SME
Nedeľa, 25. júl, 2021 | Meniny má JakubKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Pfizeru je dosť, Lengvarský chce viac slobody pre zaočkovaných (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili takmer 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 135 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

20:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

19:20 SVET - Český minister zdravotníctva Petr Arenberger uviedol, že jeho rezort už nebude čakať na tzv. covidový pas, ale začne uznávať očkovacie certifikáty z Maďarska, Nemecka a Poľska. Rokuje sa aj so Slovenskom. Oznámil to na zasadnutí zdravotného výboru v Poslaneckej snemovni.

"S účinnosťou od soboty (15. mája) dôjde k možnosti využívať vzájomne uznávané očkovacie certifikáty s Poľskom, Maďarskom a Nemeckom," uviedol Arenberger. Spolupráca sa bude zakladať na diplomatických nótach, ktoré rezort pripravuje v spolupráci s ministerstvom zahraničných vecí.

"Zatiaľ sa k tomu nepripojilo Slovensko, ale i s tým sa rokuje," doplnil.

18:33 SVET - Reštrikcie zamerané proti šíreniu koronavírusu v Bukurešti zmiernia, keďže počet infekcií klesol na 1,5 prípadu na tisíc obyvateľov. Informovali o tom úrady rumunského hlavného mesta.

Skryť Vypnúť reklamu

Reštaurácie, kaviarne, kiná či koncertné siene môžu využívať 50 percent svojich interiérových kapacít. Prefekt rumunského hlavného mesta Alin Stoica však uviedol, že školy v Bukurešti budú čiastočne pokračovať vo vyučovaní prostredníctvom internetu, kým počet infekcií neklesne na menej ako jednu na tisíc obyvateľov.

Súvisiaci článok Štát obmedzuje fitness, kúpaliská prísnejším testovaním. Aké opatrenia platia od pondelka? Čítajte 

18:22 SLOVENSKO - Na Slovensku sa od pondelka zásadne menia opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Celonárodné pravidlá nahradia samostatné opatrenia pre každý zo 79 okresov.

Reštaurácie v najlepších okresoch už budú môcť otvoriť aj interiéry, ruší sa pravidelné testovanie ako podmienka pre cestu do práce. Testy sa však začínajú prísnejšie vyžadovať na kúpaliskách či vo fitness centrách.

Denník SME pripravil prehľad schválených zmien.

Skryť Vypnúť reklamu

18:02 SVET - Viaceré krajiny, ktoré boli vlani chválené v súvislosti s vtedajším bojom proti pandémii nového koronavírusu, zaostávajú v očkovaní svojej populácie. Niektoré štáty, najmä v Ázii, zažívajú nárast počtu nových prípadov nákazy, informovala agentúra AP.

V Japonsku, Južnej Kórei a na Novom Zélande sa miera zaočkovanosti pohybuje v jednociferných číslach. Tieto tri krajiny sa v očkovaní svojich občanov proti ochoreniu COVID-19 umiestnili nielen najhoršie zo všetkých rozvinutých krajín, ale skončili aj za mnohými rozvojovými krajinami, ako sú Brazília a India.

Pomerne zle si vedie aj Austrália. Na porovnanie v Spojených štátoch najmenej jednu dávku vakcíny dostala takmer polovica všetkých obyvateľov, ešte vyšší podiel zaočkovaných obyvateľov majú Británia a Izrael. Japonsko úplne zaočkovalo iba zhruba jedno percento svojej populácie.

Skryť Vypnúť reklamu

Krajina čelí významnému nárastu počtu prípadov nákazy koronavírusom len desať týždňov pred tým, ako bude hostiť už oneskorené olympijské hry v Tokiu - aj keď bez zahraničných divákov.

17:17 SVET - Viac než dve tretiny zo 47 miliónov obyvateľov Španielska budú do polovice augusta zaočkované proti ochoreniu COVID-19, oznámil španielsky premiér Pedro Sánchez. Informuje o tom agentúra Reuters.

Proces vakcinácie sa počas uplynulých týždňov v krajine zrýchlil a Španielsko by na budúci mesiac malo prijať 13 miliónov dávok očkovacej látky od spoločnosti Pfizer, spresnil Sánchez na tlačovej konferencii v Madride.

"Sme na dobrej ceste ku kolektívnej imunite: do polovice augusta bude zaočkovaných 33 miliónov našich krajanov," dodal.

Rastúci počet Španielov vo veku nad 60 rokov v súčasnosti dostáva druhú dávku vakcíny, pričom viac než 40 percent je už kompletne zaočkovaných, pripomína Reuters. Vakcinácia sa začala už aj u občanov vo vekovej kategórii nad 50 rokov. Najmenej tri regióny - Valencia, Kastília-León a Katalánsko - už uviedli, že v polovici júna začnú očkovať obyvateľov vo veku 40 až 50 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Španielsko zaznamenalo od začiatku pandémie nového koronavírusu 79 208 úmrtí na ochorenie COVID-19 a viac než 3,5 milióna prípadov nákazy. Počet prípadov na 100.000 ľudí za 14 dní však klesol na 174 v porovnaní s 523 prípadmi z polovice januára. Ak sa tento trend udrží, nosenie rúšok v exteriéri by mohlo prestať byť povinným v júli alebo v auguste, uviedol predseda vlády regiónu Galícia Alberto Núňez Feijóo.

16:27 SVET - Summit ruského prezidenta Vladimira Putina a prezidenta Spojených štátov amerických Joea Bidena sa pre koronavírus zrejme uskutoční online.

Konečné rozhodnutie však bude závisieť od odporúčaní epidemiológov, informovala agentúra DPA s odvolaním sa na agentúru Interfax a hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova. Biden navrhol Putinovi stretnutie v apríli po nedávnom vyostrení vzťahov medzi oboma krajinami.

Skryť Vypnúť reklamu

Stretnutie sa pôvodne malo konať na neutrálnej pôde, a to pravdepodobne v niektorej z európskych krajín. Ako uvádza agentúra DPA, Kremeľ doteraz oficiálne pozvánku na stretnutie neprijal. Biden by mal byť Európe v polovici júna, keď je na programe summit NATO v Bruseli. Putin má vo štvrtok rokovať prostredníctvom videohovoru aj s generálnym tajomníkom OSN Antóniom Guterresom - a to napriek tomu, že Guterres sa práve nachádza v Moskve. Podľa hovorcu Kremľa musí Putin, ktorý už bol zaočkovaný proti covidu, dodržiavať všetky nevyhnutné opatrenia.

16:25 SLOVENSKO - Seniorom nad 60 rokov by pri rozhodovaní sa o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 najviac pomohla možnosť poradiť sa.

Až 68 percent respondentov hovorí, že sa so svojím všeobecným lekárom o očkovaní proti ochoreniu COVID-19 nerozpráva. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre iniciatívy Kto pomôže Slovensku a Veda pomáha - COVID-19. Podľa prieskumu je už zaočkovaných alebo registrovaných na očkovanie 67 percent ľudí nad 60 rokov. V počte zaočkovaných podľa výpovedí respondentov vedie Bratislavský kraj, kde vakcínu dostalo 72,7 percenta opýtaných, celoslovenský priemer sa pohybuje na úrovni 59 percent.

Skryť Vypnúť reklamu

Skupina nezaočkovaných a nezaregistrovaných opýtaných by pri rozhodovaní sa o očkovaní najviac uvítala možnosť poradiť sa (29,2 percenta). Aktuálne sa tento rozhovor koná najmä v rodinách. Až 63,5 percenta všetkých seniorov sa o očkovaní rozpráva s najbližšími príbuznými. K ďalším motivátorom patrí pomoc pri registrácii (27,8 percenta) a odvoz na očkovanie (22,8 percenta). Rozhodujúcim momentom je pre seniorov možnosť dať sa zaočkovať priamo u svojho všeobecného lekára. Deklaruje to 50,6 percenta zo skupiny nezaočkovaných a neregistrovaných opýtaných.

"Názory respondentov poukazujú na kľúčovú úlohu všeobecného lekára, ktorý vie o chronických ochoreniach pacienta a dokáže mu pomôcť vyhodnotiť prínosy a riziká očkovania. Napriek tomu, že lekári hovoria, že vo všeobecnosti chronické ochorenie je dôvodom zaočkovať sa, seniori predsa len potrebujú konzultovať svoju špecifickú situáciu. Veľmi by pomohlo zapojenie všeobecných lekárov do procesu rozhodovania o očkovaní a chceli by sme povzbudiť kompetentné orgány, aby hľadali spôsoby, ako to zabezpečiť," vysvetlil Martin Šuster z Veda pomáha - COVID-19.

Skryť Vypnúť reklamu

15:58 SLOVENSKO - V ružových, oranžových, žltých a zelených okresoch budú od pondelka 17. mája povolené skupinové prehliadky v múzeách či galériách. Kiná budú môcť otvoriť všetky okresy od červenej farby , informoval hlavný hygienik Ján Mikas.

Načítavam video...

V druhom a treťom stupni varovania, teda v červených a bordových okresoch, budú aj naďalej povolené len individuálne prehliadky v múzeách, galériách a výstavných sieňach.

Súvisiaci článok V oranžových okresoch otvoria aj interiér reštaurácií (prehľad zmien) Čítajte 

"V lepších okresoch sa povoľujú skupinové prehliadky, maximálny počet osôb v skupine je stanovený rôzne podľa farby okresu," spresnil Mikas. V bordových okresoch, v treťom stupni varovania, sú naďalej zakázané divadelné, filmové a ďalšie kultúrne prevádzky a podujatia. V ostatných okresoch, teda od červených až po zelené, sa povoľujú interiérové filmové podujatia.

Skryť Vypnúť reklamu

"Kapacitné obmedzenia a spôsob sedenia sú stanovené rôzne pre jednotlivé farby okresov. Vo všetkých okresoch okrem zelených je povolené len sediace obecenstvo," spresnil Mikas. V oranžových a lepších okresoch bude tiež povolené organizovať podujatia zamerané na školopovinné deti alebo školské skupiny. "Konzumácia jedál a nápojov bude v ružových a červených okresoch povolená len v exteriéri," dodal Mikas.

V lepších okresoch bude konzumácia v interiéri povolená len pre maximálne štyri osoby alebo osoby zo spoločnej domácnosti za jedným stolom, čo platí pre oranžové okresy.

V žltých okresoch to platí pre maximálne šesť osôb alebo osoby zo spoločnej domácnosti. Od budúceho pondelka (17. 5.) nebude podľa COVID automatu ani jeden okres v čiernej fáze. V bordovej fáze budú dva okresy, červených bude 23, v ružovej fáze ich bude 50. V druhom stupni ostražitosti budú štyri okresy.

Skryť Vypnúť reklamu

15:29 SVET - V rakúskom Linzi odsúdili 63-ročného muža za úmyselné infikovanie jeho bývalej manželky ochorením COVID-19. Informoval o tom portál euronews.com.

Keď sa chlap dozvedel, že má koronavírus, pokúsil sa nakaziť 70-ročnú ženu, s ktorou žil v rovnakej domácnosti až do ukončenia rozvodového konania vlani v novembri. Doma nenosil rúško a úmyselne na ženu kašľal. Sudcovia uznali muža vinným z pokusu o ťažké ublíženie na zdraví a uložili mu deväťmesačný trest s podmienečným odkladom na tri roky.

14:56 SLOVENSKO - V obci Lomnička s prevažne rómskym obyvateľstvom v Staroľubovnianskom okrese sa viac ako tri mesiace nedarí uhasiť ohnisko nákazy koronavírusom.

Podľa regionálnej hygieničky Márie Mancalovej tam boli potvrdené ďalšie pozitívne prípady.

Skryť Vypnúť reklamu

14:30 SVET - Austrália uzavrela dohodu o dodávkach 25 miliónov dávok vakcíny proti koronavírusu od americkej spoločnosti Moderna.

Súčasťou dohody je dodávka 10 miliónov dávok v roku 2021 a 15 miliónov dávok v budúcom roku. Informovala o tom firma Moderna. Očkovacie látky tejto spoločnosti ešte len musí schváliť austrálsky regulačný úrad. Zatiaľ sú v krajine schválené iba vakcíny firiem Pfizer a AstraZeneca.

14:02 SLOVENSKO - Hlavný hygienik Ján Mikas upozornil na to, aby ľudia nepodliehali falošnému dojmu, že je epidemická situácia dobrá.

Mikas vyhlásil, že situácia je naďalej vážna.

13:27 SLOVENSKO - Ukazuje sa, že pri nízkej cirkulácii vírusu má vakcína Vaxzevria benefit len u populácie nad 50 rokov. Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv (ŠÚKL).

Skryť Vypnúť reklamu

Zdôvodňuje to tým, že pravdepodobnosť nákazy a následného úmrtia na ochorenie COVID-19 u mladšej populácie je pri priaznivej epidemiologickej situácii nízka.

Navyše, zriedkavé ale závažné prípady nezvyčajných krvných zrazenín boli zaznamenané najmä u očkovaných do 50 rokov, doplnil ŠÚKL.

13:21 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) informoval, že Covid automat nie je dogma, takže sa bude s vývojom epidemickej situácie ešte meniť.

Cieľom bude podľa ministra v automate zabezpečiť, čo najväčšiu slobodu pre zaočkovaných ľudí. Lengvarský zároveň vyzval ľudí, aby sa registrovali do čakárne na očkovanie. Dávok Pfizeru aj Moderny je už podľa neho dostatok.

Na automate sa upravili farby. Pri kľúčových ukazovateľoch, na základe ktorých sa bude klasifikovať epidemická situácia, sa štrnásťdňová incidencia mení na sedemdňovú, do hospitalizácií sa budú rátať iba aktuálne prípady. Novým kritériom bude pozitivita PCR testovania. Opatrenia na Slovensku sa budú od pondelka riadiť regionálnou mapou.

Skryť Vypnúť reklamu

12:56 SVET - V americkom štáte Ohio sa netradičným spôsobom rozhodli motivovať ľudí k očkovaniu proti ochoreniu COVID-19. Ako uvádza spravodajský web BBC, v rámci lotérie vyžrebujú spomedzi zaočkovaných osôb piatich šťastlivcov, ktorí dostanú peňažnú výhru vo výške milión dolárov (približne 825-tisíc eur).

Ako uviedol guvernér Ohia Mike DeWine, do žrebovania budú zaradení iba dospelí a zaočkovaní obyvatelia. Aby osoby mladšie ako 18 rokov neboli diskriminované, namiesto milióna dolárov budú môcť získať úplné 4-ročné štipendium na jednej zo štátnych univerzít v Ohiu.

12:55 SVET - Zhruba posledný májový týždeň bude proti novému druhu koronavírusu zaočkovaných v Maďarsku už päť miliónov ľudí, preto na budúci týždeň vláda rozhodne o ďalšom zmierňovaní protiepidemických opatrení. Povedal to podľa spravodajského servera mfor.hu šéf úradu vlády Gergely Gulyás.

Skryť Vypnúť reklamu

"Už je však isté, že od 28. mája bude možné organizovať svadby," dodal Gulyás s poznámkou, že koncom mája bude prakticky väčšina karanténnych opatrení už zrušená. Podľa jeho slov najneskôr do polovice júna bude možné zaočkovať všetkých zaregistrovaných. Ich počet už dosiahol päť miliónov, z nich zaočkovali dosiaľ 4,42 milióna. Vo vekovej kategórii nad 18 rokov dostalo aspoň prvú dávku vakcíny doteraz 56 percent.

11:15 SLOVENSKO - Národné centrum zdravotníckych informácií (NCZI) zrušilo pridelené termíny na prvú dávku vakcíny proti ochoreniu COVID-19 od spoločnosti AstraZeneca. Informovalo o tom na sociálnej sieti.

Uviedlo, že záujemcovia boli presunutí na nové termíny do okresov, ktoré si zvolili. "Nedostali sa teda naspäť do čakárne, ale majú priradené nové termíny na očkovanie vakcínou spoločnosti Pfizer/BioNTech," zdôraznilo.

Skryť Vypnúť reklamu

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že pozastavilo očkovanie osôb, ktoré mali dostať vakcínu od AstraZenecy po prvý raz. Hlavným dôvodom je nedostatok týchto očkovacích látok. Osoby, ktoré majú mať druhú dávku tejto vakcíny, ju dostanú.

10:44 SVET - Rusko zaznamenalo prvé prípady nákazy tzv. indickým variantom koronavírusu. Informoval o tom ruský denník Kommersant citujúc miestnych predstaviteľov v Uľjanovskej oblasti.

Na Uľjanovskej štátnej univerzite, približne 700 kilometrov od Moskvy, odhalili 16 prípadov indického variantu medzi študentmi pochádzajúcimi z Indie, uviedla regionálna pobočka Federálnej služby pre dohľad nad ochranou práv spotrebiteľov a dobrých životných podmienok (Rospotrebnadzor).

Nakazení študenti sú podľa Diľjara Chakimova z uvedeného úradu v izolácii a pod lekárskym dohľadom. Podpredsedníčka ruskej vlády Taťjana Golikovová predtým uviedla, že v krajine indickú mutáciu vírusu nezistili.

10:29 SLOVENSKO - Cez víkend otvoria v Piešťanoch nové veľkokapacitné vakcinačné centrum, no NCZI poslalo ľuďom v čakárni zlú adresu.

Centrum je zriadené na Kúpeľnom ostrove v Kultúrno-spoločenskom centre.

10:08 SLOVENSKO - Aspoň prvú dávku vakcíny proti covidu dostalo už 1 326 765 ľudí.

Včera pribudlo 15 911 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 616 767 ľudí, uplynulý deň preočkovali 8 275 ľudí.

09:59 SLOVENSKO - PCR testami včera odhalili 328 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (85), nasledujú Prešovský kraj (59), Žilinský (57), Trenčiansky (41), Trnavský (34), Banskobystrický (31), Bratislavský (11) a Nitriansky (10). Je medzi nimi 147 mužov a 181 žien. V stredu urobili 4 968 PCR testov s mierou pozitivity 6,6 percenta. Zo 64 512 vykonaných antigénových testov bolo pozitívnych 219, čo predstavuje 0,34 percenta.

Pľúcnej forme COVID-19 podľahlo ďalších 39 ľudí. Celkový počet úmrtí "na Covid" je 12 135 a celkový počet úmrtí "s Covidom" je 2 380, informovalo Ministerstvo zdravotníctva na svojom webe.

Počet hospitalizovaných s koronavírusom klesol na 957 pacientov. Potvrdený covid má 840 z nich. Na intenzívkach leží 103 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 122 chorých.

„Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov. Všetky krajiny sveta prešli vzhľadom na obrovské počty pozitívnych prípadov a chorých osôb na vykazovanie neaktívnych prípadov, nakoľko zisťovanie pretrvávania zdravotných ťažkostí u takéhoto množstva postihnutých osôb nie je reálne možné,“ uzavrelo Ministerstvo.

09:48 SVET - V uplynulých 24 hodinách potvrdili v Maďarsku nákazu novým druhom koronavírusu 1 416 ľuďom, kým pred dvoma dňami ich bolo iba 493. Rast sa začal v stredu, keď pribudlo 905 infikovaných, informoval spravodajský server mfor.hu s odvolaním sa na aktuálne údaje operačného štábu.

Počet úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19 však pomaly ďalej klesá, za posledný deň zomrelo 82 pacientov. Nižší denný prírastok úmrtí (74) evidovali iba koncom februára. Od vypuknutia koronavírusovej pandémie stúpol počet nakazených na 795 200 a počet obetí covidu na 28 970.

Aktuálne je infikovaných 165 769 osôb. Z ochorenia sa zotavilo 600 461 ľudí. Mierne klesol aj počet hospitalizovaných, ktorých je 2 782, o 192 menej než v stredu. Na umelú pľúcnu ventiláciu je napojených 354 pacientov, predošlí deň ich bolo 361.

Podľa mfor.hu sa proces očkovania veľmi spomalil; prvú dávku vakcíny dostalo za posledný deň 28 973 ľudí, celkový počet prvýkrát zaočkovaných tak dosiahol 4 421 767. Kompletne je doteraz zaočkovaných 2 584 879 osôb.

09:39 SVET - Miešanie vakcín proti covidu od rôznych výrobcov zrejme zvyšuje výskyt miernych až stredne závažných vedľajších účinkov. Naznačujú to predbežné výsledky štúdie, o ktorej informovala agentúra DPA.

Štúdia s názvom Com-Cov, ktorej predbežné výsledky boli zverejnené vo vedeckom časopise The Lancet, sa začala vo februári s cieľom zistiť účinky miešania vakcín od spoločnosti AstraZeneca a konzorcia Pfizer/BioNTech.

Bádatelia sledovali dve skupiny ľudí - prvej bola podaná najprv AstraZeneca a potom Pfizer/BioNTech, pričom tej druhej najprv Pfizer/BioNTech a potom AstraZeneca. Čas medzi dávkami bol v oboch prípadoch štyri týždne a všetci účastníci mali 50 alebo viac rokov.

Výskumníci zistili, že u ľudí v oboch skupinách sa po druhej dávke častejšie vyskytli vedľajšie účinky než u tých, čo dostali dve dávky rovnakej vakcíny. Medzi pozorované príznaky patrili triaška, únava, bolesti hlavy a horúčkovité stavy.

Tie však rýchlo prešli a výskumníci nespozorovali iné nežiadúce účinky. Je možné, že tieto príznaky sa u mladších osôb budú vyskytovať častejšie, píšu bádatelia.

Ako však poznamenáva DPA, tieto predbežné výsledky sa týkajú len reaktogenicity miešania vakcín, teda ako sa ľudia po očkovaní cítia, a nie imunogenicity, čiže schopnosti vyvolať bunkovú imunitnú odpoveď a tým pádom chrániť pred chorobou.

"Aj keď ide o druhoradú súčasť toho, čo sa prostredníctvom týchto štúdií pokúšame zistiť, je dôležité, aby sme ľudí o týchto údajoch informovali, najmä v čase, keď sa miešanie vakcín zvažuje v niekoľkých krajinách," povedal hlavný výskumník štúdie a profesor pediatrie a vakcinológie na Oxfordskej univerzite v Británii Matthew Snape.

"Výsledky tejto štúdie naznačujú, že miešanie vakcín môže deň po očkovaní viesť k zvýšeniu absencií z práce, čo je potrebné zohľadniť pri plánovaní očkovania zdravotníckych pracovníkov," priblížil Snape.

09:24 SLOVENSKO - Ak chceme ukončiť núdzový stav, potrebujeme na určité činnosti náhradu, napríklad aby sme mohli odmeniť zdravotníkov v prvej línii alebo aby náklady na pandemické opatrenia nemuseli ísť z rozpočtu zdravotníctva. V pléne Národnej rady (NR) SR to uviedol minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) pri uvádzaní návrhu na skrátené legislatívne konanie o novele zákona o hospodárskej mobilizácii.

09:16 SLOVENSKO - Folklórne slávnosti pod Poľanou v Detve sa neuskutočnia ani tento rok. Taký je záver zo stretnutia členov programovej rady a organizačného výboru slávností. Rozhodli tak aj napriek tomu, že pandémia koronavírusu je v súčasnosti na ústupe a štát postupne uvoľňuje opatrenia. Do úvahy neprichádza ani náhradný termín slávností, ktorým mal byť druhý júlový víkend.

09:14 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj v súčinnosti so štátnymi orgánmi otvorí počas víkendu veľkokapacitné očkovacie centrum v priestoroch Strednej priemyselnej školy technickej na Komenského ulici v Bardejove. Ako TASR informoval hovorca mesta Bardejov Štefan Hij, v sobotu sa bude očkovať vakcínou od AstraZenecy. Pripravených je 1300 vakcín pre ľudí, ktorí budú očkovaní druhou dávkou. V nedeľu budú očkovať vakcínou od Pfizer/BioNTech, ktorej majú pripravených 1200 dávok.

08:10 SLOVENSKO - Poslanci Národnej rady SR sa dnes budú v skrátenom legislatívnom konaní zaoberať novelou zákona o hospodárskej mobilizácii. Cieľom návrhu zákona je legislatívne upraviť možnosť prijímania niektorých opatrení hospodárskej mobilizácie nielen vo výnimočnom stave a v núdzovom stave, ale aj v mimoriadnej situácii. Zmena zákona súvisí s opatreniami prijímanými v čase pandémie koronavírusu.

07:25 SLOVENSKO - Od pondelka 17. mája bude doteraz červený okres Sobrance už bordový.

Tento okres pri hraniciach s Ukrajinou bude jediným bordovým na východe Slovenska a zároveň jedným z dvoch najhorších v celej krajine.

Pritom ešte nedávno, od 26. apríla patril práve okres Sobrance k piatim ružovým, najlepším na Slovensku, ktoré ako prvé otvárali stredné školy. Ako sa to stalo?

06:29 SVET - Nórsko vyradilo vakcínu od spoločnosti AstraZeneca zo svojej kampane očkovania, oznámila v stredu premiérka Erna Solbergová. Premiérka podľa tlačovej agentúry DPA uviedla, že rozhodnutie sa opiera o posudky odborného výboru a Nórskeho inštitútu pre verejné zdravie (FHI), ktoré odporučili vyradenie vakcín od firiem AstraZeneca a Johnson & Johnson (J&J), a to pre riziko veľmi zriedkavých, ale závažných vedľajších účinkov po očkovaní.

Nórsko takisto predlžuje dočasné zastavenie používania vakcíny od spoločnosti Johnson & Johnson, ale zatiaľ ju nevyraďuje zo svojej očkovacej kampane, informovala Solbergová. Vláda v súčasnosti uvažuje nad tým, že vakcínu od J&J ponúkne tým ľuďom, ktorí sa ňou budú chcieť zaočkovať.

6:09 SLOVENSKO - Vakcínou od AstraZenecy nových ľudí už očkovať nebudeme. Ministerstvo zdravotníctva jej využívanie pozastavilo a priznáva, že dôvodov je viacero.

Čo teda aspoň dočasná stopka Astry na Slovensku znamená, aký to bude mať dopad na očkovaciu stratégiu a čo s tým všetkým má ruský Sputnik?

Tomáš Prokopčák sa v podcaste Dobré ráno pýta Jána Krempaského.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Od Česka až po Jadran
 4. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 5. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 6. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. Ako uľahčiť opatrovanie seniorov doma
 2. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 3. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 4. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 5. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 6. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 7. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 10. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 10 213
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 8 205
 3. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 204
 4. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 883
 5. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 4 059
 6. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 3 907
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 794
 8. Od Česka až po Jadran 3 417
 9. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 705
 10. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 242
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 1 h
Očkovanie na Slovensku.

Pribudlo 1 456 zaočkovaných prvou a 1 915 druhou dávkou vakcíny.


a 2 ďalší 1 h
Minister vnútra Roman Mikulec.

SaS vopred avizovala, že sa na tejto fraške nebude podieľať.


TASR 1 h