SME
Streda, 28. júl, 2021 | Meniny má KrištofKrížovkyKrížovky

Termín na druhú dávky Astry si za týždeň zrušilo vyše dvetisíc ľudí (minúta po minúte)

Pandémia si vyžiadala 12 238 obetí.

Aktualizovať článok
Naposledy aktualizované pred ...

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Správy o koronavíruse prinášame online minútu po minúte:

19:40 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie okolo pandémie budeme sledovať aj v utorok.

Skryť Vypnúť reklamu

19:28 SLOVENSKO - Mobilné očkovanie seniorov proti koronavírusu rozširuje Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) tento týždeň aj do okresu Krupina. „Služba je určená pre ľudí vo veku 60 a viac rokov,“ informovala TASR hovorkyňa BBSK Lenka Štepáneková.

„S mobilným očkovaním budeme nielen priamo v meste Krupina. Pôjdeme aj do Bzovíka, Senohradu, Hontianskych Nemiec a do Dudiniec, kam sú pozvaní aj obyvatelia okolitých spádových obcí.

Informáciu o očkovaní dostali všetci starostovia, ktorým sme poskytli detaily o mieste i čase očkovania a požiadali ich, aby prostredníctvom obecného rozhlasu, zástupcov cirkví a ďalšími obvyklými spôsobmi informovali svojich obyvateľov,“ doplnil podpredseda BBSK Ondrej Lunter.

19:00 SVET - Nemecko plánuje od 7. júna podľa návrhu ministra zdravotníctva Jensa Spahna celoplošne zrušiť kategórie umožňujúce prednostné očkovanie proti koronavírusu. Poradie pri vakcinácii stanovené na základe veku, pridružených ochorení či typu zamestnania má tak prestať platiť v regionálnych očkovacích strediskách aj ambulanciách lekárov v celej krajine.

Skryť Vypnúť reklamu

"Všetci občania od 16 rokov sú tak oprávnení dohodnúť si termín očkovania," uvádza sa v pondelňajšom vládnom návrhu, z ktorého citovala agentúra DPA.

18:21 SVET - Koncentrácia častíc nového druhu koronavírusu vo vzorkách odpadových vôd v Maďarsku v 19. týždni mierne poklesla, informovalo Národné centrum zdravia (NNK).

Vo väčšine maďarských obcí a miest táto koncentrácia stagnuje. Tendencia rastu koncentrácie sa naopak ukázala v juhomaďarských mestách Szekszárd a Pécs.

17:40 SLOVENSKO - Levočská nemocnica reaguje na zlepšujúcu sa pandemickú situáciu a s ňou súvisiace uvoľňovanie opatrení.

Od pondelka umožňuje návštevy hospitalizovaných, pripravuje sa tiež na opätovné sprístupnenie lôžok, ktoré boli reprofilizované pre covidových pacientov.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od dnešného dňa sa návštevy za prísnych podmienok povoľujú, a to výhradne v návštevných hodinách od 14.00 do 16.00 h počas pracovných dní. V soboty, nedele a sviatky je to od 13.00 do 15.00 h," uviedol riaditeľ nemocnice František Lešundák.

17:35 SVET - V Česku sa od pondelka môžu konať kultúrne podujatia pod holým nebom s účasťou 700 sediacich ľudí.

Od 24. mája pritom bude podľa českého ministra kultúry Lubomíra Zaorálka už pravdepodobne možné organizovať tieto akcie vonku až pre 1 000 ľudí a vnútri pre 500 osôb. To znamená, že na budúci týždeň sa otvoria divadlá i kiná.

Pred týždňom Zaorálek uviedol, že podmienkou bude v takom prípade maximálne obsadenie 50 percent kapacity miest na sedenie, informovala Česká televízia.

Od pondelka je možné organizovať kultúrne podujatia v exteriéri s maximálnou účasťou 700 sediacich divákov.

Skryť Vypnúť reklamu

Podmienkou je pritom buď absolvovanie testu na koronavírus, odstup najmenej 14 dní od očkovania alebo maximálne 90 dní od prekonania choroby COVID-19. Ďalšou podmienkou je tiež ochrana dýchacích ciest.

17:20 SLOVENSKO - Tretia vlna ochorenia Covid-19 príde na jeseň, bude však výrazne slabšia ako tá vlaňajšia. Je však možné, že na chrípku umrie v Európe na chrípku.

Očakávať sa to dá vtedy, keď niekde vo svete nevznikne taký variant koronavírusu, ktorý by prelomil očkovanie.

Svoj názor na ďalší vývoj pandémie poskytol v rozhovore matematik Richard Kollár.

17:05 SLOVENSKO - Dohoda o voľnom cestovaní, ktorú uzavreli niektoré štáty v našom regióne, sa zatiaľ Slovenska netýka. Ide o Česko, Maďarsko, Rakúsko a Nemecko.

Bývalý minister zahraničných vecí a europoslanec Eduard Kukan tvrdí, že Slovensku chýba zavedenie jednotného dokumentu o zaočkovaní obyvateľov, bez ktorého je účasť v dohode s ostatnými krajinami nemožná.

Skryť Vypnúť reklamu

16:50 SLOVENSKO - Do 12 základných škôl v zriaďovateľskej pôsobnosti mesta Prešov nastúpilo v pondelok 6 157 žiakov z celkového počtu 7 089. Mesto má otvorené všetky materské a základné školy od 26. apríla.

Ako uviedol hovorca mesta Vladimír Tomek, zatvorené sú len niektoré triedy z dôvodu potvrdeného výskytu ochorenia COVID-19.

16:35 SLOVENSKO - Dnešným dňom sa zásadne mení COVID automat. Celé Slovensko už nie je v jedinej farbe a neplatia tak celonárodné opatrenia, ale uplatňujú sa rôzne pravidlá podľa farby každého jedného zo 79 okresov.

Ako v tlačovej správe informuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR, orientáciu v zložitej spleti podmienok a opatrení v jednotlivých regiónoch pomáha uľahčiť digitálny COVID automat.

Skryť Vypnúť reklamu

Podľa ministerky informatizácie od spustenia aplikácie v polovici marca eviduje ministerstvo už vyše milióna jej použití.

„Doterajšia úspešnosť pilotnej prevádzky COVID automatu a pozitívna odozva užívateľov dokazujú, že takéto mikroriešenia majú v štátnom IT svoj význam. Zložitý odborný jazyk nariadení a vyhlášok sa nám podarilo k ľuďom dostať v zrozumiteľnej a prehľadnej podobe. Týmto smerom budeme v digitálnych službách pre občanov pokračovať aj naďalej,“ konštatovala Remišová.

16:20 SLOVENSKO - Prešovský samosprávny kraj vo svojich veľkokapacitných očkovacích centrách zaočkoval počas uplynulých dní viac ako 13 000 ľudí.

Vakcínu proti ochoreniu COVID-19 v rámci výjazdových jednotiek dostalo aj ďalších viac ako 1000 záujemcov priamo v obciach regiónu.

Skryť Vypnúť reklamu

"Od piatka do nedele bolo zaočkovaných 13 047 ľudí, z toho bolo preočkovaných druhou dávkou vakcíny AstraZeneca 10 234 ľudí. Prvú dávku vakcíny Pfizer/BioNTech dostalo 2 813 ľudí, z nich druhú dávku tejto vakcíny traja ľudia," informovala o tom hovorkyňa kraja Daša Jeleňová.

16:15 SVET - Situácia lesbičiek, gejov, bisexuálov, transsexuálov a intersexuálov (LGBTI) v Európe sa zhoršila v súvislosti s pandémiou koronavírusu.

Súvisiaci článok Rada Európy: Diskriminácia sexuálnych menšín je miestami stále hlboko zakorenená Čítajte 

Upozornil na to šéf diplomacie EÚ Josep Borrell pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homofóbii, transfóbii a bifóbii, ktorý každý rok pripadá na 17. mája.

Pandémia ochorenia COVID-19 viedla podľa Borrella k ešte vyššej miere diskriminácie a násilia voči osobám z komunity LGBTI, vrátane domáceho násilia, nenávistných prejavov vo fyzickom aj online prostredí a tiež k trestným činom z nenávisti.

Skryť Vypnúť reklamu

Borrell v tejto súvislosti opätovne potvrdil "silný" záväzok EÚ brániť a podporovať ľudské práva, a to aj pre LGBTI ľudí.

Vyjadril tiež znepokojenie nad tým, že 69 krajín sveta stále považuje za trestné vzťahy osôb rovnakého pohlavia a 11 z nich takéto vzťahy dokonca trestá smrťou.

16:05 SLOVENSKO - Kežmarská nemocnica zriadi vakcinačné centrum. Otvoria ho v priestoroch polikliniky na Hviezdoslavovej ulici v utorok 25. mája.

Súvisiaci článok Kežmarská nemocnica otvára očkovacie centrum, zruší však antigénové testovanie Čítajte 

Námestníčka riaditeľa pre ošetrovateľskú starostlivosť Anna Rybková zároveň informovala, že od 24. mája sa už v nemocnici nebude možné nechať bezplatne otestovať v jej mobilnom odberovom mieste.

Dôvodom je, že Ministerstvo zdravotníctva SR ruší bezplatné antigénové testovanie.

Ďalšia zmena sa týka návštev pacientov. Avizované zmeny súvisia s aktuálnou zlepšujúcou sa pandemickou situáciou.

Skryť Vypnúť reklamu

15:50 SLOVENSKO - Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 v tehotenstve alebo pri dojčení je možné, treba ho však individuálne skonzultovať s ošetrujúcim lekárom, ktorý pozná celkový zdravotný stav pacientky.

Na sociálnej sieti na to upozornil Štátny ústav pre kontrolu liečiv.

"So stúpajúcim používaním vakcín vo svete stúpa aj počet údajov, ktoré máme k dispozícii a doteraz nebolo preukázané osobitné zdravotné riziko pre matku či pre dieťa," uviedli odborníci z ústavu s tým, že v prípade, že sa po konzultácii s lekárom rozhodne žena pre očkovanie počas dojčenia, nie je potrebné dojčenie prerušiť.

15:45 SVET - Na očkovanie proti novému koronavírusu sa v Poľsku do pondelka prihlásilo viac ako 40 000 mladých ľudí vo veku 16-17 rokov.

Skryť Vypnúť reklamu

Záujem o vakcináciu je však u tínedžerov v porovnaní so staršími občanmi omnoho nižší, uviedol Michal Dworczyk, predstaviteľ poľskej vlády zodpovedný za očkovanie proti covidu.

Uvedená veková skupina má nárok na podanie vakcíny od pondelka, pričom elektronické oznámenie o možnosti dať sa zaočkovať dostalo zhruba 500 000 osôb. Neplnoletí potrebujú na registráciu súhlas zákonného zástupcu.

15:22 SLOVENSKO - Košický samosprávny kraj bude v 20. kalendárnom týždni očkovať každý deň od pondelka až do nedele.

V prevádzke budú všetky tri veľkokapacitné očkovacie centrá a do obcí a miest vyrazí aj výjazdová očkovacia jednotka. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Druhou dávkou vakcíny AstraZeneca sa bude vo veľkokapacitnom očkovacom centre na Ostrovského ulici v Košiciach očkovať od stredy 19. mája do piatka 21. mája.

Skryť Vypnúť reklamu

V očkovaní touto vakcínou bude kraj pokračovať aj nasledujúci týždeň, a to od 26. do 28. mája.

15:12 SLOVENSKO Za posledných sedem dní zrušilo svoju registráciu 2 528 žiadateľov s prideleným termínom druhého očkovania látkou Vaxzevria od spoločnosti AstraZeneca proti ochoreniu COVID-19.

Uviedla hovorkyňa Národného centra zdravotníckych informácií Veronika Bauch.

Štátny ústav pre kontrolu liečiv upozornil, že správne načasovanie druhej dávky je veľmi dôležité, pretože ľudské telo si imunitu vytvára postupne.

"Z klinických štúdií vyplýva, že vakcína Vaxzevria vykazuje pri odstupe 12 týždňov medzi prvou a druhou dávkou vyššiu účinnosť ako pri podaní druhej dávky do šiestich týždňov," informovala.

Odborníci pripomínajú, že každý liek či vakcína má nežiaduce účinky, ktoré sa však nemusia vyskytnúť u každého.

Skryť Vypnúť reklamu

Po vakcíne Vaxzevria boli po druhej dávke podľa nich nežiaduce reakcie pozorované menej často a sú menej intenzívne.

14:42 SLOVENSKO - Zdravotnícke zariadenie Poliklinika Senica, ktorého zriaďovateľom je mesto Senica, otvorilo v priestoroch polikliniky vakcinačné centrum 17. marca.

Po dvoch mesiacoch fungovania zdvojnásobuje kapacitu denne podaných dávok. V súlade s očkovacou politikou štátu bola vakcinačnému centru určená vakcína Moderna.

"Na základe stanovených dodávok vakcín bola denná kapacita centra v Senici určená od začiatku jeho fungovania na maximálne 100, neskôr na 110 dávok vakcín denne. Po dvoch mesiacoch sa toto číslo zdvojnásobilo na 220 dávok. Do pondelka 17. mája očkovacie centrum podalo viac ako 4 200 dávok vakcíny Moderna," informovala hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

Skryť Vypnúť reklamu

14:21 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva pripomína, kde je v súčasnosti potrebné preukazovať sa negatívnym výsledkom testu na COVID-19, aké testy sa akceptujú a kto potvrdenie o negatívnom výsledku testu nepotrebuje.

14:15 SLOVENSKO - V dvoch veľkokapacitných očkovacích centrách Trenčianskeho samosprávneho kraja zaočkovali počas uplynulého víkendu 6 437 ľudí. Očkovalo sa vakcínou konzorcia Pfizer/BioNTech.

Na trenčianskom výstavisku Expo Center zaočkovali počas víkendu 3 407 ľudí. V sobotu podali vakcínu 1 692 osobám, v nedeľu zaočkovali ďalších 1 715 ľudí.

Na zimnom štadióne v Prievidzi zaočkovali cez víkend 3 030 osôb, v sobotu 1 530, v nedeľu 1 500.

Informovala o tom vedúca odboru zdravotníctva Úradu Trenčianskeho samosprávneho kraja Elena Štefíková.

Skryť Vypnúť reklamu

13:50 SLOVENSKO - V nemocniciach na území Trnavského samosprávneho kraja bolo v závere uplynulého víkendu hospitalizovaných 42 pacientov s ochorením COVID-19, čo je aktuálne najmenej v rámci Slovenska.

Šiesti pacienti potrebovali umelú pľúcnu ventiláciu. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

V okrese Trnava bolo podľa zverejnených údajov 14 hospitalizovaných, z nich štyria boli na umelej pľúcnej ventilácii, v Galante 12 hospitalizovaných, dvaja boli na umelej pľúcnej ventilácii, v Skalici 11 hospitalizovaných a v Dunajskej Strede päť bez potreby umelej pľúcnej ventilácie. V okrese Piešťany nebol hospitalizovaný s ochorením nikto.

13:40 SLOVENSKO - Polícia upozornila na ďalšiu dezinformáciu o očkovaní proti ochoreniu Covid-19. Na facebookovej stránke Hoaxy a podvody - polícia SR vyvracia tvrdenie o magnetickej reakcii po podaní vakcíny Covid-19.

Skryť Vypnúť reklamu

Agentúra AFP News Agency zistila k veci relevantné informácie a faktické zdroje a hoax o magnetických čipoch vo vakcínach kompletne vyvrátila.

13:34 SLOVENSKO - Dve zvolenské vakcinačné centrá sa spájajú do jedného. „Očkovať sa bude už len v budove Doprastavu,“ informovala Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, pod ktorú nemocnica vo Zvolene patrí.

„Očkovať sa bude vakcínou od Pfizer/BioNTech a pre očkovaných druhýkrát ešte aj vakcínou od AstraZenecy,“ podotkla riaditeľka zvolenskej nemocnice Ľudmila Veselá.

Všetci, ktorí prídu na očkovanie, musia byť zaregistrovaní, a až po pridelení termínu formou SMS správy sa môžu dostaviť na očkovanie. Platí to aj pre sprievod pri senioroch nad 70 rokov.

Tí, ktorí prídu na očkovanie druhou dávkou, musia mať pri sebe aj potvrdenie o prvom očkovaní.

13:30 SVET - Otvorenie cestovnej bubliny medzi Hongkongom a Singapurom po druhý raz odložili.

Dôvodom je zhoršenie epidemickej situácie v Singapure, informuje spravodajský portál CNN s odvolaním sa na vyhlásenie hongkonskej vlády.

Bublina mala vzniknúť 26. mája, teraz sa tak nestane prinajmenšom do 13. júna. Vtedy v Singapure prestanú platiť súčasné protipandemické opatrenia.

Ešte pred 13. júnom krajiny oznámia ďalšie informácie týkajúce sa cestovnej bubliny.

13:25 SLOVENSKO - Turistická atrakcia parížsky Disneyland oznámila, že 17. júna sa znovu otvorí, keďže Francúzsko uvoľňuje obmedzenia proti šíreniu ochorenia COVID-19.

Zábavný park, ktorý zamestnáva 17 000 ľudí, zatvorili vlani 13. marca a 15. júla, a je znova zatvorený od 30. októbra.

Plány za znovuotvorenie musel Disneyland dvakrát zrušiť, pretože pandémia stále trvala. V areáli budú platiť zvýšené zdravotné a bezpečnostné opatrenia.

13:10 SLOVENSKO - Návštevy pacientov v šačianskej nemocnici podliehajú stanoveným pravidlám.

Podľa vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva SR majú výnimku zo zákazu návštev kňazi, ktorí prichádzajú do zariadenia za účelom podávania sviatosti pomazania ťažko chorým a umierajúcim či osoby, ktorým je poskytovaná paliatívna starostlivosť.

Zákaz návštev sa netýka ani osôb, ktoré boli pred viac ako 14 dňami zaočkované druhou dávkou mRNA vakcíny proti ochoreniu COVID-19, alebo ktoré boli zaočkované prvou dávkou vektorovej vakcíny a odvtedy uplynuli viac ako štyri týždne.

Zákaz návštev neplatí ani pre tých, ktorí sú viac ako 14 dní po prvej dávke očkovania proti ochoreniu COVID-19 (mRNA alebo vektorovou vakcínou), ak bola prvá dávka očkovania podaná v intervale do 180 dní od prekonania ochorenia COVID-19.

Výnimku zo zákazu návštev majú aj tí, ktorí prekonali COVID-19 v období pred nie viac ako 180 dňami, osoby, ktoré sa pri vstupe do zariadenia preukážu negatívnym výsledkom RT-PCR alebo LAMP testu na toto ochorenie nie starším ako 72 hodín alebo negatívnym výsledkom antigénového testu nie starším ako 24 hodín.

12:55 SVET - Chorvátsko zaznamenalo za posledných 24 hodín 116 nových prípadov nákazy koronavírusom a 30 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

Počet aktívnych prípadov je 5 293. Z týchto ľudí sa 1 662 lieči v nemocnici vrátane 173 pacientov, ktorí sú napojení na umelý pľúcny ventilátor. Celkovo je v izolácii 19 085 ľudí.

Od 25. februára 2020, keď zaznamenali prvý prípad, zaregistrovali ako nakazených koronavírusom celkovo 350 506 ľudí - z nich 7 738 zomrelo a 337 475 sa vyliečilo, z nich 1025 za posledných 24 hodín.

Celkovo na covid otestovali 1 929 591 ľudí vrátane 2 329 za posledných 24 hodín.

Do 16. mája dostalo dávky vakcíny 1 349 447 ľudí, pričom 1 041 215 ľuďom podali jednu dávku a 308 232 obyvateľom vpichli už obe dávky. V samotnú nedeľu 16. mája podali zdravotníci 2 456 dávok vakcín.

12:45 SLOVENSKO - Nemocnica Agel Zlaté Moravce povolila návštevy pacientov. Umožnila to zlepšená pandemická situácia a nové usmernenie ministerstva zdravotníctva.

„Návštevy pacienta v nemocnici sa môžu uskutočniť v stanovenom čase návštevných hodín v pondelok až piatok, ako aj počas víkendu od 14.00 do 16.00 h v maximálnom počte jedna osoba po dobu 30 minút,“ vysvetlila nové pravidlá riaditeľka nemocnice Nina Horniaková.

Každý návštevník musí byť buď očkovaný proti novému koronavírusu, alebo sa preukáže, že ochorenie COVID-19 prekonal.

Na odsúhlasenie návštevy pacienta bude stačiť aj preukázať sa negatívnym antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo negatívnym PCR testom nie starším ako 72 hodín.

U pacientov s ochorením COVID-19 sú návštevy naďalej zakázané.

12:33 SVET - Angličania môžu vďaka ďalšej fáze uvoľňovania objať svojich priateľov, sadnúť si na obed a pivo dovnútra reštaurácií či odcestovať na zahraničnú dovolenku.

Otvorili sa tiež hotely, kiná a na športové podujatia môžu chodiť diváci.

12:20 SLOVENSKO - Bratislavský samosprávny kraj využíva v rámci očkovania proti ochoreniu COVID-19 aj mobilnú očkovaciu jednotku.

Výjazdový tím očkuje v súčasnosti v domovoch sociálnych služieb a v zariadeniach pre seniorov, v ďalšej fáze sa chce kraj zamerať aj na ďalšie špecializované a marginalizované skupiny obyvateľstva.

Takéto očkovanie by sa malo čoskoro spustiť v Senci a okolí, informoval dnes na tlačovej konferenci Juraj Droba, predseda Bratislavského samosprávneho kraja.

12:10 SVET - Britskí dovolenkári začali v pondelok prichádzať do Portugalska po tom, čo Británia a portugalská vláda zmiernili cestovné obmedzenia spojené s pandémiou ochorenia COVID-19.

Občania Spojeného kráľovstva prileteli skoro ráno z anglického mesta Manchester do mesta Faro, centra turistického regiónu Algarve na juhu Portugalska.

Očakáva sa, že v priebehu pondelka do krajiny pricestuje v rámci 17 letov viac ako 5 000 Britov.

Ako píše agentúra Bloomberg, britskí turisti tvoria v Portugalsku najväčšiu skupinu zahraničných dovolenkárov.

12:00 SVET - Štvrtej vlne nákazy novým druhom koronavírusu sa Maďarsko nevyhne, vyhlásil virológ István Jankovics.

Podľa jeho slov sa patričným očkovaním dá potlačiť fatálne sa končiace ochorenie COVID-19, ale vírus SARS-CoV-2 zostane sezónnou nákazou, ako je to aj v prípade chrípky.

Virológ dodal, že očkovanie nie je jednorázovou záležitosťou, ale je to vývojový proces, ktorý treba opakovať, ako je to aj v prípade očkovania proti kliešťom.

11:30 SVET - Turecko ukončilo v pondelok svoj najprísnejší celoštátny lockdown zameraný za zastavenie šírenia koronavírusu, ale zákazy nočného aj víkendového vychádzania budú stále platiť. Informovala o tom tlačová agentúra DPA.

Hoci mnohé obmedzenia počas dňa sú do 1. júna zrušené, tureckí obyvatelia musia zostať cez pracovný týždeň doma od 21.00 h do 05.00 h, ako aj počas celého víkendu - výnimkou je iba cesta na najbližšie trhovisko na nákup potravín.

Sedemnásť dní trvajúci lockdown v Turecku zaviedli, keď nové denné prípady nákazy v apríli prekročili celkové (dovtedajšie) maximum vyše 60 000 infekcií a tempo očkovania obyvateľstva sa zároveň spomalilo.

Ministerstvo vnútra najnovšie oznámilo, že nákupné centrá budú v dni počas pracovného týždňa otvorené, reštaurácie a kaviarne môžu podávať zákazníkom jedlá a nápoje iba so sebou.

11:08 SVET - Tisíce používateľov Facebooku zdieľali v prvej polovici mája 2021 video, v ktorom nemecký lekár Rolf Kron uviedol nepravdivé informácie o pandémii koronavírusu.

Tvrdil, že 99 percent ľudí nakazených koronavírusom SARS-CoV-2 nevykazuje žiadne príznaky alebo že v uplynulom roku sa nezvýšila celosvetová úmrtnosť, či napríklad aj to, že lekári a nemocnice zarábajú tučné sumy na pacientoch s diagnózou COVID-19.

TASR na dezinformácie upozorňuje v spolupráci s tlačovou agentúrou AFP.

Jeho tvrdenie o tom, že 99 percent ľudí, ktorí mali pozitívny test na koronavírus, nevykazuje žiadne príznaky, je v rozpore s údajmi nemeckého Inštitútu Roberta Kocha aj so štúdiou Bernskej univerzity.

11:00 SVET - Po príchode do Talianska už cestujúci nemusia absolvovať povinnú karanténnu a ani opakovať test na ochorenie COVID-19. Táto povinnosť je od 16. mája zrušená.

Pri vstupe do krajiny je však potrebné preukázať sa negatívnym PCR alebo antigénovým testom, nie starším ako 48 hodín od odberu. Na svojom webe o tom informuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí.

Pri vstupe do Talianska je zároveň nutné vyplniť čestné vyhlásenie za každú osobu.

Taktiež platí povinnosť registrácie na oddelení prevencie príslušného zdravotníckeho zariadenia a zároveň povinnosť zaslania negatívneho výsledku testu. Rezort slovenskej diplomacie upozorňuje na možné regionálne odlišnosti.

10:30 SVET - V Česku sa na očkovanie sa už môžu prihlásiť ľudia vo veku nad 40 rokov. Registračný systém mal po polnoci asi 50-minútový výpadok, lebo práve vtedy začala platiť možnosť registrácie pre ľudí nad 40 rokov.

Na očkovanie sa do rána prihlásilo vyše 34 000 záujemcov, informoval spravodajský portál Novinky.cz.

Včera zaočkovali 25 466 ľudí, čo je zhruba o 300 viac než minulú nedeľu. Celkovo podali 4,139 milióna dávok, ukončené očkovanie má 1,1 milióna ľudí.

10:25 SVET - Taiwan zaznamenal v pondelok 333 prípadov domáceho prenosu nákazy koronavírusom. Ide o najväčší výskyt v tejto ostrovnej krajine od začiatku pandémie.

Miestne samosprávy nariadili, že od utorka sa v hlavnom meste Tchaj-pej na dva týždne zatvoria všetky školy.

Je to na Taiwane prvé zatvorenie škôl v takomto veľkom rozsahu - krajina inak zvláda pandémiu koronavírusu úspešne, pretože počty infikovaných a mŕtvych sa držia na nízkej úrovni. Počas celej pandémie má Taiwan iba 2 017 potvrdených prípadov nákazy a 12 úmrtí.

Načítavam video...

10:18 SLOVENSKO - Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že úplne zaočkovaných proti covidu je už viac ako 1,4 milióna Sloveniek a Slovákov. Upozornilo, že tempo očkovania sa zrýchľuje a vyzvalo občanov, aby sa dali zaočkovať a pomohli s registráciou tým, ktorí to sami nedokážu.

10:15 SLOVENSKO - Zvyšuje sa počet občanov, ktorí nie sú zaočkovaní, ale chcú podvodným spôsobom získať potvrdenie o absolvovaní očkovania proti ochoreniu COVID-19.

Informovala prezidentka Spoločnosti všeobecných lekárov Slovenska Monika Palušková.

Priblížila, že takíto ľudia predkladajú rôzne druhy potvrdení o očkovaní proti ochoreniu COVID-19, u ktorých nie je možné overiť, či pochádzajú z vakcinačného centra, pretože každé centrum vydáva vlastný typ potvrdenia.

„Spoločnosť všeobecných lekárov Slovenska preto upozorňuje zdravotníckych pracovníkov, ktorí očkovaciu látku proti COVID-19 občanovi nepodali, aby nevykonávali žiadne záznamy do medzinárodného očkovacieho preukazu,“ zdôraznila.

10:02 SLOVENSKO - Celkový počet zaočkovaných osôb prvou dávkou vakcíny je 1 403 277, za predchádzajúci deň pribudlo 14 102 zaočkovaných. Druhú dávku vakcíny už dostalo 663 850 ľudí, uplynulý deň sa zaočkovalo 10 685 ľudí.

9:59 SLOVENSKO - Za uplynulý deň pribudlo 136 pozitívne testovaných ľudí formou RT-PCR testov a 195 pozitívne testovaných antigénnymi testami. Je to 4,31 % z 3 154 ukončených RT-PCR vyšetrení a 0,19 % z 100 939 antigénnych testov.

Najviac pozitívne testovaných RT-PCR testami bolo v Košickom kraji (37), nasledujú Trenčiansky kraj (25), Prešovský (20), Banskobystrický (15), Žilinský (13), Bratislavský (12), Trnavský (10) a Nitriansky (4).

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 vzrástol o 14 osôb. Celkový počet úmrtí "na covid" je 12 238 a celkový počet úmrtí "s covidom" je 2 402.

V nemocniciach je hospitalizovaných 802 pacientov, z nich potvrdené ochorenie má 717 ľudí. Na JIS je 85 pacientov, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 107 osôb.

Celkový počet ukončených laboratórnych PCR testov doteraz je 2 765 568 pričom takto bolo pozitívne testovaných 387 659 osôb. Celkový počet vykonaných Ag testov doteraz je 34 318 275, z čoho bolo pozitívne testovaných 383 404 osôb.

Celkový počet neaktívnych prípadov je 683 284. Ide o osoby, ktoré prekonali ochorenie COVID-19 či už s klinickým obrazom alebo bezpríznakovo a od zistenia pozitívneho testu uplynuli 2 až 4 týždne u ambulantne liečených pacientov a 6 týždňov u hospitalizovaných pacientov.

9:52 SVET - Za posledný deň potvrdili v Maďarsku nákazu koronavírusom 426 ľuďom a v súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 38 pacientov, uviedol operačný štáb na svojej webovej stránke koronavirus.gov.hu.

Doterajšou bilanciou koronavírusovej pandémie je 798 573 infikovaných vírusom SARS-CoV-2 a 29 213 obetí. Počet hospitalizovaných s covidom je 2259, z ktorých 258 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

Zaočkovaných proti koronavírusu je už 4 639 299 osôb, z nich aj druhú dávku vakcíny dostalo 2 727 165.

9:50 SLOVENSKO -Nemocnica Krompachy od dnes povoľuje návštevy príbuzných v nemocnici. Každý z návštevníkov však musí splniť vopred stanovené podmienky.

Návštevy umožnila zlepšená pandemická situácia a nové usmernenie ministerstva zdravotníctva. Ako informovala nemocnica Krompachy, návštevy pacientov na COVID oddelení zostávajú naďalej zakázané.

9:48 SVET - Potenciálna vakcína proti koronavírusu od spoločností Sanofi a GlaxoSmithKline poskytla v predbežných skúškach silnú imunitnú odpoveď u všetkých vekových skupín dospelých.

To podporuje optimizmus, že očkovacia látka od týchto firiem by sa mohla ešte tento rok zapojiť do globálneho boja proti pandémii ochorenia COVID-19.

Podľa výsledkov zverejnených v pondelok mali osoby zaočkované dvomi dávkami preukázateľné protilátky podobne ako ľudia, ktorí sa z choroby zotavili.

Výrobcovia liekov uviedli, že v najbližších týždňoch plánujú začať s ďalšou fázou testov i výrobou, pričom do konca tohto kalendárneho roka by chceli získať súhlas regulačných úradov na podávanie vakcíny.

9:15 SVET - V Indii po prvýkrát v priebehu niekoľkých týždňov klesol denný prírastok nových prípadov nákazy koronavírusom pod 300 000, informuje agentúra AP.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: Denný prírastok v Indii po prvý raz klesol pod 300-tisíc Čítajte 

Podľa údajov indického ministerstva zdravotníctva pribudlo v krajine za posledných 24 hodín približne 280 000 nových prípadov nákazy a potvrdených bolo 4106 úmrtí.

India je po USA najviac zasiahnutou krajinou pandémiou koronavírusu na svete. Od začiatku epidémie zaznamenali v Indii už takmer 24 miliónov nakazených a takmer 270 000 úmrtí.

V čase, keď bol zaznamenaný rekordný prírastok prípadov, pribudlo v krajine denne priemerne takmer 391 000 prípadov.

Napriek zlepšujúcemu sa celkovému stavu však v Indii pretrváva nedostatok lôžok a lekárskeho vybavenia a situácia na subkontinente je tak naďalej kritická.

8:57 SVET - V Česku pribudlo za nedeľu 257 nakazených, čo je o 127 menej ako v nedeľu minulý týždeň. Číslo za posledný deň v týždni býva tradične veľmi nízke, pretože sa toľko netestuje.

Reprodukčné číslo, ktoré ukazuje, koľko ďalších ľudí môže nakaziť jeden infikovaný, v pondelok stúplo na 0,81 z nedeľnej hodnoty 0,76. Stále sa drží pod hodnotou 1,0, čo znamená, že epidémia ustupuje.

8:54 SVET - Írska letecká spoločnosť Ryanair sa za minulý obchodný rok prepadla do vysokej straty, keď cestovné obmedzenia v dôsledku pandémie nového koronavírusu prinútili aerolínie zrušiť viac než 80 % letov. Spoločnosť však zároveň uviedla, že trh sa postupne zotavuje.

Ako informovala agentúra AFP, najväčšie nízkonákladové aerolínie v Európe zaznamenali za obchodný rok 2020/2021, ktorý sa skončil v marci, čistú stratu 1 miliardu eur. Na porovnanie, v predchádzajúcom obchodnom roku dosiahla spoločnosť zisk na úrovni 649 miliónov eur.

Upravená strata dosiahla 815 miliónov eur. Na druhej strane, firma v tomto ukazovateli prekonala očakávania analytikov, ktorí počítali so stratou až 834 miliónov eur.

8:40 SLOVENSKO - Počas uplynulého víkendu zaočkovali vo veľkokapacitných vakcinačných centrách v Trnavskom samosprávnom kraji 17 700 záujemcov.

Prvýkrát očkovali v novootvorenom centre v Piešťanoch. Informoval o tom predseda kraja Jozef Viskupič. Spolu je to od začiatku očkovania vo VVC 91 700 ľudí.

„Očkujeme všetkými troma registrovanými vakcínami. Podávame prvú dávku vakcín od Pfizer/BioNTech a Moderny, ako aj druhú dávku vakcíny od AstraZeneca. Pokračujeme ďalej, verím, že do leta bude zaočkovaných čo najviac ľudí,“ uviedol Viskupič.

8:34 SVET - V Nemecku pokračuje ústup pandémie, za posledný deň tam odhalili 5412 nových prípadov, čo je o asi 1500 menej, než pred týždňom.

V súvislosti s covidom však zomrelo ďalších 64 ľudí, čo je o desať viac, než minulú nedeľu.

7:39 SLOVENSKO - Okres Myjava zostáva aj v tomto týždni v bordovej farbe COVID automatu a mesto Myjava preto pre občanov organizovalo testovanie v štyroch samosprávou prevádzkovaných odberných miestach. Informoval o tom hovorca mesta Marek Hrin.

Za celý týždeň na testovanie prišlo 3297 ľudí. "V piatok (14. 5.) využilo možnosť dať sa otestovať 2615 ľudí, čo je takmer rovnaký počet, ako pred týždňom. Antigénové testy v tento deň zachytili desať pozitívnych prípadov, čo predstavuje pozitivitu na úrovni 0,38 percenta," uviedol Hrin.

07:25 SVET - Francúzsko od stredy 19. mája plánuje uvoľniť viaceré pandemické opatrenia po tom, ako počty prípadov klesli a v krajine napreduje očkovacia kampaň, informovala v pondelok agentúra AFP.

Terasy reštaurácií budú môcť fungovať na 50 percent bežnej kapacity a pri stoloch bude môcť sedieť najviac šesť ľudí. Takisto sa otvoria múzeá, divadlá, kiná, zoologické záhrady a obchody. Ich kapacita však bude obmedzená. Začiatok nočného zákazu vychádzania bude posunutý z 19.00 h na 21.00 h.

Súvisiaci článok Od pondelka bude Slovensko pre Česko opäť červenou krajinou Čítajte 

6:08 SLOVENSKO - Od dnešného dňa sme pre Česko opäť červenou krajinou. Informovalo o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí na svojom webe s tým, že od 10. mája patrilo Slovensko medzi krajiny so stredným rizikom (oranžové).

"V praxi to znamená, že slovenskí občania môžu do Česka pricestovať s antigénovým testom nie starším ako 24 hodín alebo RT-PCR testom nie starším ako 72 hodín," uvádza rezort slovenskej diplomacie.

Pre zaočkovaných platia výnimky. Detailnejšie pravidlá nájdete tu >>>>

06:00 SLOVENSKO - Od dnes sa opatrenia proti koronavírusu riadia novým covid automatom, ktorý minulý týždeň schválila vláda. Pravidlá už nie sú nastavované celonárodne, ale na regionálnom princípe.

Na aktualizovanej mape sú štyri okresy v oranžovej farbe - tam bude uvoľnenie najvýraznejšie a opatrenia najmiernejšie. Ďalších 50 okresov je ružových, 23 červených a len dva sú bordové. V nich zasa bude obmedzení najviac.

Všetko o koronavíruse a ochorení COVID-19

Skryť Vypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Túto bagetu jedia Slováci už 24 rokov. Čo nám chutí najviac?
 2. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu
 3. M. Šmigura: Pozeráme sa smerom na Varšavu
 4. Kravy jedia srvátku. Výrobky vďaka tomu nemajú konkurenciu
 5. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 6. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 7. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 8. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach?
 9. Lenivý brunch s Muchom
 10. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti
 1. Granátové jablko prekvapí vás chuťou i aktívnymi látkami
 2. Do portfólia Proxenty pribudol projekt na Šancovej
 3. 60 rokov tradície s ekologickým srdcom a modernou víziou
 4. Ako dlho skladovať kukuricu a hrach, aby ostali sladké?
 5. Keď ekológia spája
 6. Wüstenrot predstavuje novú stratégiu pre slovenský trh
 7. Na zmenu zdravotnej poisťovne vám po novom stačia 3 minúty
 8. Brusnica – lahodná i účinná zároveň
 9. Osviežujúci skúter legendárnej talianskej značky
 10. Čítajte SME.sk odomknuté a bez reklamy
 1. Úchvatná Petra: Stovky rokov zabudnutá v jordánskej púšti 11 190
 2. Prečo by ste si nemali odoprieť balenú bagetu? 5 157
 3. Od Česka až po Jadran 3 988
 4. Ako nájsť dobrý jogurt? Ak neobsahuje toto, ani ho nekupujte 3 492
 5. Nová sála i námestie. Trnavské Mýto sa stane novým centrom 3 255
 6. Ako sa nepripraviť o zákazníkov bez hotovosti 3 171
 7. Slovenské čučoriedky? Nemusíte ísť do lesa, kúpite ich v reťazci 3 099
 8. Najzelenšie nákupné centrum na Slovensku otvorí druhú etapu 2 990
 9. Túžite sa konečne zbaviť dioptrií, ale bráni vám v tom strach? 2 650
 10. Sudoku na leto: Nenechajte sivé bunky zaháľať ani cez prázdniny 2 215
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu
Skryť Vypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


1 h
Potvrdenie o očkovaní potrebujete na vstup na Eiffelovku, od víkendu pribudnú aj interiéry reštaurácií a barov. Mnohé miesta ponúkajú aj rýchlotesty priamo na mieste.

Zdravotníkov povinne očkujú viaceré štáty.


9 h
Policajná kontrola na hraničnom priechode Čunovo - Rajka.

PCR testy na Slovensku odhalili viac ako 392-tisíc nakazených koronavírusom. Pandémia Covid-19 si vyžiadala 12 534 obetí.


a 4 ďalší 22 h

Neprehliadnite tiež

Bývalému nitrianskemu futbalistovi Františkovi Rapanovi pred dvomi rokmi vo fakultnej nemocnici operovali zdravé koleno.

Nitrianska nemocnica dostala za zbabranú operáciu pokutu osemtisíc eur.


36m
Minister vnútra SR Roman Mikulec a predseda vlády SR Eduard Heger.

Rokovať o Mikulcovi a policajnom prezidentovi Kovaříkovi žiada Sme rodina.


1 h

Ústavný súd pozastavil len časť týkajúcu sa osôb, ktoré absolvovali prvú dávku vakcíny do 9. júla.


TASR 2 h
Národná prírodná rezervácia Havešová.

Rozšírenie sa týka Vihorlatského pralesa a prírodných rezervácií Havešová, Rožok, Udava a Stužica.


TASR 3 h