BRATISLAVA. V prípade problematiky úpravy podmienok väzby sa rodí kompromis medzi hnutím Sme rodina a ministerkou spravodlivosti Máriou Kolíkovou. V diskusnej relácii televízie Markíza Na telo to povedala poslankyňa Jana Bittó Cigániková (SaS) s tým, že nemá podrobné informácie o tom, ako by výsledná podoba úpravy mala vyzerať.
„Dobrá správa je, že sa podarilo dohodnúť odloženie hlasovania," povedala Cigániková s tým, že by sa o veci mohlo hlasovať napríklad na ďalšej schôdzi parlamentu.
OĽANO bude mať poslanecký klub

To, že na dohodu o téme väzby by bol dobrý ešte mesiac navyše, pripustil aj poslanec György Gyimesi (OľaNO).
„My budeme mať k tejto téme poslanecký klub v pondelok a tam si dohodneme stratégiu," povedal poslanec s tým, že v klube OĽaNO sú poslanci, ktorí sú ochotní podporiť návrh z dielne Sme rodina, a sú aj takí, ktorí ho nie sú ochotní podporiť.
„Ale predpokladám, že výsledkom môže byť aj voľné hlasovanie," dodal s tým, že novela z dielne Sme rodina by mohla byť posunutá do druhého čítania. „Pretože v druhom čítaní s ňou môžeme robiť čokoľvek, môžeme ju stiahnuť, doplniť, zmeniť, revidovať," povedal Gyimesi.
Sám poslanec je podľa vlastných slov presvedčený, že právna úprava väzby zmenu potrebuje. „Tie väzobné lehoty sa musia skrátiť, pretože mi nemôžeme dať na rovnakú úroveň človeka, ktorý je podozrivý z korupcie vo výške 10-tisíc eur, s nejakým mafiánom, ktorý má na rováši niekoľko vrážd," zdôraznil poslanec.
Na Slovensku je v kolúznej väzbe dvakrát viac ľudí ako v Česku
Podľa opozičného poslanca Matúša Šútaja Eštoka (Hlas) je dnes v kolúznej väzbe v kombinácii aj s inými druhmi väzby 155 osôb. Napríklad v Českej republike je ich podľa neho pre porovnanie 84.
Akcelerátorom potreby zmeny podmienok väzby bola podľa poslanca aj smrť policajného exprezidenta Milana Lučanského.
„Bohužiaľ kolúzna väzba sa stala nejakým nástrojom, nechcem povedať na týranie, ale ako právnik si ja osobne ctím prezumpciu neviny a všetci, ktorí v tej kolúznej väzbe sú, sú z pozície práva nevinní," dodal.