BRATISLAVA. Hniezdenie sokolov myšiarov v mestách môže komplikovať nedostatok potravy. Ochrana dravcov na Slovensku (RPS) to uviedla v tlačovej správe, ktorú zaslala Eva Horková, manažérka pre komunikáciu. Prirodzenou potravou pre sokoly je predovšetkým hraboš poľný. Kým v roku 2019 bol hraboš na Slovensku premnožený, v súčasnosti ochranári pozorujú na mnohých lokalitách mimoriadne nízky stav jeho populácie.
V prípade nedostatku jedného druhu potravy začnú sokoly vyhľadávať iné druhy potravy, napríklad hmyz, vtáky, netopiere či jašterice. Nedostatok iných druhov potravy však môže viesť k tomu, že sokoly o ne začnú zvádzať boje.

„Bol som svedkom sokolích súbojov o iné zložky potravy, ktorých dostupnosť je tiež pomerne nízka. Našiel som aj jedince, ktoré následkom takýchto súbojov prišli o život, čo je naozaj znak kritickej situácie,“ povedal Roman Slobodník z RPS.
Dodal, že na druhej strane prebieha hniezdenie v menej poľnohospodársky intenzifikovaných oblastiach veľmi podobne ako v predošlých rokoch. To naznačuje, že v poľnohospodársky menej zaťažených oblastiach je na tom krajina z hľadiska biodiverzity lepšie.
Sokol myšiar patrí medzi drobné druhy sokolov, ktoré sa začali prispôsobovať životu v mestách. Okrem prirodzených hniezd mu v intraviláne na hniezdenie stačí parapet, balkón, výklenok, kvetináč. Výstelku nepotrebuje, stačí mu zemina či holý priestor. RPS uviedla, že ak sa usadí v obydlí ľudí, nemusia mať obavy. Počas hniezdenia mu stačí pokoj, kým lokalitu neopustia mláďatá.