BRATISLAVA. Celkovo 77 percent homosexuálnych párov sa na verejnosti bojí držať za ruku. Vyplýva to z prieskumu Agentúry Európskej únie pre základné ľudské práva. Občianske združenie Mladí to pri príležitosti Medzinárodného dňa proti homo-, bi-, intersex- a transfóbii uviedlo v tlačovej správe, ktorú zaslal spoluzakladateľ združenia Ondrej Vrábel.
Podpora lgbt+ komunite
OZ Mladí dnes preto spustilo kampaň Odkaz pre LGBT+, ktorej cieľom je zvýšiť akceptáciu homosexuálnych, bisexuálnych, transrodových a ďalších LGBT+ ľudí na Slovensku.
Verejnosť a osobnosti môžu vyjadriť podporu formou krátkeho odkazu zdieľaného na sociálnych sieťach či použitím rámu na svojej profilovej fotke.
„Verím, že vďaka našim aktivitám pribudnú ľudia, ktorí budú o svojej orientácii a identite hovoriť o čosi viac otvorene,“ povedal Vrábel.
Odstraňovanie predsudkov
Ministerstvo spravodlivosti odporúča orgánom štátnej správy pokračovať v úsilí odstraňovať predsudky voči akýmkoľvek menšinám žijúcim na Slovensku. Pre TASR to uviedol hovorca ministerstva Peter Bubla pri príležitosti pondelkového Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, bifóbii a transfóbii.
Tvrdí, že SR je demokratický právny štát založený na rešpekte a ochrane ľudských práv vrátane princípu rovnosti všetkých ľudí v dôstojnosti a právach.
„Je dôležité, aby bola Slovenská republika krajinou, v ktorej nikto nebude žiť v strachu a musieť čeliť verbálnym alebo fyzickým útokom pre svoju identitu,“ spresnil.
Chýba legislatívne uznanie
Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia. V statuse na sociálnej sieti to pri príležitosti Medzinárodného dňa boja proti homofóbii, transfóbii a bifóbii uviedla verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová.
Menší rozsah priznávaných práv homosexuálnych párov je podľa nej aj v zjavnom rozpore minimálne so zásadou rovnosti, ktorá je zakotvená v Ústave SR. Úroveň ochrany takéhoto spolužitia sa pritom v členských štátoch Rady Európy postupne zvyšuje.
„Pravidelne pripomínam, že nám na Slovensku chýba legislatívne uznanie spolužitia párov rovnakého pohlavia, čo je významnou súčasťou rešpektovania základných práv a slobôd, pretože zasahuje do súkromného a rodinného života. Zo svojej pozície vnímam, že k porušovaniu ľudských práv neustále dochádza a presadenie systémových zmien často predstavuje dlhodobý boj,“ uviedla Patakyová.
Ombudsmanka sa v posledných rokoch zaoberala aj problematikou tranzície transrodových ľudí. Opakovane upozorňovala na prijatie právnej úpravy, ktorá by dostatočným spôsobom upravila postup zmeny pohlavia, a v jej rámci ustanovila, aby tranzícia nebola podmienená odstránením reprodukčných orgánov.

Verejná ochrankyňa práv je presvedčená, že pre naplnenie principiálnej myšlienky z ústavy či Všeobecnej deklarácie ľudských práv o rovnosti v dôstojnosti i právach všetkých ľudí je potrebné vykonanie zmien na legislatívnej úrovni.
Zmeny by podľa nej mali nastať ale aj na úradoch, v medziľudských vzťahoch, v rodinách, v školách či na pracoviskách.
Medzinárodný deň proti homofóbii pripadá každoročne na 17. mája po tom, ako 17. mája 1992 Svetová zdravotnícka organizácia vyškrtla homosexualitu zo zoznamu psychických porúch.