SME
Sobota, 24. júl, 2021 | Meniny má VladimírKrížovkyKrížovky

Koronavírus na Slovensku: Núdzový stav sa v sobotu skončí, ruší sa aj zákaz zhromažďovania (minúta po minúte)

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 387-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 168 obetí.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

Skryť Vypnúť reklamu

22:05 SVET - Britský premiér Boris Johnson v piatok povedal, že tzv. indický variant koronavírusu SARS-CoV-2 môže Anglicku skomplikovať prechod do štvrtej fázy uvoľňovania opatrení, ktorú britská vláda naplánovala na jún. Informovala o tom stanica ITV.

Ak sa potvrdí, že indický variant je "viac prenosný" ako iné kmene, môže krajina podľa premiéra čeliť "náročným voľbám".

Najbližšia fáza uvoľňovania opatrení, ktorá je naplánovaná od pondelka 17. mája, však podľa Johnsona môže začať. Údaje získané počas tejto fázy budú vyhodnotené predtým, ako sa rozhodne o tom, či sa s otváraním podľa plánu bude pokračovať aj v júni.

20:34 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica reaguje na zlepšenú pandemickú situáciu a nové usmernenie ministerstva zdravotníctva. Od pondelka 17. mája povoľuje návštevy hospitalizovaných pacientov aj sprievod pri pôrode.

Skryť Vypnúť reklamu

Každý príbuzný však bude musieť dodržať prísne pravidlá. Návštevy na oddelení pre pacientov s novým koronavírusom však zostávajú naďalej zakázané, dodala.

20:27 SLOVENSKO - Na vstup do fitness centier napokon nebude potrebné preukázať sa negatívnym testom na ochorenie COVID-19. Pri aquaparkoch sa táto povinnosť bude vzťahovať len na vstup do interiérových služieb.

V súvislosti s novými vyhláškami to oznámil Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ), pričom vysvetlil, že avizovaná povinnosť sa zmenila na základe záverov odborného konzília.

19:29 SLOVENSKO - Vo väčšine nemocníc na Zemplíne je aktuálne hospitalizovaných menej ako desať pacientov s ochorením COVID-19.

 • Najviac ich je v michalovskej nemocnici, kde je k dnešnému dňu hospitalizovaných 20 pacientov, z toho siedmi potrebujú podporu umelej pľúcnej ventilácie.
 • Druhý najvyšší počet (17) pacientov s ochorením COVID-19, ktorých zdravotný stav si vyžaduje hospitalizáciu, hlási nemocnica vo Vranove nad Topľou. UPV tam pomáha dýchať dvom pacientom.
 • V humenskej nemocnici aktuálne nepotrebuje podporu UPV žiaden spomedzi deviatich hospitalizovaných covidových pacientov.
 • Osem pacientov je v piatok na covidových lôžkach hospitalizovaných v nemocnici v Trebišove, pričom zdravotný stav troch si vyžaduje napojenie na UPV.
 • Osem covidových pacientov na lôžkach eviduje v piatok aj mestská Nemocnica Snina. Podporu UPV nepotrebuje žiaden z nich.

17:35 SLOVENSKO - Počas 18. kalendárneho týždňa (3. do 9. mája) polícia riešila 1 021 prípadov porušenia protipandemických opatrení. Najčastejšie (727 prípadov) išlo o porušenie zákazu vychádzania. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

Skryť Vypnúť reklamu

"V 63 prípadoch to bolo porušenie lekárom stanovenej karantény, 230 prípadov sa týkalo porušenia povinnosti nosenia rúšok, zaznamenali sme aj jeden prípad porušenia zákazu otvorenia prevádzky," spresnili policajti.

17:08 SVET - Prevádzkovatelia reštaurácií a barov v Českej republike nebudú musieť kontrolovať, či sú hostia testovaní, očkovaní alebo prekonali ochorenie Covid-19, oznámil minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček (nominant ANO).

Zodpovednosť bude na zákazníkoch, doklad budú musieť predložiť po vyzvaní činiteľov na to určených zákonom.

Na terasách stravovacích prevádzok bude možné využívať aj wi-fi, informuje spravodajský portál Idnes.cz. Interiéry reštaurácií zostávajú zákazníkom neprístupné.

16:47 SVET - Počet zaočkovaných v Maďarsku prekročil hranicu 4,5 milióna. Obe dávky očkovacej látky dostalo doposiaľ 2,6 milióna ľudí.

Skryť Vypnúť reklamu

Šéf pracovnej skupiny pre očkovanie István György oznámil, že vakcínou je tak chránených proti novému druhu koronavírusu už 46 percent obyvateľstva.

György dodal, že vo vekovej kategórii registrovaných na očkovanie nad 30 rokov je pomer zaočkovaných 85-percentný. Mladých vo veku od 16 do 18 rokov začali očkovať vo štvrtok, zaregistrovali ich dosiaľ 95 000.

16:45 SLOVENSKO - Núdzový stav sa skončí uplynutím 14. mája. Rozhodla o tom v piatok vláda SR. Núdzový stav vláda prvýkrát použila od 16. marca 2020.

16:35 SLOVENSKO - Podpredsedníčka vlády SR a ministerka pre investície Veronika Remišová (Za ľudí) pripomenula, že zrušenie núdzového stavu znamená aj zrušenie zákazu zhromažďovania a stretávania sa.

Poďakovala sa vedcom a zdravotníkom a vyzvala všetkých, ktorí sa môžu dať očkovať, aby tak urobili.

Skryť Vypnúť reklamu

16:20 SVET - Svetová zdravotnícka organizácia dnes vyhlásila, že druhý rok pandémie koronavírusu bude podľa jeho doterajšieho priebehu viac smrtiaci.

Vyzvala súčasne bohaté krajiny, aby vakcíny radšej darovali a neočkovali nimi deti. Informácie priniesla tlačová agentúra AFP.

"Smerujeme k tomu, že druhý rok tejto pandémie bude oveľa smrtiacejší než prvý," povedal na tlačovej konferencii generálny riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus.

15:55 SLOVENSKO - Minister školstva, vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling dnes navštívil viaceré základné školy v Banskej Bystrici, zamerané či už na informatiku, šport alebo jazyky, aby zistil, ako žiaci a pedagógovia nabehli po dlhšom dištančnom vzdelávaní, vynútenom pandémiou ochorenia COVID-19, na obvyklý spôsob výučby.

Skryť Vypnúť reklamu

„Nábeh na bežný spôsob vzdelávania bol rýchly a kontinuálny. Som milo prekvapený. Žiaci sa tešili na spolužiakov a učiteľov. Oceňujem, že deti hneď netlačia do testov a písomiek,“ reagoval minister.

Gröhling dodal, že nikdy neočakával, že žiaci a študenti sa tak budú tešiť do školy. Stále platia protipandemické opatrenia a ako Gröhling pripomenul, viac než 50 000 zamestnancov škôl je zaočkovaných.

15:44 SVET - Maďarskí tínedžeri od 16 rokov sú prvými v EÚ, ktorí môžu dostať vakcínu . Povolenie na očkovanie detí od 12 rokov zatiaľ platí v Kanade, Izraeli, Spojených arabských emirátoch a USA.

Načítavam video...

15:32 SVET- Taliansko v piatok oznámilo, že s účinnosťou od nedele ruší povinnú karanténu pre návštevníkov z členských krajín Európskej únie, Británie a Izraela, ktorí sa preukážu negatívnym testom na koronavírus. Informovala o tom agentúra AFP.

Skryť Vypnúť reklamu

"Minister zdravotníctva Roberto Speranza podpísal výnos, ktorý cestujúcim s negatívnym testom prichádzajúcim z EÚ a schengenského priestoru, ako aj z Británie a Izraela umožňuje vstup do Talianska," povedal hovorca rezortu s tým, že tak prestane platiť doterajšia povinná "minikaranténa" v rozsahu piatich dní.

Po jej ukončení bol dosiaľ povinný i ďalší test.

15:23 SLOVENSKO - Minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský sa pri príležitosti ukončenia núdzového stavu poďakoval zdravotníkom za doterajšiu prácu v čase pandémie koronavírusu.

Povedal, že aj vďaka nim mohla vláda v piatok zrušiť núdzový stav.

"Verím, že reči o masovom odchode zdravotníckych pracovníkov sa nepotvrdia. Vydržme, kým pandémia nepominie a ja spravím všetko pre to, aby sa pracovné podmienky zdravotníkov, ich status či platové ohodnotenie zlepšili," prisľúbil Lengvarský, ktorý tiež vyzval občanov na absolvovanie očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

15:07 SLOVENSKO - Núdzový stav sa od soboty skončí. Na tlačovej konferencii to oznámil predseda vlády Eduard Heger.

Ruší sa tak aj zákaz zhromažďovania, stretávania sa a vychádzania.

Načítavam video...

Premiér zároveň požiadal ľudí, aby naďalej boli opatrní a neváhali s očkovaním proti ochoreniu Covid-19.

Mimoriadna situácia z 11. marca trvá naďalej, aj po ukončení núdzového stavu.

Vláda vyhlásila núdzový stav uznesením ešte 30. septembra minulého roka. Platil od 1. októbra na 45 dní. Následne ho kabinet viackrát predlžoval. Naposledy koncom apríla, keď odsúhlasil jeho predĺženie o 30 dní, teda do 28. mája.

15:05 SLOVENSKO - Prezidentka SR Zuzana Čaputová dnes podpísala novelu zákona o hospodárskej mobilizácii. Informoval o tom prezidentkin hovorca Martin Strižinec.

Skryť Vypnúť reklamu

14:40 SLOVENSKO - Pre návštevníkov sa vďaka zlepšujúcej sa pandemickej situácii opäť otvárajú sprístupnené jaskyne.

Pri návšteve jaskyne bude potrebné sa preukazovať negatívnym testom či mať na tvári rúško.

"Momentálne má návštevník, využívajúci služby príslušnej jaskyne, povinnosť preukázať sa potvrdením o negatívnom výsledku antigénového testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym výsledkom RT-PCR/LAMP testu na ochorenie COVID-19 nie starším ako 72 hodín," informuje Správa slovenských jaskýň na svojej webovej stránke.

14:35 SVET - Dánsko začalo s vyhrabávaním rozkladajúcich sa tiel asi štyroch miliónov noriek pre obavy, že znečistia pitnú vodu alebo jazero slúžiace na rekreačné účely.

Vlani v novembri Dánsko utratilo tisícky noriek z fariem na severe krajiny po tom, čo sa 11 ľudí nakazilo zmutovanou verziou koronavírusu, ktorý u zvierat našli.

Skryť Vypnúť reklamu

Keďže existovali obavy, že zmutovaný variant môže ohroziť účinnosť budúcich vakcín, napokon utratili viac ako 17 miliónov noriek vrátane zdravých jedincov, čo úplne zničilo najväčší kožušinový priemysel v Európskej únii.

Vyhrabávanie 13 ton rozkladajúcich sa noriek sa začalo vo štvrtok. Akcia bude stáť 150 miliónov dánskych korún (približne 20 miliónov eur). Pozostatky následne spália.

14:18 SVET - Ministri zahraničia krajín višegrádskej štvorky (V4 - ČR, Maďarsko, Poľsko a Slovensko) na dnešnom rokovaní v Lodži zatiaľ stále nedospeli k dohode o zriadení spoločného priestoru jednoduchšieho cestovania pre svojich občanov, očkovaných proti ochoreniu Covid-19.

Dohodu v tomto smere zatiaľ uzavrelo iba Česko a Maďarsko, uviedol na svojom webe poľský denník Gazeta Wyborcza.

Skryť Vypnúť reklamu

"Očkovacie preukazy si vzájomne uznáme, dohoda tak bude platná pre každého, bez ohľadu na druh očkovacej látky," uviedol šéf maďarskej diplomacie Péter Szijjártó, s tým, že zaočkovaní cestujúci nebudú mať povinnosť karantény či testovania.

13:55 SLOVENSKO - Veľkokapacitné očkovacie centrum v Michalovciach bude v nedeľu zatvorené. Dôvodom je zmena v národnej očkovacej stratégii, podľa ktorej je pozastavené očkovanie prvou dávkou vakcíny AstraZeneca.

Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Košický samosprávny kraj zmenil harmonogram očkovania a v Michalovciach sa bude očkovať iba v sobotu 15. mája, keď budú zdravotníci očkovať druhou dávkou vakcíny AstraZeneca.

Tí, ktorí dostali termín na očkovanie na nedeľu 16. mája, by malo Národné centrum zdravotníckych informácií informovať prostredníctvom SMS o zrušení, respektíve zmene termínu očkovania.

Skryť Vypnúť reklamu

13:35 SLOVENSKO - Nové očkovacie centrum v Piešťanoch má dennú kapacitu 1 350 ľudí. Ide už o 5. veľkokapacitné očkovacie centrum, ktoré zriadila Trnavská župa.

Na otvorení sa zúčastnili štátni tajomníci ministerstva Jana Ježíková a Kamil Száz.

13:12 SLOVENSKO - Strana Sloboda a Solidarita (SaS) chce pracovať na ďalšej, voľnejšej podobe COVID automatu.

Šéf SaS a minister hospodárstva Richard Sulík to uviedol v diskusnej relácii Braňa Závodského v rádiu Expres.

Rovnaké pravidlá by podľa Sulíka mali napríklad platiť pre všetky vnútorné priestory, kostoly alebo divadlá.

V nasledujúcich dňoch bude o tejto téme strana rokovať s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským.

Prístup šéfa rezortu zdravotníctva označil Sulík za vecný a pragmatický. „Ja som presvedčený, že do 14 dní bude na svete COVID automat, ktorý bude koherentný, nebude mať vnútorné rozpory,” povedal Sulík.

Skryť Vypnúť reklamu

12:50 SVET - Írske zdravotnícke služby museli pre kybernetický útok nútene odstaviť svoje IT systémy. Tento krok bol preventívny a nijako neovplyvní ani poradovníky vakcinačnej kampane proti ochoreniu COVID-19.

Systémy írskeho zdravotníctva hackeri zasiahli pomocou tzv. ransomvéru alebo vydieračského softvéru, ktorý blokuje počítačové systémy alebo šifruje dáta uložené v nich. Hackeri následne požadujú od obetí výkupné za obnovenie prístupu.

12:45 SLOVENSKO - Zväz ambulantných poskytovateľov víta každé riešenie a úpravy, ktoré dokážu flexibilne, dôvodne a objektívne reagovať na potreby zdravotníctva v krízových situáciách.

Novela zákona o hospodárskej mobilizácii by mohla podľa zväzu pri správnom manažmente dotknutých orgánov pružne a adekvátne reagovať na zmeny potrebné na zabezpečenie ochrany zdravia občanov.

Skryť Vypnúť reklamu

Prezidentka zväzu Zuzana Dolinková pripomenula, že zväz sa opakovane v minulosti ohradil voči medializovaným vyhláseniam predstaviteľov štátu, ktorí odôvodňovali predlžovanie núdzového stavu tým, že je to potrebné najmä z dôvodu, aby bolo možné zdravotníkom nariaďovať pracovnú povinnosť.

12:27 SLOVENSKO - Negatívnym prejavom koronakrízy je aj nárast domáceho násilia. Domáce násilie vzrástlo podľa odborníkov počas pandémie o 30 až 40 percent.

Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR preto sumou 3,33 milióna eur z Nórskych grantov a štátneho rozpočtu podporí služby venované obetiam domáceho násilia.

„Pandémia zasiahla celú spoločnosť, a to nielen po zdravotnej stránke. Práve v tomto náročnom období prichádzame s podporou pre subjekty, ktoré poskytujú pomoc obetiam, pretože ochrana slabých, zraniteľných a ohrozených je našou prioritou,“ uviedla ministerka investícií Veronika Remišová (Za ľudí) , ktorej rezort spravuje Nórske granty.

Skryť Vypnúť reklamu

12:25 SLOVENSKO - Premiér Eduard Heger (OĽANO) bude v pondelok 17. mája hovoriť v rámci videokonferencie s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou o pandémii ochorenia COVID-19 a priebehu očkovania.

Témou bude podľa Úradu vlády SR aj spoločný európsky digitálny zelený certifikát.

"Na programe budú aj aktuálne európske otázky súvisiace s mimoriadnym stretnutím Európskej rady, ktoré sa uskutoční 24. a 25. mája v Bruseli, ale aj bilaterálne vzťahy," dodal.

12:10 SLOVENSKO - V súvislosti s očkovaním proti novému koronavírusu Štátny ústav pre kontrolu liečiv k 13. máju eviduje 4 492 hlásených podozrení na nežiaduce účinky.

Z celkového počtu hlásení je 272 závažných, čo predstavuje 6,1 percenta hlásení.

Medzi najčastejšie hlásené závažné nežiaduce účinky patrili pretrvávajúci zvýšený krvný tlak, a to najmä u pacientov liečených na hypertenziu. Ďalšími boli tiež prekolapsový stav, kolaps, trombóza, pľúcna embólia, alergické reakcie, dočasná paralýza či krátkodobá strata vedomia.

Objaviť sa môže aj epileptický záchvat u pacientov liečených na epilepsiu. Medzi závažné nežiaduce účinky zaradili kontrolóri aj prípady zlyhania očkovania.

12:00 SLOVENSKO - Združenie miest a obci Slovenska dnes v Košiciach predstavilo ďalšie príklady dobrej praxe, tentokrát z Košíc, Lučenca a Strážskeho.

Všetky príklady sa bezprostredne týkali situácie vyvolanej koronakrízou.

Košice predstavili projekt domácej starostlivosti a výučby, ktorá smerovala k školopovinným deťom zdravotníkov, záchranárov, policajtov, bezpečnostných zložiek a vodičov, ktorí pomáhali mestu zvládnuť krízovú situáciu.

Mesto Strážske zriadilo špeciálnu potravinovú linku pomoci na nákupy pre všetkých, ktorí z vážnych dôvodov nedokážu obstarať nákup vo vlastnej réžii. Najskôr zmapovali osamelo žijúcich, ktorých počty postupne rozširujú obyvatelia v karanténe a infikovaní.

11:55 SVET - Obyvatelia Nemecka môžu v tomto roku vycestovať na letné dovolenky, ale vláda nebude organizovať ich repatriáciu, ak v niektorých krajinách stúpne počet prípadov koronavírusu.

Nemecký minister zahraničných vecí Heiko Maas vyslovil presvedčenie, že „v lete budeme žiť v normálnejších podmienkach a to zahŕňa aj letné dovolenky". „Samozrejme, cieľom je umožniť cestovanie, ale pandémia vytvára obmedzenia," dodal a poukázal na situáciu v Indii a Južnej Amerike.

Ak sa niečo niekde skomplikuje, podľa Maasa sa nebudú opakovať repatriačné lety, aké jeho ministerstvo organizovalo počas prvej fázy pandémie.

„Ak sa by sa pandemická situácia v niektorých krajinách zhoršila, na rozdiel od minulého roka, to dnes nikoho nemôže prekvapiť," poznamenal.

11:45 SLOVENSKO - V pondelok 17. mája nadobudne účinnosť vyhláška Úradu verejného zdravotníctva SR k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest.

Opatrenia sú postavené na regionálnom systéme, nosenie respirátora a rúška sa preto odvíja v závislosti na stupni varovania podľa COVID Automatu.

Úrad verejného zdravotníctva ponúkol súhrn pravidiel pre interiéry aj exteriér.

10:43 SVET - Za posledný deň v Maďarsku klesol počet aktuálne nakazených novým druhom koronavírusu o takmer 7000 prípadov na 158 458.

Pribudlo 1 190 prípadov infikovaných a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 71 pacientov.

Od vypuknutia koronavírusovej pandémie evidujú 796 390 potvrdených prípadov nákazy a 29.041 úmrtí. Z ochorenia sa zotavilo 608 891 osôb.

Hospitalizovaných je 2 612 chorých s covidom, o 170 menej než vo štvrtok. Umelú pľúcnu ventiláciu si vyžaduje stav 338 chorých, o 16 menej než predošlý deň.

Počet zaočkovaných stúpol v Maďarsku na 4 483 598, z nich kompletne je očkovaných už 2 626 857 ľudí.

10:40 SVET - Americké Centrum pre kontrolu a prevenciu chorôb (CDC) zmierňuje pravidlá nosenia rúšok v interiéroch pre ľudí, ktorí sú úplne zaočkovaní proti koronavírusu.

Na väčšine miest už rúška nemusia mať. Musia ich však stále nosiť na miestach zaplnených ľuďmi, ako sú autobusy, lietadlá, nemocnice, väzenia či útulky pre bezdomovcov. Povinné však už nie sú na pracoviskách alebo v školách.

„Všetci sme túžili po tomto okamihu, keď sa môžeme vrátiť k určitému pocitu normálnosti," povedala Rochelle Walensky, riaditeľka amerického CDC.

10:30 SVET - Vakcína proti koronavírusu od spoločností Pfizer/BioNTech u starších ľudí produkuje 3,5-krát viac protilátok v prípade, že je druhá dávka podaná až po 12 týždňoch namiesto odporúčaných troch. Vyplýva to z britskej štúdie zverejnenej v piatok, píše agentúra Reuters.

Na dosiaľ nerecenzovanej štúdii sa zúčastnilo 175 ľudí vo veku 80-99 rokov. Vakcíny okrem tvorby protilátok u ľudí spúšťajú i produkciu T-buniek, ktoré sú tiež zodpovedné za fungovanie imunitného systému.

"Naša štúdia ukazuje, že najsilnejšia odpoveď na protilátky po druhej dávke vakcíny od Pfizeru sa u starších ľudí výrazne zosilní, keď sa jej podanie predĺži na 12 týždňov (po prvej dávke)," uviedla vedúca výskumu Helen Parryová pôsobiaca na Birminghamskej univezite.

10:15 SLOVENSKO - Včera zaočkovali prvou dávkou vakcíny proti covidu 19 591 ľudí, čím sa počet zaočkovaných prvou dávkou zvýšil na 1 348 538.

Druhú dávku vakcíny dostalo 8 958 osôb, celkovo je oboma dávkami zaočkovaných 628 490 ľudí, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

10:00 SLOVENSKO - Za predchádzajúci deň pribudlo ďalších 294 nakazených koronavírusom po 7 092 vykonaných PCR testoch (pozitivita 4,14 percenta).

Z 63 439 vykonaných antigénnych testov vykázalo pozitivitu 212 (0,33 percenta).

Počet úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19 sa zvýšil o ďalších 33 na celkových 12 168, informovalo Národné centrum zdravotníckych informácií.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Žilinskom kraji (64), nasledujú Prešovský kraj (54), Trenčiansky (41), Košický (39), Banskobystrický (37), Trnavský (26), Nitriansky (24) a Bratislavský (9).

Je medzi nimi 133 mužov a 161 žien. Celkový počet nakazených mužov je 184 803 a žien 202 359.

V nemocniciach sa nachádza v súvislosti s koronavírusom 881 pacientov, o 76 menej ako v predchádzajúcom dni. Potvrdené ochorenie Covid-19 má 774 ľudí. Na JIS je 97 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 117 osôb, oznámilo Ministerstvo zdravotníctva.

V priebehu štvrtka zaočkovali prvou dávkou vakcíny 19 591 osôb, čím sa počet osôb po prvej dávke očkovania proti covidu zvýšil na 1 348 538. Druhú dávku vakcíny už dostalo 628 490 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 8 958 ľudí.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 752 948 pričom takto bolo pozitívne testovaných 387 162 osôb. Vykonali aj 33 908 434 antigénových testov, z toho 381 125 s pozitívnym výsledkom.

9:45 SVET - Sedemdňová incidencia nákazy koronavírusom klesla v Nemecku po prvý raz od 20. marca na menej než 100 prípadov na 100 000 obyvateľov. Ako vyplýva z údajov Inštitútu Roberta Kocha, v celonemeckom priemere mala v piatok hodnotu 96,5.

Vo štvrtok bola hodnota incidencie 103,6 a pred týždňom 125,7. Naposledy bola tesne pod úrovňou 100 (99,9) práve 20. marca.

Najvyššiu úroveň incidencie počas tretej vlny pandémie zaznamenali 26. apríla (169,3). Doterajší rekord od začiatku pandémie dosiahlo Nemecko 22. decembra 2020 (197,6).

Incidencia nižšia ako 100 je už vo viac než polovici okresov (214 z 412) či veľkých miest, ktoré nespadajú pod administratívne členenie na okresy, a takisto vo vyše polovici zo 16 spolkových krajín.

9:43 SLOVENSKO - Viac ako 16-tisíc ľudí plánuje od piatka 14. do stredy 19. mája zaočkovať Prešovský samosprávny kraj.

Okrem očkovania vo svojich piatich veľkokapacitných očkovacích centrách v Starej Ľubovni, Prešove, Humennom, Poprade a Bardejove bude cez víkend opäť využívať aj mobilné očkovanie. Jeho kapacita sa po minulotýždňovom otvorení zdvojnásobí.

08:41 SVET - Dánsko zmierňuje podmienky vstupu na svoje územie pre turistov.

Osoby prichádzajúce z členských krajín Európskej únie a Schengenského priestoru nebudú musieť od piatka zdôvodňovať svoju cestu napríklad návštevou blízkych príbuzných či partnerov, uviedla agentúra DPA.

Zmeny sa vzťahujú na tie krajiny, v ktorých sa situácia súvisiaca s koronavírusovou pandémiou nepovažuje za vážnu a nešíria sa tam nové varianty vírusu.

Dánske ministerstvo zahraničných vecí však vo štvrtok večer oznámilo, že dovolenkári a iní cestujúci sa budú musieť po príchode do krajiny aj naďalej absolvovať test na prítomnosť vírusu a podstúpiť karanténu.

Výnimka bude platiť pre osoby zaočkované proti ochoreniu COVID-19 alebo pre tých, čo ho prekonali. Karanténe sa vyhnú i cestujúci z nemecko-dánskeho pohraničia a regiónov na švédsko-dánskych hraniciach.

Na vstup do Dánska im bude stačiť negatívny test nie starší ako 72 hodín. Pre cestujúcich z krajín, v ktorých je priaznivá epidemickáa situácia, sa má povinná karanténa podľa zdrojov z rezortu diplomacie zrušiť 26. júna.

Osoby zaočkované oboma dávkami vakcíny proti koronavírusu z viacerých krajín EÚ a Schengenského priestoru smeli do Dánska opätovne pricestovať už od začiatku mája. Na aktuálnych zmenách sa dohodla dánska vláda s väčšinou parlamentných strán v polovici apríla.

06:00 SVET - Britský premiér Boris Johnson avizoval opatrenia proti šíreniu indického variantu koronavírusu po tom, ako nové údaje ukázali, že počet ľudí nakazených touto mutáciou sa za týždeň v Anglicku viac než zdvojnásobil.

Informovala o tom televízia Sky News.

Na území Anglicka vo štvrtok evidovali 1313 prípadov nákazy indickým variantom známym pod označením VOC-21APR-02 alebo B1617.2. Pred týždňom ním bolo infikovaných len 520 ľudí, vyplýva z údajov Anglického úradu verejného zdravotníctva (PHE).

"Máme z tohto variantu obavy, znepokojuje nás, dochádza k jeho šíreniu," priznal Johnson pred novinármi s tým, že experti majú zatiaľ rozličné názory na to, ako sa situácia bude ďalej vyvíjať.

Britská vláda preto podľa neho nechce nič zanedbať a prijme všetky potrebné preventívne opatrenia.

"Existuje široké spektrum krokov, ktoré môžme podniknúť. Nevylučujeme, samozrejme, nič," zdôraznil Johnson bez ďalších podrobností.

Britské médiá jeho slová interpretovali tak, že by šírenie indického variantu mohlo oddialiť termín úplného uvoľnenia epidemiologických reštrikcií, ktoré je v Anglicku plánované na 21. júna.

Najviac prípadov nákazy indickým variantom evidujú v severozápadnom Anglicku a niektoré z nich aj britskej metropole Londýn.

Načítavam video...

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 2. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 3. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny
 4. Od Česka až po Jadran
 5. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 6. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci
 7. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie
 8. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu?
 9. Deti často nie sú na letnú škôlku alebo tábor vhodne pobalené
 10. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky
 1. 100% ovocné šťavy pod lupou – Prečo sa ich oplatí konzumovať?
 2. Riziko úrazov je počas letných prázdnin vyššie
 3. Prvé bezbariérové fitko vo Zvolene otvára ZŤP cestu k športu
 4. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 5. Tatravagónka Poprad ponúka stabilnú prácu a kariérny rast
 6. Schodolez pre imobilných - Viete ako sa testuje?
 7. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 8. Svet bude fungovať na dátach a tie sú pre Slovensko priorita
 9. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti
 10. VÚB banka ešte viac posilní leasingové služby
 1. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 12 441
 2. Vedci skúmali slovenskú magnéziovú minerálku. Výsledok prekvapí. 6 211
 3. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 6 149
 4. Pätnásť miest v Rakúsku na letné potulky 6 010
 5. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 888
 6. Investovať do akcií a ETF v malom sa teraz dá výhodnejšie 3 823
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 201
 8. Od Česka až po Jadran 3 134
 9. Nový Volkswagen Polo GTI prináša radosť z jazdy s dvojlitrom! 2 858
 10. Nikto im nezatlieska. Koľko medailí získajú Slováci v Tokiu? 2 334
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Včelár Sefo Raclavský

Pandémia bola vykúpením, hovorí Sefo Raclavský.


1. júl
Očkovanie proti ochoreniu Covid-19.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 3 ďalší 12 h
Čím sa zasýtiť zdravo a pritom chutne?

Alternatívy k hranolkám a langošom


22 h
Ilustračné foto.

Urobiť protest nie je len tak. Urobiť úspešný protest už vôbec nie.


Elias Steinhilper a 1 ďalší 22. júl

Neprehliadnite tiež

Ilustračné foto.

Poslanci odobrili ďalšiu vlnu znižovania administratívnej záťaže.


SITA 24m
Koronavírus mapa a grafy

Ako sa vyvíja nákaza na Slovensku?


a 1 ďalší 1 h
Očkovanie proti koronavírusu.

Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.


TASR 2 h
Prokurátor Rastislav Remeta.

Krajský prokurátor sa vyjadril k rozhodnutiu.


TASR 1 h