BRATISLAVA. Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) chce vyriešiť problém s nedostatkom miest v materských školách zavedením detských skupín.
Nezaradený poslanec Národnej rady SR Tomáš Valášek na júnovú schôdzu parlamentu plánuje predložiť zákon o poskytovaní služby starostlivosti o deti v detských skupinách. Uviedol to v pondelok počas tlačovej konferencie.
Nedostatok miesta
"V roku 2019 bolo zamietnutých 11 000 žiadostí rodičov o miesto dieťaťa v škôlke," uviedla členka PS Simona Petrík. V roku 2020 to bolo podľa nej až okolo 18 000 zamietnutých žiadostí a problém, ako tvrdí, môže s nedostatkom kapacít nastať aj tento rok.
Poukázala na to, že Slovensko sa borí s nedostatkom miest v materských školách už viac ako 12 rokov. Problém sa podľa nej nevyrieši len výstavbou nových budov. Druhým problémom je, ako tvrdí, dlhodobo neriešená raná starostlivosť o deti vo veku do troch rokov.
Detské skupiny
"Náš návrh na zavedenie detských skupín do zákona by efektívne riešil obe situácie. Ide o lacnejšiu,flexibilnejšiu a dostupnejšiu alternatívu jaslí a škôlok, ktorá vie pomerne rýchlo rozšíriť ponuku dostupnosti služieb pre deti v podstate od nula do šiestich rokov, respektíve do veku, keď majú deti nastúpiť na povinnú školskú dochádzku," vyhlásila Petrík.

Ako ďalej vysvetlila, detské skupiny sú forma starostlivosti o deti, ktorá sa môže realizovať aj inde ako v jasliach či materských školách, a je predpoklad, že na to budú využité už existujúce priestory.
Detské skupiny by mohli byť podľa Petrík zriadené napríklad v priestoroch zamestnávateľa alebo by ich mohli zriaďovať obce, mestá, cirkvi, vysoké a stredné školy, nadácie a občianske združenia.
"Detskú skupinu si však za splnenia potrebných hygienických a pedagogických podmienok môžu založiť aj napríklad mamy na rodičovskej dovolenke, ktoré na to budú mať vhodné priestory a odbornú spôsobilosť," uzavrela Petrík. Ako dodala, v susednej Českej republike detské skupiny už niekoľko rokov fungujú.
Vláda deklaruje záujem
Vláda má záujem na tom, aby sa problém s materskými školami riešil. Pre TASR to potvrdil tlačový a informačný odbor Úradu vlády.
"Vláda SR má eminentný záujem na tom, aby sa tento problém riešil - najlepším dôkazom toho je aj kapitola v Pláne obnovy a odolnosti SR - Inkluzívne vzdelávanie," uviedli z úradu vlády.
Jej cieľom je napríklad aj zavedenie právneho nároku na materskú školu pre deti od troch rokov tak, aby do materskej školy alebo iného zariadenia poskytujúceho vzdelávanie týmto deťom mohlo byť prijaté každé dieťa od troch rokov veku, ktorého rodičia o to prejavia záujem.
Úrad vlády SR poznamenal, že na tento cieľ sú naviazané aj významné finančné prostriedky z plánu obnovy. Ich výška dosahuje 110 miliónov eur.