SME
Štvrtok, 5. august, 2021 | Meniny má HortenziaKrížovkyKrížovky

Kolíková ostáva ministerkou, návrh na jej odvolanie neprešiel (minúta po minúte)

Návrh na odvolanie podal Smer.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Načítavam video...
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odvolávanie ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej v parlamente sme sledovali minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:50 Jediným koaličným poslancom, ktorý hlasoval za odvolanie ministerky spravodlivosti je Martin Čepček (OĽaNO). Zdržali sa dvaja, a to Róbert Halák a Radovan Marcinčin (obaja OĽaNO). Na hlasovaní sa nezúčastnilo z hnutia OĽaNO 27 poslancov.

22:10 Mária Kolíková zostáva vo funkcii ministerky spravodlivosti. Zo 117 prítomných poslancov za jej odchod hlasovalo 51, proti bolo 63, zdržali sa dvaja a jeden člen parlamentu nehlasoval.

Načítavam video...

22:04 Gábor Grendel pred hlasovaním vyjadril za klub strany OĽaNO Márii Kolíkovej podporu. "Pána Čepčeka nám odpustite," povedal v pléne Grendel s tým, že Čepček je členom OĽaNO len na papieri.

Plnú podporu ministerke vyjadril aj poslanecký klub SaS.

21:19 Predsedajúci prerušil rokovanie a vyhlásil prestávku. K hlasovaniu by malo dôjsť o 22:00.

Skryť Vypnúť reklamu

21:14 Po zhrnutí údajných podozrení voči ministerke Márie Kolíkovej v podaní predkladateľa návrhu na jej odvolanie, Ladislava Kamenického, sa o slovo prihlásil Juraj Šeliga, ktorý približne deväťhodinové rokovanie prirovanal k inkvizičnému procesu. Odsúdil osobné útoky a pripomenul, že takéto útoky do politického zápasu nepatria.

20:52 Mária Kolíková v prejave pred hlasovaním priznala, že nie je bez chyby, ale požiadala poslancov, aby jej vyjadrili dôveru.

20:38 Martin Čepček z vládnej strany OĽaNOvo svojom vystúpení vyzval ministerku na odstúpenie, a ak tak neurobí, tak bude hlasovať za jej odvolanie. Takéto hlasovanie je podľa Čepčeka v súlade s koaličnou zmluvou.

20:20 Extrémistického poslanca z ĽSNS pri rečníckom pulte vystriedal jeho stranícky šéf Marian Kotleba. Aj on ministerke začal vyčítať reformu súdnictva a tiež sa pristavil pri smrti bývalého policajného šéfa Milana Lučanského. Svoju reč viac-menej venoval tomu, čo všetko nemohol uviesť do záverečnej správy o jeho smrti, pretože ho ostatní členovia komisie prehlasovali. Na záver adresoval Kolíkovej otázku, aký je jej vzťah k LGBTI komunite.

Skryť Vypnúť reklamu

20:00 Poslanec z extrémistickej ĽSNS Rastislav Schlosár začal svoj prejav tým, že zrejme už bude opakovať, čo už počas rokovania zaznelo. Ministerku obvinil z toho, že jej konanie vedie k "erózii demokracie", kritizoval aj reformu súdnictva. Hovoril aj o "genocíde národa interrupciami".

19:37 Poslanci za hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti si dnes opäť zavolajú na zasadnutie poslaneckého klubu ministerku spravodlivosti. Podľa Ňarjaša sú ich výhrady stále aktuálne.

"Dohodli sme sa na klube, že si pani ministerku ešte raz zavoláme na klub a definitívne to rozlúskneme," doplnil. Ešte sa podľa neho nedohodli, či podajú vlastný návrh na odvolanie Kolíkovej. Tvrdí, že riešia výhradne túto schôdzu.

Skryť Vypnúť reklamu

19:19 Bývalý kotlebovský poslanec Tomáš Taraba okrem iného Kolíkovej vytkol dotačnú pomoc viacerým projektom, medzi inými aj projektu Sexistický kix. Za ním stojí tím, ktorý zorganizoval aj hlasovanie o najväčšom Sexistickom blude, v ktorom tento rok vyhral Igor Matovič s facebookovým statusom k MDŽ.

19:01 Borisa Susku zo Smeru so svojím príspevkom do parlamentnej debaty o odvolávaní ministerky spravodlivosti jej stranícky kolega Vladimír Ledecký.

18:29 Ján Benčík zo strany Za ľudí stojí za ministerkou Kolíkovou a vo svojom prejave dodal, že rovnako by sa postavil aj za iných ministrov z koalície.

18:14 Slova sa ujal Ladislav Kamenický. Reaguje na informácie, ktoré hovoria, že Rada RTVS potvrdila zákonný postup pri zmluvách s firmou Elektronika , cez ktorú je Mária Kolíková rodinne prepojená. Nepáči sa mu, že práve v deň odvolávania ministerky Rada vyšla s takýmto vyjadrením.

Skryť Vypnúť reklamu

17:44 Poslanec Kéry zo Smeru vyčíta ministerke aj jej účasť v satirickej relácii Pumpa.

17:31 „Šesť koaličných a 17 opozičných poslancov,“ Marián Saloň zo Smeru upozornil vo faktickej poznámke na to, že počas prejavu Kolíkovej bolo v sále iba minimum poslancov.

17:10 Ministerka Kolíková hovorila vo svojom vystúpení o reforme súdnictva.

16:33 Poslanec Ondrej Dostál potvrdil, že všetci poslanci klubu SaS odmietnu opozičný návrh na odvolanie ministerky.

Upozornil, že Kolíková nebola odsúdená za trestný čin, ktorý je vyčítaný jej sestre. "Nie je zodpovedná za konanie inej osoby," skonštatoval. Nevidí preto žiadny dôvod na vyslovenie nedôvery. Upozornil, že na čele RTVS je Jaroslav Rezník, ktorého do funkcie zvolili za vlády Smeru. Odmietol pochybnosti opozície v súvislosti s rodinnou firmou Kolíkovej a RTVS.

Skryť Vypnúť reklamu

Dostál si myslí, že ak by Kolíková odišla zo svojho postu, bola by na Slovensku horšia vymožiteľnosť práva.

Súvisiaci článok RTVS nezistila problémy pri zmluvách s firmou, ktorú spájajú s Kolíkovou Čítajte 

16:28 Spoločnosť Elektronika je jednou z piatich firiem, s ktorými RTVS uzatvára dodávateľské zmluvy na rovnaký, resp. podobný charakter služieb.

Podľa objemu kontraktov je Elektronika v tejto pätici tretím najväčším dodávateľom.

Pri všetkých verejných obstarávaniach, teda aj tých, ktoré sa týkali Elektroniky, sa dodržal zákonný postup.

Manažment RTVS a dozorná komisia Rady RTVS to skonštatovali na pondelkovom mimoriadnom rokovaní rady.

16:05 " Bol som 22 rokov starosta a moji poslanci nikdy v ničom nepocítili, že by som sa ich nezastal alebo by som ich nepodporil, pokiaľ sa jednalo o nejaký problém, je to prirodzené," odpovedá poslanec Za ľudí Vladimír Ledecký na otázku, či by mal premiér Heger vystúpiť v pléne na obhajobu ministerky svojej vlády. "Slušnosť káže, aby sa premiér svojho ministra zastal," hovorí jasne Ledecký.

Skryť Vypnúť reklamu

Vladimíra Ledecká zase hovorí, že signál podpory Hegera išiel tým, že vláda prijala rozhodnutie, že Kolíkovou stojí. "Pán Heger je férový chlap a mňa by toto gesto potešilo, keby to spravil," dodala poslankyňa.

Načítavam video...

15:41 „Okrádate bežných ľudí, ako také pijavice,“ odkázal Blaha Kolíkovej a jej rodine.

15:35 Ministerka Kolíková počas odvolávania nevysvetlila nič a ku všetkým podozreniam sa v podstate priznala.

Na tlačovej konferencii to vyhlásil predseda Smeru Robert Fico s tým, že vláda o týchto podozreniach podľa jeho slov ani nechce hovoriť.

15:14 „Ako sa môže Kolíková tak držať svojej stoličky?“ pýta sa Ľuboš Blaha. Poslanec Smeru tvrdí, že toto nie je spor medzi Smerom a vládou, ale spor medzi Matovičom a jeho hnutím a Kolíkovou. Kritizuje aj prístup ministerky k referendu.

Skryť Vypnúť reklamu

14:45 Jediným cieľom odvolávania Kolíkovej je pokus šéfa Smeru Fica a lídra Hlasu Pellegriniho o udržanie si vplyvu v súdnictve. Vyhlásil to poslanec Za ľudí Tomáš Lehotský.

"Veľa z ich kamošov dnes sedí vo väzbe a rozpráva. Potrebujú ich dostať von. O to tu dnes hrajú," vyhlásil.

Pripomenul kauzy bývalých vlád. Kolíkovú označil za garanciu očisty justície. Deklaroval jej podporu a vyzval na to i ostatných poslancov.

14:40 Je odvolávanie v parlamente pomstou ministra Matoviča? A ako to v parlamente dopadne?

Ako vysvetľuje body, ktoré jej vyčítajú poslanci pri odvolávaní? Zuzana Kovačič Hanzelová sa zhovárala s ministerkou Kolíkovou.

Načítavam video...

14:02 Blanár otvoril poobedňajšie rokovanie o návrhu na odvolanie ministerky Kolíkovej. Pokračujú faktické poznámky na vystúpenie Kolíkovej.

Skryť Vypnúť reklamu

13:34 Za ministerkou stojí aj minister školstva za SaS Branislav Gröhling.

"Za Máriou Kolíkovou je od prvého dňa vidieť poctivú prácu pri očiste justície a prinavracaní dôvery v právny štát a spravodlivosť na Slovensku," uviedol šéf rezortu školstva. Spomenul tiež reformu zloženia Súdnej rady, previerky majetkových pomerov sudcov, reformu zloženia Ústavného súdu alebo zriadenie Najvyššieho správneho súdu.

12:52 NAKA preverovala okolnosti prenájmu novej budovy ministerstva spravodlivosti, podozrenia z trestného činu sa však podľa polície nepreukázali.

Súvisiaci článok Majiteľka, ale nie konateľka. Čo vieme o podozreniach voči ministerke spravodlivosti Čítajte 

V uznesení z marca tohto roka NAKA konštatuje, že nie je dôvod na začatie trestného stíhania.

NAKA tak odmietla trestné oznámenie, ktoré podalo vlani občianske združenie "Prinášame nádej", za ktorým stoja bývalí príslušníci SIS Pavol Forisch a Stanislav Žiaran.

Skryť Vypnúť reklamu

Kauzu proti ministerke spravodlivosti vytiahol šéf OĽaNO Igor Matovič v čase, keď Smer žiada jej odvolanie z funkcie.

12:17 Kolíková očakáva, že v rozprave vystúpia viacerí členovia vlády. "Verím tomu, že sa ma zastanú," povedala Kolíková.

12:06 Ministerka Kolíková má jednoznačnú podporu strany SaS. Uviedol to jej predseda Richard Sulík.

"Myslím si, že všetky podozrenia sa jej počas rozpravy podarilo vyvrátiť," povedal Sulík.

Načítavam video...

12:02 Predsedajúci schôdze Juraj Blanár prerušil schôdzu do 14:00.

11:43 Kolíková sa vyjadrila aj k odsúdeniu jej nevlastnej sestry v decembri 2019 za to, že z účtu firmy MK Real vybrala takmer 16-tisíc eur. Peniaze však nepatrili jej, ale vlastníkom bytov, ktoré spoločnosť spravuje.

"Je to smutné, je mi to ľúto. Ale ide o 16-tisíc eur. Pán poslanec Fico, aké máte drahé hodinky?," pýtala sa Kolíková a dodala, že jej majetok je doložiteľný z jej príjmov.

Skryť Vypnúť reklamu

Na adresu obvinení súvisiacich s rodinnou firmou Kolíkovcov Elektronika uviedla, že táto firma reálne pracuje a podobné zákazy ako s RTVS má aj s inými televíziami a firmami.

Zopakovala tiež, že na verejné obstarávanie prenájmu novej budovy Ministerstva spravodlivosti SR nemala vplyv.

Pripomenula, že exministerka Lucia Žitňanská do procesu prizvala aj mimovládne organizácie a výberové konanie napokon prenechala Gáborovi Gálovi. Kolíková tvrdí, že s ním nemala dobrý vzťah a výber pre nový priestor Gál spustil v čase, keď odchádzala z rezortu.

Načítavam video...

11:27 Kolíková reagovala aj na obvinenia zo zanedbania povinností v súvislosti s úmrtím Milana Lučanského.

"Každému, kto videl záverečnú správu z vyšetrovania, muselo byť jasné, že sa jednalo o pokus o samovraždu, ktorý sa skončil smrťou," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

Priznala, že v oblasti prevencie samovrážd vo väzení sa dá niečo zlepšiť. "Keď je človek presvedčený, že takto ukončí svoj život, nedá sa tomu zabrániť, aj keby ste ho monitorovali 24 hodín," uviedla a poukázala na to, že nie všade môžu byť kamery.

11:21 K slovu sa dostala ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. "Kritika vlády zo strany opozície je normálna, dôležitý je však aj spôsob," povedala Kolíková.

Návrh považuje za zúfalé kopanie šéfa strany Roberta Fica, ktorý chce "dostať kamošov z väzby".

Ostro sa ohradila voči očierňovaniu svojej rodiny v súvislosti so zákazkami rodinných firiem. "Útoky na moju rodinu zo strany niektorých opozičných poslancov, osobitne Smeru, považujem za chrapúnstvo," dodala.

Skryť Vypnúť reklamu

11:16 Predsedajúci schôdze Juraj Blanár upozornil vicepremiérku Veroniku Remišovú na prekročenie časového rámca na predloženie stanoviska vlády.

11:02 Podpredsedníčka vlády Veronika Remišová prednáša stanovisko vlády k návrhu odvolania ministerky Kolíkovej.

Vláda vyjadrila nesúhlas s návrhom na online rokovaní ešte dnes ráno. Návrh vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.

10:20 V rozprave ako prvý vystúpil poslanec opozičného Smeru a bývalý minister financií Ladislav Kamenický. Ten okrem iného vyjadril aj pochybnosť, že ministerka Kolíková nevedela o odsúdení jej nevlastnej sestry za spreneveru.

Kamenický ministerku kritizoval aj za reformu súdnej mapy. Ide podľa neho o spôsob, ako sa zbaviť nepohodlných sudcov. Spomenul tiež spoločnosť MK real a pochybnosti okolo rodinných firiem Kolíkovcov.

Skryť Vypnúť reklamu

10:09 Poslanci neschválili, že o návrhu na vyslovenie nedôvery ministerke Kolíkovej sa bude hlasovať tajne.

Plénum bude dnes zasadať až do úplného prerokovania návrhu. Do rozpravy je písomne prihlásených 15 poslancov.

10:07 Na schôdzi je prítomných 119 poslancov Národnej rady SR. Parlament je tak uznášaniaschopný.

10:01 Vláda vo svojom stanovisku uvádza, že návrh na vyslovenie nedôvery šéfke rezortu spravodlivosti vníma ako súčasť politického boja, ako prejav obsahovej prázdnosti navrhovateľov, ale zároveň aj ako vážny útok na princípy právneho štátu.

"Prvým dôvodom na vyslovenie nedôvery ministerke spravodlivosti má byť jej údajná neodbornosť. Vo vzťahu k tomu je potrebné uviesť, že vláda SR si uvedomuje, že očista justície a snaha výrazne sfunkčniť procesy v justičnom prostredí je v príkrom rozpore so záujmom navrhovateľov podpísaných pod návrh na odvolanie ministerky spravodlivosti, avšak pre toto účelové konanie vláda SR nemá žiadne pochopenie," uvádza sa v stanovisku vlády.

Skryť Vypnúť reklamu

Tvrdia, že počas predošlých vlád prišlo za aktívneho príspevku navrhovateľov k masívnemu rozkrádaniu verejných zdrojov a pre účinné vyvodenie spravodlivosti je mimoriadne dôležité, aby aj justičné prostredie prešlo potrebnou reformou, modernizáciou a špecializáciou, k čomu ministerka spravodlivosti od svojho nástupu robí všetky potrebné kroky.

9:53 Kolíkovú priamo vyzval na vyvodenie politickej zodpovednosti aj predseda hnutia OĽaNO a minister financií Igor Matovič.

V odpovedi na otázku TV Markíza to potvrdila sama ministerka. Rovnakú výzvu dostala aj od predsedu poslaneckého klubu Michala Šipoša.

Predsedníčka poslaneckého klubu strany Za ľudí Jana Žitňanská dúfa, že poslanci za OĽaNO si uvedomujú „krehkosť tejto situácie" a nedopustia ďalšiu koaličnú krízu.

„Ak by parlament ministerke spravodlivosti dôveru nevyslovil, je to vážna otázka, ktorou by sme sa museli zaoberať a zvolili by sme ďalší postup," dodala Žitňanská.

9:40 Ministerka Kolíková cíti podporu strany Za ľudí aj vlády premiéra Eduarda Hegera, ktorá ju vyjadrila aj vo svojom dnešnom stanovisku. Vláda o nesúhlase s návrhom opozície na odvolanie Kolíkovej rozhodla na dnešnom online rokovaní.

Minister financií Igor Matovič nebol podľa Kolíkovej na rokovaní prítomný.

Predsedkyňa strany Veronika Remišová vyjadrila na tlačovej konferencii pred mimoriadnou schôdzou nádej, že parlament dnes Kolíkovú podporí.

"Návrh opozície na odvolanie ministerky Kolíkovej je kombináciou pokrytectva a nesúdnosti," povedala Remišová.

Načítavam video...

9:32 Ministerka Kolíková sa stretla s premiérom Eduardom Hegerom v nedeľu približne o ôsmej hodine večer. Stretnutie prebiehalo podľa jej slov dve hodiny.

Na stretnutí dostala Kolíková aj písomné výhrady klubu OĽaNO. Ministerka informovala, že odpoveď dokončovala ešte dnes ráno a v dohľadnom čase ju doručí poslancom OĽaNO.

"Už je to naozaj len o tom, či chce niekto veriť dezinformáciám, alebo faktom, ktoré predkladám," dodala Kolíková.

9:31 Šéf poslaneckého klubu OĽaNO Michal Šipoš verí, že ministerka vysvetlí všetky veci jasne a dôveryhodne, aby nikto nemal pocit, že na Slovensku je niekto rovný a rovnejší. Povedal to na piatkovej tlačovej konferencii.

Podľa neho je veľa otáznikov okolo budovy, v ktorej sídli ministerstvo spravodlivosti. Poslanci OĽaNO však nebudú hlasovať s opozíciou za jej odvolanie.

9:30 Mária Kolíková (Za ľudí) dnes bude čeliť odvolávaniu z funkcie ministerky spravodlivosti. Začiatok mimoriadnej schôdze Národnej rady SR, ktorú iniciovala strana Smer, je naplánovaný na 10:00.

Súvisiaci článok Bez Kolíkovej nebude reforma ani zmysel koalície Čítajte 

Kolíkovej podporu deklarovala strana Za ľudí, Sloboda a Solidarita (SaS) a hnutie Sme rodina. Hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) tvrdí, že ich Kolíková nepresvedčila.

Opoziční poslanci v návrhu na vyslovenie nedôvery uvádzajú, že od nástupu do funkcie ministerky spravodlivosti Kolíková preukazuje veľkú mieru neodbornosti.

Podľa opozície ministerka zlyhala aj pri tragických udalostiach týkajúcich sa osôb držaných za zvláštnych okolností vo väzbe.

Načítavam video...

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Podnikáte? Otvorte si účet online a ušetrite
 2. Ako si zabezpečiť krytie liečby a karantény v zahraničí?
 3. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 4. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci
 6. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor
 7. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius?
 8. Odomknite si SME.sk na viacerých zariadeniach
 9. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy
 10. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Stropný zdvihák zlepší život všetkým imobilným ľuďom
 3. Zázračné účinky Arónie na zdravie
 4. Tento výťah si poradí aj s tým najužším schodiskom
 5. Čučoriedky - dokážu ochrániť váš zrak?
 6. Poznáte horúci trend interiérového dizajnu?
 7. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise
 8. Dekarbonizácia má byť súčasťou moderných dodávateľských vzťahov
 9. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 10. Ako zvýšiť produktivitu vašej prevádzky?
 1. Ficov priateľ a oligarcha Miroslav Výboh zmenil kurz v biznise 6 860
 2. Dominika Kavaschová: Netušila som, že mám v sebe toľko nehy 6 322
 3. Dovolenka v Turecku: Skvelé hotely na leto 2021 5 802
 4. Ako sa dostať z Bratislavy do Nitry, Bystrice, Popradu a Prešova 5 647
 5. Ak sa včas nespamätáme, vlaky z Číny získajú Maďari a Poliaci 5 222
 6. Matej Bel: bol plagiátor alebo génius? 3 427
 7. Na čo si dávať pri investovaní do kryptomien pozor 3 225
 8. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 201
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky 2 288
 10. Jeden deň na Bratislavu nestačí 2 266
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Tornádo poškodilo niekoľko domov.

Na mieste zasahujú hasiči.


a 2 ďalší 3 h
Branislav Benčat

Hľadáme úspešné inovatívne malé a stredné firmy.


4. aug
Honorárny konzul Monaka Miroslav Výboh bol zapletený do medzinárodnej korupčnej kauzy Pandur.

Obvinený je znova aj Daniel Čech.


3 h

Neprehliadnite tiež

Obvinených v kauze Mýtnik privádzajú na Špecializovaný trestný súd v Pezinku 31. januára 2021.

Zatiaľ nie je známe kedy sudca bude rozhodovať o väzobnom stíhaní.


TASR 1 h
Vicepremiér a minister hospodárstva SR Richard Sulík (vľavo) počas zaočkovania prvou dávkou vakcíny Pfizer/BioNTech proti ochoreniu COVID-19 v priestoroch Národného futbalového štadióna v Bratislave.

Rebríček politických strán podľa jednoznačnosti postoja k očkovaniu.


1 h
Očkovanie proti koronavírusu.

Slovensko je v miere zaočkovanosti siedme najhoršie spomedzi krajín EÚ.


1 h
Guvernér NBS Peter Kažimír.

V akcii Mýtnik 3 obvinili osem ľudí.


1 h