Historika Tomáša Kluberta si ako jedného z odborníkov zavolala NAKA na posúdenie symbolov, ktoré predáva hudobník blízky ĽSNS Jaroslav Pagáč. Ten je obvinený z rozširovania extrémistických materiálov.
Klubert v rozhovore pre SME vysvetľuje, že medzi vyznávačov starého slovanstva sa dostali symboly, ktoré nemajú s históriou nič spoločné, no neonacisti ich radi využívajú namiesto doterajších hákových krížov.
Keď dnes na internete zadám do vyhľadávača „slovanské symboly“, vyskočia na mňa náramky, prívesky a tričká s kolovratmi, čiernymi slnkami a variáciami hákových krížov. Sú ľudia, ktorí si takéto veci kupujú, neonacisti alebo sa niektoré z nich naozaj v minulosti objavovali?

Niektoré symboly naši predkovia naozaj používali, problémom je, že dnes sú im prisudzované úplne iné vlastnosti, než v skutočnosti mali alebo je ich význam neznámy.
Napríklad rozeta, teda rastlinný ornament zasadený v kruhu, bola nájdená pri archeologickom výskume.
Pre Slovanov aj iné etniká bola jedným z mnohých spodobení Slnka. Dnes ju v obchodoch predávajú ako nejaký Perúnov kvet a symbol čistoty ducha, a to sú úplné nezmysly.
Netvrdím, že všetci títo rodnoverci a podobné skupiny sú extrémisti. Ale pre mnohých neonacistov poskytujú perfektné krytie, ako schovať svoju ideológiu.