodne očakávaný počet dávok vakcín. Do konca prvého štvrťroka výrobca dodal krajinám EÚ iba 30 miliónov dávok namiesto 120 miliónov dávok, ktoré boli zakotvené v zmluve s eurokomisiou. Tento deficit vakcín spomalil očkovacie kampane v krajinách EÚ. Do konca júna pritom mala AstraZeneca pôvodne EÚ dodať všetkých 300 miliónov sľúbených dávok vakcíny. Namiesto toho však neskôr sľúbila, že dodá len 70 miliónov dávok.

Skryť Vypnúť reklamu

15:16 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj začal očkovať priamo v mestách a obciach obyvateľov nad 60 rokov.

Dnes župný očkovací tím vyštartoval do Krompách, kde by mal v Kultúrnom dome na Námestí slobody zaočkovať 320 ľudí.

Vzhľadom na vek seniorov očkujú vakcínami od spoločnosti Pfizer/BioNTech. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

14:50 SLOVENSKO - Bratislavská župa rozširuje možnosť prihlásiť sa na náhradnícke zoznamy pre očkovanie. Po chronicky chorých či darcoch krvi sa môžu prihlásiť aj tehotné ženy.

„V náhradníckom zozname sú ľudia, na ktorých sa pri vakcinácii pozabudlo. Preto sme pri jeho tvorbe mysleli aj na nich. Myslím si, že okrem ťažko zdravotne postihnutých, chronicky chorých pacientov či darcov krvi, tam určite patria aj tehotné ženy, ktoré sú veľkou mierou spolu s bábätkom vystavené riziku nákazy ochorením COVID-19,“ povedal župan Juraj Droba.

Skryť Vypnúť reklamu

Náhradnícky formulár podľa Drobu dosiaľ využilo viac ako 15-tisíc ľudí.

Pre tehotné ženy v 2. a 3. trimestri majú pripravené vakcíny Comirnaty od konzoria Pfizer BioNTech.

„Ideálny je 3. trimester, kedy je už dieťa zrelé. V 2. trimestri očkujeme len s vysloveným odhodlaním budúcej mamičky, ktorá si očkovanie sama žiada. Napríklad k nám prišla tehotná v 2. trimestri, ktorá predtým prekonala COVID-19. Povedala, že už to nechce zažiť, preto sa chce dať zaočkovať. Prvému trimestru sa ale vyhýbame, pretože plod je ešte nezrelý. Budúcim mamičkám v tomto prípade odporúčame neskorší čas gravidity,“ priblížil podpredseda župy pre oblasť zdravotníctva Juraj Štekláč.

14:34 SVET - V Indii za uplynulý týždeň každodenne pribúdalo v priemere 390 995 nových potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Informovala o tom agentúra Reuters, podľa ktorej ide o doposiaľ najvyššie číslo.

Skryť Vypnúť reklamu

Z údajov indického ministerstva zdravotníctva vyplýva, že za posledných 24 hodín bolo hlásených ďalších takmer 330-tisíc prípadov infekcie a viac ako 3 800 úmrtí. Od začiatku pandémie v Indii zaznamenali už takmer 23 miliónov nakazených a takmer 250-tisíc úmrtí. India má v súčasnosti najvyšší denný priemer úmrtí na ochorenie COVID-19 na svete. Každé tretie úmrtie na covid na svete je v súčasnosti hlásené práve z Indie, približuje agentúra.

WHO včera oznámila, že variant koronavírusu SARS-CoV-2 šíriaci sa v Indii sa zdá nákazlivejší ako pôvodný vírus, a označila ho za "znepokojujúci". Technická riaditeľka WHO pre reakciu na COVID-19 Maria Van Kerkhoveová povedala, že WHO má informácie potvrdzujúce zvýšenú šíriteľnosť tohto variantu aj jeho možnú zvýšenú odolnosť voči vakcínam.

Skryť Vypnúť reklamu

13:58 SVET - Kórejská ľudovodemokratická republika dosiaľ oficiálne stále nezaznamenala žiadny prípad ochorenia COVID-19 na svojom území.

Pchjongjang informoval WHO, že do tohtoročného apríla otestoval na prítomnosť koronavírusu 25 986 ľudí a všetky výsledky boli negatívne.

WHO v týždennej monitorovacej správe uviedla, že údaje KĽDR z obdobia od 23. do 29. apríla obsahujú 751 osôb, z ktorých 139 malo chrípku alebo ťažkú infekciu dýchacích ciest.

13:48 SVET - V rakúskej spolkovej krajine Burgenland potvrdili tri prípady nákazy indickým variantom nového koronavírusu.

Reťazec nákazy sa podarilo prerušiť a od 1. mája, keď sa objavili podozrenia na výskyt tejto mutácie vírusu, nepribudli dodatočné prípady, uviedol v utorok pre agentúru APA koordinačný štáb pre koronavírus. Tri zistené prípady sa vyskytli v štvorčlennej rodine v meste Nickelsdorf ležiacom v okrese Neusiedl am See.

Skryť Vypnúť reklamu

Na koronavírus bolo medzičasom pozitívne testované i druhé dieťa z tejto rodiny. Tento prípad však Agentúra pre zdravie a bezpečnosť potravín (AGES) už ďalej neskúmala, keďže sa predpokladá, že rovnako ide o nákazu indickým variantom koronavírusu. Kde sa príslušníci tejto domácnosti nakazili, nie je známe.

13:06 SVET - Európska únia pracuje na systéme cestovných certifikátov, chce to stihnúť do konca júna

Tie by mali opätovne umožniť voľný pohyb v únii a podporiť cestovný ruch už počas tohtoročných letných mesiacov. Proces je vo fáze technických aspektov schémy certifikátov vakcín. Testovanie sa začne tento týždeň vo viacerých krajinách.

Ministri zahraničných vecí a európskych záležitostí sa stretli v Bruseli, aby zhodnotili pokrok v rokovaniach s európskymi zákonodarcami. Zatiaľ však stále zostáva niekoľko sporných otázok a aby systém mohli plnohodnotne spustiť do konca júna, bude v priebehu mája potrebná dohoda medzi Európskym parlamentom a členskými štátmi EÚ.

Skryť Vypnúť reklamu

13:04 SVET - O možnostiach voľného cestovania zaočkovaných občanov proti novému druhu koronavírusu medzi Českom a Maďarskom rokoval v Budapešti šéf českej diplomacie Jakub Kulhánek s maďarským ministrom zahraničných vecí Péterom Szijjártóom.

Podľa agentúry MTI Szijjártó po schôdzke na spoločnej tlačovej konferencii uviedol, že v hlavnej otázke sa rokujúce strany zhodli, čoskoro budú vypracované aj detaily. Kulhánek spresnil, že podrobnosti budú vyjasnené už do konca tohto týždňa. Potom už nič nebude brániť voľnému cestovaniu medzi Českom a Maďarskom tým, čo absolvovali očkovanie.

12:58 SVET - Európska únia je ochotná dať spoločnosti AstraZeneca viac času na dodanie prisľúbeného množstva vakcín proti koronavírusu. Vyhlásil to na belgickom súde právnik zastupujúci EÚ v druhom súdnom spore Európskej komisie a britsko-švédskej firmy ohľadom meškajúcich dodávok vakcín. Informovala o tom agentúra Reuters.

Skryť Vypnúť reklamu

Ak firma do konca júna dodá 120 miliónov dávok svojej vakcíny, EÚ bude súhlasiť s tým, že uzatvorená zmluva bude splnená o tri mesiace neskôr ako bolo pôvodne stanovené. Právny zástupca EÚ na súde uviedol, že euroblok by mohol akceptovať kompletnú dodávku 300 miliónov dávok vakcín do konca septembra, no AstraZeneca by v takomto prípade musela 120 miliónov dávok doručiť už do konca júna. Právnik AstraZenecy na súde poznamenal, že firma "dúfa", že sa jej do konca júna podarí pre krajiny EÚ zabezpečiť 100 miliónov dávok.

11:48 SVET - Mexické úrady informovali, že Rusko má problémy s produkciou vakcín proti koronavírusu Sputnik V a pravdepodobne nebude schopné dodať dostatočné množstvo pre tých Mexičanov, ktorým už stihli podať prvú dávku.

Skryť Vypnúť reklamu

Sputnik V je medzi vakcínami proti ochoreniu COVID-19 neobvyklý v tom, že dávky sú odlišné a nemôžu sa zameniť.

Funguje na princípe podobnej technológie ako britská AstraZeneca, no na rozdiel od tejto vakcíny v prípade Sputnika V má druhá posilňovacia dávka mierne odlišný adenovírus. Mexiko dosiaľ dostalo iba 1,9 milióna dávok Sputnika V, z celkovo zakontrahovaného množstva 24 miliónov. Bolo tak nútené viac sa spoliehať na vakcínu Pfizer či AstraZeneca.

Súvisiaci článok Tisíce sa predbehli pri očkovaní, nemecké centrá sa sťažujú aj na agresivitu Čítajte 

11:47 SVET - Sankcie voči tisícom ľudí, ktorí sa neprávom a čiastočne i uvedením nepravdivých údajov predbehli v poradí na očkovanie proti novému koronavírusu, požaduje Nemecká nadácia na ochranu pacientov. Informovala o tom agentúra DPA.

"Hoci sú tisíce (ľudí) odhalených, chýbajú sankcie," povedal riaditeľ nadácie Eugen Brysch. "Predbiehanie sa pri očkovaní stále nie je priestupkom," kritizoval. Brysch v súvislosti so zrušením vekového limitu pre vakcíny od firmy Johnson & Johnson varoval pred zvýšeným tlakom na vakcinačné centrá a ambulancie lekárov, ktoré poskytujú očkovanie. Prostredníctvom telefonickej linky nadácie sa podľa neho niektorí volajúci vyhrážali očkovaciemu personálu. Mnohé očkovacie strediská sa podľa relácie Report Mainz verejnoprávnej televízie ARD sťažujú na narastajúcu agresivitu záujemcov o vakcináciu a pokusy o predčasné podanie vakcíny. V jednom očkovacom centre v Hamburgu hlásili za jeden týždeň 2000 takýchto prípadov. Podvodníci uviedli napríklad nepravdivé údaje o svojom veku či zamestnaní.

Skryť Vypnúť reklamu

11:47 SLOVENSKO - V bratislavských Vajnoroch v Dome kultúry dnes otvorili veľkokapacitné očkovacie centrum. Na sociálnej sieti o tom informoval starosta mestskej časti Michal Vlček.

"Dnes sme spoločne s predstaviteľmi spoločnosti Biont a Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky spustili veľkokapacitné očkovacie centrum," uviedol starosta, ktorý je presvedčený, že očkovanie je jedinou cestou, ako sa dostať z krízy. Vo Vajnoroch sa bude očkovať v utorky, stredy a soboty vakcínou Pfizer. Centrum by malo byť schopné zaočkovať denne 650 ľudí.

11:21 SLOVENSKO - Prezidentka Zuzana Čaputová v utorok navštívila so slovenskými vedcami Štátny sérologický ústav v dánskej Kodani.

Stretla sa aj výkonným riaditeľom Európskej environmentálnej agentúry Hansom Bruninckxom. Štátny sérologický ústav v Kodani má za úlohu zabezpečiť pripravenosť na infekčné choroby a biologické hrozby.

Realizuje vlastný vakcinologický a epidemiologický výskum. Počas pandémie hodnotí riziká, uverejňuje predikcie a monitoruje aj prenos ochorenia COVID-19 zo zahraničia.

Ústav Čaputová navštívila s riaditeľkou Štátneho ústavu pre kontrolu liečiv Zuzanou Baťovou, infektológom Petrom Sabakom, Silviou Pastorekovou a Borisom Klempom z Biomedicínskeho centra Slovenskej akadémie vied a Matušom Mišíkom z Inštitútu zdravotníckej politiky.

11:05 SLOVENSKO - Hoci minister financií Igor Matovič včera na svojom facebooku oznámil, že testy ruskej vakcíny Sputnik V dopadli dobre a ruská strana súhlasila so spustením očkovania v najbližších dňoch, ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že týmito informáciami nedisponuje.

"Ministerstvo zdravotníctva v tejto chvíli oficiálnou informáciou nedisponuje a nebola rezortu doručená. Faktom ale je, že očkovanie vakcínou Sputnik V na Slovensku po preverení príslušnými odbornými autoritami by bola dobrá správa. Bezpečnosť pacienta je pre nás prioritou a očkovanie je účinná prevencia na ochranu zdravia a životov," tvrdí hovorkyňa ministerstva Zuzana Eliášová.

Súvisiaci článok Novavax žiadosť o schválenie vakcíny tak skoro nepodá Čítajte 

10:55 SVET - Americká biotechnologická spoločnosť Novavax v pondelok oznámila, že odkladá podanie žiadosti o schválenie svojej vakcíny proti ochoreniu COVID-19 v Európe a USA.

Informovala o tom agentúra AFP s tým, že ide o nepriaznivú správu pre chudobné krajiny, ktoré sa chcú čo najskôr dostať k očkovacím látkam.

Spoločnosť Novavax teraz dúfa, že o schválenie použitia svojej vakcíny požiada regulačné úrady v Európe a USA v treťom štvrťroku aktuálneho roka. Uviedla to vo vyhlásení, v ktorom informovala aj o tom, že sa jej akcie prepadli o 12 percent.

10:37 SVET - Odvetvia nemeckej ekonomiky, ktoré najviac postihla koronakríza, odlišne hodnotia vládnu pomoc. Odvetvie pohostinských služieb ju považuje za "uspokojivú", ale maloobchodníci sú podstatne viac kritickí. Vyplýva to z prieskumu, ktorý v apríli uskutočnil mníchovský inštitút Ifo.

Zhruba 90 percent oslovených firiem zo sektora pohostinských služieb uviedlo, že boli oprávnené požiadať o pomoc a úplne už bola vyplatená viac ako 80 percentám z nich. Na stupnici hodnotenia od 1 do 6, na ktorej je 1 najlepšou známkou, ocenili firmy v tomto odvetví štátnu pomoc známkou 2,4.

10:09 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 1 262 108 ľudí.

Včera prvú dávku dostalo 18 351 ľudí. Druhú dávku vakcíny už dostalo 596 942 ľudí, uplynulý deň preočkovali 6 525 ľudí.

10:00 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 350 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Prešovskom kraji (79), nasledujú Žilinský kraj (69), Trnavský (58), Trenčiansky (48), Banskobystrický (28), Bratislavský (27), Košický (25) a Nitriansky (16). Je medzi nimi 167 mužov a 183 žien. Pozitivita 7 995 vykonaných testov dosiahla 4,38 percenta. Včera vykonali aj 97 562 antigénových testov. Pozitívnych vyšlo 363, čo predstavuje 0,37 percenta.

Plúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 26 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 077 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 359, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Hospitalizovaných s koronavírusom prvýkrát od začiatku mája pribudlo. S nákazou je hospitalizovaných 1 088 ľudí 951 z nich má potvrdený covid. Na intenzívkach leží 104 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 131 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 673 097. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možn,“ doplnilo ministerstvo.

9:37 SVET - Belgicko zaradilo Slovensko s platnosťou od pondelka 10. mája do oranžovej zóny. Na cestujúcich zo Slovenska sa tak už nevzťahujú opatrenia v krajine, ktoré vyžadujú predkladanie 72-hodinového negatívneho výsledku na COVID-19. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR o tom informuje na svojej webovej stránke.

Pre cestujúcich z oranžovej zóny nie je povinná ani karanténa a opätovné testovanie na ochorenie OCVID-19 na siedmy deň karantény. "Pri cestách do Belgicka ostáva naďalej povinnosť vyplniť Health Passenger Locator Form (formulár pri príchode do krajiny). Nevyplnenie formulára môže mať za následok začatie právneho konania, odmietnutie nástupu dopravcom alebo odmietnutie vstupu do krajiny," uvádza ministerstvo na svojom webe.

9:12 SVET Maďarské lietadlo priviezlo zásielku 200-tisíc dávok ruskej vakcíny proti covidu Sputnik V. Minister zahraničných vecí Péter Szijjártó zdôraznil, že ide o poslednú zásielku, ktorou Moskva splnila zmluvu uzatvorenú s Maďarskom.

"Týmto je zabezpečené, že každý v Maďarsku dostane aj druhú dávku vakcíny Sputnik," dodal šéf diplomacie, podľa ktorého Maďarsko za dve dávky ruskej očkovacej látky platí menej než 20 dolárov (16,4 eur).

9:00 SVET Český prezident Miloš Zeman sa na Pražskom hrade rozhodol uctiť pamiatku obetí covidu.

V krajine v doterajšom priebehu pandémie koronavírusu zaznamenali viac ako 1,6 milióna prípadov a takmer 30-tisíc súvisiacich úmrtí. A práve toľko sviečok zapálili na počesť obetí koronavírusu.

Ako prvý zapálil sviečku prezident, ktorý poznamenal, že za smrť niektorých obetí „sme zodpovední sami svojou ľahostajnosťou, ľahkomyseľnosťou a tým, že sme podľahli pokušeniu predčasne uvoľňovať“ opatrenia.

8:27 SLOVENSKO V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách trenčianskeho kraja zaočkovali počas víkendu 6 417 ľudí. V oboch centrách očkovali aj tých záujemcov o vakcináciu, ktorí sprevádzali osoby nad 70 rokov.

7:55 SVET Nemecký minister vnútra Horst Seehofer sa nakazil novým koronavírusom. Ako uviedol jeho hovorca Steve Alter, Seehofer mal pozitívny výsledok testu v pondelok a momentálne sa nachádza v domácej izolácii, pričom nemá nijaké príznaky covidu.

Seehofer (71) bol 14. apríla zaočkovaný prvou dávkou vakcíny proti covidu od spoločností Pfizer/BioNTech, na ktorú mal nárok na základe veku a zdravotného stavu. Druhá dávka vakcíny zatiaľ nedostal. Kde sa minister nakazil, zatiaľ nie je známe.

7:33 SLOVENSKO Mobilné očkovacie jednotky zriadené Banskobystrickým samosprávnym krajom zaočkovali v okresoch Revúca a Banská Štiavnica doposiaľ 751 seniorov.

Pilotnú fázu mobilného očkovania hodnotí kraj úspešne, aktuálne preto hľadá ďalších poskytovateľov zdravotnej starostlivosti, vďaka ktorým bude môcť službu rozšíriť.

7:01 SVET Skupina amazonských indiánov sa plavila po rieke 12 dní do najbližšieho mesta, aby dostala vakcínu proti Covid-19.

Po očkovaní ale museli zostať v meste niekoľko dní, aby si predajom umeleckých predmetov svojho kmeňa zarobili na palivo a potraviny na spiatočnú cestu.

"Najskôr sme mali z vakcíny strach, ale keď sme videli, že aj ďalšie domorodé kmene v ostatných oblastiach sa nechali zaočkovať, nabrali sme odvahu. Nechceli sme ďalej vymierať, už nás je v údolí Javari len 600," povedal agentúre EFE Pixi Isma. On a ďalších 36 členov kmeňa Matisov plával po rieke Javari, ktorá je prítokom Amazonky, viac ako 700 kilometrov.

6:45 SVET Slávny operný dom La Scala v Miláne sa v pondelok prvýkrát po takmer siedmich mesiacoch otvoril divákom. Obecenstvo si však koncert muselo užiť v obmedzenom počte a reštrikcie sa nevyhli ani členom orchestra, ktorí árie talianskeho hudobného velikána Giuseppe Verdiho odohrali v rúškach.

6:30 SVET V Nemecku pribudlo za posledných 24 hodín 6 125 nových prípadov koronavírusovej nákazy a 283 úmrtí spojených s chorobou Covid-19. Sedemdňové reprodukčné číslo je na hodnote 0,88, predchádzajúci deň to bolo 0,90.

Súvisiaci článok V Spojených štátoch sa môžu Pfizerom očkovať už aj dvanásť až pätnásťroční Čítajte 

6:00 SVET Americký Úrad pre kontrolu potravín a liečiv schválil používanie vakcíny od Pfizer/BioNTech pre osoby vo vekovej kategórii 12 až 15 rokov.

Podľa šéfky úradu Janet Woodcockovej ide o "významný krok v boji proti pandémii".

"Dnešné rozhodnutie umožní mladšej generácii získať ochranu pred Covid-19, čo nám umožní priblížiť sa k pocitu normálnosti a ku koncu pandémie," uviedla Woodcocková vo vyhlásení.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 4. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 5. Od Česka až po Jadran
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 8. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom
 2. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 3. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 4. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 5. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 6. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 7. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 8. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 9. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 10. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 9 086
 2. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 8 872
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 194
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 889
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 184
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 4 134
 7. Od Česka až po Jadran 3 627
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 934
 9. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 2 895
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 2 509
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Pestovanie paradajok na farme Oremus.

Pestovatelia sa púšťajú do nových projektov.


23. júl
Nataša Holinová

Ste tu doma. No nie ste tu sami.


6 h
Opatrenia na Slovensku sa opäť uvoľňujú.

V reštaurácii sa treba preukázať.


11 h
Lukašenka udržali pri moci ozbrojené zložky.

Mieria na Ukrajinu alebo do Poľska.


a 2 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Vojnu policajtov zatiaľ všetci popierajú.


57m
Príslušník elitnej polície pred budovou Špecializovaného trestného súdu v Pezinku.

Kauza ide naprieč inštitúciami.


28m
Policajný prezident Peter Kovařík.

Policajný prezident reaguje na bleskový zásah mobilnej jednotky Úradu hraničnej polície.


SITA 4 h
Martin Čepček pri skladaní poslaneckého sľubu.

Šipoš kritizoval Čepčeka aj za "opakované hlasovania s fašistami".


TASR 6 h