Bratislava 20. júna (TASR) - Tatranský národný park bude v lete vystavený veľkému riziku vzniku lesných požiarov. Nepriaznivú prognózu na letné mesiace predpokladá koordinátor projektu protipožiarnej ochrany TANAP-u Pavel Hlaváč z Technickej univerzity (TU) vo Zvolene.
"V najkritickejších prípadoch by mohol požiar prerásť územie TANAP-u," povedal dnes novinárom Hlaváč. Riziko je podľa neho najväčšie na miestach, kde sa nachádza veľa drevnej hmoty. "Hovoriť, že lesný požiar je prirodzenou zložkou lesa, je naozaj mylné," dodal Hlaváč s tým, že treba zvažovať aj hospodársku stránku problematiky. Odborníci z TU vo Zvolene preto pripravili projekt protipožiarnej ochrany TANAP-u po vetrovej kalamite, ktorý počíta s prijatím viacerých bezpečnostných a preventívnych opatrení.
Projekt analyzuje riziká vzniku požiarov, zhodnocuje prietok vodných tokov, či skúma počty ľudí, ktorých možno v prípade vypuknutia požiaru nasadiť. Lesníkov trápi i nedostatok protipožiarnej techniky. Najdôležitejšou súčasťou protipožiarnych opatrení je systém rozčleňovacích pásov, priesekov či ochranných pásiem. S realizáciou spomínaných opatrení už začali Štátne lesy TANAP-u, skončiť by mali 30. júna.
Šírka rozčleňovacích pásov, ktoré sú určené prevažne na zastavenie korunového požiaru, bola stanovená na minimálne 20 metrov čistej plochy. Rozčleňovacie prieseky zamerané na hasenie pozemného požiaru majú byť podľa projektu šesť metrov široké. Produktovody, kanalizácie a železnice majú byť zabezpečené niekoľko metrov širokými ochrannými pásmami. Projekt nezabúda ani na súkromných vlastníkov, ktorým smerujú odporúčania ako sa správať v prípade spozorovania požiaru a ako ho správne ohlásiť.
Lesníci mysleli aj na pravidelný monitoring postihnutého územia z hľadiska počasia, vlhkosti vzduchu či dreva v spolupráci s Slovenským hydrometeorologickým ústavom, ktorý prebieha už v dnešných dňoch. Naplno sa rozbehne 1. júla. Projekt zavádza tri stupne nebezpečenstva, ktoré postupne zvyšujú obmedzenia hospodárskej činnosti v lesoch, turistov a počítajú zo zvýšeným pozemným a leteckým monitoringom.
Projekt vypracovala TU vo Zvolene v spolupráci s Lesníckou sekciou ministerstva pôdohospodárstva, Prezídiom Hasičského a záchranného zboru, Lesníckeho výskumného ústavu vo Zvolene a Správou TANAP-u.
Za posledných päť rokov v TANAP-e zaznamenali takmer 20 lesných požiarov, na území celého Slovenska to bolo od roku 1998 do 2003 takmer štyri tisíc požiarov.